Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOnline!
Temat postu: Re: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 28-06-2020 - 21:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Online!
Ta sama ustawa, cezura czasowa U i M nie jest warunkiem wystarczającym (koniecznym owszem)
Tak - formalnie. Idziesz, fotografujesz zgony 1939 i młodsze, przesyłasz, publikujemy.
Nieważne jak wygląda księga fizycznie, jak jest zszyta, czy z 1945 czy z urodzeniami. W USC czy w AP jest - bez znaczenia.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sableOffline
Temat postu: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 28-06-2020 - 21:26
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 186

Status: Offline
Renata,
pytałam konkretnie o Wadowice. Nie interesują mnie inne miejscowości Małopolski.

Patrycja,
Bravo ! Czyli jednak ktoś, gdzieś blokuje. Wszystko zależy od ludzi dysponujących księgami metrykalnymi. Z drugiej strony, czy oddziały AP w Bielsku-Białej i Katowicach nie mają obowiązku ponaglać lub wymuszać od USC m. Wadowic i powiatu, przesłania ksiąg bo już jest pora na to ? A może zostały już przesłane i znów gdzieś utknęły. Potrzebne oficjalne pismo !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 28-06-2020 - 22:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Cytat:
Ta sama ustawa, cezura czasowa U i M nie jest warunkiem wystarczającym (koniecznym owszem)


Jasne, są warunki dodatkowe, ale tak jak pisałam i poprzedniczka zwracała uwagę, sytuacja w powiecie wadowickim jest dosyć niecodzienna... Bo zwyczajnie wygląda na to, że dotychczas do AP nie spłynęło stamtąd niemal nic (jedynie Andrychów gdzieś mi mignął na szukajwarchiwach.gov.pl). Stąd nasze pytania "dlaczego" i "co można z tym zrobić" ? Niestety, same zgony nas tu niewiele poratują...

Cytat:
Z drugiej strony, czy oddziały AP w Bielsku-Białej i Katowicach nie mają obowiązku ponaglać lub wymuszać od USC m. Wadowic i powiatu, przesłania ksiąg bo już jest pora na to ? A może zostały już przesłane i znów gdzieś utknęły. Potrzebne oficjalne pismo !


Przepisy dotyczące przekazywania materiałów do AP zwykle znajdują się w aktach prawnych dotyczących organizacji pracy poszczególnych organów administracji, a nie w ustawie regulującej pracę archiwów państwowych. Czyli to organy administracji powinny same pilnować trybu przekazywania materiałów do AP. Jeśli dostrzegasz, że w Wadowicach podobne zapytanie jest potrzebne, to proszę napisać (i podzielić się z nami informacją zwrotną, bo za pewne wielu z nas to ciekawi). To jest informacja publiczna, o którą prosić może każdy i Urząd ma obowiązek takiej informacji udzielić. Nie mamy tu żadnej lokalnej wadowickiej grupy genealogów, zrzeszonej w formalny sposób (chyba, że ja o czymś nie wiem, bo jeśli jest, to chętnie bym się przyłączyła Wink) która mogłaby reprezentować osoby prowadzące badania w tym regionie, więc wszelka inicjatywa jeśli ma od kogoś wyjść, to właśnie od takich indywidualnych osób jak ja czy Ty, Amelio Smile

Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOnline!
Temat postu: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 28-06-2020 - 22:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Online!
Udało nam się doprowadzić do tego, że nie są potrzebne "porozumienia" i "umowy". Każdy obywatel może iść do USC czy do APu i wykonać samodzielnie kopie.
"Nie rozwiązuje sprawy" może...ale być może paru osobom publikacja zgonów z 1939 by jednak rozwiązała sprawę.
Jak byłoby wiesze wykorzystanie istniejących możliwości, to pewnie byłaby większa determinacja by tworzyć nowe.

Nie wiem czy jest (z mojego punktu widzenia) wnikać akurat np w wadowickie, jakie dokładnie (daty skrajne) księgi są. Część Małopolski (nie wnikam głębiej..to co jest uważane za Małopolskę), z uwagi na włączenie do rzeszy w ogóle nie będzie miała problemu - ot w 1940 nowe księgi niemieckie cywilne powstały urzędy i księgi na nowo, w nowej formule) Więc ten 1939 będzie ostatnim rokiem w fizycznej księdze pewnie.
Jakie księgi (dokładnie), w którym USC są - wie np nadzór archiwalny z APu, który nadzoruje dany USC. AP taką wiedzą się podzieli. chętnie - jeśli coś dalej z tego wyniknie. To nie tajemnica:) I przykłady pozytywne są (np AP w Przemyślu).
Na końcu i tak jest w lewo albo w prawo - ma być to ktoś musi to zrobić. Umówić się, pojechać , sfotografować, [obrobić], przesłać.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 30-06-2020 - 23:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Dobry wieczór

Pozyskaliśmy skany z dwóch kolejnych parafii: Gdów i Raciechowice:

https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=MP

Osoby zainteresowane indeksowaniem proszę o kontakt ze mną lub pod podany adres mailowy.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu: Re: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 01-07-2020 - 16:07
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
. Część Małopolski (nie wnikam głębiej..to co jest uważane za Małopolskę), z uwagi na włączenie do rzeszy w ogóle nie będzie miała problemu - ot w 1940 nowe księgi niemieckie cywilne powstały urzędy i księgi na nowo, w nowej formule) Więc ten 1939 będzie ostatnim rokiem w fizycznej księdze pewnie..


Najczęściej ostatnim rokiem jest 1945 i często, w przypadku mniejszej miejscowości jedna księga zgonów obejmuje okres od 1890-1945. W przypadku ksiąg urodzień i małżeństw to jest to przeważnie zawsze więcej niż jeden tom ale daty skrajne to 1890-1945.
Okupacyjne księgi USC owszem są w posiadaniu USC ale w praktyce odpisy i tak wydaje się z wtóropisów ksiąg parafilnych (chyba, że w księdze parafialnej aktu nie ma to wtedy wydaje się odpis z okupacyjnej księgi USC).
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mateusz_GrojecOffline
Temat postu: Borszewice-urodzenia 1865 1870-1877, zgony 1870-1872  PostWysłany: 14-07-2020 - 20:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2020
Posty: 76

Status: Offline
Ja natomiast chętnie zajmę się jakaś parafią z powiatu oświęcimskiego bądź wadowickiego czy też bielskiego. Nie wiem czy ktoś coś może ma z tego regionu...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Borszewice-urodzenia 1865 1870-1877, zgony 1870-1872  PostWysłany: 14-07-2020 - 20:36
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Mateuszu, przeniosłem Twój wpis do tematu o indeksach z Małopolski. Mam nadzieję, że koleżanki i koledzy znajdą coś dla Ciebie.

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Re: Borszewice-urodzenia 1865 1870-1877, zgony 1870-1872  PostWysłany: 14-07-2020 - 22:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Mateusz_Grojec napisał:
Ja natomiast chętnie zajmę się jakaś parafią z powiatu oświęcimskiego bądź wadowickiego czy też bielskiego. Nie wiem czy ktoś coś może ma z tego regionu...


Witaj Mateusz,

Wszystko czym dysponujemy w tej chwili z Małopolski znajduje się w tabeli poniżej:

https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=MP

Natomiast metryk z powiatu bielskiego musisz szukać w podobnej tabeli z woj. śląskiego:

https://geneteka.genealodzy.pl/plany.php?wo=SL

Jeżeli znajdziesz parafię, która cię zainteresuje to napisz do mnie na priva lub maila: renata.majewska [at] genealodzy.pl.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mateusz_GrojecOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 08:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2020
Posty: 76

Status: Offline
matt13 napisał:
Mapa zindeksowanych parafii w Małopolsce.

https://www.google.com/maps/d/edit?fbcl ... 000016&z=9


Zachodnia Małopolska puściutko. Jako mieszkaniec powiatu oświęcimskiego jest mi smutno. Z czego te dysproporcje zachodu a reszty województwa wynikają?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 16:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Mateusz_Grojec napisał:
matt13 napisał:
Mapa zindeksowanych parafii w Małopolsce.

https://www.google.com/maps/d/edit?fbcl ... 000016&z=9


Zachodnia Małopolska puściutko. Jako mieszkaniec powiatu oświęcimskiego jest mi smutno. Z czego te dysproporcje zachodu a reszty województwa wynikają?


Mnie też jest smutno, że mamy jeszcze tak mało "kropek" na mapie indeksacji! Ale działamy cały czas i mam nadzieję, że zaznaczymy tam jeszcze wiele zindeksowanych parafii.

To wynika po części z dostępności skanów - nie wszystkie archiwa udostępniają swoje skany w internecie a także z zainteresowania samych genealogów, ponieważ część metryk z innych okolic została sfotografowana i udostępniona bezpośrednio przez osoby zainteresowane daną parafią.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
merdigonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 16:57
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 16-09-2019
Posty: 324
Skąd: Kraków
Status: Offline
A tak z ciekawości - jak często proboszczowie parafii albo pracownicy archiwów zgadzają się na masowe fotografowanie akt w celu indeksacji, nawet jeżeli obiecamy nie udostępniać tego publicznie (w formie fotografii)?

_________________
Pozdrawiam,
Szymon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grzegorz_PolakOffline
Temat postu: Re: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 15-07-2020 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2016
Posty: 186

Status: Offline
Cytat:
Wadowice to biała plama ...

3) oryginalne księgi metrykalne z parafii muszą zostać przez kogoś sfotografowane - być może zabrakło wolontariuszy w tym rejonie lub po prostu spotkali się z odmową...


Rozmawiałem telefonicznie jakiś czas temu z panią z wadowickiej parafii i wg JEJ wiedzy nikt nie występował o pozwolenie na całościowe fotografowanie ksiąg.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mateusz_GrojecOffline
Temat postu: Re: Indeksy z Małopolski.  PostWysłany: 15-07-2020 - 20:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2020
Posty: 76

Status: Offline
Duża część metryk z różnych parafii archidiecezji krakowskiej znajduje się w rękach Archiwum Archidiecezjalnego w Krakowie, lecz zapewne to nie zezwoliło na masowe fotografie/skany w celach indeksacji? Nie wiem, czy ten wykaz posiadanych metryk się tutaj pojawił, dla zainteresowanych wkleję go tutaj :

https://archiwum.diecezja.pl/wp-content ... tualny.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 20:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
merdigon napisał:
A tak z ciekawości - jak często proboszczowie parafii albo pracownicy archiwów zgadzają się na masowe fotografowanie akt w celu indeksacji, nawet jeżeli obiecamy nie udostępniać tego publicznie (w formie fotografii)?


Witaj

Nie zajmuję się masowym fotografowaniem metryk dlatego nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Moja rola jako administratora Małopolski ogranicza się do publikowania metryk, pozyskiwania osób do indeksowania, rezerwacji parafii oraz wspierania indeksujących gdy pojawi się jakiś problem. Staram się także pośredniczyć pomiędzy osobami, które pozyskały skany metryk na własny użytek a tymi, którzy są zainteresowani ich zindeksowaniem.

Mogę napisać tylko o moich prywatnych doświadczeniach. Zabiegałam u proboszczów o udostępnienie do sfotografowania metryk z dwóch parafii (bez prawa do ich publikacji w internecie) i w obu przypadkach udało się je pozyskać a potem zindeksować.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.530567 sekund(y)