Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 25 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
VulpesOffline
Temat postu: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 03-05-2023 - 19:30
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2019
Posty: 39

Status: Offline
Witam,

czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć jakie jest pochodzenie nazwiska Wolleu˙? Wolleuy (y jest z umlaut - dwoma kropkami nad y). Czy 'y umalut' wskazuje na niemiecką czy holenderską proweniencję tego nazwiska?

Pozdrawiam,
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łukaszek_Mlonek
Temat postu: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 03-05-2023 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2023
Posty: 1121
Skąd: Galicja
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/%C5%B8

_________________
Pozdrawiam - Lanka

Żądasz przekładu z obcego języka - napisz wszystko co już wiesz i co jest w indeksach
Jak skutecznie napisać prośbę o tłumaczenie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VulpesOffline
Temat postu: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie? OK :)  PostWysłany: 03-05-2023 - 19:50
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2019
Posty: 39

Status: Offline
Dziękuję, na wikipedię już zaglądałam w pierwszej kolejności:) Napisałam do Państwa, ponieważ czytałam w internecie, że y umlaut występuje także w języku niemieckim. Nie byłam pewna, czy w przypadku tego konkretnego nazwiska mam się sugerować jedynie pisownią, czy może jego pochodzeniem-etymologią, co mogłoby mnie naprowadzić na konkretny trop. Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że jest to jednak nazwisko holenderskie. Czy ktoś z Państwa wie coś więcej na temat tego nazwiska?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 03-05-2023 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13172
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Sama litera y z dierezą raczej nic nie powie na temat pochodzenia nazwiska.

Nazwisko Wolleuy wygląda dziwnie. Najlepiej byłoby zobaczyć je zapisane albo wydrukowane w konkretnym dokumencie.

Tak prawdę mówiąc, mnie to wygląda nie na podstawową formę nazwiska w mianowniku, ale na dopełniacz od (pseudołacińskiego) nazwiska Wollevius (Wolleuius) — Wollevii = Wollevij = Wolleuii = Wolleuij.

Y z dierezą stosowano zamiast połączenia liter „ij”.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 03-05-2023 - 23:08
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Dobry wieczór,
Y umlaut występuje też w nazwiskach niemieckich.
Mój przodek nazywał się Ferdynand Traugott Leberecht BEYER (Y umlaut) i tak się podpisywał (1775-1831).
Pozdrawiam,
Bożenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu: Re: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 04-05-2023 - 01:34
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Andrzej75 napisał:
Tak prawdę mówiąc, mnie to wygląda nie na podstawową formę nazwiska w mianowniku, ale na dopełniacz od (pseudołacińskiego) nazwiska Wollevius (Wolleuius) — Wollevii = Wollevij = Wolleuii = Wolleuij.

Y z dierezą stosowano zamiast połączenia liter „ij”.

Celne spostrzeżenie. Dobrze byłoby zobaczyć zapis.

W ogóle często trudno jest odróżnić od ij, tak że taki igrek dużo nie mówi.

Do tego dochodzi osobista preferencja piszącego.
Tutaj w nazwisku Szymczyk
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 7f32c8d227

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu: Re: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 04-05-2023 - 13:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 587

Bozenna napisał:
Dobry wieczór,
Y umlaut występuje też w nazwiskach niemieckich.
Mój przodek nazywał się Ferdynand Traugott Leberecht BEYER (Y umlaut) i tak się podpisywał (1775-1831).
Pozdrawiam,
Bożenna


W alfabecie niemieckim nie ma litery y umlaut, ani żadnej litery z dwiema kropkami. Umlaut to są dwie kreski nad a, o lub u

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Re: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 04-05-2023 - 13:39
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Aneto,
W alfabecie nie ma, a jednak u niego jest. Byl lekarzem, umial pisac i "Y umlaut" w nazwisku BEYER jest widoczny.
Podpisy z 1813-ego i 1825-ego roku.
Pozdrawiam,
Bozenna



 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu: Re: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 04-05-2023 - 13:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 587

Bozenna napisał:
Aneto,
Czy mam pokazac podpisy przodka z 1813-ego i 1825-ego roku?
Byl lekarzem, umial pisac i "Y umlaut" w nazwisku BEYER jest widoczny.
Pozdrawiam,
Bozenna





Nie musisz, doczytałam https://de.wikipedia.org/wiki/%C5%B8 Y z tremą występowało w niderlandzkim, we wczesnowysokoniemieckim, w metrykach i pisowniach nazwisk. Jest to zbitka ij zapisywana jako y diureza. Czyli nazwisko Twojego przodka było wymawiane jako Beijer, co jest zresztą logiczne jeżeli chodzi o zapis. Osobiście jako germanistka nigdy się z y z dierezą nie spotkałam

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Re: Nazwiska z y umalut- niemieckie czy holenderskie?  PostWysłany: 04-05-2023 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2410
Skąd: Francja
Status: Offline
Tak Aneto,
Zgadza sie, nazwisko bylo wymawiane "Beijer", stad duza liczba fonetycznych i mylacych wpisow w polskich aktach: Bajer, Bayer, Bejer, Baier, Beir etc....
Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2023 - 16:03
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 288

Status: Offline
Sama wiki DE mówi, że :
˙ powstało na dwa różne sposoby :

y z trema : Ta kombinacja może być powszechna w pisowni, która rozpoznaje zarówno y, jak i trema, na przykład w języku greckim.
Sekwencja liter ij : Sekwencja liter IJ , która występuje na przykład w języku niderlandzkim lub we wczesnym nowo-wysoko-niemieckim , jest czasami zastępowana przez ˙ , ponieważ często wygląda dokładnie tak samo, zwłaszcza w rękopisach.
Ciąg liter ij (zamiast ii ) połączony w ˙ występuje regularnie w księgach , dokumentach i starszych księgach jako pisownia dopełniacza w wyrazach łacińskich z końcówką mianownika -ius; np. B. w nazwach miesięcy jak Februarij/Februar˙ lub w nazwach osobistych jak Georg˙ (np. w znaczeniu [dziecko] lub [kościół] Jerzego).
To z kolei ˙ zostało zastąpione prostym y w różnych miejscach, na przykład w afrikaans czy w alemańskim .


Czyli: jako tako, nie jest to litera alfabetu niemieckiego. Jest natomiast używana w dokumentach piśmiennych, na pewnym obszarze, określajaca pewną zbitkę głosową.

Niestety, nie jestem w stanie pociagnąć tematu, gdyż nie znam się na nazwiskach Holenderskich, nie wiem co może oznaczać rdzeń Wolle- oprócz może niemieckiej wełny???

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.311249 sekund(y)