Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KaminkOffline
Temat postu: Minkner - korzenie rodziny i znaczenie nazwiska  PostWysłany: 28-03-2020 - 22:05
Sympatyk


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 26

Status: Offline
Dzień dobry,

potrzebuję wszelkich informacji na temat mojej rodziny o nazwisku MINKNER. Moja linia rodowa pochodzi z Praszki (obecnie woj. opolskie). Przekopałem się przez księgi parafialne i zrobiłem drzewo wszystkich Minknerów z tej miejscowości aż dotarłem do ok. 1800 roku. Trop urywa się się na płócienniku Jędrzeju Minknerze. I tu pojawia się główny problem. Skąd mógł przybyć ów Jędrzej? Minkner to bardzo rzadkie nazwisko.Było ich trochę w Łodzi (stąd mógł przybyć Jędrzej z taką profesją); było ich też trochę w Kluczborku (blisko Praszki), a także w Chorzowie. Problem tym większy, że część Minknerów to ewangelicy, a niektórzy to katolicy. Przejrzałem część ksiąg z Kluczborka i mam niezbite wrażenie, że linia praszkowska i kluczborska nie są ze sobą powiązane (pomimo blikskości geograficznej). Przykładowo - Minknerowie z Praszki mieli polskie imiona, a ci z Kluczborka niemieckie (w tym samym mniej więcej czasie).
Pytania: czy w Waszych, czasami pobocznych liniach albo w jakichkolwiek poszukiwaniach, natrafiliście na nazwisko MINKNER? Chciałbym pozbierać wszystkie linie rodzinne w Polsce o tym nazwisku i prześledzić możliwie najdawniejsze korzenie.
Od razu chciałbym dodać, że wszystkie główne bazy na najważniejszych portalach genealogicznych mam przejrzane. I jeszcze przy okazji - czy ktoś ma jakieś pomysły jeżeli chodzi o etymologię tego nazwiska. Nie mam kompletnie żadnych pomysłów, od jakiego (zapewne niemieckiego słowa) może się ono wywodzić.
Z drugiej strony, wszystkim osobom, które są zainteresowane historią rodziny Minkner służę pomocą i chętnie podzielę się własnymi kwerendami z Praszki.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie sugestie,
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Minkner - korzenie rodziny i znaczenie nazwiska  PostWysłany: 29-03-2020 - 14:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
sukiennik z Łodzi do opolskiego w XVIII wieku? raczej nie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaminkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 14:40
Sympatyk


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 26

Status: Offline
Jędrzej Minkner urodził się ok 1800 raczej poza Praszką. Pierwszym zapisem na temat Minknerów w Praszce są narodziny jego córki w 1825 roku. Co ciekawe, przy okazji różnych zapisów metrykalnych jego nazwisko jest przekręcane jako Minger. Moim zdaniem oznacza to, że nie było ono wówczas jeszcze dobrze znane bo Jędrzej był pierwszym Minknerem. Z czasem, kiedy Minknerów w Praszce było więcej przekręcanie nazwiska już się nie zdarzało.
Z moich szacunków wynika, że Jędrzej przeniósł się do Praszki w latach 20. XIX w. Łódź oczywiście nie była jeszcze wówczas prężnym ośrodkiem przemysłowym, ale z uwagi na profesję zapisaną w księdze (płóciennik) skojarzyło mi się z Łodzią, która nie jest daleko i w której zawsze było najwięcej osób noszących bardzo rzadkie nazwisko Minkner.

Pozdrawiam i dziękuję za reakcję,
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 14:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może z południowego zachodu - stopniowe (czasem gwałtownie się nasilające) wypieranie katolików po (i wtrakcie) wojnach śląskich
ślub Jędrzeja by pomógł

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaminkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 26

Status: Offline
Sprawę utrudnia fakt (ale może to jest też jakaś wskazówka), że linia praszkowska Minknerów to katolicy; tymczasem w Łodzi i w Kluczborku byli to głównie ewangellicy. Ale być może z powodu, o którym Pan pisze, Jędrzej albo jego rodzice dokonali konwersji. A może od jeszcze dawniejszych czasów były dwie zupełnie nie powiązane linie: katolicka i ewangelicka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 15:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Z innej beczki - w Rosji w czasach komuny żył naukowiec branży lotniczej Kurt s. Włodzimierza Minkner. Ur. W Moskwie w roku 1903
Nagrobek - cmentarz innowiercow
new.warheroes.ru:8080/hero/hero.asp?id=20455
Chyba są potomkowie, bo w sieci można znaleźć osob Aleksander Minkner i Maria Minkner
https://m.ok.ru/profile/125462101922
https://www.rusprofile.ru/ip/316774600459742

Irena


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 29-03-2020 - 15:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaminkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 15:15
Sympatyk


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 26

Status: Offline
Dziękuję za ten trop. Na pewno go zweryfikuję. O Minknerach w Rosji nie słyszałem w ogóle. Raczej wyjeżdżali do USA.

Pozdrawiam,
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 15:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Chyba jest to jakas inna linia, może nie.
Bo znalazłam ze niejaki Karol Minkner, ewangelik, 1812-1866, jest pochowany na cmentarze niemieckim w mieście Woronież w Rosji
https://rosgenea.ru/familiya/minkner

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaminkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 15:26
Sympatyk


Dołączył: 28-03-2020
Posty: 26

Status: Offline
Polski matecznik Minknerów ewangelików to Łódź. Być może to ta sama familia co w Rosji tylko już rozbita na dwie linie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.043172 sekund(y)