Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 07 marca 2021

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
moyra777
Temat postu: Trójkat Rejowiecki  PostWysłany: 26-06-2014 - 22:51
Zasłużony
Sympatyk

Powoli 3 parafie (Rejowiec g-k, Pawlow g-k i r-k) jak ja to okreslam "trojkata rejowieckiego" zaczynaja doprowadzac mnie do bezsenych nocy. To co kiedys (gdy raczkowalam w genealogii) wydawalo mi sie proste i oczywiste teraz wydaje sie pogmatwane jak wezel gordyjski....

Przez przypadek otworzylam puszke Sliwinskiej pare dni temu (poprzedni post) a teraz rodzina Domownikow zaczela mi rowniez fikac. Albo ksadz naprawde nie przejmowal sie swoja funkcja i zapisywal wszystko jak leci, albo w tym rejonie mieli inna interpretacje relacji rodzinnych niz my obecnie mamy. Bede powoli opisywac te moje rozterki....

Tak wiec na aperitif:

?Brat?

rok 1817 akt nr 4, slub panny Doroty Kuzwianki z Romanem Starko, asystuje Dorocie brat rodzony Jan Domownik ?, lat 45, i Semen Starko bliski sasiad.

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/1/ ... YBA3GioEiA

rok 1847 akt 22, zgon Doroty Starko, zglasza Felix Domownik brat zmarlej, lat 53 tkacz.

http://szukajwarchiwach.pl/35/2113/0/2. ... x4j6UahWQw

Zeby bylo jasniej z Domownikami. Jan z aktu slubu rodzil sie z moich obliczen, okolo 1772 roku i jest ojcem Felixa ktory sie rodzil ok 1796. Zona Jana Domownika - Maria Garbazanek prawdopodobnie matka Felixa umiera w 1814, choc wedlug aktu slubu Felixa matka jest zyjaca. Matka Jana Domownika umiera w 1811, jako Malgorzata Domownik. Jan ma brata Ignacego oraz prawdopodobnie Sebastyana, ktory wybyl do Czestoborowic.

Tak wiec pytania:

1. Jezeli Felix jest bratem zapisanym w akcie zgonu, skad zapis, ze Dorota byla rodzicow niewiadomych?, Felix nagle mial zacme jak sie jego rodzice nazywaja? Ksiadz zapomnial? Raczej mu trudno by bylo bo Domownikowie byli dosc "znani" w Rejowcu.

2. Jak ojciec i syn moga byc rodzenstem? Chyba, ze Jan jest bratem Felixa, a w akcie slubu Doroty ksiadz zapisal wiek ojca a nie syna, ale sladu o Janie bracie nie mam.... ani o innym Janie.

3. Jak wiec Panna Kuzmianka rodzona w ok 1793 moze byc siostra albo Jana ur w 1774 albo Felixa ur w 1796? Malgorzata byla za stara by miec Dorote, chyba, ze Maria ja miala z pierwszego malzenstwa lub Dorota byla nieslubna przed tym jak Jan sie ozenil z Maria.

4. Czy cos przegapilam???

Wiem, ze jak dostane sie do aktow urodzenia itd... sie wyjasni... tylko szkoda, ze akta sprzed 1810 roku nie sa dostepne... komisja cywilno-wojskowa podobno zadnych moich nazwisk nie zawiera... (co jest dziwne, wszyscy moi przodkowie z tej linii nagle po 1792 zdecydowali sie przeniesc do trojkata? wlasnie po fakcie jak komisja juz przeszla ) wiec mam tylko nadzieje ze ksiegi z moich parafii leza sobie gdzies w szufladzie w prywatnych rekach i kiedys ujrza swiatlo dzienne.... bo ja z obecnych to koligacji narazie nie moge wykrzesac faktow z satysfakcja ze to moi, a zakladac nie chce...

Józef Koziołkiewicz ok 1813 - 1893 + Julianna Rudnicka ok 1817 -? mogielnickie
Katarzyna Zdrojewska ok 1809 -1868 Wielkopolska
Urban Karski - Sokołów (łódzkie) i okolice

Ostatnio zmieniony przez moyra777 dnia 27-06-2014 - 05:37, w całości zmieniany 1 raz

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2014 - 23:17
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
Na Twoje wątpliwości nie potrafię odpowiedzieć przynajmniej na razie.
Z tym, że ja bym zwróciła uwagę na to drugie nazwisko- Kuzawa .Być może ono zamiennie było używane w tej rodzinie-Domownik vel Kuzwa?
Pozdrowionka Dana

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2014 - 05:41
Zasłużony
Sympatyk

Dziekuje Dana za podpowiedz, spotkałam sie z tym wielokrotnie w innych moich gałązkach, przekopie akta Kuzawow a nóż widelec....

moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2014 - 23:04
Zasłużony
Sympatyk

Jako zupa ....

Pierwszego slubu

Kontynuujac powyzsze pogmatwanie w rodzince Domowników.... mam kolejna zagadke.... od dawna nie jestem pewna czy mam doczynienie z dwoma Janami czy jest to ta sama osoba. Wszystko sie dzieje w miejscowosci Rejowiec, akta w wiekszosci z parafii g-k Rejowiec.

- 1811, umiera wdowa Malgorzata Domownik, lat 70 zglaszaja synowie Jan i Ignacy, DOM 31
- 1814 9 maja umiera Maria Domownik, zona Jana Domownika, zglasza maz oraz brat zmarlej Ignacy Domownik, obaj maystrowie szewscy DOM 20
- 1815 16 marca, Janowi Domownikowi lat 40, tkaczowi, rodzi sie syn Jozef, z matki Anastazji Czemeranki lat 24 pierwszego slubu DOM 20
- 1815 piec miesiecy pozniej umiera Jozef, zawod ojca tym razem tkac, DOM 20
- 1816 Jan ma 42 lata, rodzi mu sie corka Maryanna z tej samej matki co powyzej,DOM 20
- 1817 umiera Marianna, zglasza ojciec Jan i stryj zmarlej Ignacy Domownik, DOM 20
- 1818 odbywa sie slub Felicjana Domownika, gdzie wymieniony jest ojcec Jan i stryj Ignacy, rolnicy)
- 1821 roku, umiera Kacper Domownik lat 2, zglaszaja ojciec Felician, Ignacy stryj i szewc oraz Jan dziadek, DOM 20
- 1841 roku, Anastazja Domownik, wdowa po Antonim Domowniku zmarlym w 1838 roku bierze drugi slub, twierdzi, ze rodzila sie w Rejowcu

Dodatkowe info:

Akt slubu Jana Domownika oraz Anastazji Czemeranki nie znaleziony, ani w Pawlowie, ani w Rejowcu
Akt zgonu Jana Domownika nie znaleziony, brak roku 1838...

Tak wiec.....czy jest mozliwe, ze mowimy o tym samym Janie?

Wiek jest podobny, nr domu ten sam.... Maria zmarla w 1814 w maju, mogl sie szybko powtornie ozenic i zmajstrowac potomka tak by sie urodzil w 1815 roku w marcu.... ale...

Czy w obu aktach urodzenia dzieci (Jozefa i Marianny) widnialby zapis "pierwszego slubu" jezeli bylby dzieci Jana wdowca i drugiej zony?

Skad w akcie slubu z 1841 Anastazji nagle pojawia sie Antoni? nigdy nie widzialam Antoniego w zadnych akcie ani jako zglaszajacy ani swiadek....blad ksiedza?[/u]

danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2014 - 23:38
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
Agnieszko, myślę, że to tylko pomyłki księdza,a chodzi o tego samego Jana.
Ślub Anastazji z Janem musiał odbyć się w ciągu 2 m-cy po zgonie Marii.Sprawdź jeszcze raz czy nie ma ślubu Jana i Anastazji o zupełnie innych nazwiskach.Może ksiądz im nazwiska zmienił?
Szkoda że brak 1838 roku.Być może wyjaśniłoby to wiele.A alegaty do drugiego ślubu Anastazji masz?
Ksiądz mógł pisać "pierwszego ślubu" mając na myśli Anastazję a nie Jana a może pisał bo ich dobrze nie znał(nastał po śmierci Marii?)
Pozdrowionka
Dana

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 09-07-2014 - 00:33
Zasłużony
Sympatyk

Dano,

Ja tez tak zakladalam, ze to pomylki ksiedzia, ale przy tych wszystkich zagadkach, z Iwanczukami oraz Dorota Kuzma juz zaczelam sie nawet nad tym zastanawiac.... Za slubem juz patrzylam wszedzie... moze poza trojkatem to sie wydarzylo... bede jeszcze szukac...

Tak samo myslimy o "pierwszym slubie", ciesze sie ze nie tylko ja tak mysle, tylko pytanie jest czy jest to "prawnie" mozliwe... bo niestety ten sam ksiadz zapisywal akt zgonu Marii jak i dzieci Jana z drugiego malzenstwa.... jedyne co mysle, ze nowy ksiadz, zle zapisal zgon Jana z 1838. Alegaty narazie nie mam... staram sie dowiedziec czy takowa istnieje....

Inna sprawa ktora mnie zastanawia jest, ze Jan nie moge znalezc wiecej dzieci z Maria oprocz Felicyana... chyba, ze wszyscy zmarli lub sie wyniesli z "trojkata" przed 1810 rokiem... pare lat temu zlozylam prosbe o wyszukanie nazwiska Domownik w Rejowcu w "Regestr Ludonosci w Parochii Raiowieckiey..." ale Archiwum odpowiedzialo, ze to nazwisko tam nie wystepuje... co jest dosc dziwne....

moyra777
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2014 - 20:51
Zasłużony
Sympatyk

"Zupa" sie wyjasnila Smile

Choc nadal nie wiem, gdzie i kiedy dokladnie Jan Domownik ozenil sie z Anastazya, ani nie mam jego aktu zgonu, przynajmniej wiem, ze jest to ten sam Jan...

(znalazam zgon Anastazji gdzie Felix Domownik jest wspomniany jako pasierb...)

Dziekuje Dano jeszcze raz za twoje podpowiedzi i wsparcie Smile

P.S. c.d. ....

Znalazl sie rowniez zgon Jana z 1838 roku, ktory uprzednio dabiel ogonem nakryl, a dokladniej to albo ja bylam slepa 6 lata temu albo przyjelam, ze to nie moj Jan bo nie ta zona Smile

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat