Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
bibliotekaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2010 - 23:12
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
kosycarz napisał:
spotkałem się z jakimiś frontalnym atakiem na TwojDNA.pl


Bo sa naciagaczami.

kosycarz napisał:
po prostu chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wynik takiego testu dna.



Wystarczy wejsc na ysearch.org
http://www.ysearch.org/alphalist_view.a ... =4UGEK&p=0

Tak wyglada to w publicznej bazie FTDNA - nie ma obowiazku upubliczniania swojego wyniku!

Tam sa tez proste narzedzia do badania potencjalnego pokrewienstwa, ale zastrzegam, ze jest to wszystko kalibrowane do 300 lat i zupelnie sie nie sprawdza w przypadku dalszych relacji.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:07
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Chętnie podzielę się swoimi przemyśleniami na ten temat, zaznaczając, że nie jestem genetykiem i moje wyobrażenie na ten temat niekoniecznie musi być w 100% naukowo słuszne. Nie zamierzam nikogo na siłę przekonywać ani promować firmy. Nie będę się też spierał jeśli ktoś będzie miał w tej materii inne zdanie.
Ja zrobiłem swego czasu badanie 67 markerów Y-DNA w FTDNA. Mogę wyjaśnić powody dlaczego właśnie tam.
Różne mogą być powody przeprowadzania badań genetycznych:
1. kryminalistyczne-identyfikacja osób,
2. medyczne-ryzyko i podatność na choroby,
3. sądowe-ustalenie ojcostwa,
4. genealogiczne-ustalenie dalekiego, poprzez wiele pokoleń, pokrewieństwa
5. inne - jakie w tej chwili nie przyszły mi do głowy.
Różne ośrodki w różny sposób przeprowadzają badania różnych chromosomów i każdy z nich bada różne markery. Dlatego trudno porównywać wyniki badań przeprowadzonych przez różne firmy, chociaż pewna część markerów pokrywa się. Dla badań medycznych istotne są markery z wielu różnych chromosomów wybrane pod kątem ich związku ze schorzeniami. Dla badań kryminalistycznych istotny będzie inny wybór markerów. Również badanie ojcostwa opiera się na różnych chromosomach, bo gdyby opierało się tylko na chromosomie Y nie można by ustalić ojcostwa córek, które chromosomu Y nie mają.
Sądzę, że dla badań genealogicznych najistotniejsze jest badanie tego jednego chromosomu Y i to z kilku powodów. Z teorii wiemy że chromosom Y dziedziczymy (my mężczyźni) zawsze tylko po ojcu biologicznym. Dlatego łatwiej porównywać wyniki i wyciągać wnioski. Innych chromosomów dotyczy mechanizm wymiany fragmentów DNA w ramach tej samej pary. Znaczy to że dana sekwencja DNA chromosomu może pochodzić od dowolnego przodka. W przypadku chromosomu Y zawsze wiemy że marker, pomijając naturalną mutację, odziedziczyliśmy po przodkach w linii męskiej. Dodatkowo po ilości mutacji (różnic w markerach) jesteśmy w stanie szacować czas w jakim zmiana się dokonała a tym samym szacować pokolenie w którym spodziewać należałoby się wspólnego przodka. Innymi słowy z badań chromosomu Y najwięcej wynika dla genealogii. Nie bez znaczenia są względy kulturowe stanowiące że przynależność rodową dziedziczymy w linii męskiej podobnie jak chromosom Y. W przypadku pozostałych chromosomów nigdy nie wiemy od którego przodka pochodzi dany fragment DNA zawierający określony marker.
Kolejną istotną sprawą jest ilość wyników do ewentualnych porównań. I nie chodzi tu o przykładowe 3 czy 30 tysięcy anonimowych kaszubów, górali czy ludności pochodzącej od wikingów czy aborygenów, ale o ilość wyników przypisanych do konkretnych znanych choćby z nazwiska osób oraz osób do których, choćby teoretycznie, genealogii mamy szansę dotrzeć.

Reasumując. Oczekując wyników przydatnych dla porównań genealogicznych zdecydowałem się na na FTDNA. Wyniki z innych laboratoriów wydają mi się mniej przydatne. Zaznaczam, że jest to tylko moja prywatna opinia i każdy ma prawo do swojej własnej.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31512
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A nie bałeś się, że wyniki badań będą wykorzystane niezgodnie z Twoją wolą?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:35
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Nie, ponieważ wśród tych markerów nie spodziewam się znaleźć tych wrażliwych tj. np. istotnych dla stanu zdrowia, chorób dziedzicznych, współczynnika inteligencji czy w inny sposób pozwalające wartościować osobę.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31512
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dziękuję

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:46
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Młochowski_Jacek napisał:
Nie, ponieważ wśród tych markerów nie spodziewam się znaleźć tych wrażliwych tj. np. istotnych dla stanu zdrowia, chorób dziedzicznych, współczynnika inteligencji czy w inny sposób pozwalające wartościować osobę.


Brak DYS464 oznacza bezplodnosc... 1/100000.

Nie ma zadnego obowiazku ujawniac przed FTDNA swoich danych osobowych - mozna zalatwic sprawe poprzez administratora projektu (albo zalozyc swoj wlasny projekt).

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 00:59
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Szczerze mówiąc markerów które mogą mieć związek ze zdrowiem (dane wrażliwe) spodziewałbym się właśnie w ofercie Instytutów Medycznych. Chromosom Y jest najmniejszy i podobno zawiera stosunkowo mało kodu genetycznego. Nie będąc medykiem zakładam, że w chromosomie Y może być co najwyżej zapisana skłonność do łysienia, tudzież mająca związek z męskimi trzeciorzędnymi cechami płciowymi. Nawet jeśli tak by było to wątpię, aby dałoby się to wyczytać z tych kilkudziesięciu markerów. Pół żartem dodać mogę że skoro niczego mi nie brakuje a dzieci podobne są do ojca to i moje DNA nie skrywa przykrych niespodzianek. A tak na poważnie. Skoro ujawniamy swoją genealogię, co od dojścia do władzy Hitlera do śmierci Stalina było danymi wrażliwymi, to pokazanie sekwencji niewiele znaczących liczb nie wydaje się groźne w skutkach.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 01:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31512
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie kwestionuję, nie znam procedury, umowy nie czytałem, nie mam podstaw do wątpliwości. Raczej ciekaw byłem na czym opierałeś przekonanie o tym, że nie ma się czego bać - skoro zadeklarowałeś nie bardzo głęboką wiedzę.
Bałbym się, gdyby było bezpłatne i "autorytety" namawiałyby w tiwi:) tzn wtedy bałbym się naprawdę. Teraz to takie ot wątpliwości gorącego wieczoru, gdy spać trudno:)
Pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-06-2010 - 01:22
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Młochowski_Jacek napisał:
Szczerze mówiąc markerów które mogą mieć związek ze zdrowiem (dane wrażliwe) spodziewałbym się właśnie w ofercie Instytutów Medycznych.



Alez i u FTDNA, gdy wydasz odpowiednio duzo $$$, to zrobia testy na choroby itd.


Młochowski_Jacek napisał:

Chromosom Y jest najmniejszy i podobno zawiera stosunkowo mało kodu genetycznego. Nie będąc medykiem zakładam, że w chromosomie Y może być co najwyżej zapisana skłonność do łysienia, tudzież mająca związek z męskimi trzeciorzędnymi cechami płciowymi.



Nie mozna tak stawiac sprawy.
Tak na prawde genetyka dopiero odkrywa "genetyke".

Badane markery zostaly wybrane z tzw. "smieciowych" fragmentow Y-DNA, ktore bylo uwazane, za nie majace znaczenia dla cech.
Stad wlasnie, gdy po ladnych paru latach odkryto "wstydliwy" wynik dla markera 464 - bylo to wielka sensacja, to byl 2005 rok. Do tej pory zadnych nowosci.

Zapewne badanie tego markera by zostalo wycofane z ofert, ale jest to bardzo symptatyczny fragment DNA, ktory jest bardzo chetny do mutowania, co daje wlasnie nam cala zabawe w analizowaniu wynikow.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2010 - 15:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Jesli chodzi o badanie y-dna - nie ma czego sie obawiac. Sprawa markera 464 jest tak marginalna ze nawet nie warto o niej wspominac.

Family Finder (wyszukiwanie kuzynow) - zawiera dosc istotne informacje medyczne ale sa one wylacznie do naszej dyspozycji.
Podobnie sprawa przedstawia sie z FGS czyli pelne skanowanie zenskiej linii mtdna, surowy plik jest tylko do naszej dyspozycji.
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2011 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
AniaG napisał:
Celem tego projektu jest ustalenie jakie profile chromosomu Y, czyli jakie haplogrupy występują w Polsce. W dotychczasowych badaniach wyłoniono 7 haplogrup.
Dla uzupełnienia podam link do źródła: www.twojdna.pl


Gratuluje uzyskania darmowego badania w tej firmie.

Nie polecam jednak placenia 507,22 za 17 markerow (watpie by cos sie zmienilo) tamze.
Zwyczajne zdzierstwo, w porownaniu z FTDNA, gdzie za 170$ markerow jest 37 (nie wspominajac o promocjach, ktore co pol roku sa i cena z P&P wynosci 125$).

Pozdrawiam
biblioteka

ps. W przypadku wykrycia podejrzenia (bo tylko o tym moze byc mowa przy 17 markerach) pokrewienstwa konieczne beda testy zwiekszajace pule badanych loci - czego polskie zaklady juz nie zapewnia...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2011 - 17:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
W FTDNA 37 markerow kosztuje 149$ http://www.familytreedna.com/group-join ... oup=Polish , a 67 markerow 238$ . Oczywiscie w okresie promocji sa to sumy na pozomie 119$ i 199$. Na 17 markerach to mozna sie bawic w genetyke genealogiczna.
To zbyt plytkie badanie. Cena 507 zl za 17 markerow to jest zupelne nieporozumienie, a do tego najwazniejsza jest baza danych z przebadanymi DNA. W FTDNA na dzis jest to juz 321405.
Ceny w www.twojdna.pl sa po prostu lajdackie. Podam przyklad pelna sekwencja mtdna 4147 zl, a FTDNA mtFullSequence 299$ czyli "twojdna"chce 4x wiecej. Straszne...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Badania genetyczne dla potrzeb genealogii  PostWysłany: 13-09-2011 - 21:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6177
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

mam pytanie do znawców - jak oceniacie prowadzone badania w zakresie genealogii genetycznej w Polsce pod względem przyjętych standardów, jakości, wiarygodności etc. ?

Przykład:
http://www.badanieojcostwa.pl/genealogi ... yczna.html

Pozdrawiam

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2011 - 01:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Nic sie nie zmienilo. Naciagacze. Dalej ceny z kosmosu i bardzo kiepska oferta. Pewnie sa w stanie wykonac poprawny test ydna 16 markerowy (tylko ze to nic nam tak naprawde nie mowi, bo markerow musi byc wiecej) o ile go robia u siebie, ale podejrzewam ze zlecaja te badania. Zreszta w USA prymat ma Familytreedna.com i co jakis czas wykupuje pomniejsze firemki. Tylko po co sobie komplikowac zycie i placic np 2435.40 zl (34 markerow, czyli okolo 8x drozej niz w USA) skoro to samo a nawet duzo wiecej mozna miec w familytreedna.com. W czasie promocji sprzedaja test 67 markerowy za ok 200$. Zaczac mozna od testu y-dna37 - ktory zwyczajowo w promocjach kosztowal okolo 119$. Na dniach szykuje sie krotka promocja i zaczyna sie zawsze co 5 tys nowych fanow na stronie http://www.facebook.com/FamilyTreeDNA?ref=ts . Brakuje okolo 350 osob to pewnie zacznie sie za okolo 2-3 dni.
Zreszta tu najwazniejsza jest baza z przebadanymi DNA aby moc sie z naszymi wynikami do czegos odniesc. W przypadku genealogii genetycznej - odniesc sie do wynikow DNA innych osob ktore przeprowadzily badania oraz w przypadku trafien do posiadanych materialow genealogicznych. Aktualnie familytreedna.com ma w bazie 346189 wynikow. Na forgen.pl jest wiecej na ten temat.

pzdr
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2011 - 05:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6177
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Zapytałam o polską firmę nie przypadkowo - otóż kilka dni temu miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji (służbowo), na której poruszono problem testów genetycznych (tu akurat w aspekcie stricte medycznym - problem dziedziczenia różnych schorzeń).
Padło też stwierdzenie, że w Polsce z powodzeniem od kilku ładnych lat funkcjonuje jakiś (nie określono kto) genetyk, który przeprowadzenie takich testów umożliwia. Zastanawiałam się, czy również ofertą swoją obejmuje genetyczną genealogię (jest to całkiem prawdopodobne).
W sieci, jak się okazuje, sporo jest już na rynku polskim podobnych ofert (łączących medycynę i genealogię)- rzeczywiście jednak, są one dość kosztowne.

Co do moich badań, być może w przyszłości zainteresuję się tym tematem - aktualnie w bazie porównawczej brakuje osób noszących moje nazwisko rodowe, więc trudno byłoby się do kogokolwiek porównywać Wink

Pozdrawiam

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.730965 sekund(y)