Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
StrzyzowskiMarcinOffline
Temat postu: Strzyżowski-Jurowce/Popiele k/Sanoka  PostWysłany: 25-02-2020 - 10:47
Zasłużony


Dołączył: 25-02-2020
Posty: 6

Status: Offline
Witam serdecznie ! To mój pierwszy post więc będę się starał przestrzegać wzorowo regulaminu.
Poszukuje informacji na rodziny Strzyżowskich z przysiółka wsi Jurowce - Popiele, gmina Sanok woj. podkarpackie. W latach 1850 o taki okres mi chodzi na Popielach mieszkali rdzenni Polacy można znaleźć wpisy że szlachta około 70 osób, w Jurowcach Ukraińcy około 600 osób. Obecnie jest to jedna wioska Jurowce. Mieszkańcy Popiel należeli do parafii rzymsko-katolickiej Strachocina a mieszkańcy Jurowiec do parafii greko-katolickiej Jurowce. Cerkiew obecnie jest kościołem i parafią w Jurowcach.
Trzech braci Strzyżowskich - 1. Michał (około 1875 - około 1914), 2. Franciszek (.....-1939), 3. Józef (......-około1917). Popiele
Ad.1 - Michał Strzyżowski+Helena z domu Sobolak - Sanok - Informacja rodzinna że pracował w sądzie w Sanoku, wzmianka w "Głosie Służby Państwowej" Kraków 01.03.1910. Michał wraz żona Heleną mają 8 dzieci - Franciszek+Stanisława z d.Witchy, Aniela Suchaniak (Strzyżowska)1899-1895, Janina Strzyżowska, Wiktoria Strzyżowska, Hanna Antoneles (Strzyżowska), Zofia Ollen (Strzyżowska), Paulina Gavriluk (Strzyżowska), Waleria Linda (Strzyżowska). Michał Strzyżowski zostaje skazany za "pozorowanie pożyczki" przez sąd Austriacki, zmuszony musiał oddać cały majątek, załamany umiera. Żona Helena plus 6 dzieci wyjeżdżają do USA do Miami. W Sanoku w domu rodzinny Michała pozostaje Janina która młodo umiera, i Aniela Suchaniak - obecnie jej córka żyje 1931 rocznik i ona jest "dostawca" powyższej historii. Pytanie dotyczy informacji o Michale, jego pochodzeniu, rodzicach, daty urodzenia śmierci. Może uda się odnaleźć wyrok ??, a Tym samym jego rodziców.
Ad.2 - Franciszek Strzyżowski+Katarzyna - Popiele - mój pradziadek. Proboszcz parafii Strachocina ksiądz Niżnik informuje mnie że nie ma dokumentów do 1939 roku. Na cmentarzu brak grobu. Franciszek umiera w marcu 1939 roku. Jego dzieci z pierwszego małżeństwa Bronisław (1908-1975) (mój dziadek)historia mi znana, Michał Strzyżowski (brak danych ur. śm.) - pozostawia żonę z dzieckiem Alfredem (Alfred z matka osiadają w Szczecinie) ich historia jest mi znana, Michał wyjeżdża do Argentyny w mieście Resistencia zakłada nowa rodzinę - ma jednego syna Miquel Oscar Strzyzowski i sześcioro wnucząt (obecnie wszyscy żyją) historia mi znana. Pytanie - losy w Argentynie kiedy przypłyną ?? kiedy ślub, dane "nowej" żony ?? Niestety bariera językowa. Wiktoria Krzyżanowska (Strzyżowska) historia znana, Maria Strzyżowska - z pierwszym mężem Ukraińcem o nazwisku Choma mają jednego syna Stanisław Choma (żona Jolanta), który to wyjeżdża do Kanady maja dwóch synów; Maria - drugie małżeństwo z Ukraińcem, brak danych wyjeżdżają na Ukrainę.
Ad.3 - Józef Strzyżowski + Katarzyna z domu Jakima (1890-1973) - Popiele - Józef ginie w I wojnie światowej. Brak wszelakich danych na temat Józefa. Dzieci Józefa - Wojciech Strzyżowski (1909-1984) historia mi znana, Stanisława Sokół (Strzyżowska) (1914-1996) mąż Piotr Sokół - Gdańsk - brak danych o rodzinie, Andrzej Strzyżowski (historia mi znana), Genowefa Strzyżowska - brak danych. Pytanie - Józef - rodzice, daty ur. śm. , Stanisława - rodzina w Gdańsku (prawdopodobnie 4 córki i syn - Danuta, Janina, Hanna, Bożena, Jacek).

Tutaj następuje przerwa - Franciszkowi umiera żona, Józef ginie na wojnie, powstaje małżeństwo "szwagrowe" - Franciszek i Katarzyna z domu Jakima - maja czwórkę dzieci - Popiele - Cecylia Koczera (Strzyżowska), Stanisław Strzyżowski (1922-1987), Władysław Strzyżowski (1924-2002), Janina Jankowska (Strzyżowska) - historie dzieci są mi znane.

Posiadam profil na GENI.com, jako Marcin Stanisław Strzyżowski.
Utworzyłem posta żeby poznać historie trzech braci Michała, Franciszka, Józefa Strzyżowskich. Skąd pochodzą, jak nazywali sie ich rodzice ??

Dziękuje za każda odpowiedź. Proszę o wyrozumiałość, za błędy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StrzyzowskiMarcinOffline
Temat postu: Strzyżowski-Jurowce/Popiele k/Sanoka  PostWysłany: 28-02-2020 - 22:26
Zasłużony


Dołączył: 25-02-2020
Posty: 6

Status: Offline
CD.
Michał, Franciszek i Józef Strzyżowscy przyjechali sami, ewentualni ich ojciec ze Strzyżowa w Ziemie Sanockie do Popiel/Jurowiec około 1800-1850, gdzie takiej informacji szukać ??
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Strzyżowski-Jurowce/Popiele k/Sanoka  PostWysłany: 29-02-2020 - 08:10
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Prawdopodobnie Jozef zmarl w szpitalu w Sieniawie w 1914 r., byl chory.
- Festungsspital in Sieniawa.
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... h&seite=62

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StrzyzowskiMarcinOffline
Temat postu: Re: Strzyżowski-Jurowce/Popiele k/Sanoka  PostWysłany: 29-02-2020 - 14:04
Zasłużony


Dołączył: 25-02-2020
Posty: 6

Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:
Prawdopodobnie Jozef zmarl w szpitalu w Sieniawie w 1914 r., byl chory.
- Festungsspital in Sieniawa.
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... h&seite=62

Pozdrawiam
Grazyna


Dziękuje bardzo !!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.611901 sekund(y)