Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stanislaw_pikul
Temat postu:   PostWysłany: 07-08-2015 - 15:31
Sympatyk


Dołączył: 05-06-2011
Posty: 235

evanita napisał:
Oczywiście, że tak. Archiwa nie chcą ponosić kosztów konserwacji ksiąg, więc liczą, że USC się tym zajmie. Oznacza to wydłużenie czasu oczekiwania na przekazanie ksiąg do archiwum nawet o kilka dobrych lat.


Archiwa nie muszą na to liczyć - ustawa obliguje przygotowanie i przekazanie akt na koszt USC.

_________________
Pozdrawiam

Stanisław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-08-2015 - 22:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tia...tylko niezbyt jasno formułuje i odpowiedzialność i nie zapewnia finansowania tych zadań administracji centralnej delegowanych (bez finansowania) na poziom gmin..ale będziemy próbować coś z tym zrobić
tak czy inaczej: księgi, które powinny być zdane i za poprzedniej ustawy i te, które na mocy nowej powinny być już w AP-ach..bywają nadal w USC. Nie zawsze nadzór ma pełną, udokumentowaną informację o tym "co zalega", bywają księgi (szczególnie aneksy -te łatwiej "pominąć" przy inwentaryzacji) w USCach, ktore nie powinny być tam od lat
a skala wymaganych środków potrzebnych by księgi doprowadzic do porządnego stanu, umożliwiającego przekazanie do APów..jest w dalszym ciagu nierozpoznana. ponad 2000 usc, a rozpietość od kilkuset potrzebnych złotych do kilkuset tysiecy na jeden USC. Kilkadziesiąt nierzadko, dominuje raczej (z naszej niereprezentatywnje sondy) 20-30 tys. Tak czy inaczej jest to pawdopdobnie kilkadziesiąt milionów - niegdzie do tej pory nieprzewidzianych (to zadania zlecone do gmin, nie w budżecie gmin trzeba szukać). TO jest główa przyczyna problemów.
plus fskt, że neistety..ale nie zawsze AP i USC są zainteresowane działaniem

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2015 - 20:14
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie ustawy. Jakie są wasze doświadczenia z jej realizacją?
1. Czy USC przekazują już księgi zgonów i małżeństw do roku 1934 do archiwów, o ile rzecz jasna są osobno, bez aktów urodzeń?
2. Czy jeżeli nie przekazują to czy można je samodzielnie przeglądać na miejscu w USC i robić z nich fotokopie?
3. Czy jeżeli akty zgonów, małżeństw i urodzeń są w jednej księdze, która jest w USC to czy pozwolono wam ją przeglądać czy zabroniono?
4. Czy w USC można przeglądać księgi w jakimś wyznaczonym miejscu, czy też tylko pod kontrolą pracownika, albo są robione trudności z wglądem? Trzeba pisać podania, wyjaśniać po co itd.?
Proszę o wasze odpowiedzi na te pytania. Ciekaw jestem jak realizacja ustawy wygląda w całym kraju. Jak poszczególne USC zachowują się w tej materii.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
besla35Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2015 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 31-03-2013
Posty: 167
Skąd: Sochaczew
Status: Offline
Krzysztof29 napisał:
Minęło już kilka miesięcy od wejścia w życie ustawy. Jakie są wasze doświadczenia z jej realizacją?
1. Czy USC przekazują już księgi zgonów i małżeństw do roku 1934 do archiwów, o ile rzecz jasna są osobno, bez aktów urodzeń?
2. Czy jeżeli nie przekazują to czy można je samodzielnie przeglądać na miejscu w USC i robić z nich fotokopie?
3. Czy jeżeli akty zgonów, małżeństw i urodzeń są w jednej księdze, która jest w USC to czy pozwolono wam ją przeglądać czy zabroniono?
4. Czy w USC można przeglądać księgi w jakimś wyznaczonym miejscu, czy też tylko pod kontrolą pracownika, albo są robione trudności z wglądem? Trzeba pisać podania, wyjaśniać po co itd.?
Proszę o wasze odpowiedzi na te pytania. Ciekaw jestem jak realizacja ustawy wygląda w całym kraju. Jak poszczególne USC zachowują się w tej materii.


witam, odnośnie punktu drugiego
Wysłałem zapytanie do USC Kampinos o mozliwosc przejrzenia i zrobienia kopii aktow nie podlegajacych ochronie, oto odpowiedz jaka otrzymalem :
"Informuję, że tylko osoba uprawniona do wydania odpisu ma możliwość nieodpłatnego wykonania fotokopii aktu stanu cywilnego znajdującego się w tut. USC. W przypadku osób uprawnionych do otrzymania odpisu aktu zgonu, USC może zezwolić na przegląd skorowidza alfabetycznego aktów zgonu.
Kierownik USC M.Tomczak"

Bernard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
natalia1986Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2015 - 21:01
Sympatyk


Dołączył: 25-11-2015
Posty: 44

Status: Offline
W USC, w moim miasteczku, gdy się dowiadywałam powiedzieli, że:

Nie dają ksiąg do przeglądania ze względu na dane osobowe.

Robią odpisy skrócone i pełne oraz zwykłe kopie.

Wydają je tylko osobom upoważnionym i to też, przy mniejszym bądź większym udokumentowaniu pokrewieństwa bądź okazaniu pełnomocnictwa itp.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek9877Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2015 - 21:24
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2012
Posty: 572
Skąd: Brzoza/Bydgoszcz
Status: Offline
Akta małżeństw i zgonów starsze niż 80 latpowinni Ci udostępnić na takich samych zasadach jak w archiwum. Natomiast akta urodzeń starsze niż 100 lat. Kolejnym argumentem może być fakt, że ustawa o ochronie danych osobowych nie dotyczy osób zmarłych. Zawsze warto przedstawić swoje pokrewieństwo z osobą, której szukasz w księgach.

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2015 - 22:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jesteś uprawniona w zakresie ksiąg MZ starszych niż 80 lat i U starszych niż 100 lat bo te ksiegi NIE PODLEGAJĄ przepisom USC a przepisom archiwalnych mimo że sa (czasowo) przechowywane w USC.

Tu masz to ładnie opisane
http://www.moremaiorum.pl/udostepnianie ... howywania/


Wczesniej w watku sa oficjalne pisma MSWiA

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wnek_KonradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-01-2016 - 18:36
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2014
Posty: 22

Status: Offline
Szanowni Państwo,

Pozwolę sobie zdać relację jak to wygląda w praktyce w USC w Krzeszowicach koło Krakowa. 4 stycznia 2016 r. złożyłem pisemne podanie do kierownika USC o udostępnienie księgi urodzeń z lat 1890-1914, po trzech tygodniach otrzymałem odpowiedź, że ze względu na to, że księga obejmuje też inne lata (chyba do 1944 nie napisano wprost) odmówiono mi dostępu do akt. Właśnie dzisiaj złożyłem odwołanie za pośrednictwem USC od tego postanowienia do wojewody małopolskiego. Jestem bardzo ciekawy co mi pan wojewoda odpisze. Tak w praktyce wygląda dostęp do tych akt po zmianie ustawy.

Pozdrawiam

Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
derdaaOffline
Temat postu: USC problem z otrzymaniem kopii metryk  PostWysłany: 30-05-2017 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 31-12-2010
Posty: 125

Status: Offline
Dzień dobry,
Wysłałam ostatnio kilka wniosków do USC z prośbą o kopię metryk najbliżeszj rodziny. Większość otrzymałam bez problemu, natomiast dzisiaj dostałam maila o następującej treści :
"Witam! Wyjaśniam, że z dniem 01 marca 2015r. weszły w życie nowe przepisy prawa o aktach stanu cywilnego, z których wynika,że na mocy art.45 ustawy z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego(Dz.U.z 2014r.poz.1741 ze zm.) z ksiąg stanu cywilnego wydawane są odpisy( zupełne, skrócone i na drukach wielojęzycznych) aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczącej danej osoby.Równocześnie art.130 ust.5 p a.s.c. wskazuje, że osobie upoważnionej do otrzymania odpisu można umożliwić nieodpłatnie wykonanie fotokopii aktu stanu cywilnego, sporządzonego w księdze stanu cywilnego prowadzonej przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeśli jej wykonanie nie zagraża trwałości księgi i zawartych w niej aktów stanu cywilnego.Należy podkreślić, że fotokopia aktu stanu cywilnego nie ma mocy dokumentu urzędowego.Tak więc wniosek o przesłanie kserokopii aktu stanu cywilnego nie ma poparcia w żadnym z przepisów prawa o aktach stanu cywilnego.Pozdrawiam!"

Czy ktoś z Państwa spotkał się z czymś takim?
Czy jest szansa na otrzymanie kopii metry z tego USC?

Pozdrawiam,
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bsodziakOffline
Temat postu: RE: USC problem z otrzymaniem kopii metryk  PostWysłany: 30-05-2017 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2016
Posty: 185

Status: Offline
Standard. Zadzwoń do USC i pogadaj. Może trafiłaś na służbistę, może ktoś się zwyczajnie boi bądź już miał nieprzyjemności z tytułu wysyłania takich rzeczy mailem (bo faktycznie nie ma to oparcia w przepisach). Różnie bywa, ale przez telefon jest szansa na uzyskanie danych z aktu do dalszych poszukiwań, a fotę można samodzielnie pstryknąć przy okazji będąc w okolicy USC.

_________________
Szymon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
termosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 08:27
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2014
Posty: 122

Status: Offline
Wiem, że ten wątek był już poruszany, ale ciągle ktoś "nowy" ma problemy. Ja prosiłam USC o możliwość sfotografowania aktu urodzenia mojej ciotki z 1913 roku. Mimo próśb i rozmów z kierowniczką nic nie załatwiłam, bo księga sięgała również lat późniejszych (mniej niż sto lat). Gdyby księga była zindeksowana w genetece lub była w archiwum bez problemu wszyscy mogliby ten akt oglądać, bez pytań kim była ciotka, czy miała dzieci, po co mi ten akt itd. A więc w jednym kraju jest tak jakby podwójne prawo, jedno dotyczy USC drugie archiwów. Będąc w tym USC czułam się jak osoba podejrzana, która chce coś wyłudzić. W ogóle jak ktoś nie ma podobnej pasji to genealoga (czytaj: poszukiwacza skarbów) nie zrozumie
pozdrawiam
Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 08:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ta, był poruszany. Więc po co tworzyć nowy? I łamać regulamin przy okazji? Ale jak już jest, to dopóki nie zostanie przenuesiene lub skasowane, jak rozumiesz: gdyby była zindeksowana w genetece to wszyscy mogliby ten akt oglądać?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jatomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2016
Posty: 93

Status: Offline
Panie Włodzimierzu - z całym szacunkiem - ale zachowuje się Pan własnie trochę jak ten urzędnik-służbista. Ktoś ma problem, trzeba pomóc, a nie zaraz o "łamaniu regulaminu" ... Smile . Czasem odrobinę empatii wystarczy.
Ad rem. Moim skromnym zdaniem jest ogólna zasada prawna, że tak powiem - nadrzędna : co nie jest expresis verbis zakazane - jest dozwolone. Więc urzędnik USC w tym przypadku jest tu jak pies ogrodnika, czyli nie na miejscu. Ja bym powalczył z tym "ktosiem" i pomęczył go. Skoro 500 urzędów wydaje fotokopie (za skromne 5 zyla), a ten jeden nie - to chyba "sprawiedliwość jest po naszej stronie" ? A złożyłbym skargę na odmowę, więcej już i tak nie może mi zaszkodzić ? A co !?! Pozdrawiam. Smile

_________________
Jacek
Jeśli masz info o Malinowskich z Prużan, Wiaźmy albo Piotrkowa Trybunalskiego - daj znać Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 18:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
edit
jednak polecam lekturę właściwego wątku i jeśli coś należy dodać -to właśnie tam
koniec edita:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 31-05-2017 - 19:14, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jatomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 19:12
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2016
Posty: 93

Status: Offline
Jeśli kierownik USC na moje zapytanie mailem oddzwania do mnie i pyta : "Jak mogę Panu pomóc" oraz proponuje rozwiązanie - to ja mam dla TAKIEGO urzędnika wieeeelki szacunek. Jeśli natomiast ma mnie w ...pie, zasłaniając się kruczkami prawnymi (i nie chodzi mi o ten jedynie przypadek, lecz o pewien urzędniczy obyczaj pojawiający się czasem jak zmora z epoki słusznie minionej) - to już "mieszane są moje względem niego względy".
Pozdrawiam.

_________________
Jacek
Jeśli masz info o Malinowskich z Prużan, Wiaźmy albo Piotrkowa Trybunalskiego - daj znać Smile


Ostatnio zmieniony przez jatom dnia 31-05-2017 - 20:50, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.912300 sekund(y)