Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rob7777Offline
Temat postu: Głuchowski i Kobyliński  PostWysłany: 15-10-2014 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 15-10-2014
Posty: 111

Status: Offline
Witam
Poszukuję parafii w której moi przodkowie Ludwik Głuchowski (ur około 1791) i Maryanna z Kobylińskich (ur około 1799) urodzili się i pobrali się.

Zamieszkiwali w Stawkach koło Włodawy ale wiele wskazuje na to że byli przyjezdni - no i właśnie - skąd?

Akt ślubu może być ciekawy gdyby się znalazł bo wiem dość dokładnie że ślub musiał być około 1816 +/- 2 lata z powodu narodzin dzieci i wieku Maryanny.

Ludwik Głuchowski był ekonomem w Stawkach koło Włodawy w majątku Zamoyskich i tam zmarł dość wcześnie w 1836 mając około 46 lat. Po tym roku nie ma już słowa w tym rejonie o jego rodzinie. Dopiero jedno z ich dzieci (również Ludwik Głuchowski, tak jak ojciec) pojawia się później w Lublinie jako "żołnierz urlopowany" przy straży ogniowej, a potem przy Magistracie Lubelskim.

No więc czy ktoś natrafił na Głuchowskich i Kobylińskich? Ci przodkowie reprezentują najciekawszą chyba moją linię rodzinną więc dlatego takie specyficzne poszukiwania.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Nazwisko Głuchowski i Kobyliński  PostWysłany: 15-10-2014 - 22:33
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Hmmm, ciekawe!
Moja 2x prababcia Katarzyna Babińska była z domu Kobylińska. Wiem, że musiała urodzić się ok 1820 r (zmarła po roku 1902). Nie mam pojęcia skąd pochodziła i też tego szukam . Jej mąż, a mój 2x pradziadek Franciszek Ignacy urodził się w Radzyniu Podlaskim, a całe swoje życie związany był z Zamojskimi. Był buchalterem wyższego stopnia i w latach 1850 -1869 mieszkał w Warszawie. Zmarł w 1902r w Kozłówce Zamojskich.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
moyra777
Temat postu: RE: Nazwisko Głuchowski i Kobyliński  PostWysłany: 15-10-2014 - 22:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 754
Skąd: Montreal
Moze to zabrzmi trywialnie ale czy sprawdzaliscie parafie Kobylin w poszukiwaniu panien?

_________________
Pozdrawiam Agnieszka
Szukam:
Zynówka, Ostrowska- Podlasie
Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rob7777Offline
Temat postu: Re: Nazwisko Głuchowski i Kobyliński  PostWysłany: 15-10-2014 - 23:24
Sympatyk


Dołączył: 15-10-2014
Posty: 111

Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
pradziadek Franciszek Ignacy urodził się w Radzyniu Podlaskim.

Wielu Głuchowskich pochodzi z rejonów Siedlec i okolic Radzynia i te rejony są w kręgu zaintegesowania.

Natomiast skoro Twój przodek miał kontakty z Zamojskimi i faktycznie było połączenie rodzinne między "naszymi" Kobylińskimi to by miało sens że im mąż mojej Kobylińskiej znalazł się w tych "kręgach" - tylko oczywiście to spekulacje i nie mamy na to dowodów. No i nie wiem jak ich szukać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rob7777Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 11:24
Sympatyk


Dołączył: 15-10-2014
Posty: 111

Status: Offline
Może to kogoś zainteresować, a może nie, ale jestem w stanie dodać że moi Kobylińscy (lub Kobylańscy) mieszkali w Tchórzewie koło Kocka. Tam znalazłem akt zgonu Marianny Głuchowskiej (zd Kobylińskiej) i tam znalazłem jej rodziców Józefa Kobylańskiego i jego żonę Mariannę z Chruścikowskich (jak pisze w akcie zgonu "szlachciankę"). A takźe pojawił się pewien wuj, Kazimierz Chruścikowski.

W tej okolicy musiał mieć miejsce ślub Ludwika Głuchowskiego z Marianną z Kobylińskich ale szacuje to na rok około 1815 +/- 2 lata. Niestety akta w Kocku zaczynają się od roku 1818 Sad

A może ktoś ma jakieś sugestie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 12:50
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Robert, nie wiem czy to znasz, tu w tym linku pisze Darek z Podlasia miedzy innymi w Aktualnościach, albo w ; Tropami przodków i o Kobylińskich też. Jest też wieś koło Opatowa kieleckiego - Kobylany, a w roku 1890 ( metryki w Opatowie ) Ur. się Martyna, córka ( chyba ) Juliana i Marii z Piseczyńskich ; Kobylińskich w Wąworkowie koło samego Opatowa. Po nich mieszkali już w roku 1919 moi stryjowie Sawiccy, a roku około 1950 odwiedziła Martyna ten dworek który nadal tam stoi, tylko że wieś się teraz zwie Oficjałów i znowu kto inny tam mieszka od 1926 r. Pozdrawiam i podaje link - Julian ;
http://archive.is/8BQdq

Ps. - jeszcze o początkach wsi na Podlasiu, w tym Głuchowo i pewnie od tych wsi mają nazwiska ;

Podlasie ; Czaple i Głuchowo ; 1405 rok - ( urywki z książek )

W początkach XV w. na obszar zwłaszcza południowego Podlasia przybyło i osiadło na stałe wielu rycerzy zarówno z Wielkopolski, Małopolski, jak i Kujaw, ziem sieradzkiej i łęczyckiej. W zamian za służbę wojenną otrzymywali zazwyczaj 10 - włókowe ( 300 mórg ) , a czasami znacznie większe nadania ziemskie. Na nich powstawały później wsie szlacheckie.
Większość z nich istnieje do dziś. Zachowały się dokumenty lub ich odpisy, odnoszące się np. do nadania wsi Czaple i Głuchówek z 1405 r., Tchórznicy z 1428 r., czy Błonia z 1429 r.
--------------------------------
Książę Witold potrzebował rycerstwa polskiego na potrzeby swoich licznych wypraw wojennych na wschód. Dlatego już w początkach swoich rządów na Podlasiu jak mógł, tak wspierał kolonizację szlachecką m.in. w ziemi drohickiej.
I nie chodziło już tylko i wyłącznie o osadników z sąsiedniego Mazowsza. Czaple w 2 poł. XV w. były podzielone na kilka części. Aleksander Jabłonowski na pocz. XX w. w archiwum hrabiów Ostrowskich w Korczewie widział oryginalny dokument księcia Witolda z 1405 r. nadający braciom ; Henrykowi, Piotraszowi, Marcinowi i Andrzejowi z Sarnowa wieś Czaple w ziemi drohickiej. Bracia ci mogli pochodzić z Sarnowa w ziemi wyszogrodzkiej ( może z Przemyskiej ). Ich potomkowie dzieląc się nadaniem założyli kilka wsi. Kupili także część innych wsi : Wyrozęby i Kamianki. Od imienia jednego z tych braci ; Andrzeja – Andrala pochodzi niewątpliwie nazwa Czaple Andralewicze. W XV w. mieszkający tu Czapscy (Czaplscy) używali na przemian także nazwiska Andrelewski…
W 1438 r. Szczepan z Czapli z bratem Janem ustąpili swoja część w Czaplach Mikołajowi z Saczkowa… część Czapli należała już od poł. XV w. do rodziny Saczków herbu Korczak.


Ostatnio zmieniony przez Sawicki_Julian dnia 20-11-2014 - 13:05, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Re: RE: Nazwisko Głuchowski i Kobyliński  PostWysłany: 20-11-2014 - 12:54
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
moyra777 napisał:
Moze to zabrzmi trywialnie ale czy sprawdzaliscie parafie Kobylin w poszukiwaniu panien?

Warto, zresztą niedaleko tego Kobylina jest Głuchowo (parafia Pogorzela) :)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rob7777Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 15:10
Sympatyk


Dołączył: 15-10-2014
Posty: 111

Status: Offline
Dziękuje bardzo za wszystkie informacje. W większości to wszystko dla mnie nowość, więc bardzo ciekawe. Przejrze dokładnie.

Dziękuje Julian, za linka Darka z Podlasia - widzę tam wiele ciekawostek. Widzę też wieś Kobylanki koło Opatowa. Jak również Głuchów w parafii Pogorzela (dziękuje Bartek).

Oczywiście, rozumiem prawdpodobne połączenie Kobylan/Kobylanki i Głuchowa do nazwisk Kobyliński/Głuchowski - problem w tym że trzeba znaleźć to połączenie z osobami w moim drzewku. Mogło ono być kilka generacji wcześniej - a niestety, nie widzę już wcześniejszych akt metrykalnych Sad
Ale przynajmniej jest to punk zaczepienia i można szukać dalej Smile

Dziękuje jeszcze raz wszystkim za sugestie i informacje.
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 19:13
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
No to Robert podam Ci następne dwa linki, tam w ramkę wpisz sobie np. ( wieś ) Głuchów lub inną, albo nazwisko np. Kobyliński, czy takie jakie szukasz. W drugim linku jest Kobylińskich i ich papiery majątkowe i na dole w nowe pytanie wejdź i tak samo w ramkę piszemy nazwisko lub wieś, albo cyfry skojarzone z Twoimi pradziadkami, np.1799 i zawsze coś tam można znaleźć.
Dodam jeszcze że metryki od 1708 roku z Opatowa są tu w necie w ; Metrykach, pozdrawiam - Julian ;
http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search. ... ki&d=0&t=0
http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_pl.php?RL-004416
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 21:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ta mapka pokazuje
gdzie są Kobylińscy
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... 84ski.html
A ta gdzie są Głuchowscy
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ ... owski.html

Statystycznie największe prawdopodbieństwo połączenia masz w okolicach Siedlec.
Statystyka nie zawsze mówi prawde ale warto sprawdzić. Wink

PS
Kobylińscy (więcej) i Głuchowscy (mniej) wystepują na pewno w parafii Rozbity Kamień.
Polecam książkę Monografia Parafii Rozbity Kamień pana Wąsowskiego dostępna w niektórych bibliotekach.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rob7777Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-11-2014 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 15-10-2014
Posty: 111

Status: Offline
Dziękuje serdecznie jezcze raz Julianie i Piotrze. Wiele cennych linków i ciekawy rękopis o Janie Kobylińskim. Poszukam i zobaczę czy moi są z tym związani. Sprawdzę też parafie Rozbity Kamień.
Pozdrawiam. Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2019 - 13:55
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
No, na dzień dzisiejszy juz wiem, że moi Kobylińscy nie mieli z Podlasiem nic wspólnego. Pochodzili ze Środy Wielkopolskiej i mieszkali tam na pewno od 1750 roku Gdzie wcześnie nie wiem, bo wcześniejszych danych jeszcze nie mam.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2019 - 15:52
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Dzień dobry,

zdaje się, tenże "urodzony" Ludwik Głuchowski, syn Józefa (*ok. 1741 - zm. 27.12.1811 Siedliska, par. Wojcieszków), był wcześniej ekonomem w Siedliskach:

https://szukajwarchiwach.pl/35/1959/0/1 ... o08nhGhOGw

W parafii Wojcieszków został jeszcze zarejestrowany zgon niejakiej Marianny Kobylińskiej, panny lat 60, rodziców niewiadomych (zm. 1848, akt nr 12).

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.738564 sekund(y)