Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Rebeliant
Temat postu: Gdzie szukać informacji o służbie przodka podczas I WŚ?  PostWysłany: 06-02-2019 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2019
Posty: 21

Dzień dobry,

mój przodek urodził się w 1888 roku we wsi Potok, gm Złoczew.

Przed I WŚ mieszkał w Godynicach, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki.

Chciałem się zapytać, do jakiej armii mógł trafić mój dziadek. Ewentualnie w jakim archiwum pytać się o dane. Pisałem do Wojskowego Biura Historycznego, ale dostałem tam odpowiedź o innym przodku.

Moja prababcia chodziła do Sieradza po pieniądze za służbę. Jednostki, przebiegu służby nie znam.

Nie wiem, czy służył w armii pruskiej, czy rosyjskiej.

Chciałem się też zapytać , także gdzie mógłbym szukać informacji typu, jaki ekwiwalent otrzymywali żołnierze polskiego pochodzenia, na jakie fronty byli wysyłani, moja wiedza nie ten temat jest znikoma, więc będę wdzięczny za każdą pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać informacji o służbie przodka podczas I WŚ?  PostWysłany: 06-02-2019 - 18:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Rebeliant napisał:
Chciałem się zapytać, do jakiej armii mógł trafić mój dziadek

Masz wątpliwości, w jakim zaborze był Sieradz?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać informacji o służbie przodka podczas I WŚ?  PostWysłany: 06-02-2019 - 22:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Sieradz był w zaborze rosyjskim.
Jeśli dziadek był ranny, nagrodzony albo zginął w czasie I WŚ to można poszukać tu
https://gwar.mil.ru/heroes/
trzeba wpisać nazwisko w wersji rosyjskiej.

- - --
Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HenningTOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać informacji o służbie przodka podczas I WŚ?  PostWysłany: 07-02-2019 - 20:59
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
A ja mam inne pytanie w temacie:

Brat rodzony mojej Babki - Antoni Jakrzewski wyemigrował do USA w 1912 roku.
5 czerwca 1917 w Toledo (Ohio) na komisji wojskowej został wciągnięty na listę zdolnych do walki
jako Tony Jakrzewski i... ślad się po nim urywa.

https://images91.fotosik.pl/120/698a57afbb066bc1.jpg

Nie mogę go znaleźć w spisach ludności przeprowadzanych co ok.10 lat. Nie ożenił się, ani nie rozmnożył.
Nie wrócił do kraju. Nie mam wiadomości, że w ogóle opuścił Stany - jako cywil...
Nie ma też informacji, że w Stanach umarł.

Widzę dwie możliwości:
1. Zgłosił się, wcielony został i zginął na którymś z frontów WWI gdzieś w Europie,
2. Padł ofiarą hiszpanki i został pochowany być może zbiorowo...

Tak czy inaczej, nie wiem gdzie szukać? Może ktoś z Państwa ma jakieś pomysły?

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebeliant
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2019 - 12:32
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2019
Posty: 21

Nie był ranny w wyszukiwarce nie ma jego wyników, wrócił po wojnie do domu prawdopodobnie w 1919 albo 1920.

Moja wiedza na temat I WŚ jest znikoma.

W wątkach na forum znalazłem informację, żeby szukać informacji np. w aktach powiatowego urzędu do spraw powinności wojskowej. Tam powinna być informacji, gdzie ewentualnie mój przodek trafił.

Czy te akta są w języku polskim, czy rosyjskim?

Panie @HenningT tutaj znalazłem link do wyszukiwarki zmarłych podczas WW 1 może się przyda.

https://www.theworldremembers.org/search-the-names
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu: Re: Gdzie szukać informacji o służbie przodka podczas I WŚ?  PostWysłany: 08-02-2019 - 13:33
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Rebeliant napisał:
Chciałem się zapytać, do jakiej armii mógł trafić mój dziadek

Masz wątpliwości, w jakim zaborze był Sieradz?


Może to brzmi dziwnie, ale podczas wojny XVIII wieczne zabory się skończyły. Niemcy zajęli Warszawę w sierpniu 1915 i pozostali w niej prawie do końca 1918. Rosjanie uciekali z terenu kongresówki na całej linii, łącznie z fabrykami, dokumentami i ludnością - co nazwano "bieżeństwem".

Czyli to do jakiej armii trafił dziadek zależy od daty wcielenia. Mógł być w rosyjskiej, ale także w pruskiej.

Mój dziadek w końcu I WŚ wylądował we Francji i do dzisiaj nie wiem, czy był tam w niewoli, czy też w innej roli oraz z jaką armią tam trafił - rosyjską, czy pruską. A mieszkał kilkaset kilometrów na wschód od Sieradza - 7 km od Bugu po lewej stronie rzeki.

Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.888579 sekund(y)