Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Natalia_N
Temat postu: Wincenty Ignacy Rojecki  PostWysłany: 20-03-2018 - 17:10
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Chciałabym podzielić się z wami moim odkryciem. Jak można zobaczyć w moim profilu, jestem z Nowosybirska. Kilka lat temu dowiedziałam się, że jednym z "ojców-założycieli" mojego miasta był inżynier polskiego pochodzenia Wincenty Ignacy Rojecki.



W rosyjskim internecie informacje o nim są bardzo skąpe i sprzeczne. Nie było dokładnie wiadomo, gdzie Rojecki się urodził: "w Warszawie", "prawdopodobnie w Polsce".

Znalazłam najpierw akt małżeństwa Wincentego Rojeckiego, z którego dowiedziałam się, że pochodził z parafii Choroszczańskiej, że rodzicami jego byli Jan i Anna z domu Morozewicz. No a potem w Poczekalni znalazłam i akt jego urodzenia. Wincenty Rojecki urodził się 1 lutego 1861 roku w Nowosiółkach, został ochrzczony 4 lutego w Choroszczańskim kościele przez księdza Modesta Miniewicza, rodzicami jego chrzestnymi byli chirurg Franciszek Rojecki i Marianna Obuchowicz.

W 1884 roku Wincenty Rojecki ukończył Sankt-Petersburski uniwersytet, a w 1887 roku Instytut Inżynierów Komunikacji. Został mianowany szefem grupy specjalnej, która w 1891 roku wybrała miejsce dla budowy mostu kolejowego przez rzekę Ob, wokół którego potem i wyrósł Nowosybirsk. W 1892 roku Rojecki za zasługi został uhonorowany przez cara rangą radcy tytularnego, a później asesora kolegialnego.

Ożenił się Wincenty Ignacy w Wilnie w kościele Wszystkich Świętych 3 lutego 1893 roku. Jego narzeczoną była Emilia Albertyna Daisy Żochowska, córka doktora medycyny Jana Władysława Żochowskiego i Franciski Teressy Watson.

Niestety, ciężkie warunki, w których musiał pracować Rojecki, nadszarpnęły jego zdrowie, i po trzech latach od ślubu Wincenty Ignacy zmarł w Brześciu Litewskim w drodze do Warszawy. Oto jego grób na katolickim cmentarzu w Brześciu.

https://bsk.nios.ru/sites/bsk.nios.ru/f ... 189a45.jpg

Bardzo jestem rada, że dzięki Genealodzy.pl znalazłam informacje o tym zasłużonym człowieku.

_________________
Natalia


Ostatnio zmieniony przez Natalia_N dnia 30-07-2020 - 08:29, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2018 - 17:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Gratulacje, lubię czytać takie historie Smile

Twoja polszczyzna jest wspaniała

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlfajetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2018 - 00:53
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2012
Posty: 166

Status: Offline
Natalio,

Dziękuję Ci bardzo za post!
Twoje odkrycie jest również moim odkryciem - dowiedziałam się o nowym, interesującym przodku.

Z życiorysu Wincentego Ignacego Rojeckiego wynika, iż jest bratem naszej prababci Pauliny z Rojeckich Szydłowskiej.
Paulina urodziła się w 23 stycznia 1851 roku w Nowosiółkach, w parafii Choroszcz ( akt nr 12, poczekalnia ). Jej rodzicami byli Jan i Anna z Morozewiczów małżonkowie Rojeccy. W tejże Choroszczy, w 1872 roku, Paulina Rojecka poślubiła Antoniego Szydłowskiego, choroskiego parafianina. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych młodzi małżonkowie znaleźli się w Jekaterinosławiu, w którym oni i ich potomkowie spędzili pięćdziesiąt lat.

Rodzinna legenda głosi, iż Antoni Szydłowski został zesłany do Nowosybirska za udział w Powstaniu Styczniowym. Po pięciu latach, ok. 1868 roku, złagodzono karę i zezwolono na osiedlenie się na terenie Rosji. Na stałe miejsce zamieszkania został wybrany Jekaterinosław.....

Nie udało mi się potwierdzić tej legendy. Antoni urodził się w 1848 roku, mało prawdopodobne, aby piętnastolatek został skazany na zesłanie na Syberię. Jeśli miał zakaz powrotu w rodzinne strony, to jakim cudem poślubił w 1872 roku, w Choroszczy, Paulinę Rojecką? No i, co istotne, Antoni figuruje w spisie wiernych z parafii choroskiej z 1863 roku.
Historię przekazali nam wnukowie Pauliny, którzy w dzieciństwie usłyszeli ją od swojej babci, czyli "z pierwszej ręki”. Ale pamięć dziecka bywa zawodna. Może do Nowosybirska został zesłany ojciec Antoniego, Jan Szydłowski? A może chodziło o któregoś z Rojeckich?

Kilka lat temu wybraliśmy się do Choroszczy, aby szukać śladów przodków. Pamięć o wydarzeniach z okresu Powstania Styczniowego jest wciąż żywa w tym rejonie. Są tam pomniki, miejca straceń i mogiły zbiorowe. W miejscu zwanym Szubienicą zostało straconych i pochowanych 11 powstańców, między innymi Franciszek Rojecki i jego brat.

Paulina zmarła w Jekaterinosławiu w 1915 roku. Jej mąż, Antoni Szydłowski, "монтер классных вагонов убит паровозом на станций Екатеринослав" 1 kwietnia 1899 roku.

Dziś historia rodziny została wzbogacona o nową, ciekawą postać.
Dziękuję Ci Natalio za te informacje.

Z pozdrowieniami,
Grażyna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2018 - 01:32
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Grażyno, bardzo się cieszę, że moja informacja była pomocna.
Jan i Anna Rojeccy mieli jeszcze dzieci: Annę (22.12.1849), Jana (08.09.1852), Adolfa (22.07.1854), Annę Mariannę (28.07.1856), Emilię (27.11.1858) i Stanisława Antoniego (02.04.1863). Znałazłam w poczekalni ich akty urodzenia i akt małżeństwa Jana Rojeckiego i Anny Morozewicz (10.10.1848). Niestety, po 1864 roku aktów nie ma.
Wincenty Rojecki miał dwie córki: Janinę Marię i Marię Teresę. Ale o ich losie nic nie wiadomo. Jego żona Daisy zmarła w 1953 roku.
Co do rodzinnej legendy o zesłaniu na Syberię, to Antoni Szydłowski nie mógł być zesłany do Nowosybirska za udział w Powstaniu Styczniowym, bo datą założenia Nowosybirska był 1893 rok, a nazwę Nowosybirsk miasto otrzymało dopiero w 1926 roku.

_________________
Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.628523 sekund(y)