Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adam1974Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2012 - 16:50
Sympatyk


Dołączył: 26-11-2011
Posty: 30

Status: Offline
Czytam tu o księgach notarialnych ,a ja szukam dokumentow dotyczących zakupu przez moich krewnych w roku 1882 r majątku Łazy kolo Oswiecimia i dokumentów dotyczacych zmian współwlascicieli do 1939r i nie wiem gdzie takie takie ksiegi moglabym znalezc i nie wiem jak sie go tego zabrać . Moze ktos podpowie ,będę wdzięczny Adam Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piottrekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2012 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 105
Skąd: Otwock
Status: Offline
Z tego co wiem, nie było obowiązku spisywania aktów u właściwego notariusza wg rejonizacji. Np moi prapradziadkowie spisywali akt notarialny w sąsiednim powiecie, prawdopodobnie dlatego,że było bliżej.
Dlatego musisz kierować się rozsądkiem i nosem. A archwium po notariuszu powinno znajdować się w odpowiednim dla regionu AP.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_GolubińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2012 - 20:06
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 06-07-2009
Posty: 244

Status: Offline
adam1974 napisał:
Czytam tu o księgach notarialnych ,a ja szukam dokumentow dotyczących zakupu przez moich krewnych w roku 1882 r majątku Łazy kolo Oswiecimia i dokumentów dotyczacych zmian współwlascicieli do 1939r i nie wiem gdzie takie takie ksiegi moglabym znalezc i nie wiem jak sie go tego zabrać . Moze ktos podpowie ,będę wdzięczny Adam Pozdrawiam


Przeszukać notariat i hipoteczne. Nie wiem, jak wygląda dokładnie sytuacja w tym przypadku, ale poszukaj u najbliżej występującego notariusza, jeśli nie to szukaj raczej u tych z danego regionu. Rok znasz, więc powinno pójść szybko, a księgi wydaje mi się że bedą w AP Częstochowa.

Pozdrawiam

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2012 - 20:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Moim zdaniem, w przypadkach, gdy szukamy umów dotyczących znanych nam nieruchomości - pierwszym wyborem są księgi wieczyste.
Z nich informacje o treści aktu poprzez adnotacje o numerze, dacie, notariuszu
Jedynie gdy nie ma ksiąg to od poszukiwania notariusza można zacząć

Pierwsze kroki do notariatu wtedy, gdy nie wiemy jaką nieruchomość kupili/zbyli/zadłużyli/spłacili/inne
Najwyraźniej widać przewagę "start u notariusza" gdy: rodzina miała "swojego" tj przez lata trzymała się jednego, jest ich niewielu na terenie i są w komplecie, a nie wiemy co i gdzie kupili.
Zresztą jak niewielu i są - to i tak warto przejrzeć skorowidze niezależnie czy w ogóle coś z transakcjami mieli wspólnego
testamenty

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roza.kruzaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2012 - 20:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 165

Status: Offline
Witaj Michale, co to znaczy przeszukać notariat i hipoteczne?Mój pradziadek Antoni Dolecki był jednym z założycieli-osadników wsi Dębiny / obecnie podkarpackie /działo się to około 1886 roku jak więc mam znaleźć notariat?
pozdrawiam
Róża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kluczyk_AOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2012 - 09:56
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2011
Posty: 34

Status: Offline
roza.kruza napisał:
Witaj Michale, co to znaczy przeszukać notariat i hipoteczne?Mój pradziadek Antoni Dolecki był jednym z założycieli-osadników wsi Dębiny / obecnie podkarpackie /działo się to około 1886 roku jak więc mam znaleźć notariat?
pozdrawiam
Róża

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/?l=pl& ... %A3A%D1CUT

Zważywszy na czas powinny Cie zainteresować "Akta c.k. notariusza Antoniego Hanusza w Łańcucie", z AP Przemyśl. Jakkolwiek troche mi panowie zbili ćwieka, że to mógł być dowolny notariusz w okolicy. Sam na razie z takich aktów nie korzystałem. Właściwej terytorialnie hipoteki już jednak nie potrafie ustalić.

Edit. Ogólnie to szukamy w bazie SEZAM (http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/) haseł notariat/hipoteka i nazwy pobliskiego miasta które pełni bądź pełniło ważniejsze funkcje administracyjne np. obecne miasto powiatowe (pewnie znajdą się i przypadki gdy jakiś wygwizdówek był siedzibą notariusza), hipoteka działałała chyba przy sądzie.

Pozdrawiam,
Adrian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_GolubińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2012 - 14:22
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 06-07-2009
Posty: 244

Status: Offline
Witam, przepraszam za nieobecność, ale w związku ze świętami gościłem rodzinę przez ostatnie dni:)

Oczywiście tak jak pisał Włodek, hipoteka jest również doskonałym źródłem i w wielu przypadkach można od niej zacząć a wtedy jeśli połączymy hipoteke i notariat to możemy zbudować naprawdę pokaźne drzewo i to dosyć szybko Smile

Nie wiem czy odnalazłem te Dębiny o które chodzi, ale nie byłbym taki pewien, że to ten notariusz. Jesli dobrze patrze to odległość od Łańcuta wynosi około 100 km. Ja nie do końca znam tamte okolice, więc radziłbym szukać jeśli u notariusza to takiego który działał w najbliższym miasteczku.

Pozdrawiam

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tonffillkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2012 - 16:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-12-2010
Posty: 349
Skąd: Trójmiasto
Status: Offline
Witam serdecznie
strasznie zaciekawił mnie prezentowany tutaj temat. Prawdę powiedziawszy już jakiś czas temu zastanawiałam się jak poszukiwać danych ziemskich. Niestety próbując ww sposobem, tj. poprzez baza.archiwa nie znalazłam niczego Sad Mianowicie chodzi mi o okres od 1849 roku do ok 1906 i ziemie na terenie wsi Zembrzus. Pewności nie mam czy ktoś z rodziny posiadał jakieś ziemie czy był ich właścicielem co utrudnia poszukiwania. Ale może Państwo macie jakiś pomysł? Byłabym bardzo wdzięczna Smile
Pozdrawiam
Małgosia Stempniewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja67Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2012 - 17:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2009
Posty: 80

Status: Offline
Różo, wydaje mi sie, że powinnaś poszukać najbliższego CK Sądu Powiatowego (dla wsi Dębiny) i tam odpowiedniej sprawy. Raczej nie był to Łańcut. Może Lubaczów lub Jarosław? Pomóc może też Archiwum Geodezyjne. Obie rzeczy w AP w Przemyślu.

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roza.kruzaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2012 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 165

Status: Offline
Bardzo dziękuję za podpowiedzi,będę próbować o wynikach natychmiast powiadomię
jeszcze raz dziękuję
Róża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piottrekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2012 - 23:48
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 105
Skąd: Otwock
Status: Offline
Małgosiu, na Twoim miejscu zaczął bym od tabel likwidacyjnych dla danej miejscowości z uwłaszczenia po 1863r. Tam dowiesz się kto został na danym terenie uwłaszczony. Następnie będziesz wiedziała czego szukać w aktach notariusza.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2020 - 19:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Podbijam po latach. Nawet jak "tylko" do przeczytania, nikt nie dopisze swoich doświadczeń - i tak warto.
Niestety: mało kto (a szczególnie rzadko ci, którzy powinni) wyszukuje starsze tematy bogate w przydatne treści i j czyta. Jak się pojawią "na górze" - może zadziała lepiej.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RafaelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2020 - 20:15
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 29-04-2008
Posty: 881
Skąd: Kozietuły/Łomianki
Status: Offline
Ja w ostatnim czasie odkryłem historię trzech gospodarstw, choć jakiś zarys miałem wcześniej. Przed tym czytałem o różnych przypadkach na forum. I troszkę zawiodłem się przy moich. Zabrakło mi np. bardziej szczegółowego umiejscowienia działek. Gdybym nie wiedział, gdzie są obecnie, to trudno byłoby je odnaleźć. Sąsiadów też nie poznałem, mapek przy swoich nie widziałem. Poza tym żadnej tabeli likwidacyjnej nie widziałem w tych aktach. Jedną znałem z innego źródła.
Oczywiście muszę wspomnieć o swoim głównym źródle Smile

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... kami%F1ski

_________________
Pozdrawiam
Rafał

Poszukuję wszelkich informacji i kontaktu z krewnymi rodzeństwa pradziadków:
Warszawa - Bańkowscy, Kabot.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... art=4&ez=2
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mae10Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 10:37
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2017
Posty: 144

Status: Offline
historię pełną gruntu można uzyskać w Księgach Wieczystych -taką informację może uzyskać jedynie właściciel gruntu . Taką informację uzyskałam w sadzie


Ewa M
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2020 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
Z tego co mi wiadomo, znajac numer ksiegi wieczystej mozna ja przegladac na stronie Ministerstwa Sprawiedliwosci. Sa rowniez platne strony na ktorych mozemy otrzymac numer ksiegi podajac adres nieruchomosci. Nie bede tu reklamowal, prosze wyszukac w google.

https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw ... sowe=false

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.966583 sekund(y)