Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 27 stycznia 2023

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
dakmaraOffline
Temat postu: Choryński i Bielawski w herbarzu  PostWysłany: 10-04-2007 - 20:23

Status: Offline
witam, mam prosbe do osob, ktore maja dostep do herbarza bonieckiego albo niesieckiego albo kod potrzebny do uzyskania info ze strony www.przodkowie.com, na stronie www.przodkowie.com znalazlam informacje,ze w tych herbarzach sa informacje o mojej rodzinie, bardzo prosze o pomoc w dotarciu do tych informacji, jako ze nie posiadam ani kodu potrzebnego, by przeczytac informacje zawarte na stronie www ani nie mam dostepu do herbarza

herbarz niesieckiego
Choryński herbu Abdank (t. 3 s. 78-79)
Bielawski herbu Jelita (t. 2 s. 138)
Bielawski herbu Zaręba (t. 2 s. 138-139)

herbarz bonieckiego
# Bielawski - a: 5, b: 69
# Bielawski (przez) - a: 1
Choryński - a: 2, b: 1

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Choryński i Bielawski w herbarzu  PostWysłany: 11-04-2007 - 00:22
Członek Honorowy

dakmara napisał:
... na stronie www.przodkowie.com znalazlam informacje,ze w tych herbarzach sa informacje o mojej rodzinie...

Skąd wiesz, że to Twoja rodzina? Będziesz to wiedziała jeśli zaczniesz badania od siebie i posuwając się w przeszłość wykażesz związek Twojej osoby z osobami w herbarzu. Zbieżność nazwisk jeszcze o niczym nie świadczy, zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie nie ma świadomości pochodzenia.
Choryńskich żyje obecnie 71 osób więc, jak to mówią Francuzi szanse są, ale Bielawskich jest prawie 10.000 więc domniemanie pokrewieństwa należałoby czymś poprzeć. Zwłaszcza, że obie rodziny z herbarza prawdopodobnie nie mają ze sobą nic wspólnego (różne herby).
Wracając do Choryńskich zacytuję:
Cytat:
Choryński herbu Abdank (t. 3 s. 78-79)
Choryński herbu Abdank, w powiecie Kościańskim dom starodawny. Szymon Choryński z pierwszej żony spłodził trzech synów. Jakuba, ten u Ludwika Króla Węgierskiego znaczne roty da boju wodził: kędy też na harcu [str. 79] mężnie się potykając z działa od Turków zabity. Wojciecha człowieka rycerskiego i Jana. Z drugiej żony Luckiej dwóch synów, Marcina który zginął pod Kościanem i Macieja. Wszyscyci bracia części swoje w Choryni Brodnickim herbu Łodzie sprzedali, i tak Chorynia z tego domu wyszła. Od Maciejazostało się potomstwo Krzysztof i Tomasz. Achacy Choryński z ziemi Zakroczymskiej podpisał elekcją Jana III.

Proponuję zacząć badania genealogiczne z właściwej strony t.j. od teraźniejszości

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 00:49
Członek PTG

Jacek ubiegł mnie w odpowiedzi. Zakładam, że Choryńskich masz zidentyfikowanych i że wiesz, że to chodzi o rodzinę h. Abdank, a nie tą drugą herbu własnego.
Tak jak Jacek napisał, z Bielawskimi jest trochę gorzej. Wymieniasz dwie zupełnie różne rodziny. Jedną h. Jelita (opisuje ją Niesiecki i Boniecki) i Zaręba wspominana u księdza Niesieckiego.
Wymieniasz też jeszcze jedną pozycję "# Bielawski (przez) - a: 1 ", ale tu się chyba pomyliłaś bo dotyczy to jedynie przezwiska Bielawski, a wzmianka dotyczy rodziny Kurosz h. Rawicz.
Miałem zapytać o którą rodzinę Bielawskich chodzi. Która jest z Tobą spokrewniona? Przepisywanie obszernych notatek z herbarzy jest zajęciem dość pracochłonnym. Chętnie pomogę jeśli określisz z jakiej jesteś rodziny.
Jak rozumiem masz już zawężone pole poszukiwań do tych dwóch rodów?
Wszystkie inne rodziny Bielawskich posługujące się innymi herbami zdołałaś wyeliminować?
Pytam tylko z ciekawości.
Wypada także wspomnieć, że w okolicach Bielaw było sporo chłopów noszących to nazwisko.
Dla porządku podam znane są następujące herby, którymi pieczętowali się Bielawscy:
Ciołek
Dołęga
Drya
Gozdawa
Jastrzębiec
Jelita
Odrowąż
Zaręba
oraz jedna rodzina w Galicji, po ppłk Józefie Bielawskim z własnym herbem
który otrzymał tytuł Edler von Tarnowród.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak

dakmaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 20:43

Ciekawa jestem, skąd założenie, że usłyszałam gdzieś jakieś nazwiska i postanowiłam napisać na forum posta z myślą, że może to moja rodzina, nie mając żadnych informacji.
Co do Choryńskich, to mam pewność, bo Choryńskich jest niewiele, a ja znam przeszłość rodziny, no ale pan Jacek twierdzi, że „w Twojej rodzinie nie ma świadomości pochodzenia”, pewnie Pan Jacek lepiej wie, jaką moja rodzina ma świadomość a jaką nie, to że popełniłam błędy wynika tylko z braku doświadczenia i niewiedzy, chciałam uzyskać pomoc od osób właśnie bardziej doświadczonych i mających tę wiedzę i na szczęście oprócz krytyki otrzymałam też pomoc, o ile drugi post Pana Waldemara dostarcza mi jakiś informacji i uświadamia mi moje błędy, o tyle post Jacka został chyba tylko napisany z czystej złośliwości, co do Bielawskich to rzeczywiście napisałam o 2 rodzinach Bielawskich, bo nie wiedziałam z jakiego regionu Polski pochodzą, gdybym od razu wiedziała, ze jedna z Wielkopolski, to od razy zapytałabym o tą, wiem, że to nazwisko popularne, ale chciałam uzyskać o nich informacje, żeby właśnie sprawdzić, czy pomiędzy nimi a moją rodziną istnieją jakieś powiązania, a zwłaszcza chodziło mi o region Polski, z którego te rodziny pochodziły.
„Proponuję zacząć badania genealogiczne z właściwej strony t.j. od teraźniejszości”- ta rada jest zbyteczna, bo zrobiłam to już kiedy byłam w podstawówce i może moje badania nie dorównują Pańskim, ale z pewnością nie są też małe

Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 21:13
Członek Honorowy

Nie chciałem być złośliwy. Jeśli tak zostałem odebrany to przepraszam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
dakmaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 21:42

ja się nie gniewam:)serdecznie pozdrawiam

Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 21:42
Członek PTG

Cieszyć się należy, że zdołałaś zidentyfikować swoją rodzinę. Zastanawiam się jednak nad tym co piszesz, a mianowicie pochodzeniem Bielawskich z Wielkopolski? Oczywiście jeśli przyjmiemy, że zachodnia część Wielkopolski obejmowała okolice Łęczycy (wsie Bielawy i Parski z których Świętosław Bielawski herbu Dołęga, w 1552 roku opłaca pobór) to się wszystko zgadza. Ta gałąź Bielawskich wywodzi się z tej dziedziny.
Odpadają Bielawscy h. Drya bo siedzieli w okolicach Grodna.
Trzeba wyeliminować Bielawskich h. Zaręba i Jelita, boć oni przecież z Ziemi Łęczyckiej, ale z Bielaw koło Walewic, a to już Mazowsze. Jelitczycy siedzieli później w Ziemi Warszawskiej i Czerskiej.
Bielawscy h. Gozdawa pojawiają się w aktach radomskich w XV wieku. Jastrzębczyki w kilka rodzin przenieśli się bardzo wcześnie na Litwę i tam siedzieli. O Ciołkach i Odrowążach nie napiszę, bo brak mi pod ręką źródeł, ale nie kojarzę ich z Wielkopolską. Może się jednak mylę.
Ciekaw bardzo jestem, co ustaliłaś? Czy doszłaś również do Dołęgi?
Przyznam, że początkowo sceptycznie podchodziłem do metody "skoku" do herbarza, ale jeśli masz już zrobiony wywód w okolice czasów opisywanych w tych księgach, to zwracam honor i biję się w piersi.
Bardziej obstawiałem pochodzenie włościańskie, bo w Królestwie Polskim tylko dwie rodziny Bielawskich wylegitymowały się ze szlachectwa, a dzisiaj żyje osób o tym nazwisku ponad 9 tysięcy. Stąd prosty wniosek, że większość pochodzi z chłopstwa.
Cóż, miło się nieraz pomylić.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak

Grochowicki_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 23:19
Sympatyk

Witajcie,

w herbarzu B.Paprockiego tak przeczytałem

str. 226 Chiryńscy h. Abdank [Chorynia (Choryń) w woj. Poznańskim, pow. kościeński]:

"Dom Choryńskich w kościeńskim powiecie styarodawny, którzy Chorynią utracili tym sposobem. Byył Sym,on Choryński, któy miał ze dwiema żonami pięć synów; ci co pierwszej żony byli, mężowie wielcy, jako Jakób, który u Ludwika króla węgierskiego roty znaczne miewał, tamże czyniąc na harcu zabit z działa od Turków. Wojciech także będąc człowiekiem rycerskim, służąc Opalińskiemu Piotrowi ochmistrzowi królowej, umarł. Jan brat ich trzeci, wszyscy na części swe w Choryni wzięli u Brodnickich z domu Łodzia summę niemałą pieniędzy po śmierci ojca swego, z której summy częścią skupili macochę, niejaką Łucką, która także miała synów dwu z ojcem ich Szymonem; Marcina, który zabit przed Kościanem, i Macieja, który potem po śmierci brata swego cześć swą i jego przedał tymże Brodnickim. Z temi pieniadzmi służąc Opalińskiemu ochmistrzowi, ożenił się w Poznaniu, zostawił dwu synów Chrzysztofa i Tomasza, natenczas minorenes".

Bielawscy h. Jastrzębiec str. 174:

"Czwarty dom Bielawskich, które wspomina tenże przywilej, w którym ludzie rycerscy i dobrze rzeczypospolitej zasłużeni bywali, w Litwie Scytowice i Niemirowice, znacznymi niżej ludźmi i zasłużonymi obaczysz."

Bielawscy h. Zaręba str. 579:

"Bielawscy tamże w Wielkiej Polsce. Był jeden wieku mego harcerzem u króla Stefana, mężem urodziwym i godnym; na wszystkich expedycyach z nim bywał."

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej

Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2007 - 23:56
Członek PTG

Bielawscy h. Zaręba biorą swoje nazwisko od ówczesnego miasta Bielawy w dawnym woj. łęczyckim z których Maciej był w latach 1415 -36 kasztelanem brzezińskim (dzisiejsze miasto Brzeziny k/Łodzi), a następnie w latach 1438 - 52 kasztelanem łęczyckim. Uruski, opierając się na większej ilości materiałów archiwalnych niż Paprocki, wymienia wielu Zarębczyków Bielawskich, piastujących funkcje w Rzeczypospolitej. Siłą rzeczy podaje także więcej informacji o późniejszych pokoleniach, o których Paprocki nie mógł wiedzieć, bo zmarł w 1614 roku. Prowadzi jedną z linii dziedziców Bielaw aż do wylegitymowania w Królestwie polskim w 1849 roku. To możemy już sprawdzić u Elżbiety Sęczys (Bielawski v. Bilewski s. 23)
Dodam, że od tej samej miejscowości powstało nazwisko Jelitczyków, któzy później pojawiają się w Ziemi Czerskiej.
Dla Paprockiego ówczesne województwo łęczyckie należało do Wielkopolski.
Stąd całe zamieszanie. Jeśli posługujemy się dzisiejszymi kryteriami podziałów geograficznych, to trudno uznać aby Walewice, Bielawy, Piątek i Sobota leżały w Wielkopolsce.
Jak już napisałem wcześniej, od biedy można zaliczyć Bielawy leżące na zachód od Łęczycy - gniazdo Bielawskich h. Dołęga do Wielkopolski.
Ale by mieć pewność, trzeba sięgnąć do prac prof Dylika, a tych niestety nie mam w domu.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak

ejsmontOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2010 - 19:59
Sympatyk

Sporo Bielawskich wystepuje w powiecie brzescia-litewskiego.
Jesli Twoj rod z tych okolic, moge przekazac wiecej danych.
tadeusz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
dbielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2010 - 01:08

witam... chciałabym odświeżyć temat i jednoczesnie prosić o rady dot. odnalezienia pełnej linii przodków.
Chodzi o Bielawskich...
ode mnie idzie to mniej więcej tak
mój ojciec Janusz Bielawski - dziadek Edwin Bielawski i Cecylia z Piglowskich - Władysław Bielawski i Emilia z Bilewiczów (okolice Wilna) no i dalej mam Wincentego Bielawskiegi i Bogumiłe z Trebelle, Bielawskiego Jana... Augusta Bielawskiego i ostatni o którym wiem to Maciej z Bielaw kasztelan... i tu sie urywa moja wiedza na temat przodków. Najprawdopodobniej jestem z herbu zaręba ponieważ do tego herbu należał Maciej ale nic więcej nie wiem nie wiem jak iść dalej... dlatego zwracam się z uprzejmą prośba o pokierowanie:)

dbielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2010 - 10:41

Interesuje mnie jeszcze jedna linia - od mojej prababki Emilii... wiem tylko tyle, ze należała do "herbu mogiła" do którego Billewicze, Bielewicze, Dowringowie itd.

Gdzie mam szukac informacji o przodkach?
w jakich miastach? w jakich organizacjach?

pozdrawiam Smile

rempageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2016 - 22:25
Sympatyk

Odgrzewam temat. Czy ktoś wie skąd wzięła się bardzo liczna rodzina Bielawskich w Dolinie w województwie Stanisławowskim?
Ja niestety z poszukiwaniami mojej linii utknąłem na końcu XVIII wieku. Z tego co wiem nie była to rodzina szlachecka lecz mieszczańska.

Adam

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat