Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AquilaOffline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 10-10-2018 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 147

Status: Offline
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat rodziny Balów zamieszkałych w tychże miejscowościach. Najbardziej ciekawi mnie możliwa migracja z okolic Pruchnika/Hawłowic w stronę Nienadowej w gminie/parafii Dubiecko.

_________________
Mirek Bal, ale również Bąba, Pilch, Kowalczyk, Ojrzyński, Truszczyński, Rogala, Kamiński, Sawicki, Liszkiewicz, Janiszewski, Dzierżanowski, Kazienko, Podgórniak i wielu, wielu innych nazwisk...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 11-10-2018 - 05:36
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
A, sprawdzałeś podaną przeze mnie bibliografię literatury genealogiczno-heraldycznej. Wystarczy control + F. Tam powinno coś być?!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 11-10-2018 - 06:36
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
Mam "Balowie : z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa" Ł. Bajdy. Cos sprawdzić.
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AquilaOffline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 11-10-2018 - 13:02
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 147

Status: Offline
Rozmaite książki mam, tylko że nic w sumie mi one nie dają. Jeśli istnieje jakieś powiązanie między mną a tymi Balami z książek (o czym mój brat jest przekonany a ja - ostrożny) to może poprzez Mikołaja II który wziął za żonę Zofię z Pruchnika i otrzymał część Pruchnika i Hawłowice. Stamtąd do Nienadowej (gdzie Balów całkiem sporo jest już w XIX wieku) jest rzut kamieniem. Na ile to może być prawda - nie wiem, to póki co jedynie hipoteza którą postawił mój brat a którą chciałem sprawdzić w tym roku znajdując jakieś dokumenty, ale ich brak w AP i opór w przemyskim AA stanął mi na przeszkodzie. Mikołaj miał dwie córki, o synach nic nie wiadomo. Próbowałem też szukać może jakichś regionalnych historyków, obeznanych w historii Pruchnika i Hawłowic, ale bez powodzenia.

_________________
Mirek Bal, ale również Bąba, Pilch, Kowalczyk, Ojrzyński, Truszczyński, Rogala, Kamiński, Sawicki, Liszkiewicz, Janiszewski, Dzierżanowski, Kazienko, Podgórniak i wielu, wielu innych nazwisk...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja67Offline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 11-10-2018 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 80

Status: Offline
W Nienadowej w 1853 r. jest sześć rodzin o tym nazwisku, a to rzeczywiście całkiem sporo. Jak daleko wstecz udało Ci się dotrzeć? Znając Nienadową raczej obstawiałabym ewentualną migrację przynajmniej 100 - 150 lat wcześniej. Tylko, że to będzie raczej trudno sprawdzić.

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i okolice  PostWysłany: 11-10-2018 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Powiem, ze to jest trudne do sprawdzenia. A zbieżność nazwisk nie jest żadnym dowodem. Polecam raczej lekturę ksiaźki Polskie nazwisko szlacheckie Józefa Matuszewskiego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AquilaOffline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 11-10-2018 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 147

Status: Offline
maja67 napisał:
W Nienadowej w 1853 r. jest sześć rodzin o tym nazwisku, a to rzeczywiście całkiem sporo. Jak daleko wstecz udało Ci się dotrzeć? Znając Nienadową raczej obstawiałabym ewentualną migrację przynajmniej 100 - 150 lat wcześniej. Tylko, że to będzie raczej trudno sprawdzić.


Mogę spytać skąd masz te informacje o sześciu rodzinach? Nie widziałem żadnego dokumentu o tej wsi z 1853 roku, więc to dla mnie nowość.

Udało mi się dotrzeć tylko do pradziadka urodzonego w Nienadowej w 1869 roku. Starszych ksiąg nie ma, możliwe, że coś jest w AA w Przemyślu, ale tam jeszcze nie szukałem.

Tomasz_Lenczewski napisał:
Powiem, ze to jest trudne do sprawdzenia. A zbieżność nazwisk nie jest żadnym dowodem. Polecam raczej lekturę ksiaźki Polskie nazwisko szlacheckie Józefa Matuszewskiego


Jeśli kiedyś znajdę tę książkę to chętnie przeczytam. Wiem, że zbieżność nazwisk nie jest dowodem - dlatego podchodzę ostrożnie i sceptycznie do tego tematu. Wiem, że jedynym potwierdzeniem hipotezy byłyby zachowane dokumenty które by to poświadczały - ale do tych nie dotarłem (być może "póki co"). Z tym że trochę szukania jeszcze przede mną, więc nic nie jest wykluczone.

_________________
Mirek Bal, ale również Bąba, Pilch, Kowalczyk, Ojrzyński, Truszczyński, Rogala, Kamiński, Sawicki, Liszkiewicz, Janiszewski, Dzierżanowski, Kazienko, Podgórniak i wielu, wielu innych nazwisk...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja67Offline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 12-10-2018 - 07:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 80

Status: Offline
Wszystko masz tutaj https://szukajwarchiwach.pl/search?q=ni ... =15&page=2
Zwróć uwagę zwłaszcza na mapy katastralne wraz z opisem oraz Akta Dóbr Nienadowa. Niezbędna jest wizyta w archiwum.

Warto tez poczytać: "Sprawy chłopskie przed Sądem Dominialnym w Nienadowej w latach 1806-1843" Autor
Ruszel Krzysztof.

Księgi metrykalne są w Dubiecku ...

I zajrzałabym jeszcze do dostępnych ksiąg grekokatolickich. Małżeństwa w tej okolicy były często mieszane i jest duża szansa, że na coś trafisz.

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 12-10-2018 - 09:13
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłyby badania genetyczne osób współcześnie noszących nazwisko Bal z rożnych rodzin.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AquilaOffline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 12-10-2018 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 147

Status: Offline
Dzięki, mapę widziałem, ale tylko te skany on-line a tam nie ma żadnych opisów (a i sama mapa jest tak narysowana, że w ogóle nie jestem w stanie znaleźć domu który tam wtedy stał...). A do archiwum zajrzę jeszcze raz w takim razie, ale dopiero za jakiś czas jak znów będę w pobliżu.

W Dubiecku mają księgi tylko do mniej więcej 1860. Długo tam siedziałem i z takim uczynnym młodym gościem szukaliśmy i mam tylko akt urodzenia pradziadka, ale nic dalej.

Myślałem o grekotatolikach, może to i dobry pomysł. Szczerze mówiąc nie brałem pod uwagę opcji mieszanych małżeństw bo i niespecjalnie orientuję się w XIX-wiecznych realiach. Wydawało mi się to raczej mało prawdopodobne.

Co do badań genetycznych - pomysł dobry, brany pod uwagę, ale to całkiem sporo roboty (i wydatków zapewne). Trzeba by do tego było zabrać się raz, a dobrze. Może kiedyś...

_________________
Mirek Bal, ale również Bąba, Pilch, Kowalczyk, Ojrzyński, Truszczyński, Rogala, Kamiński, Sawicki, Liszkiewicz, Janiszewski, Dzierżanowski, Kazienko, Podgórniak i wielu, wielu innych nazwisk...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja67Offline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 12-10-2018 - 17:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 80

Status: Offline
Tu są mapy z 1855 r., ale za to z nazwiskami http://stephendanko.com/blog/5934 - będzie łatwiej znaleźć dom i należące do rodziny pola - pochodzące z archiwum lwowskiego. Ciekawy jest też wywód przodków z Nienadowej na blogu Stevena. Co więcej akty pochodzą z parafii dubieckiej i są starsze niż połowa XIX w. Zagadka?

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AquilaOffline
Temat postu: Re: Balowie - Nienadowa, Dubiecko, Pruchnik, Hawłowice i oko  PostWysłany: 12-10-2018 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2018
Posty: 147

Status: Offline
Dzięki wielkie za linka. A co do dokumentów w parafii... Jak tam byłem to ksiądz powiedział, że ksiąg starych "praktycznie nie ma" i odesłał do dubieckiego USC.

_________________
Mirek Bal, ale również Bąba, Pilch, Kowalczyk, Ojrzyński, Truszczyński, Rogala, Kamiński, Sawicki, Liszkiewicz, Janiszewski, Dzierżanowski, Kazienko, Podgórniak i wielu, wielu innych nazwisk...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.690399 sekund(y)