Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Piekarski_MOffline
Temat postu: Rodzina Beker/Wentland, Zaduszniki (powiat Lipno)  PostWysłany: 16-03-2021 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,

Od dłuższego czasu poszukuję moich przodków (Jana?) Gottlieba Bekera (Bekier, Bekker, Bekiert, ...) i jego żony Anny z Wentlantów (tj. Wentland, Wentlant, ...) Narodziny ich dzieci Karoliny, Jana i Andrzeja zostały zarejestrowane w parafii Wielgie (Karolina, 1823) i Zaduszniki (Jan, 1829 i Andrzej, 1831). Adam, który jak przypuszczam był ich pierwszym dzieckiem, zmarł rok po urodzeniu w 1822 roku. Jego narodziny nie zostały zarejestrowane ani w Wielgiem ani w Zadusznikach, o ile mi wiadomo.
Mieszkali oni we wsi Krojczyn, a Gottlieb i Anna żyli prawdopodobnie co najmniej do 1844 roku, kiedy to ich córka Karolina wyszła za mąż i gdzie jest odnotowana jako mieszkająca z rodzicami.

Gottlieb urodził się między 1785 a 1798 rokiem, a Anna między 1793 a 1802 rokiem. W związku z tym patrzę na akta małżeństw od około 1809 do 1821 roku. Nie znalazłem ich w parafiach: Zaduszniki, Wielgie, Dobrzyń n. Wisłą, Mokowo, Szpetal Górny, Chełmica i Wistka Szlachecka.

Szczególną uwagę zwróciłem na Wistkę Szlachecką, ponieważ tam miał miejsce ślub Jakuba Wentlanda z Eufrozyną Bekier (później Piekarską, urodzoną w Dobrzyniu n. Wisłą w 1801 r.) i jest dość prawdopodobne, że jest to coś więcej niż tylko przypadek. Znalazłem również dwa urodzenia braci Eufrozyny, ale nie Gottlieba, więc to tylko spekulacje.

Był też ślub Jana Bogumiła Szymyga z Karoliną Wentland w parafii ewangelickiej w Lipnie, ale to może być zwykły przypadek, bo nazwisko Beker w ogóle nie występuje.

Zastanawiam się, czy istnieją dokumenty, inne niż urodzenia, małżeństwa i zgony, dzięki którym mogę dowiedzieć się, skąd pochodzą lub kim byli ich rodzice, lub czy ktoś tutaj ma więcej informacji, które mogą mi pomóc. Być może wzięli ślub w parafii położonej blisko miejsca, w którym szukam, lub mogli wziąć ślub w miejscu, które nie jest położone w pobliżu, co znacznie utrudniłoby poszukiwania.

Dziękuję za wszelką pomoc.
Przepraszam za ewentualne błędy, gdyż nie jestem biegły w pisaniu po polsku i używam translatora.

Pozdrawiam,
Martin


Ostatnio zmieniony przez Piekarski_M dnia 09-05-2021 - 17:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Podg_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-03-2021 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2020
Posty: 28

Status: Offline
Może proszę spróbować skontaktować się z autorem książki "Fabianki i okolice" oraz "Wieś i Gmina Fabianki" panem Janem Bielickim.
Być może przygotowując materiał do nich natknął się gdzieś na Pana przodków, o których Pan pisze. Na FB jest grupa "Historia Fabianek i okolic" i poprzez nią może Pan spróbować się z Panem Janem skontaktować.

Pozdrawiam,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2021 - 10:33
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź!
Jak tylko będę miał trochę czasu, spróbuję zadać to pytanie panu, o którym pan wspomniał.
Nie jestem tylko pewna, czy lubi, gdy obcy ludzie zadają mu pytania genealogiczne, ale mam nadzieję, że nie będzie mu to przeszkadzać Smile

Jeśli to nie pomoże, będę musiał znaleźć inne sposoby na zbadanie tej części mojej rodziny. Mam nadzieję, że prędzej czy później coś znajdę, może po prostu szukałam w złych miejscach...

Jeszcze raz dziękuję!
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2021 - 17:53
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,

Chciałem to tylko dodać, jeśli ktoś może kiedyś na to trafi, również szukając tych ludzi;

Po kontakcie z Panem Bielickim wygląda na to, że moje poszukiwania mogą być bardzo trudne. Niestety nie natrafił on na nazwiska z mojego drzewa podczas swoich badań historycznych czy genealogicznych. Co więcej, powiedział, że sam miał problemy z poszukiwaniem swoich przodków na tym konkretnym terenie.

Spróbuję i zobaczę co da się zrobić. Jeśli ktoś kiedyś zobaczy ten post i będzie mógł mi powiedzieć coś więcej, proszę się nie wahać! Dziękuję.

Pozdrawiam,
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2021 - 17:53
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,

Czy ktoś wie, czy istnieją księgi meldunkowe z Zaduszników, lub czy są gdzieś dostępne akta z lat 1818-1819? W księgach meldunkowych może być wymieniona rodzina, a w aktach z lat 1818-1819 może być zarejestrowane ich małżeństwo. Niektóre zapisy z 1819 roku wydają się być dostępne na FamilySearch, ale tam jak na razie się nie pojawiają.

Pozdrawiam,
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2021 - 21:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 340

Status: Offline
Witam,
wsie Zaduszniki i Krojczyn , w latach 1850 - 1930 wchodziły w skład Gminy Oleszno /taka istniała w tamtych latach/. Jest Skorowidz do Ksiąg Ludności Stałej Gminy Oleszno , ale za lata 1850 - 1930 /język rosyjski/ . Link : https://meldunkowe.genealodzy.pl/meldun ... a=003&kt=1 .

W Genetece jest też Anna Wentland , urodzona w 1798 r. w Lubrańcu -link https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1 - czy to nie ta poszukiwana ?

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2021 - 22:33
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,
Dziękuję za informację do jakiej gminy należały te dwie wsie! Niestety nie umiem czytać po rosyjsku, czy są one posegregowane w jakiś sposób, aby ułatwić mi odnalezienie właściwego wpisu, czy trzeba sprawdzać rosyjskie pismo w każdym wpisie?

Co do indeksu dla Anny Wentland, widziałem to, ale bez wpisu małżeństwa, aby to potwierdzić, jest to tylko możliwość, choć silna, ponieważ nazwisko i wiek by się zgadzały. Niestety, wydaje się, że istnieje tylko podsumowanie wpisów dotyczących narodzin w Lubrańcu w 1798 roku, więc nawet wtedy ślad by się urwał. FamilySearch może mieć wpisy, ale nie są one dostępne online, jak się wydaje.

Dziękuję bardzo za odpowiedź Smile

Pozdrawiam,
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2021 - 12:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 340

Status: Offline
Co do Anny Wentland , to proponuję skontaktować się z Archiwum Diecezjalnym we Włocławku ,
ul. Gdańska 2/4
87-800 Włocławek
tel: 54 231-11-12
e-mail: archiwum@diecezja.wloclawek.pl
Są tam akta urodzeń z Parafii Lubraniec , między innymi ,za lata 1790 - 1810 . Być może, akt urodzenia zawiera więcej informacji.

Co do Skorowidza , o którym wyżej, to jest on sporządzony w układzie alfabetycznym /rosyjskim/ . Poza nazwiskiem , są jeszcze takie dane , jak: nazwa wsi , numer księgi tej wsi i numer strony . Nie ma tam innych danych. Nie wiadomo , czy zachowało się więcej ksiąg , poza tymi : Rumunki Witkowo i Nowa Wieś. Być może tylko te sfilmowano. O to ,można zapytać w Archiwum Państwowym w Toruniu Oddział we Włocławku.

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2021 - 13:07
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,

Jak już będę miał akt ślubu Gottlieba i Anny, to prawdopodobnie będę musiał skontaktować się z archiwum, zakładając, że to naprawdę ona.
Szkoda, że nie mają tych akt dostępnych online, ale dziękuję, że o tym wspomniałaś!

Co do skorowidza, to chyba będę musiał usiąść i przejrzeć po kolei wymienione nazwiska, żeby zobaczyć, czy są wymienione.
Gottlieb w 1822 roku mieszkał w Złowodach, które wtedy były częścią gminy Zaduszniki, a w 1823 roku mieszkał w Nowej Wsi w gminie Wielgie. W 1829 roku ponownie w Złowodach, a od około 1831 roku w Krojczynie. Być może istnieją ksiegi meldunkowe dla którejś z tych gmin.

Dziękuję i pozdrawiam,
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-05-2021 - 09:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 340

Status: Offline
Witam,
w Parafii Zaduszniki rodzą sie jeszcze dzieci tej pary:
- Rok 1834 , numer aktu 15 -Bekier Maryanna https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
- Rok 1840 , numer aktu 9 - Bekier Julianna https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Zanotowano też urodzenie Anny Wentlant w 1798 r. w Parafii Łążyn ,Gmina Obrowo . Podaje się , że była córką Adama i Marianny. https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1

W KLS wsi Witkowo , numer domu 44 , str.373 mieszka taka para : Bekier Michał /ur.1843 , s.Jakuba i Gertrudy/ i Elżbieta https://meldunkowe.genealodzy.pl/skan.p ... ik=138.jpg

Warto też spojrzeć na stronę http://tropemprzodkow.pl/wistka-szlachecka-urodzenia/ . Tam wielu Bekierów.

Nazwisko Bekier występuje też w Parafii Włocławek .

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piekarski_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2021 - 17:48
Sympatyk


Dołączył: 20-10-2020
Posty: 72

Status: Offline
Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nie słyszałem jeszcze o Juliannie, dziękuję za zwrócenie mi na nią uwagi! Nigdy nie patrzyłem na rok 1840, ponieważ wiek Anny sprawił, że pomyślałem, że to mało prawdopodobne, aby miała jeszcze dzieci w tym roku, ale najwyraźniej się myliłem! Zakładam, że Marianna Beker to ta sama Marianna, która mieszkała w Papowie Toruńskim jako Marianna Piekarska/Piegarska. Andreas Piekarski (Andrzey Beker), mój pradziadek, był ojcem chrzestnym jednego z jej dzieci.

Naprawdę wydaje się, że jest kilka Anny Wendland, które mogłyby być tą właściwą. Nieco bardziej prawdopodobne jest, że to ta z Lubrańca (jeśli to któraś z tych dwóch), ale naprawdę będę musiał znaleźć ten akt małżeństwa, żeby mieć pewność. Jak tylko będę miał trochę więcej wolnego czasu, to poświęcę go na sprawdzenie większej ilości parafii, gdyż w Lubrańcu nigdzie nie odnotowano małżeństwa "Beker" i "Wendland".

Ponieważ wspomniana Eufrozyna Beker (później także "Piekarska"), która wyszła za mąż za Jakuba Wendlanda, była córką Jana i Katarzyny Beker, którzy także są wymienieni w Wistce Szlacheckiej, zakładam, że są oni także moimi krewnymi, jeśli nie bezpośrednimi przodkami. Niektóre dzieci Jana i Katarzyny są wymienione w Wistce Szlacheckiej i Dobrzyniu nad Wisłą, ale jak dotąd nie ma Gottlieba.

Niestety wiele zapisów sprzed ok. 1806 roku jest odnotowanych tylko w skorowidzach i nie dają zbyt wielu informacji. Również wiek Gottlieba i Anny, w zależności od tego, na który akt urodzenia ich dzieci spojrzeć, jest bardzo różny. Gottlieb mógł urodzić się w latach 1785-1808 (choć to ostatnie jest niemożliwe, gdyż pierwsze dziecko urodziło się około 1821 roku), a Anna w latach 1793-1802, choć bardziej prawdopodobna jest data około 1800 roku. Ale te oczywiste błędy w zapisie wieku wydaje się powszechne w tym okresie niestety.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc! Będę kontynuował poszukiwania Smile
Pozdrawiam,
Martin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.608065 sekund(y)