Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-05-2017 - 16:19
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Na terenie parafii Kraśnik w woj lubelskim w czasie wojny przebywali Polacy (oczywiście wnioski npdst. aktów zgonu z lat 1939-45)z terenów Wielkopolski- wypędzeni z takich miejscowości jak min.Poznań,Kościan,Wągrowiec,Śrem,Szamotuły;
z Łodzi,Ciechanowa,Krakowa,Inowrocławia,Płocka,Kutna,całej Lubelszczyzny, wypędzeni z Zamojszczyzny; uchodźcy z okolic Lwowa i Rosji.
Ginęli w obozach Oświęcim,Majdanek,Dębica.Umierali w więzieniach w Lublinie,Janowie Podlaskim i Kraśniku.
W roku 1939 we wrześniu koło stacji Kraśnik dokonano nalotu na pociąg wiozący uchodzących ze Śląska - min.Katowic,Sosnowca,Dąbrowy Górniczej,Miechowa.W 31.12.1943 roku Niemcy dokonali masowego mordu w miejsc. Karpiówka,gdzie za pomoc partyzantom zamordowali 43 osoby.Część zastrzelili a część spalili żywcem w stodole.
Na tych terenach działały oddziały AK,BCH,NSZ i AL.Bardzo często dochodziło do walk z Niemcami i nie tylko.
Dlatego też trudno jest wymienić wszystkich, którzy zginęli z rąk Niemców.
W aktach zgonów rzadko wspominano o powodzie zgonu.
Nie wiem czy ze strachu przed okupantem, czy taki był nakaz odgórny.
Zastanawiąjące są dość częste zgony młodych mężczyzn.Być może zginęli w łapankach albo w więzieniach.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 16:41
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

post musiałam usunąć ze względu na kpiny z bitych i zamordowanych w obozie koncentracyjnym na Majdanku, w tym moich krewnych.


Ostatnio zmieniony przez Janina_Tomczyk dnia 03-06-2017 - 17:03, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 19:26
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Smutna rzeczywistość tamtych dni zostawiła na wielu rodzinach swoje piętno.
Dziękuję Ci Janinko za wspomnienie i wskazówkę dla innych.
Takie historie mocno mnie dopingują do spisywania następnych indeksów z tamtych lat.Może ktoś, gdzieś, znajdzie swych zaginionych, albo chociaż ślad po nich.
Dzisiaj do Geneteki Michał dodał następne maleńkie dwie parafie z lubelskiego -Matczyn i Babin.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 21:14
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

nie mam już nic do powiedzenia na tym forum więc komentarz usunęłam


Ostatnio zmieniony przez Janina_Tomczyk dnia 03-06-2017 - 17:05, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 22:43
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Janina_Tomczyk napisał:
Witam
W nawiązaniu do tego co wyżej napisała Dana chcę dodać, że hitlerowcy starannie ukrywali swoje zbrodnie popełniane na Zamku Lubelskim i obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Dla więzienia na Zamku Lubelskim najczęściej podawano adres zgonu tożsamy z adresem więzienia, więc chyba nie można mówić o starannym ukrywaniu. Dla obozu na Majdanku do 9.04.1943 oficjalną nazwą był "Obóz Jeńców Wojennych Waffen SS w Lublinie" . Zresztą później po zmianie nazwy na Obóz Koncentracyjny Waffen SS lokalizacją w nazwie był również Lublin. Z reguły w większości aktów zgonu wpisywało się "zmarł w Lublinie" i nie bardzo wiem dlaczego proboszcz miałby w tych przypadkach wpisywać inaczej.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 23:13
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

nie mam już nic do powiedzenia na tym forum więc komentarz został usunięty


Ostatnio zmieniony przez Janina_Tomczyk dnia 03-06-2017 - 17:06, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2017 - 23:54
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Janina_Tomczyk napisał:

Czegoś tu Pan nie doczytał , a na pewno nie zrozumiał. Zmarły adwokat Józef Czodrowski był aresztowany i osadzony w Zamku Lubelskim, a po przesłuchaniu przewieziony i zamknięty w obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie. Nie wiem co za znaczenie ma tu nazwa Waffen SS, skoro zamykano i uśmiercano tam zwykłych cywilów.
Proboszcz musiał wpisywać do aktu to co mu nakazano na piśmie i to jest oczywiste, ale powinno być wpisane miejsce zgonu, a to nie nastąpiło w Lublinie przy ulicy Miłej 5.
Proszę by Pan zaniechał takiej niemerytorycznej dyskusji nie znając faktów i okrutnej rzeczywistości. Wiem, że jest teraz wśród młodych ludzi moda na gloryfikowanie działalności hitlerowców, ale proszę to robić na innym forum, a tu nie podważać udokumentowanych twardo faktów.

Wyjątkowo na okazaną agresję odpowiem raz i wyjątkowo spokojnie. Po pierwsze, to Pani nie doczytała, że odnoszę się wyłącznie do aktów zgonu, nie wspominając o innych dokumentach, które zostały zniszczone i fakt ten je mi znany. Rzeczywiście trudno dyskutować merytorycznie, jeżeli ktoś stawia tezę i podpiera argumentami z sufitu. Proszę przejrzeć wszystkie akty zgonu z tego okresu i odpowiedzieć sobie na pytanie - czy powszechnym było wpisywanie dokładnego miejsca śmierci łącznie z wpisaniem dokładnego adresu, czy też zwyczajowo wpisywano Lublin lub nazwę dzielnicy, podmiejskiej wsi. Związek wpisania Lublina, w powiązaniu z oficjalną lokalizacją obozu w sposób oczywisty w poprzednim poście wykazałem. Majdanek to była tylko nazwa potoczna przyjęta - po wybudowaniu obozu - od pobliskiego przedmieścia Majdan Tatarski więc nie mogła się pojawić w akcie. Po drugie, jest mi niezmiernie miło, że człowieka któremu już "z górki" zalicza Pani do młodych ludzi. Po trzecie,to forum jest dla wszystkich i jest niebywale niegrzecznie zabraniać komuś wyrażać swoje opinie jeśli nie są sprzeczne z regulaminem

Janina_Tomczyk napisał:
pisanie iż był to "wojskowy obóz jeniecki" jest tu kpiną nie na miejscu. Niemcy pisać mogli co chcieli, ale fakty były zupełnie inne tak na Majdanku jak w Oświęcimiu i powinny być ogólnie znane w Polsce


W nosie mam jak go hitlerowcy nazywali. Przywołałem jego pełną nazwę w której napisano lokalizację. Jeżeli Pani nie rozumie o czym piszę, że odnoszę się wyłącznie do powiązania tego z miejscem wpisanym w akcie zgonu to już Pani sprawa. Lepiej dwa razy przeczytać niż rozpętywać piekło.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 07:10
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

nie mam już nic do powiedzenia na tym forum więc komentarz został usunięty, a pozostawiam pole do popisu kpiącym z cierpienia osób zamordowanych w obozie koncentracyjnym na Majdanku


Ostatnio zmieniony przez Janina_Tomczyk dnia 03-06-2017 - 17:09, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 08:34
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Byłem w błędzie myśląc, że fora służą do wymiany poglądów, doświadczeń i mieszczących się w tych ramach sprostowań. Jak widać są obszary w których wolno tylko potakiwać.
Nie odbieram nikomu prawa do artykułowania żalu z zachowania tak skąpej dokumentacji, ale po mordowanym w obozie dziesiątkami tysięcy narodzie żydowskim, cygańskim nawet i to nie pozostało, a ilość ludzi którzy oddali życie mierzy się tylko szacunkowo.
Jeżeli pisze Pani "o aktach wandalizmu jakich dopuszczają się młodzi mieszkańcy Lublina" proszę pisać jednostkowo, a nie rozciągać tego na całą społeczność młodych mieszkańców Lublina oraz proszę wskazać źródło bo ja takich informacji o wielokrotnym wandalizmie nie znajduję.

Pozdrawia Panią potomek chłopów z Lubelszczyzny, tych co to podczas wojny byli tak biedni, że zajmowali się głównie pędzeniem bimbru, piciem i zakąszaniem chlebem. Pozdrawiam również innych potomków lubelskich chłopów.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 13:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Pozwolę sobie zaryzykować, że dopiero udostępnienie (dzięki diecezji i FS) oraz opracowanie (dzięki Danucie) i opublikowanie wyników opracować (dzięki PTG i ekipie geneteki) daje możliwość szerszego poznania - na pełnym materiale - problemu.
Przez dziesiątki lat temat był nietykany.
Podobnie jak innych miejsc zbiorowych morderstw - ASC nie doczekały się (poza właśnie prezentowanymi) kwerendy.
Zgony wielu osób, wpisane po prostu w ASC, są nieobecne w innych źródłach.
Najprostsze źródło, tam gdzie pierwsze kroki należy kierować (państwowe USC), były niedocenione a wręcz lekceważone, pominięte - również w państwowych programach, bazach etc. I przez Gł. Kom. Bad. Zbrodni etc i przez prokuratory w przypadkach śledztw, sądy, placówki naukowe.
Do dziś by sporządzić akt zgony osoby zmarłej w KL Auschwitz wymaga się zaświadczenia o braku księgi zgonów z KL - choć tam nie było w ogóle ASC! (to rzesza, nie GG) co skutecznie utrudnia próby uregulowania spraw czy spełnienia obowiązku wobec przodków czy szerzej rodaków. Dyskusji przez lat nie było, więc zanim ustalimy "rydumenta" potrwa i w tym czasie mogą być bardzo różne opinie - ot - materiału nie było, by ugruntować wiedzę. Powoli jest go coraz więcej - przede wszystkim dzięki Danucie.
Serdecznie namawiam do włączenia się w prace: będzie pole do argumentacji, gdy fakty, dokumenty będą spopularyzowane czy reż choć wstępnie obrobione.
pozdrawiam i jeszcze raz - Dana! Dziękuję i życzę wytrwałości

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Ja bym tak nie ryzykował. Kilka lat temu przy okazji indeksacji dla mormonów temat był już rozpoznany i dyskutowany na nieistniejącym forum LTG. Wiele osób uczestniczących w projekcie zna temat.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 18:22
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Ja nie znam tematu Grzegorzu.
Czy możesz napisać coś więcej,bo jakoś to groźnie zabrzmiało.

Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Nic w tym groźnego nie ma Wink Kilka lat temu zanim na stronie FS upubliczniono księgi metrykalne diecezji lubelskiej m. in z lat 1939-1945 były indeksowane w ramach współpracy z mormonami. Już wtedy było widać, że zawierają akty ludzi którzy nie zmarli "w naturalny sposób" i wskazywane były źródła ich pierwotnego pochodzenia . Problem omawiano na lubelskim forum. Tu nawet nie zaczynano tematu, ponieważ wtedy współpraca z FS i wszystko co się z mormonami kojarzy było na forum PTG mocno postponowane. Więcej nie ma sensu opisywać.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 23:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
oj trudno pozostawić bez komentarza takie słowa
forum istnieje, można sprawdzić czy i jeśli było to co i dlaczego było "postponowane"
wątek zaś nie jest tylko o zgonach "lubelskich" - więc nie wiem czy ryzykownym jest stwierdzenie, jak powyżej próbowałem sformułować
pomimo istnienia instytucji do tego stworzonych - przez lata nie przeprowadzono kwerendy, nawet nie próbowano opracować tak podstawowego państwowego źródła jak akty zgonów ASC

ryzykuję, że ktoś w imieniu np którejś z prokuratur, w tym specjalnie w tym celu powołanych i utrzymywanych wstawi link do opracowania
ryzyko żadne: będę szczęśliwy, gdy będę zmuszony odszczekać, gdy pojawi się "stwierdziliśmy na podstawie, że tyle a tyle było w roku... , w jakimś dostępnym, opublikowanym..a nawet i "tajnym przez poufnym"

nie odszczekam, ale będę równie szczęśliwy, gdy pojawi się głos (a wiem, że czytane forum:) np z IPNu (szczególnie po kontakcie po Nocy Muzeów z Boduena): w stylu "było jak było - ale teraz chętnie skorzystamy, zapraszamy P. Danutę do uczestnictwa, dziękujemy za to co już zrobione"

pozdrawiam!

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2017 - 23:04
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Przestraszyłam się, że może łamie jakieś zakazy.
Jeśli nie, to dalej będę indeksowała lata 1939-45,46.
Dziękuję przedmówcom za miłe słowa
Pozdrawiam
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.842076 sekund(y)