Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
megagrzechuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2012 - 22:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2011
Posty: 18

Status: Offline
ja się nie znam ale odpowiem
można próbować szukać pod hasłem autosomalne DNA
poza tym polecam kontakt z autorem strony
http://www.oziemblowski.eu/
To genealog który ma jednocześnie genetykę w małym palcu. Człowiek pozytywny i życzliwy zapewne chętnie podzieli się wiedzą

pozdrawiam Grzechu

_________________
zawsze pozdrawiam wszystkich
Grzechu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 11:37
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
mziel napisał:
Konkretnie dana osoba miałaby być moim przodkiem w 7 pokoleniu (5xpradziadkiem)

Jeśli miałbyś możliwość przetestować szczątki tego potencjalnego zmarłego 5xpradziadka i porównać ze swoim DNA (chodzi oczywiście o testy autosomalne), to wówczas z bardzo dużym prawdopodobieństwem dałoby się takie pokrewieństwo potwierdzić. Tyle tylko, że takiego testu (przeprowadzonego na szczątkach zmarłej osoby) nie wykona raczej żadna komercyjna firma (przynajmniej nie w ramach rutynowo oferowanych testów).

Jeśli natomiast masz na myśli porównanie swojego DNA z DNA jakiegoś potwierdzonego (i żyjącego obecnie) potomka tego Twojego przypuszczalnego 5xpradziadka, to obawiam się, że dzieląca Was "odległość genealogiczna" (kuzyni 6-ego lub 5-ego stopnia) byłaby już raczej poza granicą wykrywalnego w ten sposób stopnia pokrewieństwa. Nie mam niestety żadnego konkretnego przykładu, żeby to zademonstrować, ale wiem, że przypadkowe osoby pochodzące z tej samej populacji (np. polskiej) mogą dość często dawać wyniki sugerujące (oczywiście ze stosunkowo niskim prawdopodobieństwem) pokrewieństwo rzędu kuzynostwa 4-ego lub 5-ego stopnia (a wyjątkowo nawet 3-ego stopnia).

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 14:00
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 856
Skąd: Warszawa
Status: Offline
michalmilewski napisał:
Jeśli miałbyś możliwość przetestować szczątki tego potencjalnego zmarłego 5xpradziadka i porównać ze swoim DNA (chodzi oczywiście o testy autosomalne), to wówczas z bardzo dużym prawdopodobieństwem dałoby się takie pokrewieństwo potwierdzić.


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Chodziło mi o tą pierwszą opcję - to jest porównanie DNA mojego i przodka. Materiał przodka do porównania to tylko jego włosy - czy to za mało? Piszesz o szczątkach, więc nie wiem czy taki drobny materiał jak włosy byłby wystarczający?

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 14:50
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
mziel napisał:
Piszesz o szczątkach, więc nie wiem czy taki drobny materiał jak włosy byłby wystarczający?

Nie odważyłbym się powiedzieć, że to niemożliwe, ale na pewno dość trudne. Jeśli włosów jest niewiele, to nie wiem, czy uda się z nich wyizolować odpowiednio dużo DNA, bo w tym przypadku taki test autosomalny to właściwie tysiące jednoczesnych testów DNA, wykonywanych z użyciem tzw. mikromacierzy (albo inaczej "mikro-czipów"), więc analizowanego materiału musi być całkiem sporo (a dochodzi jeszcze problem wyeliminowania ewentualnych zanieczyszczeń obcym DNA, co też nie jest sprawą trywialną). Wymagałoby to na pewno zaangażowania bardzo specjalistycznego laboratorium naukowego, a nie firmy wykonującej rutynowe badania dla celów genealogicznych. Jeśli jakiś zespół specjalistów podjąłby się takiej analizy (w co wątpię), to na pewno za bardzo duże pieniądze (przynajmniej w chwili obecnej, bo technika pójdzie kiedyś z pewnością do przodu, a ceny podobnych analiz będą stopniowo spadać).

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 15:04
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 856
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź.
A to wygląda Ci wiarygodnie?:
http://www.igenea.com/en/index.php?c=46

Tutaj piszą wprost o potomkach męskich, więc chyba robią tylko badania Y-DNA..

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 18:15
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
mziel napisał:
A to wygląda Ci wiarygodnie?:
http://www.igenea.com/en/index.php?c=46
Tutaj piszą wprost o potomkach męskich, więc chyba robią tylko badania Y-DNA.


Jak ktoś już kiedyś pisał w tym wątku, iGENEA w zasadzie nie robi sama tych badań, bo to coś w rodzaju "reprezentanta" amerykańskiej firmy FTDNA (FamilyTreeDNA) na Europę, popularnego chyba głównie w Niemczech. Z tego co wiem, wszystkie badania są robione w USA, a oni tylko pośredniczą, przy czym ich ceny są chyba odrobinę wyższe. FTDNA to jedna z czołowych firm wykonujących tego typu badania, a jeśli chodzi o testy przydatne w genealogii, to można ich nawet nazwać liderem na rynku (choć nie dotyczy to już np. testów medycznych, gdzie inne firmy oferują dużo więcej).

Jedyny test autosomalny jaki oferuje iGENEA to tzw. "Family Finder", ale chyba lepiej go kupić bezpośrednio w FTDNA (np. w ramach następnej świątecznej promocji, kiedy cena powinna okresowo spaść z 289 do 199 dolarów). Obawiam się jednak, że możesz mieć problemy z wykorzystaniem włosów przodka jak próbki DNA. Test ten wykonywany jest rutynowo na próbce komórek pobranych z jamy ustnej i przesłanych pocztą. Możesz więc albo skontaktować się z firmą i spytać o możliwość wykonania takiego testu na próbce włosów (obawiam się, że odmówią), albo spróbować jakoś to obejść, izolując DNA z włosów we własnym zakresie i przesyłając im to jako zwykłą próbkę (musiałbyś chyba znaleźć kogoś, kto potrafi taką izolację DNA z włosów wykonać), przy czym musiałbyś się liczyć z tym, że tego DNA będzie za mało lub będzie zanieczyszczony obcym DNA (co w obu przypadkach zaburzy wynik analizy).

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
grabowscy.net.plOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 18:25
Sympatyk


Dołączył: 11-09-2011
Posty: 106

Status: Offline
michalmilewski napisał:
Możesz więc albo skontaktować się z firmą i spytać o możliwość wykonania takiego testu na próbce włosów (obawiam się, że odmówią)


Pare lat temu nie odmawiali.


Obrobka niestandardowego materialu kosztowala okolo 750$, oczywiscie bez zadnej gwarancji, ze uda sie uzyskac pozniej wyniki.



Nie wiem, czy w obecnej sytuacji firmy FTDNA (Geno 2.0, duze opoznienia, etc) dalej realizuja takie zamowienia.

Pozdrawiam
FJG

_________________
Strona: http://www.grabowscy.net.pl/

Baza: http://gw.grabowscy.net.pl/grabowscy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2012 - 19:39
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 856
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W takim razie chyba spróbuję! jak tylko dostanę wynik to dam znać czy coś się na takiej podstawie udało.

Dziękuję i pozdrawiam!
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2012 - 09:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Probka włosa musi byc z cebulka.
pzdr
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
e_emyliOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2012 - 12:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2010
Posty: 94
Skąd: Warszawa/Łomianki
Status: Offline
Ja jakiś czas temu zgłosiłam się do projektu AncestryDNA http://dna.ancestry.com
Wszystko co tam piszą brzmi obiecująco jak dla mnie, a od jakiegoś już czasu staram się zlokalizować potomków siostry mojej praprababki, która wyjechała do Stanów i tam pozostała. Niestety na ich odpowiedź trzeba czekać, bo mają bardzo dużo zgłoszeń. Badanie kosztuje 99$.[/url]

_________________
Szukam:
Piętków, Sienickich, Godlewskich, Tymińskich i Krystosiaków z okolic Czyżewa i Godlewa Wlk.; Karczów i Połogów z ok. Sokołowa Podl.; Kacprzewskich, Szymańskich z ok. Ceranowa
Pozdrawiam, Emilia Borowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mirella48Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2013 - 18:54
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2011
Posty: 169
Skąd: Jarocin
Status: Offline
Mam pytanie,
skoro poszukuję mojego krewnego i jak odpisało mi CAW,że osoba o takim nazwisku spoczywa w mogile zbiorowej w Koniemłotach(nie można stwierdzić że to mój krewny gdyż brak dokumentacji) czy zatem
można wnieśc o ekshumację tych ciał i na podstawie badań DNA stwierdzić
czy któryś z nich to właśnie On ??? a przy okazji ustalić pozostałych zmarlych???
pozdrawiam
Mirka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2013 - 17:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
W celu wykonania badan genetycznych korzystamy od wielu lat tylko i wylacznie z familytreedna.com. Jakiekolwiek inne firmy w tym Ancestry DNA to jest wielkie nieporozumienie. W familytreedna.com oglaszane sa sukcesywnie promocje. Ostatnia zakonczyla sie 3 stycznia i trwala ok. 2 miesiecy.

misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2013 - 15:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
http://www.familytreedna.com/landing/Y-DNA12-Promo.aspx
Promocja na badanie ydna12 (12 markerow, co pozwoli okreslic haplogrupe). Ydna jest przekazywane z ojca na syna. Na tym poziomie badania, czyli 12 markerach mozna rozdzielic osoby o tych samych nazwiskach na odzielne rody. W przypadku zbieznosci potrzebny bedzie upgrade do 37 markerow, potem 67 markerow i przy takiej ilosci przebadanych markerow mozna porownywac ydna o tej samej haplogrupie.
Badanie kosztuje 39$ + 7$ za przesylke miedzynarodowa (lacznie koszt okolo 150 zl). Testy i koperta zwrotna przyjdzie zwykla poczta po okolo 7-10 dni od zlozenia zamowienia. Od razu dostaje sie login i haslo na strone www.familytreedna.com . Wyniki otrzymuje sie po 4-6 tygodni liczac od momentu wyslania zwykla lotnicza poczta zaadresowanej przez familytreedna koperty zwrotnej.
1. Wyglad i zawartosc koperty http://www.electricscotland.com/webclan ... ee_dna.htm
2. Laboratorium familytreedna http://www.yourgeneticgenealogist.com/2 ... f-art.html
3. Info na temat genealogii genetycznej http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/polacy.htm
4. Video pokazujace jak uzyc test http://www.youtube.com/watch?v=AN07Adpu7Bs
pzdr
misty69
PS
a) 3080 wynikow dla polskiego projektu, lacznie 5 stron http://www.familytreedna.com/public/pol ... n=yresults


Ostatnio zmieniony przez misty69 dnia 04-03-2013 - 17:02, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2013 - 15:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2300
Skąd: Międzyrzecz
Na dniach powinien do mnie przyjść (dzisiaj mija 5 dni od zamówienia).

Ciekaw jestem wyników Very Happy

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robiqxOffline
Temat postu: family tree dna  PostWysłany: 07-05-2013 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2008
Posty: 55
Skąd: Katowice
Status: Offline
Witam

Mam następujące pytanie. Zastanawiam się nad zamówieniem tesu YDNA za 49 $ na 12 markerów na stronie.

www.familytreedna.com

Czy warto? Co o tym sądzicie? ktoś zamawiał?
drugie pytanie dotyczy tego, iż nie nie mam karty kredytowej czy ktoś się orientuje czy można za taki test zapłacić wirtualną kartą internetową np.
z banku WBK?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.872922 sekund(y)