Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 30-06-2020 - 18:49
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Witam,
tylko informacyjnie. Dzisiaj po udostępnieniu koperty dowodowej mojego dziadka przez kierownik USC udało się znaleźć oryginalny wyciąg z ksiąg urodzonych dla parafii w mieście Tarnopol,wystawiony 17 kwietnia 1939 roku. Warto szukać, gdyż koperty dowodowe mogą zawierać perełki genealogiczne.

Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maja_pOffline
Temat postu: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 30-06-2020 - 19:15
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2019
Posty: 47

Status: Offline
W jaki sposób można uzyskać kopertę z USC? Powiedziano mi, że osobom fizycznym nie wydają, trzeba czekać na przekazanie do Archiwum Państwowego.
Zależy od urzędnika?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 30-06-2020 - 22:54
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
maja_p napisał:
W jaki sposób można uzyskać kopertę z USC? Powiedziano mi, że osobom fizycznym nie wydają, trzeba czekać na przekazanie do Archiwum Państwowego.
Zależy od urzędnika?
Witam,
widocznie zależy to od osoby lub jej humoru. Dla mnie pani była miła. Po telefonicznej rozmowie poprosiła mnie o dane osoby, której koperta dowodowa dotyczy. Poprosiła żebym zadzwonił za godzinę, sprawdziła że jest wybrana koperta w archiwum gminnym i następnego dnia już byłem w USC. Nawet zrobiono mi kolorowe kserokopie. Również w poszukiwaniu kopert w lokalnym Archiwum Państwowym pani mi sprawdziła czy teczki danej osoby są. Po potwierdzeniu powiedziano mi, że nam złożyć wniosek i sprawa już jest w toku. Podobnie sprawę załatwiam w sąsiednim urzędzie gminy.
Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adrian.kaszubskiOffline
Temat postu: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 01-07-2020 - 21:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2017
Posty: 430

Status: Offline
U mnie sprawa kopert wyglądała następująco.

Chciałem uzyskać kopertę mojego ojca w Rybniku (SL), pismo ogólne złożyłem przez Mój Gov.
Po 8 dniach dostałem odpowiedź, że koperty nie ma ponieważ ostatni dowód (stary książeczkowy, niestety ojciec "nie zdążył" już wymienić na nowy) został wydany w Koszalinie. Dodam tylko, że ojciec nie mieszkał już tam od 1985 roku. Gdzieś na forum wyczytałem, że należy pisać do urzędu w ostatnim miejscu zamieszkania, jednak jak się okazuje nie zawsze tak być musi. U mnie urzędnik poinformował, że ostatni dowód został wydany w Koszalinie ale inni urzędnicy w innych miejscowościach, aż tak "uprzejmi" być nie muszą. Napiszą, że koperty nie ma i tyle. Człowiek potem myśli, że zniszczona a może się okazać, że stary dowód był wydany w innej miejscowości...
Napisałem do Koszalina również przez MG i czekam grzecznie już drugi tydzień na odpowiedź.

Jeżeli chodzi o koperty od moich dziadków od strony ojca to wysłałem również pismo ogólne przez MG do UM w Sławnie (ZP) i po trzech tygodniach dostałem pocztą ksera kopert, skarbnica wiedzy - akty urodzeń, akt małżeństwa, którego nie miałem, wszystkie meldunki zamieszkania (mogłem odtworzyć trasę wędrówki dziadków z Bobrownik (KP) do Sławna). Znalazłem wyciągi z AU ich dzieci, miejsca pracy dziadków (także podczas wojny) itd. Minus kser jest taki, że zdjęcia nie najlepsze. A plus taki, że jedno zdjęcie babci z 62 roku w oryginale znalazło się w mojej kopercie Smile i wszystko za "free" Smile Teraz przymierzam się do dziadków od strony mamy, a potem pradziadków Smile

Pozdrawiam.

_________________
Adrian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 12-07-2020 - 09:35
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Wczoraj poprzez ePUAP wysłałem zapytanie o koperty dowodowe do UM w Wieluniu.

"Wnioskuję o skan zawartości koperty dowodowej Stanisławy Makuch (zmarłej 07.01.2020 r. w Kurowie k. Wielunia), mamy mojej mamy Marii Pawelec z d. Makuch. Dokumentacja jest potrzebna do celów prywatnych, związanych z pisaniem książki o genealogii rodziny oraz budową drzewa genealogicznego."
Jeśli dostanę odpowiedz to dam znać, jak się sprawa potoczyła.

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 12-07-2020 - 11:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
adrian.kaszubski napisał:

[...]
Gdzieś na forum wyczytałem, że należy pisać do urzędu w ostatnim miejscu zamieszkania, jednak jak się okazuje nie zawsze tak być musi. [...]



Pytanie, czy było to miejsce stałego zamieszkania? Jeżeli tak, to gdzieś zawiódł obowiązek wymiany dowodu (może krewny nie zdążył?), jeśli nie było to miejsce stałego meldunku, to urzędnik prawidłowo skierował do Koszalina.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 20:44
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Witam!

Mam pewną zagwozdkę i chciałbym poradzić się osób bardziej doświadczonych Smile
Po przeczytaniu całego wątku dotyczącego kopert dowodowych, zdecydowałem się pisać do urzędów miejskich, właściwych dla miejsca zameldowania osób których poszukiwałem.
Pierwszy urząd, który mi odpisał to Urząd Miasta i Gminy Wieleń i (co ciekawe) od miłej Pani pracującej w USC dowiedziałem się, że w archiwum urzędu nie ma żadnych kopert powstałych przed 1974 rokiem a i nawet późniejszych jest bardzo mało.
Z pytań o 7 osób w archiwum ocalała tylko jedna koperta - mojego dziadka zmarłego w styczniu 1995 roku. Co ciekawe (przynajmniej dla mnie) nie zachowała się koperta mojego pradziadka zmarłego w grudniu 1995 roku, a więc w podobnym czasie jak dziadek Confused
Jeszcze większe zdziwienie wzbudził we mnie fakt, że nie zachowała się także koperta mojej prababci zmarłej w 2003 roku. Podobnie było z kopertami osób zmarłych w 1991, 1986, 1962 i 1957 (choć z tymi dwoma ostatnimi miałem świadomość, że będzie ciężko).
Czy nie jest dziwny brak koperty osoby zmarłej w 2003? Wieleń nie jest dużym miastem (ok. 6 tys mieszkańców), więc czy możliwe jest żeby niszczyli je dla uzyskania miejsca?
Dodam, że urzędnicy nie byli wstanie wyjaśnić, czy zostały zniszczone czy gdzieś przekazane.

Po doświadczeniach z urzędem miejskim, zdecydowałem się kontaktować z starostwem powiatowym (pow. czarnkowsko-trzcianecki) i tam uzyskałem informację, że co prawda koperty może i są ale urzędnikom bardzo ciężko "ogarnąć" ich zasób archiwalny, bo koperty dowodowe są opisane numerami dowodów osobistych.
I jeśli numeru nie znam to mi nie pomogą - "bo nie" Sad

Przez to z powrotem trafiłem do urzędu miasta by postarać się o uzyskanie numerów dowodów. Z siedmiu osób, uzyskałem cztery numery. Żałuję że nie udało się uzyskać numeru pradziadka zmarłego w 1986 roku - podobno urząd miał problem odnaleźć go w systemie, bo "nie miał przypisanego numeru PESEL".
W prywatnym zasobie rodziny nie odnalazłem dokumentów, które by taki numer zawierały. Z tego co wiem, dowody osobiste zabierano gdy zgłaszano śmierć danej osoby. Jedynie co oddawano to zdjęcie.

Po telefonie do starostwa jestem umówiony, że mam zadzwonić za tydzień Wink Pani przejdzie się do archiwum i zobaczy - czy i co mają. Ładnie poprosiłem, żeby spojrzała 2/3 koperty "obok" osoby, której znam numer dowodu. Może pradziadkowie składali razem wniosek i koperty będą obok siebie?

Po tym długim wywodzie mam do was parę pytań Wink

- Czy (jeśli nie uda mi się uzyskać numeru dowodu osobistego) mogę urząd jakoś "zmusić" do współpracy ze mną? Archiwum starostwa jest właściwie bezużyteczne dla osób, które tego numeru nie znają Confused A przecież dziadkowie nie zmarli tak dawno, więc coś się zachować powinno (taką mam nadzieję) Very Happy
- Gdzie jeszcze mogę szukać kopert dowodowych jeśli nie ma ich w urzędzie miasta i starostwie? Od razu uprzedzam, że AP w Pile oraz Poznaniu ich nie ma. Może archiwum ZUSu?

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 20:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
na początek może tak:
seria i numer pomoże - a będzie w KOM (kartotece osobowej mieszkańca) lub innej ewidencji (jeśli starsze niż 1986 przedPESELowskie), akcie notarialnym jakimś, umowie o energie elektryczną etc. w wielu miejscach się pojawiał, w tym w metryczce (patrz wątek o mteryczkach)

"- Czy (jeśli nie uda mi się uzyskać numeru dowodu osobistego) mogę urząd jakoś "zmusić" do współpracy ze mną? "
zależy od zakresu oczekiwanej współpracy i determinacji
tak urząd powinien móc znaleźć nie tylko po numerze i serii, powinien zewidencjonować i Nazwisko Imię

"Archiwum starostwa jest właściwie bezużyteczne dla osób, które tego numeru nie znają "
chyba, że np przymuszą AP (nadzór archiwalny) do podjęcia działań

" A przecież dziadkowie nie zmarli tak dawno, więc coś się zachować powinno!"
niekoniecznie - czytałeś więc wiesz - przed nadaniem kategorii "A" kopertom, było B/BE co oznacza, że mogło być brakowane (protokoły zniszczeń jednak powinny być)

" Gdzie jeszcze mogę szukać kopert dowodowych jeśli nie ma ich w urzędzie miasta i starostwie? Od razu uprzedzam, że AP w Pile oraz Poznaniu ich nie ma. "
raczej nigdzie, choć dopiero protokół zniszczenia określi że na pewno nigdzie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Co do metryczek - wysłałem prośbę do Archiwum w Milanówku, ale na odpowiedź czeka się średnio 8 miesięcy, więc może dopiero wtedy będę znał numer dowodu tych osób. Oczywiście zakładając, że Milanówek je znajdzie Very Happy
Przyznam, że jestem dość zdeterminowany co do poszukiwań tych kopert. Po paru latach mam więcej czasu na zajęcie się sprawą genealogii rodziny i chciałbym temat kopert zakończyć raz a dobrze. Naprawdę nie rozumiem założenia katalogowania zasobu archiwum z kopertami dowodowymi po numerze dowodu osobistego. Znam imiona, nazwiska, dokładne daty urodzenia, małżeństwa, zgonu, ostatnie miejsce zamieszkania, itp, itd. Z mojej perspektywy uzyskanie numeru dowodu jest praktycznie niemożliwe Confused
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 21:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
w ewidencji ludności - znasz adres ostatni? będzie w kartotece w meldunkach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 21:33
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Jakie lata obejmuje ewidencja? Jest szansa, że będą widniały osoby zmarłe w 1957 albo w 1962 roku?

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Koperta dowodowa do 1963r.  PostWysłany: 15-07-2020 - 21:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie wiem co w każdym miejscu w Polsce jest:)
część zdana, ale większość w urzędach jest
ewidencja teoretycznie obejmuje tak c.a. 180x-2020 Smile pytanie co jest , a jeśli jest to gdzie ..i często to jedynie nadzór archiwalny APowski miejscowy ogarnia w miarę

system też nie jednolity, pierwszy dowód, ostatni ?AC, SJ?
sprawdź co możesz:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Co do zasady, koperta dowodowa powinna znajdować się w UM odpowiednim dla ostatniego miejsca zameldowania osoby. W praktyce jednak, spotkałem się z sytuacją, że koperta znajdowała się UM, który wydał ostatni dowód osobisty. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy osoba już nie żyje a miejscowość, gdzie osoba mieszkała odłączono do innej gminy i taka koperta została już w pierwotnym urzędzie.
W większości przypadków nie podawałem nr dowodu a koperty zostały odnalezione. UM ma przecież dostęp do ewidencji ludności więc może sprawdzić wszelkie dane poszukiwanej osoby, w tym i nr ostatniego dowodu osobistego. Nigdy nie miałem z tym problemów, UM zawsze sam weryfikował sobie te dane.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 22:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie tylko wtedy. I jest opisane w wątku np case przechowywania w różnych dzielnicach Warszawy tylko po kryterium serii i numeru, bez związku z wydaniem i meldowaniem. Ot, porządki w magazynach i czymś się kierować musieli więc wybrali kryterium AC + SJ od XXXX1 do XXXX2 Mokotów, SJ od XXXX3 do XXXX4 Praga Południe itd

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2020 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
W moim przypadku osoby, o których koperty dowodowe prosiłem, urodziły się (choć nie wszystkie) i mieszkały przez kilkadziesiąt lat w Wieleniu. Tak jak wspominałem wcześniej, UM w Wieleniu posiada tylko koperty dowodowe od roku 1974 a i tak nie ma ich wszystkich. Z 5 osób zmarłych po 1974 roku znalazła się tylko jedna.

Dlatego zdecydowałem się pisać do starostwa - problemem jest jednak ten numer dowodu.
Teoretycznie mógłbym nadrabiać drogi i szukać numeru w inny sposób, ale jest to jak zabawa w kotka i myszkę. Piszę do urzędu, żeby znaleźli koperty a oni robią to tylko na podstawie numeru dowodu, który trzeba było oddać gdy ktoś zmarł i tak dalej i tak dalej Smile
Swoją drogą, w urzędzie miasta już chyba nie chcą mnie widzieć w sprawach genealogicznych Wink Byłem tam już tyle razy, że Panie pamiętają moje imię!

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.592965 sekund(y)