Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Górski_JarosławOffline
Temat postu: Koperty dowodowe, dowody osobiste..  PostWysłany: 13-03-2008 - 14:13
Sympatyk


Dołączył: 13-03-2008
Posty: 82

Status: Offline
Na forach:
WTG "Gniazdo"
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?t=481
i GenPol-u
http://www.genpol.com/index.phpname=PNp ... 2662#62662
poruszyłem temat kopert dowodowych, których zawartość wśród niektórych z nas mogłaby wzbudzić zainteresowanie.

Pozdrawiam

Jarosław Górski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: koperty dowodowe  PostWysłany: 13-03-2008 - 15:35
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Tak jak napisałem na GenPolu temat bardzo ważny dotyczący całego Środowiska. Poruszymy go w rozmowach z NDAP oraz być może później w MSWiA. Trzeba zapytać co na ten temat myśli druga strona i jakie są możliwości znalezienia rozwiązania.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KefasOffline
Temat postu: Dowody osobiste, teczki (koperty) dowodowe  PostWysłany: 08-02-2009 - 07:53
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2007
Posty: 44
Skąd: Łomża/Warszawa/ok. Białegostoku
Status: Offline
W jaki sposób można by uzyskać z USC kopię wniosku o wydanie dowodu osobistego mojej prababki, pradziadka z lat 40tych, 50tych, a może nawet przedwojennych?

Oprócz danych podstawowych otrzymałbym informację jak o sobie pisał mój przodek. Wiele razy spotkałem się z aktami USC w których np.: urzędnik/ksiądz wpisał Grotkowska, a osoba której wpis dotyczył podpisała się Gródkowska. Poza tym można by uzyskać zdjęcia naszych przodków z tamtego okresu.

Czy przed IIWŚ był obowiązek posiadania dowodów osobistych ze zdjęciami? Składało się wnioski tak jak teraz - z dwoma zdjęciami?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piętka_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2009 - 10:13
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 76
Skąd: Wolsztyn,Wiielkopolskie TG "GNIAZDO"
Status: Offline
Temat był szeroko dyskutowany na forum WTG "Gniazdo".Najlepiej zapoznaj się z tą dyskusją. http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... ?f=2&t=481

Pozdrawiam Jacek Piętka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: Dowody osobiste, teczki (koperty) dowodowe  PostWysłany: 08-02-2009 - 17:04
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam,
Można też wystąpić z wnioskiem (bez opłaty) o sprawdzenie dokumentów w teczce dowodowej do Biura Dowodów Osobistych przy Urzędzie Miasta bądź UMiG, UG w miejscu wydania ostatniego dowodu osobistego.
Pod warunkiem , że znamy serię i nr ostatniego dowodu oraz miejsce jego wydania (tzn. Urząd).
Jeżeli nie mamy serii i numeru dowodu należy we Wniosku poprosić o sprawdzenie, pomogą w
BDO Smile ,podając dane osobowe można ustalić dokument osobisty rodziców.
Informacje na Wniosku dowodowym są takie same jak w "książeczkowym" wydaniu
dowodu osobistego + adres zakładu pracy, szkoły, uczelni itd.
Możemy otrzymać kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem złożonego Wniosku z
teczki dowodowej po odpowiednim uzasadnieniu do jakich celów potrzebujemy kopię .
(opłata skarbowa 5 zł za stronę)
Różnie bywa z archiwizacją teczek dowodowych wytworzonych po 1945r. (1952, 1962-1966r. wymiana dowodów osobistych) zwłaszcza osób nieżyjących.

Proszę też przeczytać :

Strona MSWiA i temat :
„Udostępnianie danych ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych”, link:
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/381/3 ... e%20danych ( opłata skarbowa za informacje - 31 PLN)

Forum „Forgen” i temat: „ Metryczki dowodów osobistych w AAN”
link: http://forgen.pl/viewtopic.php?f=18&t=2461

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia Maria Smile
P.S. Mogę przesłać na maila wzór wniosku o sprawdzenie dokumentów... w teczce/kopercie dowodowej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KefasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2009 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2007
Posty: 44
Skąd: Łomża/Warszawa/ok. Białegostoku
Status: Offline
Bardzo dziekuję za szybką i konkretną odpowiedź!

_________________
Pozdrawiam,
Piotr G. Gryko

http://genealogia.gryko.info
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
harnasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2009 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 24-05-2008
Posty: 221

Status: Offline
Witam serdecznie.
Miłe zaskoczenie-właśnie wróciłam z Biura Dowodów .
Po spytaniu pani w urzędzie ,czy istnieje teczka mojego ojca ,urzędniczka od razu stwierdziła ,że to niemożliwe ,poneważ teczki osobowe niszczone są po 5 latach od śmierci.
Kiedy jej powiedziałam ,że mi bardzo zależy na tej teczce,ponieważ bardzo mało dokumentów zachowało się z kresów-pani zerknęła w komputer ,o dziwo w archiwum zachowały się teczki mojego ojca i jego brata .
Cała skarbnica wiedzy; akty urodzenia,karty przyznania obywatelstwa ,ankiety osobowe ze zdjęciami ,meldunki itd.
Pani urzędniczka tak się wkręciła w moje poszukiwania że w 10 minut miałam wszystko skserowane i najważniejsze bez żadnej opłaty.
Wszystkim poszukiwaczom życzę takich urzędników.Urzędniczka przekazała mi też dobrą wiadomość -teczki osobowe mają przechowywać przez 50 lat.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: Dowody osobiste, teczki (koperty) dowodowe  PostWysłany: 10-02-2009 - 13:35
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam,
gratuluję Smile Alicjo sukcesu. Napisałaś między innymi, że "Cała skarbnica wiedzy; akty urodzenia, karty przyznania obywatelstwa , ankiety osobowe ze zdjęciami ,meldunki - Karty meldunkowe itd. "

Faktem jest, iż można znaleźć w teczkach dowodowych oryginały lub odpisy aktów parafialnych oraz między innymi wymienione przez Alicję dokumenty.
W latach 1975 - 1976 przekazywano teczki dowodowe z KPMO, KDMO bądź KMMO (poprzedniego wystawcy do 1975r. dowodów osobistych) do nowo powstających Biur DO przy Urzędach Miast, Miast i Gmin i Gmin.
W związku z reformą administracyjną, znikały Prezydia (WRN,PRN,MRN i GRN) a powstawały Urzędy Wojewódzkie, Miejskie natomiast Gromady zamieniono na Gminy.

W okresie przekazywania teczek dowodowych z Komend Powiatowych, Dzielnicowych i Miejskich MO, robiono wielką selekcję dokumentów zebranych w teczkach. Przeszukano „przetrzebiono" je jeszcze przed przekazaniem, wyrzucano wiele dokumentów, które były nieakceptowane politycznie. Na skutek niezbyt na szczęście „skrupulatnego” przeszukiwania, można jeszcze w kopertach dowodowych znaleźć dokumenty różne, np.:
o pobycie na Syberii i nie tylko niemieckie "dokumenty ...”, np.:Kenkarta ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Kenkarta ).

W latach 1946 – 1955, tłumaczenia aktów – wypisów (odpisów) z ksiąg parafialnych wytworzonych przed 1945r., z języka łacińskiego wykonywał pracownik Sądu.
„Odpis” miał (Nr Repertorium) i poświadczanie „niniejszego tłumaczenia z okazanym dokumentem w języku łacińskim” przez Notariusza (pobierano też opłatę skarbową) .
„Odpis” potwierdzono za zgodność z oryginałem "pieczątką" Państwowego Biura Notarialnego w miejscowym Sądzie. Odpisy powyższe były wówczas oddawane do KPMO, KDMO lub KMMO i przechowywane w kopertach dowodowych.

Petent otrzymywał tekst przetłumaczony a oryginał jego aktu najczęściej wysyłano do Sądowego Archiwum. Niestety po pewnym okresie czasu, archiwalia te przestały praktycznie istnieć a dokumenty- oryginały aktów parafialnych też.
Można sprawdzić Urząd Stanu Cywilnego Łódź - Centrum (Śródmieście, Widzew, Polesie).
W archiwum Urzędu Stanu Cywilnego Łódź- Centrum znajdują się min. akta stanu cywilnego odtworzone w postępowaniu sądowym w okresie od dnia 28 października 1947 do 30 kwietnia 1952 roku

Pozdrawiam serdecznie Maria Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eldroza54Offline
Temat postu: Świecie n/Wisłą teczki dowodowe  PostWysłany: 30-05-2009 - 23:18
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2008
Posty: 142

Status: Offline
Witam serdecznie!!!!!!
Czy ktoś z forumowiczów wie gdzie są składowane w Świeciu nad Wisłą teczki dowodowe z całego powiatu ? Przecoeż Urzędy niszczą co roku te teczki , a w nich choćby zdjęcia . to wszystko jest palone - niepotrzebne.Rozumiem - brak miejsca.Proszę o adres w Świeciu . Pozdrawiam .Elżbieta. Embarassed
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zmadOffline
Temat postu: Świecie n/Wisłą teczki dowodowe  PostWysłany: 30-05-2009 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2009
Posty: 475
Skąd: Melbourne. Au
Status: Offline
Teczki dowodowe powinny byc przechowywane w Archiwum Miejskim w Swieciu.
Dokladna informacje powinnas otrzymac w Biurze Dowodow Osobistych tego miasta.
Co do niszczenia teczek, to nie powinnas sie obawiac ich zniszczenia.
Kiedy w ubieglym roku, bedac w kraju szukalem teczek w Krakowie i Wroclawiu otrzymalem informacje, ze wyszlo zarzadzenie zakazujace ich niszczenia.

Zbyszek Maderski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: Świecie n/Wisłą teczki dowodowe  PostWysłany: 31-05-2009 - 11:56
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam,
proszę przeczytać, co już napisano na temat teczek dowodowych :
Kopia wniosku o wydanie dowodu osobistego.
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... highlight=
można szukać w Biurze Dowodów Osobistych przy Urzędzie Miasta bądź Gminy – miejsca wydania ostatniego dowodu osobistego. W Archiwum danego BDO są teczki z wnioskami wydanych dokumentów tożsamości po roku 1945);
- wyszukiwanie danego Urzędu w Polsce,
linki:
Skorowidz teleadresowy –Samorządy - Polska ..
http://samorzady.polska.pl/skorowidz/in ... 986&type=1
np.: http://samorzady.polska.pl/skorowidz/in ... 362&type=0

bądź wyszukiwarka - USC oraz Urzędów Miast i Gmin:
http://www.usc.pl/s_urzedy.php?miasto=% ... gin=szukaj



Pozdrawiam serdecznie Maria


Ostatnio zmieniony przez maria.j.nie dnia 31-05-2009 - 12:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eldroza54Offline
Temat postu: teczki dowodowe  PostWysłany: 31-05-2009 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2008
Posty: 142

Status: Offline
Witam serdecznie !!!!!!
Nie znam numerów dowodów osobistych moich dziadków , ale spróbuję
napisać list do Świecia - w spr.teczek .Może jakimś cudem ?
Dziękuję za podpowiedzi.Pozdrawiam.Elżbieta Razz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anamorfOffline
Temat postu: teczki dowodowe  PostWysłany: 31-05-2009 - 12:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2009
Posty: 151

Status: Offline
witam

Z moich ustaleń w Krakowie wynika, że pod koniec lat 70-tych władze zadecydowały o zniszczeniu dokumentacji. W wyniku tego w Krakowie są tylko koperty dowodowe osób zmarłych po 1980 roku.
W kopertach znajduje ( znajdowała się ) bardzo unikalna dokumentacja ze zdjęciami, często z okresu przedwojennego i okupacji. Dlatego tym bardziej nie rozumiem decyzji o zniszczeniu tych archiwów podjętych podobno w okresie późnego Gierka.
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dominikkOffline
Temat postu: teczki dowodowe  PostWysłany: 31-05-2009 - 14:03
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 385
Skąd: Tomaszów Maz./Rawa Maz.
Status: Offline
Witam!
Jeżeli chodzi o teczki dowodowe, zwane też kopertami dowodowymi sprawa jest następująca. Pierwsze powszechne wydanie polskich dowodów osobistych odbyło się na przełomie 1951/1952 r. Do wniosku był dołączony akt urodzenia lub małżeństwa, 2 fotografię oraz opłata za wydanie takiego dowodu. Należało też oddać Kennkarte, jednak nie wszyscy to robili np. z powodu zagubienia lub tego, że była wydana na fałszywe imię i nazwisko. W wielu kopertach dowodowych można znaleźć Kennkarte. Następna powszechna już wymiana dowodów osobistych była na przełomie 1963/64 r. Nie wspominam o dowodach wydawanych np. po zawarciu małżeństwa (zmiana danych), uzyskaniu pełnoletności czy zagubieniu. Według instrukcji kancelaryjnej koperty oznaczone są sygnaturą B 10 i ulegają zniszczeniu po 10 latach. Do tego przepisu nie stosują się wszystkie urzędy, uzależnione jest to od ilości miejsca w archiwum. Największe prawdopodobieństwo zachowania się teczek dowodowych przed 1998 r. zachodzi w małych gminach. Można tam znaleźć teczki dowodowe, dowodów wydanych po 1975 r. Cudem będzie jeżeli komuś uda się odszukać teczkę dowodową, osoby zmarłej przed 1976 r., ponieważ takie teczki dawno już zostały zniszczone. Wspomnę jeszcze, że przed 1976 r. dowody osobiste wydawała Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej, po tym roku Naczelnicy, jeżeli chodzi o gminy, a obecnie to już chyba każdy wie.
Pozdrawiam
Dominik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
harnasOffline
Temat postu: teczki dowodowe  PostWysłany: 31-05-2009 - 18:01
Sympatyk


Dołączył: 24-05-2008
Posty: 221

Status: Offline
Witam !!!
Teczki dowodowe mojego ojca i stryja z 1952 r. znalazłam w terażniejszym Biurze Dowodów Osobistych.
A w nich metryki urodzenia,ankiety i deklaracje o sobie,(w deklaracjach fotografie, miejsce pracy ,miejsce urodzenia ,zameldowania),Karty osobowe,poświadczenia obywatelstwa,oraz karty z odciskiem palca.
Dla mnie to skarbnica wiedzy,ponieważ pochodzą z dzisiejszej Ukrainy.
Pozdrawiam
Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 3.157150 sekund(y)