Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Maciej05Offline
Temat postu: RIN i MRIN  PostWysłany: 11-07-2020 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 32

Status: Offline
Hej wszystkim. Na samym początku przepraszam jeżeli ten temat już pojawił ale nie potrafię go znaleźć a mianowicie chodzi mi żeby ktoś mi wytłumaczył bardzo dokładnie o co chodzi z tym RIN i MRIN.
Wiem że jestem do sposoby katalogowania, a na tym moja wiedza się kończy.
Bardzo prosiłbym o odpowiedź
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: RIN i MRIN  PostWysłany: 11-07-2020 - 08:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-9300.phtml

jak widzisz - przez 10 lat mało kto się przejął zagadnieniem "jaki sposób kodowania osób i związków wybrać" Smile

a tak praktycznie: nie zwracaj uwagi na dość sztuczne określenia, skrótowce i inne promowane przez np producenta RIN, MRIN to jedna z nazw, możliwości (taki bez sensu slang hermetyczny)
A jak "kodować" , czy i jakie identyfikatory przypisywać i jakim klasom (osoby? relacje? zdarzenia? adresowanie bezwzględne? elastyczne?) to temat jest..ale wydaje mi się, że nie jest powszechny (Ci którzy stosują programy raczej nie wnikają co i jak, jak naprawdę GED wygląda, co się wiąże z danym rozwiązaniem (jakie ograniczenia czy wręcz błędy systemowe) i podobnymi - przynajmniej dopóki działaSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: RIN i MRIN  PostWysłany: 11-07-2020 - 10:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Maciej05 napisał:
Hej wszystkim. Na samym początku przepraszam jeżeli ten temat już pojawił ale nie potrafię go znaleźć a mianowicie chodzi mi żeby ktoś mi wytłumaczył bardzo dokładnie o co chodzi z tym RIN i MRIN.
Wiem że jestem do sposoby katalogowania, a na tym moja wiedza się kończy.
Bardzo prosiłbym o odpowiedź


Witaj Maciej,

z oznaczeniami RIN oraz MRIN spotkałam się w opracowanych i udostępnianych przez GenPol arkuszach rodzinnych.
RIN - oznaczał dane ojca lub matki
MRIN - arkusz rodzinny dla danej rodziny
Nie wiem czy te arkusze można jeszcze pobrać (mnie się nie udaje) ze strony:
https://genpol.com/Poradnik-GenPol-main.html
zakładka: Arkusze genealogiczne

Arkusze bardzo przejrzyste, kiedyś z nich często korzystałam.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Roman_SzynkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 11:24
Nieaktywny


Dołączył: 13-04-2008
Posty: 106

Status: Offline
Określenia RIN i MRIN spotkałem w programie genealogicznym o którym pamiętają tylko najstarsi górale, przepraszam genealodzy nie dotknięci demencją.
Był to program opracowany przez mormonów i udostępniany bezpłatnie wszystkim zainteresowanym. Nazywał się on Personal Ancestral File bardziej znany pod skróconą nazwą PAF. Program ten od kilkunastu lat nie jest rozwijany i przez to coraz mniej znany.
W tym programie każda nowo wpisana osoba automatycznie otrzymywała kolejny numer RIN. Tego numeru nie można było zmienić. Jeśli jakąś osobę usunięto z drzewa wówczas ten numer zostawał wolny. Wpisując nową osobę program w pierwszej kolejności wykorzystywał zwolnione numery RIN.
Jeżeli tworzony był związek dwóch osób (małżeństwo lub rodzicielstwo) to program nadawał tym osobom wspólny, odrębny numer MRIN. Gdy ta sama osoba zawierała kolejny związek to otrzymywała kolejny numer MRIN.
Tak że każda osoba w tym programie miała generowany automatycznie indywidualny numer RIN, a gdy weszła w związek małżeński lub rodzicielski dodatkowo numer lub numery MRIN.
W PAF możliwe było sortowanie osób według nazwiska lub numeru RIN, oraz sortowanie małżeństw według numeru MRIN.
Tak przy okazji: Poprzez program PAF upowszechniony został stand GEDCOM umożliwiający przenoszenie plików między programami.

Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maciej05Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 13:04
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 32

Status: Offline
Roman_Szynka napisał:
Określenia RIN i MRIN spotkałem w programie genealogicznym o którym pamiętają tylko najstarsi górale, przepraszam genealodzy nie dotknięci demencją.
Był to program opracowany przez mormonów i udostępniany bezpłatnie wszystkim zainteresowanym. Nazywał się on Personal Ancestral File bardziej znany pod skróconą nazwą PAF. Program ten od kilkunastu lat nie jest rozwijany i przez to coraz mniej znany.
W tym programie każda nowo wpisana osoba automatycznie otrzymywała kolejny numer RIN. Tego numeru nie można było zmienić. Jeśli jakąś osobę usunięto z drzewa wówczas ten numer zostawał wolny. Wpisując nową osobę program w pierwszej kolejności wykorzystywał zwolnione numery RIN.
Jeżeli tworzony był związek dwóch osób (małżeństwo lub rodzicielstwo) to program nadawał tym osobom wspólny, odrębny numer MRIN. Gdy ta sama osoba zawierała kolejny związek to otrzymywała kolejny numer MRIN.
Tak że każda osoba w tym programie miała generowany automatycznie indywidualny numer RIN, a gdy weszła w związek małżeński lub rodzicielski dodatkowo numer lub numery MRIN.
W PAF możliwe było sortowanie osób według nazwiska lub numeru RIN, oraz sortowanie małżeństw według numeru MRIN.
Tak przy okazji: Poprzez program PAF upowszechniony został stand GEDCOM umożliwiający przenoszenie plików między programami.

Roman

Dobrze, bardzo dziękuje już rozumiem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czarnecki_Andrzej
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 13:49
Sympatyk


Dołączył: 25-09-2013
Posty: 85

RIN - Record Identification Number; MRIN Marriage RIN. I pierwotne źródło tych akronimów to rzeczywiście PAF. Jest na ten temat sporo w sieci, jeżeli komuś chciałoby sie to wgryzać. Co jest zupełnie bezsensowne ( tu się zgadzam z Włodkiem), chyba że bazodanowo - zawodowo.

A programu używam jako podstawowego do dzisiaj (wersja z 2002r. chodzi bez problemu pod WIN 10).

Oprócz wad program ma jedną niebywałą zaletę - jest prawie niemożliwy do zawieszenia /zablokowania, a odcięcie prądu czy wywalenie się systemu operacyjnego w praktyce nie powoduje żadnej straty danych nad którymi się pracuje (ostatnia wstukana z klawiatury literka w pliku jest).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 17:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2008
Posty: 105

Status: Offline
Czarnecki_Andrzej napisał:


A programu używam jako podstawowego do dzisiaj (wersja z 2002r. chodzi bez problemu pod WIN 10).

Oprócz wad program ma jedną niebywałą zaletę - jest prawie niemożliwy do zawieszenia /zablokowania, a odcięcie prądu czy wywalenie się systemu operacyjnego w praktyce nie powoduje żadnej straty danych nad którymi się pracuje (ostatnia wstukana z klawiatury literka w pliku jest).


Też wciąż używam PAFa - pewny, stabilny. Choć oczywiście możliwości, zwłaszcza jeśli idzie o wydruki, ograniczone.

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.546732 sekund(y)