Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 24 czerwca 2021

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kosannaOffline
Temat postu: Łowickie korzenie Jana Karskiego (komentarz)  PostWysłany: 06-05-2021 - 00:36
Sympatyk

Status: Offline
Witaj Janko!
Przeczytałam dokładnie całość, a w wyobraźni chciałam narysować schemat opisywanego drzewa. Urzekła mnie ta "kompozycja", pięknie opowiedziałaś historię pokrewieństw w obydwu liniach przodków Jana Karskiego, Wielkiego Polaka. Jakże ciekawe imiona występujące w tej genealogii. A to co najważniejsze to związki z Twoim drzewem genealogicznym. Motto znakomicie dobrane.
Gratuluję zaangażowania i wspaniałej pracy, a także wyrażenia wdzięczności dla wolontariuszy i założycieli portalu. Ja coraz bardziej angażuję się i doceniam fenomen tego "miejsca".

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Łowickie korzenie Jana Karskiego (komentarz)  PostWysłany: 06-05-2021 - 13:05
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
kosanna napisał:
Witaj Janko!
Przeczytałam dokładnie całość, a w wyobraźni chciałam narysować schemat opisywanego drzewa. Urzekła mnie ta "kompozycja", pięknie opowiedziałaś historię pokrewieństw w obydwu liniach przodków Jana Karskiego, Wielkiego Polaka. Jakże ciekawe imiona występujące w tej genealogii. A to co najważniejsze to związki z Twoim drzewem genealogicznym. Motto znakomicie dobrane.
Gratuluję zaangażowania i wspaniałej pracy, a także wyrażenia wdzięczności dla wolontariuszy i założycieli portalu. Ja coraz bardziej angażuję się i doceniam fenomen tego "miejsca".

Dziękuję Aniu Very Happy

Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, który ten portal założyli i wkładając wiele trudu tworzyli tę fantastyczną bazę danych dla dobra nas wszystkich. Teraz okazuje się, że stała się niemal jedynym źródłem z jakiego możemy korzystać swobodnie w dobie pandemii.
Związki moich przodków z przodkami Jana Karskiego znałam od dawna i nawet miałam przed awarią komputera to drzewo genealogiczne, ale nie przywiązywałam nadmiernej wagi do tego faktu, bo zbierałam i opracowywałam ( nadal to robię) duży materiał genealogiczny moich bliższych rodzin. Dopiero nieporozumienia w sprawie daty urodzenia Jana Karskiego sprowokowały mnie do sięgnięcia głębiej w jego genealogię i czytając metryki jego rodziny zobaczyłam to wielkopolskie pochodzenie jego babki i prababki. Królewskie miasto Pyzdry to siedziba mojej licznej rodziny Rejewskich i Ryppel co najmniej od XVIII wieku i dlatego postanowiłam zbadać i tę genealogiczną gałąź Jana Karskiego. Drzewieccy uwidaczniają się w Pyzdrach dopiero od 1756 roku i zapisywani są jako pracowici lub rzemieślnicy, ale to imię Iwo ( w łacińskich zapisach Ivone) nadane synowi w 1767 roku jest bardzo zastanawiające. Chrzestnymi dzieci w rodzinie Mikołaja i Doroty Drzewieckich byli patrycjusze z Pyzdr i szlachta, a sam Iwo Drzewiecki piastował także funkcję sołtysa więc mogli pochodzić z zubożałej szlachty i przybyli do Pyzdr po wojnach XVI i XVII wieku. Jeszcze kiedyś popatrzę na szlacheckie rodziny Drzewieckich i może znajdę tam jakieś powiązania.
Uwielbiam rozwiązywać zagadki i sama statystyka suchych dat mi nie wystarcza. Ta pasja jest bardzo uzależniająca...

Pozdrawiam serdecznie
Janka

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat