Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sloneczkolhoceOffline
Temat postu: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2018
Posty: 21

Status: Offline
W 1863 r. Andrzej Wasilewski bierze ślub z Agnieszką Jóźwiak(Bedlno, woj.łodzkie). Wdowiec, lat 26. Syn Wawrzyńca Wasielewskiego i Katarzyny Skrzeciewicz(Skrzesiewicz). Urodzony w miejscowości wyglądającej jak Traczyna. Dziwnym zbiegiem okoliczności w woj. mazowieckim, żyli sobie Bazyli i Katarzyna Skrzesiewicz w parafii Troszyn, którzy wzięli ślub w 1818r.(on lat 40wówczas). Jest również akt narodzin Wawrzyńca w roku 1832, syna Bazylego i Katarzyny Skrzeszewicz...
Tylko pojawia się problem, jak to możliwe, że w akcie Andrzeja, nazwisko matki to Skrzesiewicz, skoro biorąc pod uwagę tamto założenie, to byłaby dla niego babka? Wydaje mi się to nielogiczne...

Pozdrawiam serdecznie
Natalia

_________________
Natalia
_______________________________

Poszukuje informacji nt.
Rodzin Parfimowicz
Wasilewski(z Pniewa,Bedlna,Pleckiej Dąbrowy)
Hankowski
Dzwoniarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 13:16
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12494
Skąd: Wrocław
Status: Offline
sloneczkolhoce napisał:
W 1863 r. Andrzej Wasilewski bierze ślub z Agnieszką Jóźwiak(Bedlno, woj.łodzkie). Wdowiec, lat 26. Syn Wawrzyńca Wasielewskiego i Katarzyny Skrzeciewicz(Skrzesiewicz). Urodzony w miejscowości wyglądającej jak Traczyna. Dziwnym zbiegiem okoliczności w woj. mazowieckim, żyli sobie Bazyli i Katarzyna Skrzesiewicz w parafii Troszyn, którzy wzięli ślub w 1818r.(on lat 40wówczas). Jest również akt narodzin Wawrzyńca w roku 1832, syna Bazylego i Katarzyny Skrzeszewicz...
Tylko pojawia się problem, jak to możliwe, że w akcie Andrzeja, nazwisko matki to Skrzesiewicz, skoro biorąc pod uwagę tamto założenie, to byłaby dla niego babka?

To znaczy — jakie założenie? Że Wawrzyniec, urodzony w 1832 r., był ojcem Andrzeja, urodzonego ok. 1837 r.?

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu: Re: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 13:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Witaj!
Ja też nie wiem czy dobrze rozumiem....
Żył sobie Bazyli Wasilewski (ur. 1778) i w 1818 roku ożenił się z Katarzyną Skrzesiewicz.
Z tego związku urodził im się w 1832 roku syn Wawrzyniec który również w ożenił się z Katarzyną Skrzesiewicz.
I mieli syna Andrzeja (ur 1837) który ożenił się z Agnieszką Jóźwiak w 1863 roku.

Czyli z tego co napisałeś wynika że zarówno matka jak i babka Andrzeja nazywały się tak samo.
Pozdrawiam serdecznie.
Ola

_________________
Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sloneczkolhoceOffline
Temat postu: Re: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 13:41
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2018
Posty: 21

Status: Offline
gaolcia86 napisał:
Witaj!
Ja też nie wiem czy dobrze rozumiem....
Żył sobie Bazyli Wasilewski (ur. 1778) i w 1818 roku ożenił się z Katarzyną Skrzesiewicz.
Z tego związku urodził im się w 1832 roku syn Wawrzyniec który również w ożenił się z Katarzyną Skrzesiewicz.
I mieli syna Andrzeja (ur 1837) który ożenił się z Agnieszką Jóźwiak w 1863 roku.

Czyli z tego co napisałeś wynika że zarówno matka jak i babka Andrzeja nazywały się tak samo.
Pozdrawiam serdecznie.
Ola


Ano, kiedy urodził się Bazyli to nie wiem, podałam tylko, że lat 26 miał Andrzej w dniu ślubu. Chodzi o to,że w akcie małżeństwa Andrzeja widnieje nazwisko matki jako Katarzyna Skrzesiewicz, a równocześnie znalazłam akt ślubu w woj.mazowieckim Bazylego, z tym, że dla Andrzeja to powinien być dziadek, a więc mnie dziwi to nazwisko matki w akcie

_________________
Natalia
_______________________________

Poszukuje informacji nt.
Rodzin Parfimowicz
Wasilewski(z Pniewa,Bedlna,Pleckiej Dąbrowy)
Hankowski
Dzwoniarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Re: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 13:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Nie mam dostępu do tego aktu Wawrszyńca Wasilewskiego, ale Bazyli i Katarzyna mieli jeszcze jednego syna o imieniu Wawrzyniec (ur. 1825). Zatem drugi Wawrzyniec mógł być Andrzejem lub jego bratem.

W Sołku-Śleszynie jest akt pierwszego małźeństwa Andrzeja (nr 16, 1857 - dostępny w AP Łódź).

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu: Re: Czy to ma sens?  PostWysłany: 11-07-2018 - 14:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Natalko trochę źle napisałaś
Wawrzyniec (syn Bazylego i Katarzyny Skrzesiewicz) ożenił się z Katarzyną Woźniak.
W akcie ślubu Andrzeja z 1863 roku widnieją rodzice Wawrzyniec i Katarzyna Skrzesiewicz (czyli nie wiedzieć czemu jest podane nazwisko babki).
Trzeba odnaleźć akt urodzenia Andrzeja - miejscowością może być Troszyn oraz jego akt ślubu z pierwszego małżeństwa - ewentualnie akt zgonu. Być może Andrzej źle podał nazwisko panieńskie - takie błędy się zdarzają.
Pozdrawiam serdecznie
Ola

_________________
Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martynkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2018 - 17:03


Dołączył: 11-07-2018
Posty: 4

Status: Offline
wychodzi na to, że rzeczywiście jest jakiś błąd popełniony.
______
https://oxybed.studio komory hiperbaryczne Gdańsk


Ostatnio zmieniony przez martynka dnia 24-03-2020 - 17:19, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2018 - 21:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Bazyli i Katarzyna Skrzesiewicz mieszkali w Troszynie. Tam mieli minimum 4 dzieci: dwie Marianny i dwóch Wawrzyńców. Tak wynika z indeksów geneteki. Z tego jeden (prawdopodobnie ten młodszy) stal się Andrzejem, który poślubił najpierw Jozefe w Sleszynie a po jej śmierci juz w Bedlnie Agnieszke Jóźwik. Jego brat (prawdziwy Wawrzyniec) zaś poślubił Katarzyne Wozniak i zyl potem w Żychlinie.

Trzeba tylko przestudiować akta ślubów i alegaty oraz przejrzeć jeszcze chrzty dzieci Bazylego i Katarzyny.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sloneczkolhoceOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2018 - 23:51
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2018
Posty: 21

Status: Offline
Szczepaniak_Tomasz napisał:
Bazyli i Katarzyna Skrzesiewicz mieszkali w Troszynie. Tam mieli minimum 4 dzieci: dwie Marianny i dwóch Wawrzyńców. Tak wynika z indeksów geneteki. Z tego jeden (prawdopodobnie ten młodszy) stal się Andrzejem, który poślubił najpierw Jozefe w Sleszynie a po jej śmierci juz w Bedlnie Agnieszke Jóźwik. Jego brat (prawdziwy Wawrzyniec) zaś poślubił Katarzyne Wozniak i zyl potem w Żychlinie.

Trzeba tylko przestudiować akta ślubów i alegaty oraz przejrzeć jeszcze chrzty dzieci Bazylego i Katarzyny.

Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak


Przeanalizowałam te Marianny - dwie różne daty urodzenia i nic o zgonie, nie doczytałam się, czy jedno to akt chrztu. Zaś akt Wawrzyńca (tego z 1825r) jest bardzo niewyraźny.Bynajmniej, działo się to 31.07.1825 o godzinie 10 tej przed południem itd.,a on urodził się 29.07.1825 i życzyli sobie nazwać go Wawrzeniec//
Drugi akt mówi, że na chrzcie dane było mu nadać imie Wawrzeniec, także martwe koło.

_________________
Natalia
_______________________________

Poszukuje informacji nt.
Rodzin Parfimowicz
Wasilewski(z Pniewa,Bedlna,Pleckiej Dąbrowy)
Hankowski
Dzwoniarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2018 - 07:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
W aktach z pierwszego ślubu Andrzeja (prawdopodobnie młodszego Wawrzyńca) powinno być więcej informacji.

Po pierwsze wiek młodego lub data jego urodzin (i rodzice) - jeśli byłyby takie jak przy drugim to miałby przy pierwszym ślubie około 19-20 lat (możliwe ale zważywszy, że ślub jednak kawałek od rodzinnej miejscowości, to mniej prawdopodobne niż pomyłka w wieku).
Jeżeli jednak jest rok urodzenia 1832 to by oznaczało że Wawrzyniec zmienił się w Andrzeja jak Gustaw w Konrada.


Pozdrawiam
Tomasz Szczepaniak.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.334489 sekund(y)