|
|
|
Wielkopolskie korzenie Jana Karskiego |
Dodano: wtorek, 28 września 2021 - 12:12 Autor: Janiszewska_Janka |
Zamieszczam kolejny artykuł na temat genealogii Jana Romualda Kozielewskiego znanego pod pseudonimem Jan Karski.
Tym razem o pochodzeniu jego babek i prababek z Wielkopolski WIELKOPOLSKIE KORZENIE JANA KARSKIEGO
Matka
Upadł jej z kolan kłębek włóczki. Rozwijał się w pośpiechu i uciekał na oślep. Trzymała początek życia. Owijała na palec serdeczny jak pierścionek, chciała uchronić. Toczył się
po ostrych pochyłościach, czasem piął się pod górę. Przychodził splątany i milczał.
Nigdy już nie powróci na słodki tron jej kolan.
Wyciągnięte ręce świecą w ciemności jak stare miasto.
Zbigniew Herbert
W wywiadach, których udzielił Jan Romuald Kozielewski, znany pod pseudonimem Jan Karski, podkreślał jak wielki wpływ na jego wychowanie i życie miała matka Walentyna z Burawskich Kozielewska. Urodził się w Łodzi w dniu 24.04.1914 r ( akt 1296 spisano w parafii Św. Krzyża w dniu 08.08.1914 r) jako najmłodsze z ośmiorga dzieci Stefana Stanisława i Walentyny z Burawskich Kozielewskich i wg zapisów karty meldunkowej tej rodziny z lat 1916-1921, mieszkali przy ulicy Widzewskiej nr 54, a od 15.10.1918 r przenieśli się pod nr 67 (obecnie to ulica Kilińskiego). W powieści biograficznej pt. „Jedno życie” jaką napisał Waldemar Piasecki na podstawie wspomnień Jana Karskiego wymieniany jest adres Widzewska 71, ale może był to późniejszy adres, bo wywiad przeprowadzono pod koniec życia bohatera i miał prawo wiele faktów zapomnieć. Jednak we wspomnieniu z wczesnego dzieciństwa przewija się obraz jego zabaw na moście łączącym obie strony ulicy Widzewskiej i prowadzącym do dworca fabrycznego. Była to kładka ułatwiająca transport bawełny przywożonej na stację i została w późniejszych latach zlikwidowana by mogły jeździć tramwaje ulicą Kilińskiego. Kładka znajdowała się w pobliżu numeru 60 w 1920 roku, a jak zapisano w książce „ Obok kamienicy było wejście na most łączący obie strony ulicy”, co może świadczyć o niższym numerze kamienicy, w której mieszkała rodzina Kozielewskich.
Cała rodzina Burawskich i Kozielewskich mieszkała przy blisko położonych ulicach i mogli wzajemnie się wspierać. Także na podstawie kart meldunkowych z tego okresu mogłam ustalić, że matka Walentyny, Aurelia z Pileckich Burawska, mieszkała z synem Edwardem przy ulicy Składowej nr 32, co pozwalało jej pomagać córce w opiece nad dziećmi. Narcyz Józef Burawski, brat Walentyny mieszkał także przy Widzewskiej nr 136, a od 10.07.1917 r przy ulicy Ewangelickiej nr 7 (obecnie to ulica Roosevelta) i był szewcem z zawodu. Również na podstawie karty meldunkowej w Łodzi ustaliłam, że blisko ulicy Widzewskiej (Kilińskiego) bo przy ulicy Nawrot nr 29 mieszkał brat jej męża Karol Kozielewski z rodziną i pracował jako malarz. Dziadek Janka, Andrzej Kozielewski, który był z zawodu rymarzem – siodlarzem, także pod koniec życia został malarzem, bo rymarstwo i garbarstwo było zawodem bardzo trudnym.
Aurelia z Pileckich Burawska mająca szlacheckie pochodzenie, zanim zmarła w dniu 24.07.1927 r ( akt 342 sporządzony 25.07.1927 r w parafii Św. Krzyża w Łodzi) odegrała dużą rolę w patriotycznym wychowaniu dzieci córki. Po śmierci matki, a następnie męża Stefana Stanisława Kozielewskiego w dniu 25.12.1929 r (akt 600 spisano 27.12.1929 r w parafii Św. Krzyża w Łodzi), Walentyna Kozielewska musiała opiekować się kilkorgiem najmłodszych dzieci. Pomagał jej w tej opiece nad chłopcami najstarszy syn Marian Stefan Kozielewski, ale także bracia jej i jej męża, co wynika z zapisów w aktach metrykalnych.
Niestety w powieści biograficznej o Janie Karskim, którą napisał Waldemar Piasecki w tomie „Jedno życie” znalazło się wiele ubarwień nie mających pokrycia w faktach. Jest tam absurdalna informacja o braciach Aurelii, którzy wsławili się w bitwach napoleońskich, a sama Aurelia urodziła się dopiero w 1851 r, także rodzice jej brali ślub w 1840 r. Aurelia miała tylko jednego brata Feliksa urodzonego w 1845 r , który zmarł w wieku 17 lat w Zgierzu.
W poprzednim artykule „Łowickie korzenie Jana Karskiego” opisałam jego pochodzenie z linii ojczystych i macierzystych wywodzących się z ziemi łowickiej.
Na podstawie zbadanych dokumentów metrykalnych ustaliłam, że babka i prababka ojczysta Jana Karskiego pochodziły z Wielkopolski, ale także przodkowie Aurelii z Pileckich Burawskiej wywodzili się z terenów zaliczanych dawniej do Wielkopolski.
Najpierw przedstawię tę żeńską linię ojczystą i następnie przedstawię pochodzenie Aurelii z Pileckich Burawskiej.
Dziadkami Jana Karskiego w linii ojczystej byli Andrzej Kozielewski i Petronela Kosińska, których ślub odbył się 30 maja 1866 r w parafii Zadzim ( akt 15). Andrzej Kozielewski był wówczas kawalerem urodzonym w mieście Bielawy, majstrem profesji rymarskiej, miał lat 21 i mieszkał w Szadku, a panna Petronela Kosińska miała lat 22, urodziła się w mieście Pyzdry jako córka Franciszka i Marianny z Drzewieckich małżonków Kosińskich, mieszczan z Pyzdr już nie żyjących i wRozcieszynie pozostawała w obowiązkach panny służącej. Z tego aktu dowiadujemy się, że ojciec Andrzeja, Mateusz Kozielewski już nie żył, a matka Agnieszka z Wojciechowskich zamieszkała we wsi Rybna na propinacji. Z wcześniejszych ustaleń wiemy, że jako wdowa Agnieszka poślubiła wdowca Józefa Cieślikiewicza, który z zawodu był rymarzem i prawdopodobnie tego zawodu nauczył Andrzeja Kozielewskiego, ale widocznie poszukując nowego źródła dochodu i zamieszkania osiedli tam czasowo prowadząc propinację. Jednak z aktu zgonu Agnieszki z Wojciechowskich Cieślikiewicz I v Kozielewskiej (akt 19 z 15.02.1878 r) dowiadujemy się, że powrócili do miasta Bielawy, gdzie Józef Cieślikiewicz nadal był rymarzem. Zmarł w Leonowie parafii Bielawy w dniu 12.12.1879 r, a mieszkał wówczas u córki.
Niestety w książce Waldemara Piaseckiego o pochodzeniu Jana Karskiego także pochodzenie jego dziadków zostało „ubarwione” i zapisano, że gospodarzył na niewielkim majątku szlacheckim pod Szadkiem, a faktycznie Andrzej Kozielewski był rymarzem – siodlarzem i zawodu tego nauczył synów Bronisława i Stefana. Miał ponoć uchodzić z majątku z rodziną do Kalisza, jako były dowódca oddziału w powstaniu styczniowym, ale w 1863 r miał zaledwie 18 lat i mieszkał z matką.
Genealogia rodziny Kozielewskich opracowana została przez Justynę Krogulską i opublikowana w 2014 roku w publikacjach historycznych, a ja opisałam także macierzystą stronę rodziny Jana Karskiego, czyli jego matki Walentyny z Burawskiech Kozielewskiej, córki Cypriana i Aurelii z Pileckich Burawskich, w artykule „Łowickie korzenie Jana Karskiego” publikowanym na stronie PTG genealodzy.pl. Okazało się wówczas, że również po żeńskiej stronie drzewa genealogicznego Jana Romualda Kozielewskiego o pseudonimie Jan Karski, są korzenie z Wielkopolski sięgające co najmniej do połowy XVIII wieku i podobnie jak z powiązaniami rodzinnymi mojej rodziny Snopczyńskich z Kozielewskimi w parafii Bielawy, odnalazłam powiązanie rodzinne moich Wieteckich z Drzewieckimi w parafii Pyzdry, z których wywodziła się prababka Jana Karskiego, czyli Marianna z Drzewieckich Kosińska.
Wielkopolska rodzina Kosińskich i Drzewieckich
Najpierw opiszę moje ustalenia dotyczące rodziny Kosińskich od aktu ślubu rodziców Petroneli Kosińskiej. Franciszek Kosiński (zapisano Koszinski) i Marianna Drzewiecka ślub brali w Pyzdrach w dniu 14.05.1825 r (akt 12) i mieszkali w Pustkowiu Pyzdrskim, w domu sołtysa tej wsi Iwo Drzewieckiego, który był ojcem panny młodej, a Franciszek Kosiński był owczarzem i miał wówczas 23 lata i 8 miesięcy. Przy ślubie obecny był jego ojciec Andrzej Kosiński (Koszinski), który także był owczarzem i mieszkał w Spławiu, w Wielkim Księstwie Poznańskim. Zapisano imię jego matki, Marianna lecz jej nazwiska rodowego nie podano.
Pan młody urodził się we wsi Gnino (Gnin) w Wielkim Księstwie Poznańskim, a panna młoda urodziła się w Pyzdrach, w rodzinie osiadłej tu co najmniej w połowie XVIII wieku. Panna młoda, Marianna Drzewiecka miała wówczas 17 lat i 10 miesięcy, pozostawała w domu rodzicielskim na Pustkowiu Pyzdrskim, była córką Iwo i Katarzyny z Nyszkiewiczów ( Miśkiewiczów) małżonków Drzewieckich. Zezwolenia na jej ślub udzielił ojciec, a panu młodemu zezwolenia na ślub udzielili jego rodzice obecni przy ślubie. Przy ślubie asystowało czterech świadków, z których dwóch akt podpisało, a mianowicie: Jakub Kiełczewski, nauczyciel w Szkole Elementarnej w Pyzdrach i Wojciech Obarski, majster profesji rzeźniczej oraz Tomasz Drzewiecki, stryj panny młodej i Walenty Bukowiecki, majster profesji młynarskiej wszyscy mieszkający w parafii Pyzdry.
Jak ustaliłam na podstawie aktów urodzin znajdujących się w aktach stanu cywilnego w Pyzdrach, parze tej do 1849, czyli do śmierci Marianny z Drzewieckich Kosińskiej, urodziło się dziewięcioro dzieci, z których troje zmarło w dzieciństwie, a losu jednej córki Apolonii nie mogłam ustalić. Pozostała piątka dzieci przeżyła mimo rychłej śmierci matki w dniu 15.10.1849 r i założyła własne rodziny. Petronela Kosińska, czyli babka Jana Karskiego była siódmym dzieckiem z kolei i miała zaledwie 6 lat gdy jej matka umarła. Oto jak przedstawiała się rodzina Franciszka i Marianny Kosińskich, wszystkie dzieci urodzone w Pyzdrach:
1.Andrzej Kosiński ur 17.11.1826 r akt 181, ślub 22.11.1852 r w Sokolnikach k /Wrześni, akt 9 z panną Wiktorią Glińską ze wsi Żydowo, zmarł 22.05.1857 r w Pyzdrach akt 49.
2.Michalina Kosińska ur 05.09.1828 r akt 72, ślub 16.01.1871 r w Błaszkach akt 2 z kawalerem Janem Szeptuszyńskim mającym 28 lat, a urodzonym w Terespolu guberni lubelskiej z Michała i Marianny zd. Kiełbasa. Mieszkali we wsi Kokoszki, gdzie w karczmie mieszkała Michalina, a Jan Szeptuszyński mieszkał z bratem Jerzym i zajmowali się produkcją sit. Michalina zmarła 22.12.1881 r w Kokoszkach parafia Błaszki akt 151.
3.Marianna Kosińska ur 02.11.1830 r akt 68, ślub 14.10.1861 r w Pyzdrach akt 25 z Stanisławem Feliszakiem, kawalerem lat 22 urodzonym w Królikowie. Zmarła przed 1895, gdy Stanisław Feliszak ponownie się ożenił. Mieli córkę Mariannę.
4.Apolonia Kosińska ur 29.01.1831 r akt 9, brak dalszych danych
5.Stanisław Kosiński ur 30.04.1837 r 63, ślub 18.06.1864 r w Pyzdrach akt 27 z panną Klarą Lesińską córką Karola i Julianny z Jaroszewskich małżonków Lesińskich, która urodziła się 09.08.1825 r w Pyzdrach akt 139. Para ta miała jedną córkę Wandę ur 12.07.1865 r akt 82. Stanisław był majstrem profesji młynarskiej, a pannie Klarze Lesińskiej zapisano w akcie urodzenia pochodzenie szlacheckie.
6.Tomasz Kosiński ur 24.12.1840 r akt 155, zmarł 01.04.1858 r w Pyzdrach
akt 42
7.Petronela Kosińska ur 28.05.1843 r we wsi Rybitwy akt 71 w parafii Pyzdry. Jej ojciec był tam wyrobnikiem i miał 42 lata, a matka miała lat 34 wg tego aktu. Świadkami narodzin byli mieszkający w Rybitwach Maciej Piotrowicz lat 50 i Piotr Wąsiewicz lat 60 mający. Chrzestnymi dziecka zostali Józef Bęcler kupiec i Praxeda Michlicka panna i obywatelka z Pyzdr.
Jej ślub odbył się 30.05.1866 r Zadzim akt 15 z Andrzejem Kozielewskim, kawalerem lat 21, synem Mateusza i Agnieszki z Wojciechowskich. Para miała pięcioro wspólnych dzieci narodzonych po ślubie, ale zaledwie pół roku przed ślubem Petronela Kosińska urodziła w Uniejowie córkę będąc panną ( akt 238 z 09.09.1865 r), której dała imiona Laura Marianna i prawdopodobnie została przysposobiona przez Andrzeja Kozielewskiego gdyż ślub brała jako Laura Kozielewska, córka Andrzeja i Petroneli z Kosińskich Kozielewskich.
Tak przedstawiała się rodzina Petroneli Kosińskiej i Andrzeja Kozielewskiego:
Laura Marianna Kosińska/Kozielewska ur 09.09.1865 r w Uniejowie, ślub 10.02.1886 r akt 8 parafia Zadzim z Antonim Zakrzewskim kawalerem lat 42, synem Walentego i Marianny z Górskich zamieszkałym w Uniejowie.
Bronisław Kozielewski ur 01.11.1866 r akt 128 w parafii Zadzim, ślub z Lucyną Marcelą Wójcicką ( nie odnalazłam aktu), był także rymarzem jak ojciec i brat.
Karol Kozielewski ur 03.08.1868 r w Przywidzu (akt 87 Pęczniew ), ślub z Stanisławą Żuchowską ur w 1876 we Włocławku ( akt 661 z 01.07.1902 w Łodzi), pracował jako malarz i ojciec jego także w starszym wieku został malarzem.
Stefan Stanisław Kozielewski ur 15.08.1871 w Zadzimiu akt 94, ślub z Walentyną Burawską 09.02.1896 r akt 254 Łódź parafia św. Krzyża. Rodzina miała 8 dzieci, z których ósmym dzieckiem był Jan Romuald Kozielewski-Jan Karski.
Marianna Kozielewska ur 17.06.1874 akt 150 w parafii Szadek, ślub z Władysławem Pawińskim 28.10.1900 r akt 1091 w parafii św Krzyża w Łodzi.
Kazimiera Bronisława Kozielewska ur 10.08.1877 akt 95 w parafii Zadzim. Nie odnalazłam jej dalszych aktów.
Andrzej Kozielewski zmarł w Łodzi w 1907 r i pozostała wdowa Petronela z Kosińskich Kozielewska, ale nie odnalazłam śladów jej dalszych losów, bo prawdopodobnie jako wdowa zamieszkała w Uniejowie około 1908 roku, podobnie jak jej najstarszy syn Bronisław Kozielewski, który wyprowadził się z Łodzi po śmierci kilkorga jego dzieci.
8.Józef Kosiński ur 25.06.1847 r akt 62, zmarł 05.09.1848 r w Pyzdrach akt 125
9.Franciszka Kosińska ur 09.09.1849 r akt 104, zmarła 18.10.1850 r w Pyzdrach akt 86.
Z aktu zgonu Franciszka Kosińskiego, który zmarł 01.04.1860 r w Pyzdrach (akt 41), dowiadujemy się, że był wyrobnikiem, miał lat 62 i zgłaszający nie znali danych jego rodziców, ani miejsca urodzenia. Zgon zgłosili mieszkańcy Pyzdr: Kasper Bukowiecki - młynarz i Józef Jakubowski - garbarz , u których prawdopodobnie terminowali w zawodzie synowie zmarłego Andrzej i Stanisław. Zastanawiałam się jak poradził sobie z taką gromadką dzieci sam, ale znalazłam siostrę Franciszka, Wiktorię Kosińską, która w wieku 19 lat poślubiła w dniu 11.10.1818 w parafii Biechowo rzemieślnika Franciszka Kowalskiego i zamieszkała w parafii Pyzdry więc można przypuszczać, że pomagała bratu w opiece nad dziećmi. Wiktoria z Kosińskich Kowalska zmarła we wsi Tarnowo parafii Pyzdry w dniu 06.06.1858 r ( akt 60), ale musimy brać także pod uwagę opiekę nad tymi dziećmi ze strony licznej rodziny Drzewieckich zamieszkałej w Pyzdrach.
W Archiwum Diecezjalnym we Włocławku przechowywane są mikrofilmy ksiąg metrykalnych z parafii Pyzdry, które były udostępniane na stronach FamilySearch, prowadzonych przez Towarzystwo Genealogiczne Mormonów. Na podstawie odnalezionych metryk ustaliłam, że rodzina Drzewieckich osiadła na dziedzicznie dzierżawionych terenach od miasta o nazwie Pustkowie Pyzdry co najmniej od 1756 roku. W księdze chrztów parafii Pyzdry z lat 1744-1758, na stronie 120 odnalazłam pierwszy akt chrztu Stanisława Kostki, syna Mikołaja i Doroty Drzewieckich, który ochrzczony został 16.11.1756 r w parafii Pyzdry, akt 754 ( zmarł w Pyzdrach jako wdowiec w dniu 02.12.1827 r). Było to pierwsze dziecko tej pary ochrzczone w Pyzdrach, ale aktu ich ślubu tam nie było więc w tym okresie zapewne osiedli na dziedzicznym gospodarstwie dzierżawionym od miasta. W następnej księdze chrztów z lat 1758-1782 znalazłam jeszcze kolejne akty chrztów dzieci tej pary. W sumie odnalazłam chrzty 7 dzieci i tu kolejne metryki:
Jakub Drzewiecki - chrzest 01.05.1761 r , str. 12 akt 140
(chrzestni sławetny Stanisław Krzesiński i sławetna Agnieszka Zakrocka)
Marianna Drzewiecka - chrzest 24.09.1763 r, str. 25, akt 232
(chrzestni sławetny Franciszek Mędelski i sławetna Barbara Gunerczyna)
Iwo Drzewiecki - chrzest 17.05.1767 r, str. 69, akt 437
(chrzestni sławetny Wojciech Krotkiewicz i sławetna Konstancja Jasińska)
Wiktoria ( vel Weronika) Drzewiecka - chrzest 18.04.1769 r, str. 122, akt 637
(chrzestni sławetny Franciszek Rejewski i szlachetna Franciszka Szpotańska)
Tomasz Drzewiecki - chrzest 14.12.1771 r, str. 134, akt 733
(chrzestni sławetny Sebastian Jewaszkiewicz i Pani Balbina Potocka)
Łukasz Drzewiecki - chrzest 19.10.1774 r, str. 153, akt 932
(chrzestni sławetny Franciszek Rejewski i szlachetna Urszula Kowalska)
Zaznaczyłam fakt wybrania dwukrotnie na chrzestnego sławetnego Franciszka Rejewskiego, cieśli mającego własny dom przy Rynku w Królewskim Mieście Pyzdry, gdyż jest on moim 5xpradziadkiem, rodowitym obywatelem Pyzdr i synem Antoniego Rejewskiego urodzonego ok 1700 roku. Franciszek Rejewski ślub brał w Pyzdrach 16.02.1756 r z Jadwigą Walentynowicz i porównując daty mogę przypuszczać, że Mikołaj Drzewiecki mógł być równolatkiem z moim przodkiem oraz mógł dostarczać drewna na budowę domów w odbudowującym się po zniszczeniach mieście więc znajomość mogła mieć bliższy charakter. W akcie zgonu Mikołaja Drzewieckiego z dnia 26.03.1798 r ( akt zgonu 26 w Pyzdrach, str. 486 księgi chrztów, ślubów i zgonów z lat 1783-1802), zapisano iż miał 92 lata, co jest mało prawdopodobne bo zwykle wiek oceniano tylko po wyglądzie i często bywał zawyżany, a pozostała po nim żona Dorota oraz dorośli synowie i córka, którzy razem mieszkali w Pustkowiu Pyzdrskim zwanym Bory. Z treści jego aktu zgonu dowiadujemy się, że był przybyszem na terenie parafii pyzdrskiej, co potwierdza przypuszczenie iż rodzina Drzewieckich osiadła tu ok.1756 roku. Z tych danych można przypuszczać, że Mikołaj Drzewiecki urodził się ok 1730 roku i był 3x pradziadkiem Jana Karskiego.
Jeśli chodzi o bezpośrednie powiązania rodzinne Drzewieckich i moich Wieteckich, to nastąpiły poprzez potomków Jakuba Drzewieckiego, czyli drugiego syna Mikołaja i Doroty Drzewieckich. Jakub Drzewiecki ożenił się z wdową Marianną z Justyńskich Kolską w dniu 01.10.1783 r i miał z nią sześcioro dzieci, z których drugim był Józef Drzewiecki urodzony 09.03.1786 r. Po śmierci pierwszej żony Jakub Drzewiecki z synami Józefem i Antonim wyprowadził się z Pyzdr i Józef ożenił się w 1807 w Słupcy z Marianną Lenartowicz, Jakub Drzewiecki jako wdowiec poślubił w 1812 r Agatę Ciesielską w pobliskim Giewartowie, a Antoni Drzewiecki w 1814 roku ożenił się w parafii Słupca z Franciszką Czerniejwską z Gołkowa. Józef Drzewiecki wcześnie owdowiał i ponownie ożenił się z panną Marianną Dybalską z rodziny rolników ze Słupcy w dniu 23.10.1814 r, z którą miał syna Franciszka urodzonego w dniu 23.03.1833 r. W ten sposób część rodziny Drzewieckich osiadła i zakorzeniła się w Słupcy, a część pozostała w Pyzdrach.
W tym samym 1814 roku mój 3xpradziadek Szymon Wietecki jako wdowiec z parafii Młodojewo poślubił pannę Józefę Korzeniewską ze Słupcy i wraz z dziećmi zamieszkał w Słupcy stając się rolnikiem ( wcześniej był pilarzem i karczmarzem). W niewielkim miasteczku rodziny się dobrze znały i w dniu 20.09.1851 r odbył się w Słupcy ślub najstarszej wnuczki mojego 3xpradziadka dziewiętnastoletniej panny Urszuli Wieteckiej, córki Marcina i Agnieszki z Aleksiewiczów Wieteckich z osiemnastoletnim kawalerem Franciszkiem Drzewieckim synem Józefa, wnukiem Jakuba, prawnukiem Mikołaja i Doroty Drzewieckich z Pyzdr.
Potomkowie moich Wieteckich i Drzewieckich nadal mieszkają w Słupcy, a część wyemigrowała do USA .
Wracając do rodziny Drzewieckich z Pyzdr szerzej przedstawię rodzinę Iwo Drzewieckiego, którego córką była Marianna, prababka Jana Karskiego.
To oryginalne imię w zapisie łacińskim brzmi Iwon i dostarczyło wielu problemów piszącym metryki, a w indeksach zamieszczonych w bazie genealodzy.pl odczytano je w wersji Jan. Zauważyłam czytając metryki z ksiąg parafii Pyzdry, że w II połowie XVIII wieku chrztów dokonywał także w tej parafii zakonnik o imieniu Iwon więc zapewne Mikołajowi i Dorocie Drzewieckim tak się spodobało, że nadali je kolejnemu synowi. W dodatku dziecko urodziło się 17 maja 1767 r, a imieniny patrona przypadały na 19 maja więc imię miało dać dziecku szczęście w życiu. I chyba tak się stało, bo urodziło mu się jedenaścioro dzieci, z których większość przeżyła i miała własne rodziny. Iwo miał swój dom, służbę i komorników oraz pełnił okresowo funkcję sołtysa w tej wsi Bory Pyzdrskie. Dane te ustaliłam na podstawie spisów komunikantów udzielonych na Wielkanoc w Parafii Pyzdry w latach 1795-1801, gdzie spisywano mieszkańców danego domu podając ich stan społeczny.
Rodzina Iwo Drzewieckiego w spisie komunikantów wydanym na Wielkanoc 1801 r. To rodzice Iwo i Katarzyna licząca 22 lata oraz ich służący: Wojciech i Maria. Miał już mniej służby niż jego ojciec określany jako chłop - gospodarz, bo Mikołaj Drzewiecki w 1795 roku miał 3 chłopców służących i 2 dziewczyny służące.
Ślub Iwo Drzewieckiego i Katarzyny Myszkowskiej miał miejsce w parafii Skarboszewo w dniu 27.10.1793 r (akt spisany na str. 73 księgi chrztów, ślubów i zgonów z lat 1788-1795 opublikowanej jako skany w bazie FamilySearch)
Katarzyna była córką Jana i Urszuli Myszkowskich, którzy nazywani byli także Ławnikami w związku z pełnioną przez Jana Myszkowskiego funkcją. Jak widać w tym akcie, świadkiem na ślubie młodszego brata był Jakub Drzewiecki mieszkający wówczas w Olędrach Pyzdrskich.
Odnalazłam także akt chrztu Urszuli, córki Jana i Urszuli Ławników, który odbył się w dniu 18.04.1775 r w Skarboszewie ( strona 70 księgi chrztów, ślubów i zgonów z lat 1754-1788, skany opublikowane na FamilySearch). Niestety w aktach rozmaicie przekręcano nazwisko rodowe Katarzyny z Myszkowskich Drzewieckicj zapisując je jako Miśkiewicz, Nyszkiewicz i inne. Prawidłowe brzmienie jej nazwiska zgodnie z aktem ślubu to Myszkowska.
Małżonkowie Iwo i Katarzyna Drzewieccy zamieszkali z rodziną jego rodziców i braci w Pustkowiu Pyzdrskim, a potem w Borach, i urodziły im się następujące dzieci:
1.Salomea ur 24.10.1794 (str 182 akt 1232 chrzest 26.10.1794)
I ślub 27.10.1811 z Mateuszem Dybalskim (akt 14 Pyzdry)
II ślub 04.02.1823 z Gabrielem Hetkiewicz (akt 11 USC Pyzdry)
zm 26.01.1838 (akt 13 z 28.01.1838 USC Pyzdry)
2.Wojciech ur 12.04.1796 (akt 60 chrzest 13.04.1796 wg księgi chrztów)
3.Małgorzata ur 02.06.1798 (akt 94 chrzest 03.06.1798 wg księgi chrztów)
ślub przed 1817 r z Wojciechem Buziak, mieli dzieci: Kacper, Jan,
Scholastyka, które założyły własne rodziny
zm 10.05.1832 (akt 51 USC Szymanowice)
4.Józef ur 15.08.1800 (akt 110 chrzest 18.08.1800 wg księgi chrztów)
ślub 05.02.1820 z Antoniną Baranowską (akt 11 USC Pyzdry)
5.Katarzyna ur 04.12.1802 (akt 147 chrzest 09.12.1802 wg księgi chrztów)
6.Stanisław ur 01.05.1805 (akt 68 chrzest 04.05.1805 wg księgi chrztów)
ślub 08.11.1826 z Rozalią Hajewską (akt 11 USC Kawnice)
7.Marianna ur 02.07.1807 (akt 76 chrzest 04.07.1807 wg księgi chrztów)
ślub 14.05.1825 z Franciszkiem Kosińskim (akt 12 USC Pyzdry)
zm 15.10.1849 (akt 179 z 16.10.1849 USC Pyzdry)
8.Wawrzyniec ur 10.08.1809 (akt 83 chrzest 10.08.1809 wg księgi chrztów)
ślub 24.11.1829 z Katarzyną Marczewską (akt 21 USC Pyzdry)
9.Jan ur 07.05.1812 (akt 61 chrzest 08.05.1812 wg księgi chrztów)
10.Łucja ur 04.12.1814 (akt 186 chrzest 06.12.1814 wg księgi chrztów)
zm 17.06.1819 (akt 34 z 18.06.1819 USC Pyzdry)
11.Julia ur 03.05.1821 (akt 77 z 08.05.1821 USC Pyzdry)
Babka Marianny Drzewieckiej, Dorota Drzewiecka zmarła po 1801 r, ale przed 1808 i niestety księgi z tego okresu nie zachowały się w archiwach. Mieszkała z najmłodszym synem Łukaszem, ale także z rodziną Tomasza i Iwo Drzewieckich w domu w Pustkowiu Pyzdrskim. Rodzina się wspierała i opiekowała dziećmi po zmarłych rodzicach w tej rodzinie. Takim przykładem jest opieka familii nad dziećmi zmarłej w 1832 roku Małgorzaty z Drzewieckich Buziak, córki Iwo i Katarzyny Drzewieckich. Zapewne także po śmierci Marianny Drzewieckiej jej mąż Franciszek Kosiński mógł mieć pomoc familii w wychowaniu nieletnich ich dzieci.
Iwo Drzewiecki zmarł w Borach Pyzdrskich w dniu 03.01.1829 r (akt 2 z 05.01.1829 r USC Pyzdry) w wieku 63 lat, pozostawiając wdowę Katarzynę z Myszkowskich Drzewiecką i prawdopodobnie dwoje nieletnich dzieci Jana i Julię Drzewieckich, bo aktów ich zgonów nie odnalazłam. Z aktów narodzin różnych dzieci w Pyzdrach można odczytać, że Katarzyna Drzewiecka była akuszerką i to mogło być jej źródłem utrzymania, ale zmarła jako żebraczka, jak wynika z aktu jej zgonu. Katarzyna z Myszkowskich Drzewiecka , córka Jana i Urszuli zmarła w wieku 92 lat jak podano do aktu, ale faktycznie miała 83 lata, co i tak w tamtych czasach było wiekiem sędziwym. Zgon jej w dniu 12.06.1858 r do aktu nr 55 z 14.06.1858 r (USC Pyzdry) zgłaszał zięć Franciszek Drzewiecki mający 60 lat, ojciec Petroneli oraz Wojciech Drzewiecki mający lat 25.
Po śmierci braci Petroneli Kosińskiej – Andrzeja w 1857 r i Tomasza w 1858 r oraz babki w 1858 r, a następnie ojca w 1860 r, siostry Michalina i Petronela Kosińskie wyprowadziły się z Pyzdr w poszukiwaniu pracy i miejsca zamieszkania.
Druga połowa XIX wieku była okresem coraz mniej opłacalnej gospodarki rolniczej, co powodowało migracje na tereny bardziej uprzemysłowione i dotyczyło także rodzin Kosińskich i Kozielewskich.
Podsumowując przedstawione wyżej ustalenia genealogii Jana Karskiego z tej wielkopolskiej, żeńskiej linii przodków ojczystych, przedstawiam taki wynik:
babka Petronela z Kosińskich Kozielewska 1843 – po 1907 r
prababka Marianna z Drzewieckich Kosińska 1807 – 1849 r
prapradziadek Iwo Drzewiecki 1767 – 1829 r
praprababka Katarzyna z Myszkowskich Drzewiecka 1775 – 1858 r
praprapradziadek Mikołaj Drzewiecki ok 1730 – 1798 r
prapraprababka Dorota Drzewiecka ok 1735 – zmarła po 1802 r
praprapradziadek Józef Myszkowski – dane z aktu zgonu ich córki
prapraprababka Urszula Myszkowska – dane z aktu zgonu ich córki
Przodkowie Aurelii z Pileckich Burawskiej babki Jana Karskiego
W poprzednim artykule „Łowickie korzenie Jana Karskiego” przedstawiłam pochodzenie Burawskich z terenów określanych jako Ziemia Łowicka, bo Cyprian Burawski, ojciec Walentyny z Burawskich Kozielewskiej, matki Jana Karskiego, był młynarzem i pochodził z rodziny ogrodników dworskich z tych terenów.
Nie doszukałam się, podobnie jak Justyna Krogulska szlacheckiego pochodzenia Kozielewskich, a także Burawskich, którzy trudnili się rolnictwem, rzemiosłem, ogrodnictwem i służyli w dworach szlacheckich. Natomiast babka Jana Karskiego, Aurelia Pilecka miała niewątpliwie szlacheckie pochodzenie z rodzin Pileckich, Korzeniewskich, Bielskich, Waliszewskich ze strony ojczystej i Szadokierskich, Tymienieckich, Złotnickich, Chmielewskich ze strony macierzystej. Większość danych ustaliłam na podstawie aktów metrykalnych dostępnych on-line, a część na podstawie herbarza szlachty sieradzkiej opracowanego przez Elżbietę Halinę Nejman oraz zapisów w Tekach Dworzaczka, dostępnych także on-line.
Teraz szerzej przedstawię szlacheckie rodziny Pileckich i Szadokierskich, czyli ze strony rodziców Aurelii. Babka macierzysta Jana Karskiego urodziła się jako czwarte dziecko Józefa i Emilii z Szadokierskich Pileckich w dniu 01.07.1852 r , w majątku Osse należącym do hrabiów Krukowieckich, gdzie jej ojciec był ekonomem. Właśnie Adam hrabia Krukowiecki i Helena Krukowiecka byli chrzestnymi małej Aurelii, której chrzest został zapewne z tego powodu znacznie opóźniony i odbył się dopiero 24.05.1859 r ( akt 14 w parafii Koźle, USC Koźle).
Dwie pierwsze córki Józefa i Emilii Pileckich, Bronisława Walentyna i Wanda zmarły w dzieciństwie, a starszy brat Feliks urodzony w 1845 r zmarł 30.03.1863 r w Zgierzu w wieku 17 lat, gdy terminował do jakiegoś zawodu. Te fakty zapewne wpłynęły na skupienie się rodziny nad jej opieką, a także na decyzje Aurelii o posiadaniu większej ilości dzieci, które będą mogły się wspierać.
Ślub Józefa i Emilii z Szadokierskich Pileckich odbył się w parafii Boleszczyn w dniu 14.10.1840 r (akt 13) w obecności świadków urodzonego Karola Szadokierskiego, dziedzica folwarku Kociaty (stryja i opiekuna panny) i urodzonego Feliksa Kołaczkowskiego dziedzica Żeroniczek. Urodzona panna Emilia mieszkała w Posadzie, miała lat 21, urodziła się w Kociatach pow. Turek i była córką zmarłych Antoniego i Tekli Szadokierskich, a urodzony Józef Pilecki mieszkał i urodził się w Gorzewie parafii Wielenin, miał lat 20 i był synem Tomasza i Balbiny z Korzeniewskich Pileckich.
Na podstawie danych zawartych w aktach urodzeń - chrztów oraz zgonów dzieci tej pary, ustaliłam źródło utrzymania rodziny oraz miejsca zamieszkania z tym związane.
1.Bronisława Walentyna ur. 15.04.1842 r – chrzest 15.05.1842 r (akt 39 Wielenin), ojciec dzierżawca wsi Malczew, chrzestni to dziadkowie dziecka: Tomasz i Balbina Pileccy, dziedzice cząstkowi Gorzewa.
To dziecko zmarło 14.03.1846 r ( akt 6 parafia Boleszczyn) w Kociatach, gdzie rodzina zamieszkała utrzymując się z własnych funduszy.
2.Felix ur. 22.02.1845 r – chrzest 18.05.1845 r (akt 40 Wielenin), ojciec syn właściciela wsi Gorzew, chrzestni : Felix Niemiera i Leokadia Pilecka ( siostra Józefa)
To dziecko zmarło 30.03.1863 r (akt 59 Zgierz) w wieku lat 17, gdy terminował do jakiegoś zawodu. Zapisany został jako syn ekonomów z Ossego koło Strykowa.
3.Wanda ur. 22.04.1848 r – chrzest 30.04.1848 r (akt 12 Szczawin ), ojciec był dzierżawcą probostwa Szczawin, chrzestni: Michał Włodarczyk organista tej parafii i Weronika Marcinkowska.
To dziecko zmarło 02.07.1848 r ( akt 34 Szczawin) jako córka dzierżawców probostwa Szczawin.
Nie odnalazłam aktów urodzeń innych dzieci i kolejną była Aurelia Pilecka. Nie odnalazłam także aktu urodzenia matki tych dzieci, czyli Emilii z Szadokierskich, bo nie zachowały się księgi metrykalne urodzeń z 1819 r w Boleszczynie, ale jest akt urodzenia ich ojca.
Józef Pilecki urodził się 16.02.1820 r w Gorzewie ( akt 12 w parafii Wielenin) jako syn Wielmożnego Tomasza Pileckiego posesora części Gorzewa liczącego lat 37 i Wielmożnej Balbiny z Korzeniewskich mającej lat 21. Okazanie dziecięcia odbyło się w przytomności Wielmożnego Bartłomieja Korzeniewskiego liczącego lat 50, zamieszkałego w Gorzewie dziada dziecięcia i Franciszka Boruckiego osiadłego w Gorzewie, który lat 30 skończył.
Zgon Józefa Pileckiego w Szczawinie w dniu 21.02.1889 r w wieku 69 lat (akt 8 ) zgłosił Cyprian Burawski, karbowy ( mąż córki Aurelii więc zięć zmarłego ) i dworski służący Mateusz Dobrysiak. Pozostała wdowa Emilia Pilecka, która zmarła trzy lata później w Zgierzu i zgon jej 12.11.1892 r ( akt 432 Zgierz) zgłosili następnego dnia mieszkający w Zgierzu świadkowie Jan Lenkiewicz, robotnik i Antoni Ratajski rolnik. Do aktu podali, że była wdową mającą lat 78 i córką Antoniego i Tekli Szadokierskich robotników, ale miejsca jej urodzenia nie znali.
W ten sposób zmieniono szlacheckie pochodzenie jej przodków z powodu biedy w jaką popadały rodziny ziemiańskie w czasie rozwijającego się uprzemysłowienia kraju i był to znak czasu wobec błyskawicznego rozwoju przemysłu w Łodzi.
Przedstawię zatem ustalenia dotyczące faktycznego pochodzenia Emilii ze znanych polskich rodzin szlacheckich rozpoczynając od ślubu rodziców Emilii Szadokierskiej.
Akt ten jest zapisany na 3 stronach i bardzo obszerny z powodu wymieniania licznych tytułów „urodzonych” oraz formy aktu wg. Kodeksu Napoleona. Przedstawię więc jego skróconą treść:
AKT ŚLUBU ANTONI SZADOKIERSKI I TEKLA CHMIELEWSKA
Numer 5. W dniu 17.02.1811 r w parafii Boleszczyn stawili się, urodzony Antoni Józef Szadokierski mający lat 29 (złożył metrykę wyjętą z ksiąg Kościoła Brdowskiego), przy ojcu zostający i w jego asystencji, syn urodzonego Grzegorza Szadokierskiego dziedzica połowy Żeroniczek i tamże zamieszkałego. Stawiła się także urodzona Tekla Chmielewska mająca lat 28 (złożyła metrykę wyjętą z ksiąg Kościoła Psarskiego), mieszkająca przy bracie rodzonym urodzonym Leonie Chmielewskim, posesorze drugiej połowy Żeroniczek liczącym lat 25. Zgodę na małżeństwo tej pary udzielił ojciec pana młodego, a pannie udzielił jej brat jako opiekun. Napisano w akcie, że rodzice panny Tekli Chmielewskiej dawno pomarli, ale ich danych nie zapisano. Także nie zostało zapisane imię i nazwisko matki Józefa Szadokierskiego. Akt ślubu został spisany w przytomności urodzonego Karola Szadokierskiego liczącego lat 32, brata rodzonego i urodzonego Aleksandra Szadokierskiego liczącvego lat 30, także brata pana młodego, tudzież urodzonego Leona Chmielewskiego brata rodzonego panny młodej lat 25 i urodzonego Wojciecha Osińskiego posesora cząstki Żeroniczek mającego lat 54.
Ślubu udzielił ksiądz Dominik Wartski Proboszcz Boleszczyński sprawujący obowiązki urzędnika stanu cywilnego, a podpisali Karol Szadokierski, Aleksander Szadokierski, Leon Chmielewski i Wojciech Osiński.
Wobec braku danych rodziców Emilii w tym akcie, odszukałam ślub jej brata Leona Chmielewskiego, który ożenił się w Uniejowie w 1812 roku i tam podano dane ich rodziców. Ślub ten zapisano w księgach USC miasta Uniejów pod datą 10.02.1812 r, numerem 35, w obecności świadków wielmożnych: Andrzeja Jackowskiego lat 65 z Dąbrowy, Józefa Konopnickiego lat 37 w wsi Bronowie zamieszkałego, tudzież urodzonych: Maksyma Pawłowskiego lat 37 w Zbylczycach i Stanisława Chmielewskiego lat 31 w Radliczycach zamieszkałych, a ślubowali wielmożny Leon Chmielewski kawaler lat 26 wg metryki wyjętej z kościoła w Zadzimiu, posesor wsi Żeroniczki Małe, syn Antoniego i Eleonory z Borysławskich i wielmożna Józefa Domicela z Baykowskich Umińska wdowa po Stanisławie, mająca lat 23, w asystencji Józefa Konopnickiego dziedzica wsi Bronów. Tu jako ciekawostkę podam iż w tym Bronowie (powiat poddębicki) mieszkała poetka Maria Konopnicka, żona Jarosława ponieważ właścicielem majątku był od 1844 r teść poetki Wawrzyniec Konopnicki.
Mając te dane mogłam odszukać linię wielkopolskich przodków Tekli z Chmielewskich Szadokierskiej, która była praprababką Jana Karskiego, posługując się Herbarzem Szlachty Sieradziej w XIX w sporządzonym na podstawie różnych źródeł przez Elżbietę Halinę Nejman i opublikowanym on-line na stronach Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Co prawda Tekla nie została tam wykazana jako siostra Leona Chmielewskiego, ale korzystając z dokumentów jakimi są metryki, a nie różne publikacje jakie przywoływała autorka tego herbarza, mam pewność, że mieli wspólnych przodków.
Chmielewscy wywodzący się z Wielkopolski mieli herb Wieniawa wg tego herbarza, jednak daty i informacje pobrane z publikacji Elżbiety Sęczys nie są oparte na danych z metryk i odbiegają od faktów zawartych w metrykach Tekli i Leona Chmielewskich, dzieci Antoniego i Eleonory z Byszewskich. W herbarzu podano, że Antoni Chmielewski zmarł w 1812 r jako dziedzic Zimotek i Balic, a były to folwarki należące do parafii Psary i po sprawdzeniu aktów zgonu od 1808 roku jego zgonu i jego żony Eleonory z Byszewskich Chmielewskiej nie odnalazłam. W akcie ślubu ich córki Tekli w 1811 r zapisano: „Panna, której Rodzice dawno pomarli”, a w akcie ślubu ich syna Leona zapisano, że był synem „niegdyś Wielmożnych Antoniego i Eleonory z Borysławskich Chmielewskich” i zezwolenia na ślub udzielił mu najbliższy wuj wielmożny Antoni Brodzki. Te ustalenia nie pozwalają mi operować datami zapisanymi w tym herbarzu szlachty sieradzkiej XIX wieku i opracowaniu Elżbiety Sęczys, ale odszukałam w Tekach Dworzaczka taki zapis:
„Metrykalia-Katolickie-Cześć 6
41160 (Droszew) Chrzest
1771.13/12. (Czachóry) Mikołaj Andrzej, syn M. Antoniego i Apolonii Kiedrowskich dziedziców 1/2 Czachór i Głuchowa, urodzony 30/11. chrzestni G. Jan Kosicki i G. Eleonora Borysławska panna, asystują MM. Chmielewscy z Kars.”
Na tej podstawie ustaliłam, że ślub Antoniego Szadokierskiego i Eleonory Borysławskiej odbył się po 1771 r, a w monografii rodziny Borzysławskich vel Borysławskich herbu Wieniawa w Tekach Dworzaczka jest taka informacja:
„ Eleonora zaślubiła w Droszewie 14 VI 1774 r. Antoniego Chmielewskiego. Jan, mający lat 50, zmarł 14 VII 1778 r. (ib.) Antoni i Eleonora mieli synów Stanisława Jana, ur. w Wierzchosławiu 12 V 1780 r. (LB Sobótka)” Dostępne są kopie akt metrykalnych w postaci skanów z parafii Sobótka na familysearch, ale pod tą datą chrztu Stanisława Jana Chmielewskiego nie ma. Być może jest błąd w dacie wynikający z przepisywania notatek autora.
Przyjmując jako możliwą datę urodzin Eleonory Borysławskiej ok 1754 r, zakładam także, że Antoni Chmielewski mógł urodzić się w podobnym czasie ok 1753 r.
W herbarzu E. Nejman są wymienione dzieci Antoniego i Eleonory z Borysławskich Chmielewskich i jest to niżej wymieniona czwórka, a Tekla nie jest do nich zaliczana:
1.Stanisław Jan dziedzic dóbr Radolina (Kobyłecki 1830 a.193)
2.Bibianna & N.Byszewski, 2 v Marcin Czetwiertyński z Mikulina w gub. żytomierskiej
3.Józefa & Andrzej Zdzienicki dziedzic Słomowa, Grabicy, Woli Wężykowej, syn Stanisława (Kobyłecki 1832 a.103-5)
4.Leon Witalis * 1785 † 1840, dziedzic dóbr Zimotki &1812 1v. Józefa Bajkowska,
† a.1826 mąż Stanisław Umiński z Bronowa,
2v. 1806, Ludwika Gawłowska c. Maksymiliana i Marianny Bajkowskiej,
(Strachowski 1812 k.41, Bogusławski 1811 k.262, Kobyłecki 1824 a.343)
Niestety z powodu braku dat i źródeł pierwotnych ( metryk) ta kolejność i dane dzieci są inne. Na podstawie metryk i informacji zawartych w Tekach Dworzaka oraz w herbarzu Bonieckiego ustaliłam następujące dane dotyczące potomstwa Antoniego i Eleonory z Borzysławskich Chmielewskich, przy czym nie odnalazłam narodzin ich dzieci w okresie od 1775 do 1778 roku.
1.Bibianna * ok 1778 r & Paweł Fabian Sebastian Byszewski, urodzony Leźniczka chrzest 21.01.1767 akt 2 w parafii Leźnica Mała, syn Ignacego i Julenty (Julity) z Gorzeńskich Byszewskich, których ślub był 29.01.1760 r akt 4 w parafii Kłodawa.
Ślub Bibianny Chmielewskiej i Pawła Byszewskiego był ok 1797 r, gdyż syn ich Franciszek Byszewski urodził się w 1798 r w Krzymowie, o czym świadczy akt jego ślubu nr 20 z 26.07.1827 r nr 20. Prawdopodobnie ok 1810 roku Bibianna z Chmielewskich Byszewska wniosła do Sądu w Kaliszu wniosek o rozwód i wyrokiem z 05.10.1810 r orzeczony został rozwód z jej winy, jednak został uchylony na skutek opozycji. Rozwód został orzeczony w 1811 roku na podstawie 718 paragrafu Landrechtu ( sygn.298 nr 39). Mieli jednego syna Franciszka Byszewskiego, który 26.07.1827 r poślubił w Błaszkach (akt 20) pannę Anielę Wężyk i zmarł w Przymiłowie parafii Marzenin w dniu 24.12.1841 r (akt 47). Paweł Byszewski brał potem śluby 3 razy w Iwanowicach, bo pierwszy cywilny był 31.10.1810 r i został po odwołaniu unieważniony, kolejny był 04.08.1812 r oraz kościelny 26.01.1813 r z panną Antoniną Zofią Urbanowską.
Następnym mężem Bibianny Chmielewskiej został Marcin Aleksander książę Czetwiertyński * 1778 w guberni żytomierskiej (metryka w Lubarze) – informacja, herbarz Bonieckiego. Ślub prawdopodobnie odbył się po wyroku w 1811 r, bo w dniu 03.07.1812 r w Horyngrodzie na Wołyniu urodził się ich pierwszy syn Heliodor Książę Światopełk - Czetwiertyński ( zm. 23.02.1903 r w Krakowie). Bibianna z Chmielewskich Czetwiertyńska mieszkała w Odessie, gdy jej syn Franciszek Byszewski brał ślub w 1827 r.
2.Stanisław * 1780 r & w dniu 16.02.1804 r w parafii Myślibórz ( akt 3) pannę Barbarę Miaskowską dziedziczkę Radolina, która miała lat 40, a Stanisław
lat 25. Mieli 2 dzieci – syna Jana Nepomucena * ok 1805 r, który poślubił jako kawaler 33 lat dnia 30.10.1838 r pannę Józefę Reginę Trąpczyńską mającą 24 lata ( akt 2 w parafii Grzybowo). O śmierci Jana Nepomucena Chmielewskiego ukazało się takie wspomnienie w Tekach Dworzaczka:
„6054 (Dziennik Poznański) 1887 rok
Jan Nepomucen Chmielewski, weteran z 1831, były oficer byłego wojska polskiego 19/V. zmarł w Warszawie Lat 82 (nr 119)”
Po śmierci Józefy z Trąmpczyńskich Chmielewskiej w wieku 27 lat ( akt 15 Myślibórz) ponownie się ożenił 14.02.1843 r w parafii Grzybowo ( akt 1) z panną Izabelą Trąpczyńską c Szymona i Katarzyny z Dzierżanowskich.
- Córka Stanisława i Barbary z Miaskowskich Chmielewskich, Michalina Jadwiga * ok 1810 r w Radliczycach parafii Rajsko, panna lat 30 & dn. 28.10.1840 r kawalera lat 24, posesora dóbr Bukowca i Imielno w parafii Zagórów, Nepomucena Pągowskiego s. Kacpra i Petroneli z Radońskich.
Przy tym ślubie obecna była i akt podpisała matka panny, Barbara z Miaskowskich Chmielewska jako wdowa, bo Stanisław Chmielewski zmarł w Radolinie 16.09.1837 r (akt 17 Myślibórz).
3.Tekla * 1783 r parafia Psary & Antoni Szadokierski w dn. 17.02.1811 r parafia Boleszczyn ( opis rodziny wyżej ). To rodzice Emilii z Szadokierskich Pileckiej. Tekla z Chmielewskich Szadokierska zmarła w wieku 38 lat, w Żeroniczkach w dniu 24.05.1827 r ( akt 20 parafia Boleszczyn) pozostawiając męża Antoniego lat 44 i 2 synów Szczepana i Stanisława oraz córkę Emilię.
Także Antoni Szadokierski umarł w Żeroniczkach 11.06.1829 r mając tylko 46 lat, pozostawiając dzieci: Szczepana ok 17 lat, Stanisława ok 12 lat i Emilię mającą 10 lat . Niestety w metrykach parafii Boleszczyn nie ma akt urodzenia i chrztu tych dzieci mimo, że rodzice cały czas mieszkali w Żeroniczkach i w akcie ślubu nr 9 parafii Warta z 20.05.1846 r Stanisława Szadokierskiego z Heleną Gałczyńską zapisano, że urodził się w Żeroniczkach parafii Boleszczyn i ma lat 25. W zapisach ksiąg urodzenia parafii Boleszczyn zachowały się tylko 3 metryki urodzenia sióstr Emilii Szadokierskiej i 1 akt zgonu, ale chyba wszystkie zmarły skoro z dziewczynek wymieniono w aktach zgonu ich rodziców wyłącznie Emilię. Te dziewczynki to:
Katarzyna ur 23.11.1811 r akt 43
Aniela ur 03.08.1822 r akt 49, zm 02.10.1822 r akt 48
Wiktoria ur 11.12.1823 r akt 72.
Nie odnalazłam aktu ślubu Szczepana Szadokierskiego i nie wiadomo kiedy i gdzie zmarł.
4.Leon Witalis * 1786 r parafia Zadzim & dn 10.02.1812 r z Józefa Domicela z Baykowskich Umińska wdowa po Stanisławie lat mająca 23, a kawaler liczył lat 26 i był synem zmarłych już rodziców. Z tego związku urodziły się 2 córki:
- Nepomucena *ok 1819 r Iwonie & ok 1840 r Walenty Wajcht z Iwonia, z którym miała 2 córki Amalię Eleonorę Wajcht * 1841 r i Marię Bronisławę Wajcht * 1848 r. Nepomucena z Chmielewskich Wajcht zm 02.05.1875 r Iwonie akt 15 par.Wierzchy.
- Emilia * ok 1824 r Iwonie & 1847 Ksawery Majerowicz s Franciszka i Marianny, mieli córkę Józefę Antoninę Majerowicz ur 1851 r & 1869 Ignacy Roman Stecki. Emilia z Chmielewskich Majerowicz zm 26.07.1851 r Grzymaczew par.Wojków.
Po śmierci Józefy z Baykowskich Chmielewskiej w dniu 27.06.1836 r wdowiec Leon Chmielewski lat 42, poślubił jako właściciel części Iwonia w parafii Wierzchy (akt 13) pannę Ludwikę Barbarę Gawłowską lat 22 mającą ,
córkę Maksymiliana i Marianny Gawłowskich z Niewiesza. Została tu sporo odmłodzona bo faktycznie urodziła się we wsi Szarów 07.04.1802 r więc miała lat 34. Miał z nią 2 dzieci:
Alfons * 1838 Iwonie & Augusta Krygier ślub 14.08.1873 Kalisz św.Mikołaja akt 38, zmarł 26.09.1876 r Sieradz akt 201, jako najemny robotnik.
Antonina * ok 1846 Iwonie & Piotr Bartczak , rzeźnik ślub 19.06.1873 Sieradz akt 31. Antonina z Chmielewskich Bartczak zm 22.05.1915 r w Sieradzu w wieku 70 lat.
5.Józefa * ok 1787 r & Andrzej Zdzienicki * 1763 r pałac w Dobrej akt 61 par. Marzenin, syn Walentego i Marianny Kamińskiej, których ślub był w parafii Sędziejowice 04.10.1747 r, dziedzic Słomowa, Grabicy, Woli Wężykowej.
Nie odnalazłam ślubu Józefy Chmielewskiej z Andrzejem Zdzienickim, ale z aktów urodzin ich dzieci wynika duża różnica wieku i ślub mogli brać ok. 1803 roku.
Mieli dzieci :
Agnieszka * ok 1804 r & 04.07.1830 r akt 7 parafia Umień z Sewerynem Iwańskim s. Adama i Rozalii
Ludwik * ok 1806 r w Słomowie par. Psary & 22.01.1832 r Łask akt 1
z Antoniną Koźmińską
Antoni Norbert * 06.06.1808 r Słomów Górny par. Psary, prawdopodobnie zmarł w dzieciństwie
Anna * 18.07.1809 r Zimotki akt 14 par. Psary & 25.07.1827 par Psary z Feliksem Kołaczkowskim.
Ustalając pochodzenie Tekli z Chmielewskich Szadokierskiej córki Antoniego i Eleonory z Borysławskich możemy z herbarza szlachty sieradzkiej Elżbiety Nejman i Tek Dworzaczka wywieść jej wcześniejszych przodków:
„13325 (Nr. 98) 1753
Adam Chmielewski, syn zmarłego Józefa Chmielewskiego z zmarłej Eleonory Jastrzębskiej zapisuje sumę 4. 000 złp. żonie przyszłej Katarzynie Przybysławskiej (f. 634) poniedziałek po WW. Sw.
6307 (Nr. 196/198) 1754
Adam Chmielewski, syn zmarłego Józefa Chmielewskiego z zmarłej Eleonory Jastrzębskiej, z jednej strony i Katarzyna Przybysławska, córka ojca Stanisława Przybysławskiego z zmarłej Marianny Malczewskiej, z drugiej strony małżeńskie dożywocie (f. 154) .”
Najczęściej taki akt spisywano w związku z zawartym małżeństwem i datę 1754 r możemy przyjąć jako datę ślubu Adama Chmielewskiego z Katarzyną Przybysławską i zapewne Antoni, ojciec Tekli był ich pierwszym synem oraz miał rodzeństwo:
Prokop * ok 1760 r dziedzic Słomowa Górnego i Radczyn & 1784 Agnieszka Byszewska c. Ignacego dziedzica Krzymowa i Julenty Gorzeńskiej. W księgach grodzkich kaliskich z XVIII wieku jest taki zapis cytowany w Tekach Dworzaczka
„8265 (Nr. 228) 1788
Prokop Chmielewski w imieniu swoim i Agnieszki z Byszewskich, żony swej kwituje Józefa Byszewskiego pułkownika primarum excubiarum exerc. Regni z 18. 301 złp. (f. 175v).” Zapewne Prokop Chmielewski umarł dość wcześnie bo drugim mężem Agnieszki z Byszewskich Chmielewskiej (siostry rodzonej Pawła Byszewskiego pierwszego męża Bibianny Chmielewskiej) został Tadeusz Sojecki, który zmarł 11.03.1817 r, a Agnieszka jeszcze żyła.
Julianna * ok 1762 r & Józef Wierzchleyski podstoli wieluński, syn Felicjana i Marianny Bartochowskiej. Julianna z Chmielewskich Wierzchlejska zmarła we wsi Wierzchlas jako dożywotnia dziedziczka w wieku 64 lat 15.02.1826 r akt 16.
Na podstawie zapisów w Tekach Dworzaczka sporządzonych na podstawie akt grodzkich i ziemskich w Kaliszu i Poznaniu z okresu XVII i XVIII wieku, możemy ustalić najstarszego szlacheckiego przodka rodu Chmielewskich, z którego pochodziła Tekla z Chmielewskich Szadokierska, matka Emilii z Szadokierskich Pileckiej, zmarłej w XIX wieku jako wyrobnica w Zgierzu.
„5313 (Nr. 171/173) 1736
Józef Chmielewski, syn zmarłego Tomasza Chmielewskiego z zmarłej Teresy Rosnowskiej, mąż zmarłej Eleonory Jastrzębskiej, prawa dożywocia z zapisu z żoną 1712 r., na 3. 000 zł. z sumy 6. 000 zł. na Rychnowie w powiecie kaliskim ceduje:
1000 zł. Ojcu Antoniemu w św., Michała w zakonie dominikanów konwentu poznańskiego doktorowi św. teologii, 2. 000 zaś Magdalenie żonie Antoniego Głoskowskiego, dzieciom swym z zmarłej Jastrzębskiej zrodzonym, im też ceduje swe prawa dożywocia na Rychnowie (p. 66).
536 (Nr. 1112 VII) 1686
G. Tomasz Jan Chmielewski i Teresa Rosnowska małżonkowie kwitują Adama Głuchowskiego z 350 złp. (f. 3v)”
Podsumowując wywód rodziny Chmielewskich herbu Wieniawa jako przodków macierzystych Aurelii z Pileckich Burawskiej, babki Jana Karskiego przedstawia się następująco:
jej matka – Emilia z Szadokierskich Pilecka
jej babka – Tekla z Chmielewskich Szadokierska, żona Antoniego
pradziadkowie – Antoni Chmielewski i Eleonora Borysławska
prapradziadkowie – Adam Chmielewski i Katarzyna Przybysławska
3xpradziadkowie – Józef Chmielewski i Eleonora Jastrzębska
4x pradziadkowie – Tomasz Jan Chmielewski i Teresa Rosnowska
Rodzina Pileckich – przodkowie Aurelii z Pileckich Burawskiej
Rozpoczynając poszukiwania możliwie jak najwcześniejszych przedstawicieli rodu Pileckich natrafiłam na trudności z ustaleniem ich herbu oraz wcześniejszego pochodzenia niż wiek XVIII. Musiałam zatem przyjąć tylko wiarygodne dane zawarte w „Spisie Szlachty Królestwa Polskiego” - reprint Warszawa 1991 , gdzie jest wymieniony Pilecki herbu Ciołek Tomasz Ignacy syn Józefa (415) oraz w „Spisie nazwisk szlachty polskiej”, który opracował Jerzy Sewer hr Dunin-Borkowski, wydanie Lwów 1887 r. Zapisano tu: ” Pileckich w łęczyckim z 1793 idą z Ciołków z Pilce”. Pozostanę zatem przy rodzinie Tomasza Pileckiego, którego akt ślubu, dane rodziców i dane jego dzieci mogłam udokumentować.
Są 2 akty jego ślubu, bo jeden zapisano w aktach stanu cywilnego, a drugi w księgach kościelnych po łacinie. W akcie cywilnym nr 5 w gminie Świnice zapisano, że 31.01.1818 r stawił się Urodzony Tomasz Pilecki kawaler, dziedzic części Gorzewa i tamże zamieszkały lat mający 35, syn Józefa i Zofii z Bielskich, ojca nieżyjącego i matki żyjącej wg metryki wyjętej z ksiąg kościoła Wielenina. Stawiła się także Urodzona Balbina Korzeniewska, panna mająca lat 19, córka Bartłomieja i Katarzyny z Waliszewskich Korzeniewskich wg metryki wyjętej z ksiąg kościoła Wielenina, zamieszkała w Kikach przy swoich żyjących rodzicach. Ślub ten odbył się w obecności świadków Urodzonych Bogumiła Domańskiego z Chwaliborzyc, Jana Waliszewskiego z Kik, Jana i Stanisława Korzeniewskich, obu braci panny młodej. Akt ten podpisali wszyscy obecni przy ślubie.
Na podstawie zapisu wieku Tomasza Pileckiego w 1818 roku, jaki został podany do tego aktu ślubu możemy wnioskować, że urodził się ok 1783 r w parafii Wielenin jako syn Józefa i Zofii z Bielskich Pileckich. Niestety powstaje zamieszanie z danymi w akcie jego zgonu, który nastąpił 03.10.1856 r w Prusinowicach parafii Leźnica Mała akt 75. Zapisano, że był tam rządcą majątku i pozostawił dzieci o imionach:
Józef, Leokadia, Julia, Kwiryn, co jest zgodne z aktami stanu cywilnego, ale problem jest z danymi jego rodziców, bo zapisano Józef i Katarzyna Zaborowska. Być może dane do aktu podawali obcy ludzie i powstały przekłamania w tych danych.
Na podstawie aktu zgonu nr 5 z 1826 r z parafii Wielenin możemy bez wątpliwości ustalić, że matką Tomasza Pileckiego była Zofia z Bieleskich Pilecka wdowa już przed 1818 rokiem, której zgon zgłosił syn i Urodzony Maciej Krzanowski. Podali do aktu, że Urodzona Zofia z Bielskich Pilecka zmarła 24.04.1826 r w wieku 78 lat i jako wdowa zamieszkiwała w Gorzewie. Jeśli za wiarygodny przyjmiemy wiek zmarłej ( często bywał zawyżony), to możemy zakładać, że urodziła się ok 1748 roku i miała 35 lat gdy urodziła Tomasza. Zapewne ślub Józefa Pileckiego i Zofii Bielskiej miał miejsce wcześniej niż w 1780 roku, ale nie mam niestety danych o jej rodzicach, ani o innych dzieciach poza Tomaszem.
W Polsce było wiele rodów Bielskich pieczętujących się różnymi herbami więc trudno tu cokolwiek domniemywać.
Podobną trudność nastręcza identyfikacja Józefa Pileckiego, ojca Tomasza gdyż zmarł wcześniej, a w księgach grodzkich i ziemskich z Wschowy opisanych w Tekach Dworzaczka wymieniany jest jakiś Józef Pilecki, którego żoną była Anna Twardowska, a nie Zofia Bielska. Cytuję te zapisy:
„5773(Nr.94)1768
Dobrogost Bielski w imieniu swoim oraz: Macieja i Zofji, zmarłego Stanisława Bielskiego syna i córki, oraz Adama i Marjanny, zmarłego Macieja Bielskiego z Anny Twardowskiej syna i córki, bratanków i bratanic swych małoletnich, mianuje plenipotentem Ludwika Otockiego, w sprawie sumy spadkowej na wsi Bionice (f. 117v)
5927(Nr.96)1776
Józef Pilecki w imieniu swoim i córki swej Zuzanny, urodzonej z zmarłej Anny Twardowskiej, córki zmarłego Chryzostoma, kwituje Potworowskich (f. 219)
6041(Nr.100)1781
Józef Pilecki, syn zmarłego Marcina Pileckiego z zmarłej Marcjanny Żabieńskiej 4-ej części Zaborowa w województwie sieradzkim kupionej 1780 r. 1/VII. od Marcina Bielskiego, syna zmarłego Piotra Bielskiego z zmarłej Justyny Łoboniewny, w imieniu swoim i Zuzanny Pileckiej, córki swej urodzonej z zmarłej Anny Twardowskiej, córki zmarłego Krzysztofa Twardowskiego (!), syna zmarłego Macieja i Rejówny, kwituje Potworowskich z poprzedniego spadku (f. 126)”
Jak widać Anna Twardowska miała być najpierw żoną Macieja Bielskiego, a następnie Józefa Pileckiego i nie można tego przyjąć jako dokumenty wiarygodne.
Na szczęście są dokumenty dotyczące potomstwa Tomasza i Balbiny z Korzeniewskich Pileckich, czyli rodzeństwa Józefa Pileckiego, ojca Aurelii i mogę przedstawić ich wiarygodne dane:
1.Kwiryn * 22.12.1818 r Gorzew, par. Wielenin akt 94 & 27.11.1850 r akt 39 Łęczyca z Franciszka Antonina Kassylda Luberadzka c. Józefa i Marianny Szwedowskiej on 32 lata geometra i panna lat 24. Parze tej urodziło się 6 dzieci w Łęczycy w latach 1852-1871, ale 5 zmarła w dzieciństwie. Przeżyła tylko Feliksa Pilecka, która w 1895 r urodziła w Kutnie i pochowała nieślubnego syna Michała Pileckiego. W tym samym 1895 roku także zmarła w Łęczycy jej matka Franciszka Antonina Kasylda z Luberadzkich Pilecka jako wdowa po Kwirynie Pileckim, który zmarł w Łęczycy 08.12.1878 r w wieku 59 lat, (akt 153 Łęczyca)
2.Józef * 16.02.1820 r Gorzew par. Wielenin akt 12 & 14.10.1840 r akt 13 parafia Boleszczyn z Emilią Szadokierską c. Antoniego i Tekli z Chmielewskich. Mieli 4 dzieci , z których do dorosłości żyła tylko najmłodsza Aurelia, której rodzinę wyżej opisałam. Józef Pilecki dzierżawił probostwo w Szczawinie Kościelnym i zmarł w tej miejscowości 21.02.1889 r, a zgon jego zgłosił zięć Cyprian Burawski, który tam mieszkał z rodziną i pracował jako karbowy, a dawniej był młynarzem. Niestety nie odnalazłam aktu zgonu Cypriana Burawskiego, ale żona jego Aurelia zamieszkała w Łodzi ok 1916 roku już jako wdowa.
3.Władysław Nikodem* 05.09.1821 r Gorzew par. Wielenin akt 59 & Eleonora Rabe. Niestety nie odnalazłam ślubu tego syna Tomasza Pileckiego, a tylko jego akt zgonu nr 6 w Ozorkowie z 07.01.1855 r, z którego wynika, że był żonaty i podano dane wdowy. Z treści tego aktu zgonu dowiadujemy się także, że używał tylko drugiego imienia i był praktykantem „jeometrycznym”, czyli uczył się zawodu geometry jak jego starszy brat Kwiryn. Przedwczesna śmierć Nikodema nastąpiła w dniu 06.01.1855 r o godzinie 11 przed południem jak zeznali świadkowie, dwaj policjanci z Ozorkowa, ale nie podano okoliczności tej śmieci. Nie odnalazłam dzieci tego syna Tomasza Pileckiego.
4.Leokadia* 04.01.1829 r Gorzew par. Wielenin akt 3 & 01.06.1845 r akt 10 parafia Wielenin z Andrzejem Kozłowskim urodzonym w Wilkowicach parafii Wysokienice z Franciszka i Marianny Kozłowskich, wdowcem lat 32. Leokadia miała wówczas 16 lat i 4 miesiące. Z tego związku rodziły się dzieci aż do 1866 roku, gdy w dniu 23 września na cholerę zmarł Jędrzej Kozłowski, ekonom w Szczepanowicach lat 52 ( akt zgonu 69 parafia Mierzyn ). Nie wszystkie akty urodzenia tych dzieci zapisano w parafiach urodzin, szczególnie gdy rodzina mieszkała w Zelgoszczy parafii Dobra więc tylko odnalazłam 2 dorosłych ich dzieci, które założyły własne rodziny.
- Waleria Florentyna Kozłowska panna ur ok 1854 r w Zelgoszczy par. Dobra & 04.06.1876 r akt 17 parafia Rozprza z Pawłem Gruszczyńskim, majstrem
kowalskim, wdowcem mającym 31 lat.
- Antoni Kozłowski kawaler ur ok 1861 r w Zelgoszczy par. Dobra
& 06.08.1879 r akt 11parafia Aleksandrów z panną Julianną Wagner lat 20.
W tym akcie ślubu jest informacja o Leokadii z Pileckich Kozłowskiej, że mieszkała we wsi Łochyńska parafii Rozprza. Jej aktu zgonu nie odnalazłam.
5.Julianna Petronela *02.06.1834 r Gorzew, par. Wielenin akt 39. Ta najmłodsza córka Tomasza Pileckiego występowała jako panna w aktach chrztu dzieci jej siostry, ale jej aktu ślubu i dalszych losów nie znalazłam.
Jak widać z powyższych danych ród Tomasza Pileckiego herbu Ciołek nie miał żyjących męskich dziedziców i wygasł po śmierci Józefa Pileckiego, ojca Aurelii.
Przedstawię jeszcze szlacheckich przodków Balbiny Korzeniewskiej, żony Tomasza Pileckiego, która biorąc ślub w 1818 roku miała lat 19 i mieszkała z rodzicami we wsi Kiki w parafii Świnice Warckie. Jej rodzice Bartłomiej i Katarzyna z Waliszewskich Korzeniewscy zamieszkali z córką i zięciem w Gorzewie, którego część była własnością Tomasza Pileckiego i Bartłomiej Korzeniewski zmarł tam w dniu 23.01.1828 r ( akt 4 par. Wielenin ). W akcie jego zgonu nie podano imion jego rodziców i tylko na podstawie Herbarza Szlachty Sieradzkiej autorstwa Elżbiety Haliny Nejman mogę zapisać, że był synem Marcina Korzeniewskiego i Marianny Drozdowskiej córki Aleksandra i Franciszki Mroczkowskiej oraz był jednym z 9 ich dzieci.
Ślub Bartłomieja Korzeniewskiego dziedzica Pągowa Klekotów i Katarzyny Waliszewskiej córki Macieja zapisano na 1790 rok, lecz miejsca nie podano.
Z aktu zgonu Katarzyny Korzeniewskiej, która zmarła w Gorzewie 18.05.1843 r
(akt 20 par. Wielenin) dowiadujemy się, że oprócz Balbiny małżonkowie mieli jeszcze 4 synów: Jana, Stanisława, Adama i Michała.
Matka Balbiny, Katarzyna z Waliszewskich Korzeniewska pochodziła z rodu używającego herbu Leszczyc i rodzicami jej wg powołanego wyżej herbarza byli:
Maciej Skarb Waliszewski * 1732 r & Teodora Morawska zm. 1787 r c. Antoniego i Marcjanny Przeradzkiej. Para ta miała jeszcze jedną córkę Mariannę i 2 synów, Kazimierza i Jana.
Rodzina Tomasza i Balbiny z Korzeniewskich Pileckich przeniosła się z Gorzewa w parafii Wielenin do wsi Zelgoszcz w parafii Dobra, gdzie Tomasz stał się posesorem dzierżawnym jej części, a Tomasz Zakrzewski był dziedzicem tych dóbr. Tomasz Pilecki miał już 65 lat, gdy zmarła tam jego żona w wieku 52 lat.
Po śmierci żony i usamodzielnieniu dzieci Tomasz Pilecki zatrudnił się jako rządca
w Prusinowicach parafii Leźnica Mała. Co ciekawe w tej samej parafii, we wsi Borów w dniu 22.01.1824 r zmarł Józef Pilecki wdowiec mający lat 80 i możliwe są tu powiązania rodzinne. Niestety nie mogłam tego ustalić i tylko jednego możemy być pewni, że rodzina Pileckich straciła już posiadłości ziemskie oraz utrzymywała się z prac najemnych.
Także Cyprian Burawski nie był właścicielem młyna jak sugerowano w różnych opracowaniach, bo po prostu pracował w młynach różnych miejscowości z łódzkiego, później pracował jako rolnik, a na koniec jako karbowy.
Śledząc dzieje rodzin, z których pochodził Jan Karski zobaczyłam wiele zawodów jakimi się trudnili, wiele wsi, których właścicielami byli, wiele ciekawych imion oraz pełny przekrój stanów, łącznie z księciem Czetwiertyńskim, który był drugim mężem Bibianny Chmielewskiej, rodzonej siostry praprababki Jana Karskiego, Tekli z Chmielewskich Szadokierskiej. Nie zabrakło także rozwódki, bo właśnie ta Bibianna rozwiodła się z Pawłem Byszewskim w 1811 przed sądem w Kaliszu, a także panny z dzieckiem, bo babka ojczysta Jana Karskiego, Petronela z Kosińskich Kozielewska urodziła córkę Laurę Mariannę we wrześniu 1865 r, a ślub z Andrzejem Kozielewskim wzięła w maju roku następnego. Stała się jednak pełnoprawnym członkiem rodziny Andrzeja Kozielewskiego i biorąc ślub występowała jako Laura Marianna Kozielewska, a nawet takie imiona nadano także starszej siostrze Jana Romualda Kozielewskiego. Mamy także dokument zgonu w 1858 r Katarzyny z Myszkowskich Drzewieckiej, praprababki Jana Karskiego, która życie kończyła w sędziwym wieku jako żebraczka. Znalazł się także smutny przykład deklasacji szlachetnie urodzonej Emilii z Szadokierskich Pileckiej, prababki Jana Karskiego, która jako wdowa pracowała na swoje utrzymanie jako wyrobnica w Zgierzu i zgłaszający jej zgon uznali jej rodziców także jako wyrobników. W książce Witolda Piaseckiego była mowa o pracy w charakterze tkaczek w Zgierzu jej córki Aurelii i wnuczki Walentyny więc chyba takie zajęcie wykonywały zarabiając na życie.
W świetle interesujących faktów jakie były w życiu tych rodzin zupełnie zbędne wydaje się „ubarwianie” zaprezentowane w książce tego autora pt. „Jedno życie”. Na skutek niesprawdzonych opowieści zaczęły krążyć fałszywe opracowania, gdzie imiona Stefan Stanisław, ojca Jana Karskiego, zastąpiono imionami brata Janka, czyli Stefana Ignacego oraz przypisywano bohaterskie czyny nie tym przodkom i w niewłaściwych dla tych zdarzeń latach. Przykre jest to, że również na oficjalnej stronie miasta Łodzi znajduje się fałszywy opis życia tego bohatera, uznanego za honorowego obywatela miasta Łodzi. Pragnąc przybliżyć faktyczne, nie mniej ciekawe niż w powieści biograficznej dzieje przodków Jana Karskiego, poświeciłam kilka miesięcy na gromadzenie materiału i przedstawienie go w formie zbliżonej do oczekiwań bohatera, który prosił by jego życia nie opisywać jak nudną pracę naukową z licznymi, mało czytelnymi przypisami. Musiałam jednak podać źródła zaprezentowanych faktów i mam nadzieję, że stanowią dokument w pełni wiarygodny.
7 września 2021 r.
autor: Janina Władysława Janiszewska
|
|
Autor |
Komentarze
|
Komentarze
Sympatyk
____________
Od: Lip 02, 2006
Posty: 4490
|
Napisano:Wrz 28, 2021 - 12:13
|
|
|
|
|
Krystyna.waw
Sympatyk
____________
Od: Kwi 28, 2016
Posty: 4807
|
Napisano:Wrz 28, 2021 - 16:24
|
|
Czapka z głowy. Jestem pełna podziwu
|
_________________ Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
|
|
|
|
Janiszewska_Janka
Sympatyk
____________
Od: Lip 28, 2018
Posty: 1065
|
Napisano:Wrz 28, 2021 - 17:48
|
|
Przepraszam, już milczę
|
Ostatnio edytowany przez Lut 19, 2022 - 17:02 (1 razy edytowany)
|
|
|
|
Morawicka_Justyna
Sympatyk
____________
Od: Lut 09, 2007
Posty: 163
skąd:Warszawa
|
Napisano:Lis 04, 2021 - 21:45
|
|
Z wielką ciekawością przeczytałam / przestudiowałam Pani artykuł. Jestem pełna podziwu za dociekliwość i ustalenia.
Pozdrawiam serdecznie Justyna Krogulska
|
|
|
|
|
Kliknij aby przejść do komentarzy na forum
|
|
|
|