Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2019 - 23:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2236
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
popieram tezę Bea, że zrobili podmiankę dokumentów i starszy (Jan) na papierach Rocha "zwiał" do Ameryki
pozdrawiam
Basia S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2019 - 23:55
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
A ile miałby Jan w momencie wyjazdu ?
Jeśli faktycznie był zagrożony poborem (poprzez odpowiedni wiek i brak założonej rodziny - lub zwykłym podpadnięciem) to jego zniknięcie pewnie zostało odnotowane w listach gończych. Wydaje mi się, że nie wolno było ot, tak sobie zniknąć. I potrzebna była zgoda na opuszczenie miejsca zamieszkania. Tylko już nie pamiętam o jakich latach wtedy czytałam... bo może nie o początku XX wieku. W 1904-05 była wojna rosyjsko-japońska i wówczas powoływano nawet rezerwistów. Ale w 1898/99 to chyba jeszcze "zwykły" pobór.
W każdym razie, listy gończe drukowano w m.in. Dziennikach Urzędowych. I tu problem - tych z guberni płockiej (bo to teren Guberni Płockiej, prawda ?) jest jak na lekarstwo... Szerzej o tym pisałam tu: http://forgen.pl/viewtopic.php?f=15&t=24321 (co do zasady - bo tam opisane są lata wcześniejsze). W latach późniejszych wydawnictwo pewnie inaczej się nazywało... A od 1868 pisali tylko po rosyjsku...
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 31-148.pdf (tu jest informacja, kiedy jaki tytuł)

Jeszcze jedna sprawa. Janowo, Janowiec Kościelny... Niedaleko tych miejscowości jest Iłowo-Osada, wówczas będące już za granicą (Prusy). W Iłowie działał lokalny ośrodek (Towarzystwo Geograficzne) wysyłający emigrantów do USA. I wielu młodych ludzi z okolic, ratujących się z zaboru rosyjskiego zaczynało właśnie stąd. Wg opowiadań mojej babci, której bracia też ruszyli w taką podróż - wysyłali oni z Iłowa pocztówkę do rodziców: typu "pozdrawiam Alojzy". Imię nieprawdziwe. Ale w domu wiedzieli i tak od kogo kartka (i że szczęśliwie jest po drugiej stronie granicy). Nie wiem czy to prawda. Ot, taka legenda rodzinna.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 00:05
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 252

Status: Offline
Poza tym najstarszy syn (a także jedynak czy człowiek zonaty) z zasady nie podlegałby poborowi.

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, można ustawić automatyczny podpis, który będzie widoczny pod każdym wysłanym postem.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamilmazowieckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 12:18
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 336

Status: Offline
Bea napisał:
A ile miałby Jan w momencie wyjazdu ?
Jeśli faktycznie był zagrożony poborem (poprzez odpowiedni wiek i brak założonej rodziny - lub zwykłym podpadnięciem) to jego zniknięcie pewnie zostało odnotowane w listach gończych. Wydaje mi się, że nie wolno było ot, tak sobie zniknąć. I potrzebna była zgoda na opuszczenie miejsca zamieszkania. Tylko już nie pamiętam o jakich latach wtedy czytałam... bo może nie o początku XX wieku. W 1904-05 była wojna rosyjsko-japońska i wówczas powoływano nawet rezerwistów. Ale w 1898/99 to chyba jeszcze "zwykły" pobór.
W każdym razie, listy gończe drukowano w m.in. Dziennikach Urzędowych. I tu problem - tych z guberni płockiej (bo to teren Guberni Płockiej, prawda ?) jest jak na lekarstwo... Szerzej o tym pisałam tu: http://forgen.pl/viewtopic.php?f=15&t=24321 (co do zasady - bo tam opisane są lata wcześniejsze). W latach późniejszych wydawnictwo pewnie inaczej się nazywało... A od 1868 pisali tylko po rosyjsku...
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 31-148.pdf (tu jest informacja, kiedy jaki tytuł)

Jeszcze jedna sprawa. Janowo, Janowiec Kościelny... Niedaleko tych miejscowości jest Iłowo-Osada, wówczas będące już za granicą (Prusy). W Iłowie działał lokalny ośrodek (Towarzystwo Geograficzne) wysyłający emigrantów do USA. I wielu młodych ludzi z okolic, ratujących się z zaboru rosyjskiego zaczynało właśnie stąd. Wg opowiadań mojej babci, której bracia też ruszyli w taką podróż - wysyłali oni z Iłowa pocztówkę do rodziców: typu "pozdrawiam Alojzy". Imię nieprawdziwe. Ale w domu wiedzieli i tak od kogo kartka (i że szczęśliwie jest po drugiej stronie granicy). Nie wiem czy to prawda. Ot, taka legenda rodzinna.


Jan urodził się w 1867 więc w momencie wyjazdu miały 31 lat
Jeszcze sprawę trochę komplikuje, że w akcie ślubu z USA, mało czytelnym imię ojca jest inne, a pan młody określa się jako John

tutaj jest ten akt śubu

jesli chodzi o pannę młodą to znalazłem jej polski akt urodzenia i się dane zgadzają...
http://s1.fotowrzut.pl/QPB9W3MH3Z/1.jpg


Kamil Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 252

Status: Offline
Nie mogę rozszyfrować imienia ojca pana młodego, Jac ? i co dalej?
33 lata w 1899 to daje rok urodzenia 1866. Może jednak chodzi o Jana, a nie o Rocha.

Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamilmazowieckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 21:07
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 336

Status: Offline
GZZuk napisał:
Nie mogę rozszyfrować imienia ojca pana młodego, Jac ? i co dalej?
33 lata w 1899 to daje rok urodzenia 1866. Może jednak chodzi o Jana, a nie o Rocha.

Zofia



w spisie powszechnym z 1900 roku występuje pod imieniem Roch, a rok urodzenia to 1872......

http://s1.fotowrzut.pl/93SVUL4422/1.jpg


w amerykańskim akcie ślubu jest jako John i imię ojca jest inne
w spisie powszechnym też inaczej...a chodzi o tę samą osobę

kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.936273 sekund(y)