Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu: Walenty Przyjemski organista  PostWysłany: 30-04-2021 - 20:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Przyjemski Walenty nie jest moim przodkiem, ale jego syn Franciszek  ur około 1797 ożenił się z Józefą Godlewską vel Rycicką (nie mogę znaleźć tego ślubu a bardzo bym chciała) i zmarł w 1843
w parafii Bogate , akt zgonu nr 39
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 56&y=1885.
Józefa Przyjemska poślubiła w 1844 mojego dalekiego krewnego Macieja Kierskiego
Parafia Bogate akt małżeństwa nr 16
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 001&y=2069
Po ślubie wyjechali do Rogowa w pow. makowskim, bo tam w 1846 urodziła się córka Eleonora i została ochrzczona w parafii Płoniawy, ojciec był karczmarzem
Parafia Płoniawy, akt chrztu nr 36 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=694403
i tu ślad się urywa, nie mogę znaleźć innych dzieci ani az rodziców.
W chwili ślubu Maciej miał 20 a Józefa 28 lat. Ojciec Macieja Stanisław Kierski właśnie zmarł, pozostała 46 letnia wdowa Eleonora z Kaczkowskich wychodzi  za mąż w 1845 za 18 letniego chłopca Mikołaja Smoleńskiego! Dziwi mnie to, ale nie o tym chciałam pisać.
Wróciłam więc do Józefy, żeby poznać jej rodzinę.
W akcie ślubu napisano, że urodziła się w Ciemniewku z Franciszka Godlewskiego i Teresy z Ryczyckich i ma 29 lat. I tu zaczynają się problemy, rodzice Józefy pobrali się w 1819r. a ona miałaby się urodzić w 1815, w parafii Ciemniewko znalazłam akt chrztu chłopca o imieniu Józef urodzonego przez Teresę Rycicką, niezamężną, zgłasza dziadek Andrzej Rycicki.
Parafia Ciemniewko, akt urodzenia nr 43 https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 56&y=1106.
Przyjęłam ten akt, mógł się ksiądz pomylić, może i Franciszek był ojcem to już nie ważne, w Ciemniewku nie odnalazłam Macieja Kierskiego, zajęłam się zmarłym mężem Józefy, Franciszkiem Przyjemskim, przyjemne nazwisko, trochę dziwne, odnalazłam rodziców Franciszka, Walentego - organistę parafialnego, oraz kilkoro jego dzieci, chrztu Franciszka nie odnalazłam, "na szczęście" żona Walentego a matka Franciszka - Teresa wcześnie umiera i Walenty żeni się już w okresie aktów pełnych informacji w 1812 w Żmijewie Kościelnym, w akcie napisano, że " Urodzony Walenty Przyjemski l. 45 wdowiec przedstawia metrykę chrztu z kościoła radzanowskiego i ...klops, w Radzanowie (powiat mławski) nie ma takiego chrztu, dlaczego?
Jest tylko chrzest Franciszka Ignacego Przyjemskiego w 1769 - sumariusz z dopiskiem ochrzczony Żyd!
Wiem, że byli Przyjemscy h. Rawicz, czy byli również ochrzczonymi Żydami? Czy Walenty też mógł być ochrzczonym Żydem?
Akt ślubu milczy o jego rodzicach, mógł być ochrzczony dużo później ale jak przedstawił metrykę z Radzanowa, to nie ważne z którego roku, tylko, że jej tam nie ma, i to mnie najbardziej denerwuje!
To jego akt ślubu nr 12 ze Żmijewa 
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 9&y=2252  
był organistą, pracował w różnych parafiach, w Bogurzynie, Grudusku, Żmijewie i Stupsku, ale tam nie ma Kierskich...W Grudusku miała się urodzić jego córka Antonina, ale jej metryki też nie ma.
Nie znalazłam też aktu ślubu Franciszka P z Józefą ("Józefem") Rycicką vel Godlewską Sad
Dzieci Walentego rodzą się od 1788 jako Przyjemscy, więc nie wiem dlaczego w pełni zindeksowanych parafiach nie ma chrztu Antoniny i Franciszka i pewnie jeszcze kilku, od 1788 do 1797 jest trochę miejsca na co najmniej dwoje.

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2021 - 20:28
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Radzanów w powiecie mławskim jest najbliższą opcją, ale dla porządku dodam, że jeszcze jest Radzanowo w powiecie bodzanowskim (również w diecezji płockiej).

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2021 - 21:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Hej Bea
dziękuję za info,
sprawdziłam również Radzanowo, bez rezultatu Sad

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2021 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Basiu, dobry wieczór.

Napisałaś: „Urodzony Walenty Przyjemski l. 45 wdowiec przedstawia metrykę chrztu z kościoła radzanowskiego i ...klops, w Radzanowie (powiat mławski) nie ma takiego chrztu, dlaczego?”.

„przedstawia metrykę chrztu z kościoła radzanowskiego” – może chodzić o jedną z 3 parafii:
1. Parafia pw. św. Rocha w Radzanowie; parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie strzegowskim; ul. Poświętne 1, 06-540 Radzanów nad Wkrą;
2. Parafia pw. św. Floriana, Radzanowo; ul. Płocka 30, 09-451 Radzanowo koło Płocka;
3. Parafia św. Marcina z Tours w Radzanowie; Radzanów 82, 26-807 Radzanów [ gmina Radzanów, powiat białobrzeski, województwo mazowieckie ];

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2021 - 21:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję Romanie za poszerzenie mojej wiedzy, faktycznie nie wzięłam pod uwagę Radzanowa w powiecie białobrzeskim, to trochę daleko, akta tej parafii są na fs najwcześniejsze to zgony od 1769, a chrzty od 1797 i nie ma tam chrztu Franciszka a i organista jest inny Walenty Ordowski

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.763194 sekund(y)