Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
andrzej_baranOffline
Temat postu: Akt notarialny - OK  PostWysłany: 03-09-2019 - 14:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam.

Jestem zainteresowany poznaniem treści całego aktu, aczkolwiek głównie nurtuje mnie czy *1 oraz *2 są braćmi. *2 to Marceli Maj a *1 Iwan? Z informacji rodzinnych nikt nic nie wie o *1, a ten dokument może coś wnieść nowego.

Część maszynową przetłumaczyłem, ale odręczne pismo jeszcze jest dla mnie magią. Na podstawie użytych liczb wiem (wystąpiły w innym dokumencie, ale już po polsku), że akt opiera się o inny akt z 1879 nr 415 dotyczący księgi likwidacyjnej numer 11. Mimo wszystko nie wiem czego dotyczy.

LINK


Ostatnio zmieniony przez andrzej_baran dnia 20-09-2019 - 12:51, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
W_MarcinOffline
Temat postu: Akt notarialny  PostWysłany: 06-09-2019 - 20:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 625

Status: Offline
10/22.03.1898
1. Iwan (Jan) Jakowlew (syn Jakuba) Maj
2. Marceli Jakowlew (syn Jakuba) Maj
Rodzeni bracia, rolnicy we wsi Garbatka w powiecie kozienickim zamieszkali, posiadający prawo do zawierania umów, osobiście mnie, notariuszowi nie znani i przy braku możności potwierdzenia tożsamości przez świadków, przedstawili [..] zaświadczenia o swej tożsamości, wydane przez wójta gminy [..] i zawarli akt treści następującej.
Treści aktu przywołuje umowę z 1878, dotyczącą zakupu przez jednego z braci (Marcelego z żoną Marianną) połowy gospodarstwa ojca oraz wzajemnych zobowiązań z tego tytułu wynikających pomiędzy braćmi. I w zasadzie na tym cytowaniu aktu z 1879 ta strona się kończy (chyba). Szczegółów nie potrafię podać, bo język prawny nie jest mi jednak znany.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_baranOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 09:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję za tłumaczenie.
Wójta Gmina Policzna - może się przyda przy innych tłumaczeniach. Wynika to z pieczątki na innym dokumencie:)

To może druga strona zdradzi co ten akt zawiera?

LINK


Ostatnio zmieniony przez andrzej_baran dnia 20-09-2019 - 12:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
W_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 18:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2018
Posty: 625

Status: Offline
Ok, treść aktu jest następująca (częściowo skróciłem, ale sens został zachowany):
&1. Wg kontraktu zawartego przed notariuszem kozienickim Karasiewiczem dnia 29.12.1879/10.01.1880 pod numerem 415 Marceli i Marianna małżonkowie Maj zakupili od Jakuba Maj połowę gospodarstwa rolnego we wsi Garbatka w powiecie kozienickim pod numerem 11 za kwotę 150 rubli. Zobowiązując się zapłacić "sumę sprzedającego" (tłumaczenie dosłowne) Janowi Maj w dniu osiągnięcia przez niego pełnoletności. Jan Maj oświadczył, że sumę tę od swojego brata otrzymał, przy czym 50 rubli przed zawarciem niniejszego aktu a 100 rubli w obecności notariusza i świadków, której odbiór kwituje niniejszym aktem a z przyczyny sprzedaży przez swego ojca swemu bratu Marcelemu Maj i jego żonie ponad połowy gospodarstwa pretensji żadnych nie wnosi i w przyszłości zobowiązuje się nie wnosić.
&2 Marceli Maj kwitację przyjmuje. Akt ten zawarty w obecności świadków: Piotra [...] i Franciszka [...] w mieście Kozienicach zamieszkałych przeczytano, na język polski ustnie przetłumaczono, obecni potwierdzili, że akt zrozumieli, takowy przyjęli, świadkowie i notariusz podpisali, za niepiszących podpisali się dwaj obywatele miasta kozienice [imiona i nazwiska tychże], o czym zaświadcza notariusz i świadkowie. Oryginał aktu za 5 kopiejek wydano Marcelemu Maj.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_baranOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dla mnie, lepiej niż idealnie:) Dzięki raz jeszcze.
Pozdrawiam
Andrzej

_________________
Pozdrawiam
Andrzej Baran
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.686729 sekund(y)