Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
misty69Offline
Temat postu: Re: Badanie DNA w celach ustalenia pohcodzenia  PostWysłany: 21-05-2010 - 10:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Temat badan DNA jest prowadzony na forgenie w linku ktory podala Lucja jednakze tu chcialby zaznaczyc ze nie ma sensu wykonywanie badan w polskich osrodkach poniewaz sa one robione w bardzo ograniczonym zakresie markerow a takze istotnosc tych markerow jest niewielka. Cena natomiast jest strasznie ogromna.
Jesli juz robic to w familytreedna.com - najlepsze miejsce do przeprowadzania takich badan, zwlaszcza ze maja juz prawie 300 tys przebadanych probek.
FTDNA wprowdzila nowa usluge: Family Finder - aktualna cena to 289$. Family Finder jest robiony na okolo 500 tys SNP i wylapuje zbieznosci dotyczace nie tylko linii ojcowskiej czy matczynej, ale wszystkich przodkow na wiele pokolen do tylu. Tzn jesli ktos jest naszym kuzynem na 5 do 10 pokolen do tylu to takie badanie moze to wykazac.

misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
12 Temat postu: Genetyczne Badania Genealogiczne  PostWysłany: 29-05-2010 - 23:00


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
Znalazłem stronę w internecie TwojDNA.pl, która mnie zaintrygowała.
Można tam wyczytać, że jakiś instytut robi genetyczne BADANIA GENEALOGICZNE - genetyczną analizę rodowodu - analizę pochodzenia w linii matczynej oraz w linii ojcowskiej.

Ciekawe, co dają takie badania genealogiczne, jak wygląda wynik takiego testu DNA?

Podobno można zbadać swoje pochodzenie, jaką drogą przywędrowali nasi dalecy przodkowie.

Przyznam, że temat zafascynował mnie. Czy ktoś z Was interesował się takimi badaniami DNA?

Aha, no i jeszcze jedna interesująca sprawa. Można u nich zrobić badania genetyczne odnośnie pokrewieństwa, np. w przypadku wątpliwości co do pokrewieństwa z którymś z przodków Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu: Genetyczne Badania Genealogiczne  PostWysłany: 03-06-2010 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Kosycarz - ceny w linku ktory podales sa z kosmosu i niestety dotyczy to kazdej pracowni w PL, a do tego ta oferta jest bardzo uboga.
Podam przyklad. FGS - czyli pelne skanowanie linii zenskiej to ponad 3 tys zl, podczas gdy w familytreedna.com to 300$. Baza FGS w tej firmie to pewnie pare sztuk, w familytreedna.com to akutalnie okolo 10.000
Juz nie mowie o innych badaniach bo jest podobnie. Twoj wynik musisz miec z czym porownywac. W FTDNA baza to juz ok. 300 tys probek DNA.
Zaoszczedzmy sobie czasu i zle wydanych pieniedzy. Jesli robic badania to robic w Familytreedna.com
misty69
Jako wprowadzenie do tematu polecam strone
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/polacy.htm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu: Genetyczne Badania Genealogiczne  PostWysłany: 07-06-2010 - 23:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Jak co roku obnizka cen od 5 do 25 czerwca w Familytreedna.com
http://www.familytreedna.com/group-join ... oup=Polish

linia ojca - dziedziczona bezposrednio po ojcu i jego ojcu i kolejnym ojcu, a wiec idzie za nazwiskiem (warto na poczatek zrobic chociaz te 37 markerow a pozniej mozna zrobic upgrade)
linia zenska - idze po matce i jej matce itd.


ydna37 119$ linia ojca na 37 markerach
ydna67 199$ linia ojca na 67 markerach
ydna37+mtdna 159$ linia ojca i matki

misty69

PS

Polecam strone http://www.oziemblowski.eu/dna/index.htm
Zwlaszcza dwa pierwsze punkty przydatne dla osob ktore jeszcze nie wykonywaly badan w FTDNA
1. Jak wziąć udział w projekcie genetycznym Y-DNA dla Oziembłowskich/Oziębłowskich?
2. Sposób pobierania materiału genetycznego dla celów genealogicznych przy użyciu zestawu firmy FamilyTree DNA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2010 - 00:29


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
Widzę, że na TwojDNA.pl BADANIA GENETYCZNE robi realna, polska placówka naukowa, a nie jacyś handlarze - pośrednicy. To reklamowane przez Ciebie FamilyTreeDna nawet nie podaje w jakim laboratorium robi badania genetyczne!!!.

Przeczytaj sobie dokładnie podstronę TwojDNA.pl "O nas". Posiadają aktualne certyfikaty Niemieckiej Grupy Profilowania DNA (GEDNAP). Są zweryfikowani przez laboratorium genetyczne FBI (USA). I co najważniejsze, posiadają własne laboratorium genetyczne, w którym wykonują badania. Ponadto naukowcy Ci wydali mnóstwo publikacji dotyczących badań DNA.

Z tego co widzę, ich naukowe publikacje dotyczą naszego regionu - Polaków, Słowian itp., a reklamowana przez Ciebie stronka zajmuje się głównie amerykaninami i afroamerykaninami i to ich mają w swojej bazie - więc do kogo mają porównywać nas Słowian ??????? Kto z nas ma pochodzenie afroamerykańskie Smile Nie rób ludziom wody z mózgu !!!

Żeby tego było mało - okazuje się, że ten Zakład Genetyki Molekularnej jest największym dostarczycielem kodów genetycznych do bazy w FBI

We własnym laboratorium, w ramach różnych projektów naukowych przebadali ponad 5000 osób !!! pochodzenia europejskiego i azjatyckiego.

http://www.zgms.cm.umk.pl/badania_genealogia.html

Więc chyba już jesteśmy w domu Smile

Ocenę i wybór pozostawmy czytelnikom ...


Ostatnio zmieniony przez kosycarz dnia 08-06-2010 - 01:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2010 - 01:36


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
Na www.DNA.info.pl jest ciekawy artykuł BADANIA GENETYCZNE i GENEALOGICZNE dowodzą, że pochodzimy od 3 osób żyjących 15 000 lat temu w Euroazji !!! Niezłe co ? Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2010 - 12:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Ja nie zajmuje sie reklama w przeciwienstwie do Ciebie i naprawde prosze Cie daruj sobie te teksty o robieniu ludziom wody z mozgu.
Familytreedna.com to firma dzialajaca na rynku od 10 lat. Zadna inna firma nie wykona testow taniej, lepiej i w szerszym zakresie nie tylko jesli chodzi o porownanie z ta firemka TwojDNA.pl ale rowniez z takimi potentatami jak dna oferowane przez ancestry.com. Po prostu jest bezkonkurencyjna. Caly genealogiczny swiat robi tam testy, a jesli ktos zrobil gdzies indziej to i tak przewaznie konczy sie to w FTDNA.

Owszem ja chcialbym zeby w Polsce wykonywano tego typu badania ale ich sie nie wykonuje, a oplaty pobiera sie astronomiczne.
Niezorientowany klient moze potem czuc sie nabity w butelke. Te badania nie sa tanie i polecanie TwojDNA.pl jest amoralne.
17 markerowy test w linii meskiej to za malo. 37 markerow juz jest precyzyjne, ale dopiero 67 markerow jest postawieniem kropki nad i.
Podaj mi choc jeden profesjonalny osrodek ktory wykonywal u was badania DNA w celach genealogicznych? Ktory z profesorow zajmujacych sie genetyka populacyjna? Zaden? Nie dziwi mnie to.
5000 do 300.000 w FTDNA - no wlasnie to jest skala

A co do "afroamerykanow" to mozesz ich liste znalezc na 2 glownych polskich projektach

1. Polska http://www.familytreedna.com/public/pol ... n=yresults
2. szlachta http://www.familytreedna.com/public/DNA ... n=yresults

I zalozmy teraz ze faktycznie zrobiles te 17 markerow TwojDNA.pl tylko jak sie dowiesz czy jestes z kims faktycznie spokrewniony jesli precyzja tych 17 podstawowych markerow jest praktycznie zadna. Co mi z tego ze dowiem sie iz moj przodek byl pare tysiecy lat temu slowianinem? Ja chce wiedziec z jakiego rejonu pochodzil i z kim dokladnie jestem spokrewniony. Poza tym to wcale nie jest zabawne wykonac drogi test w TwojDNA.pl i schowac go do szuflady. Te wyniki trzeba miec z czym porownywac. Gdzie jest lista osob z wynikami?

Ja sie dowiedzialem w FTDNA, a TwojDNA.pl naciagnalby mnie na kase. Przykre ale taka jest prawda o TwojDNA.p i osiaganiu z nimi celow genealogicznych. Nawet gdybym chcial zrobic test na ojcostwo tez wykonalbym go poza Polska.

misty69

PS
Te ich "naukowe" teksty na temat DNA i genealogii sa na zenujaco niskim poziomie. Kwartal w genealogii DNA to lata swietlne. Oni musieli to pisac chyba z 5 lat temu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2010 - 13:00
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Genealogia genetyczna nie ma sensu bez genealogii papierowej.
Wiec zadnej magii w tym nie ma, mozna tylko potwierdzic/odrzucic hipoteze.

Ceny zakladow w Polsce sa skandaliczne, a na FTDNA jest wlasnie promocja:
Y-DNA37 - 119 $ (normalna cena 149$)
Y-DNA67 - 199 $ (normalna cena 239$)
Y-DNA37 + mtDNA - 159$ (normalna cena 238$)

Przy czym, nie ma sensu inwestowac na poczatek w 67*, a mt jest tylko ciekawostka.


Ale powtarzam - to ma sens tylko i wylacznie wtedy gdy:
1. chcemy poznac swoja haplogrupe
2. mamy sie z kim porownac

Polecam zapoznanie sie z baza
http://www.ysearch.org/

FTDNA robi swoje testy tu:
Arizona Research Lab at the University of Arizona

Wiec klamstwem jest pisanie, ze "nie podaje w jakim".

Pozdrawiam

* W przypadku R1a w wiekszosci wypadkow praktycznie brak mutacji w panelu 38-67.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2010 - 10:49


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
[quote="misty69"]
Ja nie zajmuje sie reklama w przeciwienstwie do Ciebie
Sorry, ale chyba Ci nie uwierzę i myslę, że nie będe jedyny Smile

Zadna inna firma nie wykona testow taniej, lepiej i w szerszym zakresie nie tylko jesli chodzi o porownanie z ta firemka TwojDNA.pl
Powtórzę - To nie jest firemka, tylko polska placówka naukowa - czytaj ze zrozumieniem Smile

Owszem ja chcialbym zeby w Polsce wykonywano tego typu badania ale ich sie nie wykonuje
Oczywiście, że się wykonuje Smile

Podaj mi choc jeden profesjonalny osrodek ktory wykonywal u was badania DNA w celach genealogicznych?
U nas ? Ja nie mam nic współnego z TwojDNA.pl - Z tego co się orientuję, to badania zlecają osoby prywatne - rodziny - a nie jakieś ośrodki Smile

Ktory z profesorow zajmujacych sie genetyka populacyjna?
Jeżeli zechciałbyś zajrzeć na TwojDNA.pl, to dowiedziałbyś się, kto w tej placówce naukowej zajmuje się analizami pokrewieństwa, m.in. mtDNA, chromosom Y, genetyką ewolucyjną, genetyką populacyjną, filogeografią, datowaniem molekularnym


5000 do 300.000 w FTDNA - no wlasnie to jest skala
Znowu się nie rozumiemy - 5000 przebadanych Europejczyków i Azjatów, to jest to co nas interesuje - powiedz mi ile osób o takim pochodzeniu przebadało Twoje FTDNA?


PS
Te ich "naukowe" teksty na temat DNA i genealogii sa na zenujaco niskim poziomie.
Pozwól, że zapytam: Ile ich publikacji naukowych przeczytałeś z kilkuset które zostały przez nich opublikowane ? Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2010 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ale dlaczego Ty się denerwujesz i piszesz na czerwono? Jesteś na forum od niespełna dwóch tygodni to skąd możesz wiedzieć, że właśnie osoba z którą dyskutuejsz zna się na temacie bardzo dobrze? Widać, że nie wiesz, po dwóch tygodniach nie sposób, z Twojego pierwszego postu wynika jasno, że dopiero wchodzisz w temat i jesteś "zafascynowany". Ale dlaczego na czerwono i chyba pogrubione nawet? To spokojne forum, na ogół. A o genealogii genetycznej najpierw spokojnie poczytaj, dużo poczytaj skoro Cię zafascynowala. Polecam posty i linki które rekomenduje osoba, którą atakujesz, tutaj te posty i na sąsiednim forum forgen.


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2010 - 11:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3278

Status: Offline
kosycarz napisał:

5000 do 300.000 w FTDNA - no wlasnie to jest skala
Znowu się nie rozumiemy - 5000 przebadanych Europejczyków i Azjatów, to jest to co nas interesuje - powiedz mi ile osób o takim pochodzeniu przebadało Twoje FTDNA?

Z samej Polski i krajów b. ZSRR (na podstawie deklaracji pochodzenia) - nieco ponad 9.000.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2010 - 12:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Straszne sa czasami te dyskusje. To jakas korrida. W Polsce nie wykonuje sie badan genalogicznych powyzej 17 markerow. Przynajmniej o tym nie slyszalem i nie znam osoby ktora by o tym slyszala wiec kosycarz kolejny raz prosze cie nie wprowadzaj ludzi w blad.
Zrob sobie test tam gdzie chcesz i przyjdz z tymi wynikami
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2010 - 21:58


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
Gdzie i kiedy kogoś wprowadziłem w błąd? Nigdzie nie pisałem, ani nikogo nie próbowałem przekonywać, że w Polsce robi się badania powyżej 17 markerów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kosycarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2010 - 22:10


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 6

Status: Offline
Łucja napisał:
Ale dlaczego Ty się denerwujesz i piszesz na czerwono? Jesteś na forum od niespełna dwóch tygodni to skąd możesz wiedzieć, że właśnie osoba z którą dyskutuejsz zna się na temacie bardzo dobrze? Widać, że nie wiesz, po dwóch tygodniach nie sposób, z Twojego pierwszego postu wynika jasno, że dopiero wchodzisz w temat i jesteś "zafascynowany". Ale dlaczego na czerwono i chyba pogrubione nawet? To spokojne forum, na ogół. A o genealogii genetycznej najpierw spokojnie poczytaj, dużo poczytaj skoro Cię zafascynowala. Polecam posty i linki które rekomenduje osoba, którą atakujesz, tutaj te posty i na sąsiednim forum forgen.


Łucja


Dałem czerwoną czcionkę, żeby wyróżnić odpowiedzi - nie ma to oznaczać zdenerwowania - przepraszam, jeżeli tak to odebraliście.

W pierwszym swoim poście wyraziłem zainteresowanie tego typu testami i zadałem pytanie - jak wygląda wynik takiego genetycznego testu genealogicznego. Zamiast z oczekiwaną odpowiedzią, spotkałem się z jakimiś frontalnym atakiem na TwojDNA.pl i promocjami portalu konkurencyjnego. Na razie nie niskie ceny mnie interesują - po prostu chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wynik takiego testu dna.

Jeżeli wykonywaliście tego typu badania genetyczne, to czy możecie, np. umieścić link do skanu takiego przykładowego wyniku testu lub opisać w jakiś przystępny sposób, czego po wydaniu iluśtamsetzłotych, można się spodziewać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2010 - 23:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Wynik wyglada tak http://www.oziemblowski.eu/dna/dna02.htm
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.009346 sekund(y)