Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2014 - 05:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Etymologii tych nazwisk Derem, Deremow nie ma w moich źródłach. Mogą pochodzić od od dera ‘grube okrycie’, od niemieckich nazw osobowych Dähre, Därr.

Pozdrawiam cieplutko,

Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Jedliński / Jedleński, Chojecki, Żegnałek vel Zegnałek.  PostWysłany: 25-09-2016 - 16:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Widząc tak szczegółową analizę etymologii nazwisk i ja pokuszę się na skonfrontowanie mojej wiedzy dotyczącej nazwiska Dławichowski. Tym bardziej, że mam dwie wykluczające się wersje i szukam "papierka lakmusowego". Proszę więc wybaczyć, że wraz z prośbą nic więcej nie piszę, by nic nie sugerować. Bardzo prosi:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu: Jedliński / Jedleński, Chojecki, Żegnałek vel Zegnałek.  PostWysłany: 25-09-2016 - 16:52
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Witam

W/g dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego


Nazwisko utworzono prawdopodobnie przyrostkiem –owski od nazwy osobowej Dławich, ta od dławić: 1. gnieść, ugniatać „garncarz miękką glinę dławiąc lepi naczynie, 2. tłoczyć, wytłaczać, wyciskać, 3. ściskać za gardło, dusić, 4. uciskać, przygniatać, ciemiężyć, 5. dławić robotę = robić z niechęcią, spychać, lekceważyć - Słownik warszawski


opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch

główne źródła:

Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Zofia Kaleta, „Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odmiejscowe nazwy osobowe”, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1997

Dławichowski - od dławić, dławić ‘dusić, gnieść’

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Jedliński / Jedleński, Chojecki, Żegnałek vel Zegnałek.  PostWysłany: 25-09-2016 - 23:12
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Dziękuję ślicznie Szuwarowi. a co na to ROMAN_B? Bo mój pra-pra był w 1580 roku właścicielem młyna wodnego na Goplenicy. Docieka:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 00:36
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Coś mi się zdaje, że pan sobie zażartował... wkleiłem tu wcześniej posta ale go śpiesznie usunąłem. Jezioro Goplenica ma druga nazwę polską i niemiecką to odpowiednio: Skąpiec i Geizhals. Od Geizhalsa do Dławicha droga niedaleka.

Pozdrawiam pięknie. Cool

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Witam

Odnośnie nazwiska Dławichowski .Przepraszam że wtrącam swoje trzy grosze !

Pan Krzysztof z Koszalina napisał

,, mój pra-pra był w 1580 roku właścicielem młyna wodnego na Goplenicy,,

Gopło w opisie Długosza to jedno z największych jezior Polski. Stąd wypływała Goplenica, uchodząca do Warty w
pobliżu Morzysławia. Nie pozostały po niej żadne ślady. Przekopanym korytem Goplenicy płynie kanał Warta–Gopło.

Jak podaje Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego

Goplenica wieś pow.nieszawski gmina Ruszkowo parafia Połajewo

a także


Gopło

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_II/684

http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_VIII/644

Może się mylę ?

_________________
Andrzej


Ostatnio zmieniony przez Szuwar dnia 26-09-2016 - 12:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Khm....


https://www.google.pl/maps/place/Goplen ... 19.4686997

http://elblag.fotopolska.eu/Jezioro_Goplenica_Elblag

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Panie Zbigniewie jestem teraz już pewny proszę przeczytać

Krzysztof Artur Dławichowski - Drzewo genealogiczne

http://gen-her.pl/_files/arty/kad-dlawichowscy_art.pdf

i Pana Khm ?

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 12:58
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Panie Andrzeju. To nazwisko jest za stare na taka etymologię!

Khm... Oparłem się jak widać na inszych Goplenicach. Wink Natomiast co widać w tekście pdf jednak chodzi o dopływ Gopła na Kujawach. Tu racja jest po pana stronie. Co z tego wynika? Dalej nic. Słownik starożytności słowiańskich słowo gopło wywodzi od "pło" = bagno + "go" przedrostek oznaczający coś dużego. Niemieckie źródła wprost łączą znaczenie ze skąpcem, sknerą itp. Moim zdaniem słowo dławich koresponduje znaczeniowo ze słowem sknera. I dokładnie tom napisał.

Dalsza dyskusja wieczorem. Teraz mam do "uklepania" kilkadziesiąt skrzynek owocowych a'la moda z Ikei. Wink

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu: Re: Jedliński / Jedleński, Chojecki, Żegnałek vel Zegnałek.  PostWysłany: 26-09-2016 - 15:53
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Szuwar napisał:
Witam

W/g dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego


Nazwisko utworzono prawdopodobnie przyrostkiem –owski od nazwy osobowej Dławich, ta od dławić: 1. gnieść, ugniatać „garncarz miękką glinę dławiąc lepi naczynie, 2. tłoczyć, wytłaczać, wyciskać, 3. ściskać za gardło, dusić, 4. uciskać, przygniatać, ciemiężyć, 5. dławić robotę = robić z niechęcią, spychać, lekceważyć - Słownik warszawski


opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch

główne źródła:

Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999 Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
Zofia Kaleta, „Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odmiejscowe nazwy osobowe”, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1997

Dławichowski - od dławić, dławić ‘dusić, gnieść’


Etymologia nazwiska Dławichowski jest moim zdaniem zaznaczam moim poprawna i zbieżna z podaną w :

Krzysztof Artur Dławichowski - Drzewo genealogiczne

http://gen-her.pl/_files/arty/kad-dlawichowscy_art.pdf

w cudzysłowach cytaty z genealogii

,,Słowo Dławich wskazuje jednoznacznie na angina pect
oris - zespół objawów dusznicy,,

,, Unoszący się we młynie kurz i pył powodował u niego niewydolność krążenia a przez to duszności,,

w związku z przypadłością/chorobą/ otrzymał przezwisko a od niego nazwisko Dławich z przyrostkiem - owski

Gniazdo Rodowe - Kazimierz Biskupi

Teraz musimy poczekać na opracowanie etymologii Pana Romana

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Dalej. Tym razem już na pewniaka podtrzymuję swoje zdanie. Nazwisko Dławich+owski może pochodzić od skąpca. W jakimkolwiek kontekście w czasach kiedy pojawiło się nazwisko Dławich+owski nie ma związku z angina pectoris. Słownik polszczyzny 16 wieku natomiast wykazuje duże związki słowa z duszeniem owszem, ale raczej ryb w sieci, czegoś w czymś, kogoś przez kogoś. Są inne znaczenia przenośne, ale te chyba są zasadnicze. Słownik gwar natomiast podprowadza nas pod etymologię odniemiecką skąpca podpowiadając, że podstawa "dła"+ cośtam oznacza skąpca, kogoś kto coś dusi, a nie dusi się sam.

W gwarze kujawskiej funkcjonuje słowo "dowigrosz" (= dławigrosz) na określenie sknery.

Też jestem ciekaw co pan Roman na moją sugestię powie. W ciemno, bez źródeł też poszedłbym ścieżką od dławienia. Bardzo spójnie brzmi i koresponduje z tradycyjnym zawodem w rodzie, którego skutkiem może być alergia i "churchanie".

Pozostawiam dalej otwarte pytanie: czy istnieje związek znaczeniowy pomiędzy Gopłem i sknerą/skąpcem?

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2016 - 22:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Wspaniale się czuję czytając kolegów wyszukiwanie kontekstów mego nazwisk. serdeczne dzięki za włożoną pracę. Opowiem o niej na planowanym na Boże Ciało przyszłego roku kolejnym zjeździe rodowym. Z wielkim szacunkiem i pokorą:
Krzycho z
Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Hipotetyczne rozważania o pochodzeniu nazwiska Dławichowski.  PostWysłany: 27-09-2016 - 01:58
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam Krzysztofie.
Nazwisko Dławichowski, według mnie ma następujący rozkład: Dławich + owski = Dławichowski. „Owski” – sufiks złożony, który pochodzi od przyrostka –ski [ wo+ski = owski ]. Nie będę omawiał wszystkich funkcji tego formatu. Sufiks ten był bardzo często używany modelowo, to jest za jego pomocą tworzono formy pochodne od nazwisk odapelatywnych, przeważnie wiejskich. Miana takie przekształcano na nazwiska typowo polskie, nobliwe i typu szlacheckiego. Nazwiska szlacheckie uważane były za lepsze od nazwisk mieszczańskich czy chłopskich a więc dotychczasowe nazwy osobowe przerabiano na wzór i podobieństwo nazwisk szlacheckich. Zatem, z Barana [ od nazwy zwierzęcia baran ] powstał Baranowski a z Derdy [ od czasownika derda, dyrda ‘człowiek szybko, czasami wolno chodzący’] utworzono Derdowskiego i tak powstały nazwiska strukturalne. Tak więc miano Dławich, które jest rdzeniem nazwiska Dławichowski, było pierwotną nazwą osobową od której urobiono nazwisko Dławichowski na wzór i podobieństwo nazwiska szlacheckiego poprzez dodanie do niego przyrostka –owski. Zatem, Dławich to miano, które było (proto)nazwiskiem. Nazwa osobowa Dławich jest derywatem utworzonym za pomocą sufiksu –ch w części sufiksalnej. Tak więc rdzeniem tej nazwy osobowej jest temat Dławi–. Sufiks –ch od najdawniejszych czasów należał do formatów zdrobniających i spieszczających oraz do grupy sufiksów przy pomocy, których tworzono skrócone nazwy osób od dwuczłonowych imion, przezwisk, przydomków o podstawie onomastycznej i apelatywnej.
Temat Dławi–, w mojej ocenie, może być częścią bardzo rzadkiego i specyficznego złożonego apelatywu, który tworzył złożone przezwiska. Takimi przezwiskami były nazwy własne osób typu:
• Babrzy–mąka [: babrać + mąka ‘pierwotnie przezwisko piekarza ] < Babrzymąka;
• Pali–chleb [: palić + chleb ‘pierwotnie przezwisko piekarza ] < Palichleb;
• Parzy–mięso [: parzyć + mięso ‘pierwotnie przezwisko rzeźnika’ < Parzymięso;
• Sobie–pan [: pan + sobie ‘pierwotnie przezwisko osoby, która była sobie panem – nie miała nad sobą pana ] < Sobiepan.
Jak pisał Zygmunt Gloger w Słowniku rzeczy starożytnych: ”Naród tak dalece kochał się w formach zdrobniałych i skróconych swoich imion, iż używano takowych często w dokumentach z pominięciem ich formy głównej”.

Moim skromnym zdaniem nazwisko Dławichowski prawdopodobnie powstało od skróconej nazwy osobowej Dławich a ono od złożonego [ apelatywu ] przezwiska Dławi?????? [ Dławi–?????? ]. Dławich raczej pochodzi od czasownika dławić.

To tylko moja zerowa hipoteza, raczej daleko idące rozważania.

Pozdrawia – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Hipotetyczne rozważania o pochodzeniu nazwiska Dławichowski.  PostWysłany: 27-09-2016 - 09:00
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Ślicznie dziękuję koledze ROMAN_B za odpowiedź. Jest właściwa. posiadam bowiem testament z 1612 roku w którym Katarzyna młynarka, wdowa po młynarzu Lenarcie rozpisuje majątek na dwie córki. Natomiast dwóch synów nic nie dostaje. Maciej Dławich jest wtedy burmistrzem Kazimierza Biskupiego. Jego syn Maciej za kilkanaście lat, już jako Dławichowski też jest burmistrzem tego miasta. Drugi syn Lenarta, Roch Ziarny jest kantorem lechickim. Nigdy nie byliśmy garncarzami, by dłabić glinę. Byliśmy młynarzami by protoplasta z alergią dusił się w młynie kurzem i wybrał inną "fuchę". Aby było śmieszniej ja i mój syn Hubert, także jesteśmy alergikami. Więc skłaniam się do tej teorii. Tylko nie wiem, czy słusznie. Chciałbym mieć pewność. A tak?
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzuwarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2016 - 20:31
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2015
Posty: 234

Status: Offline
Gawroński_Zbigniew napisał:
Dalej. Tym razem już na pewniaka podtrzymuję swoje zdanie. Nazwisko Dławich+owski może pochodzić od skąpca. W jakimkolwiek kontekście w czasach kiedy pojawiło się nazwisko Dławich+owski nie ma związku z angina pectoris. Słownik polszczyzny 16 wieku natomiast wykazuje duże związki słowa z duszeniem owszem, ale raczej ryb w sieci, czegoś w czymś, kogoś przez kogoś. Są inne znaczenia przenośne, ale te chyba są zasadnicze. Słownik gwar natomiast podprowadza nas pod etymologię odniemiecką skąpca podpowiadając, że podstawa "dła"+ cośtam oznacza skąpca, kogoś kto coś dusi, a nie dusi się sam.

W gwarze kujawskiej funkcjonuje słowo "dowigrosz" (= dławigrosz) na określenie sknery.

Też jestem ciekaw co pan Roman na moją sugestię powie. W ciemno, bez źródeł też poszedłbym ścieżką od dławienia. Bardzo spójnie brzmi i koresponduje z tradycyjnym zawodem w rodzie, którego skutkiem może być alergia i "churchanie".

Pozostawiam dalej otwarte pytanie: czy istnieje związek znaczeniowy pomiędzy Gopłem i sknerą/skąpcem?



Panie Zbigniewie zostałem wywołany przez Pana do tablicy -odpowiadam
na pytanie jaki ma związek Gopło z ze sknerą/skąpcem - dla mnie nie ma
Natomiast Gopło ma związek z rzeką już nie istniejącą Goplenicą na której miał młyn pra- pra dziad Pana Krzysztofa i nic więcej.
O tej angina pectoris można przeczytać :

Krzysztof Artur Dławichowski - Drzewo genealogiczne

http://gen-her.pl/_files/arty/kad-dlawichowscy_art.pdf

i podaje to jako cytat.

Dławich - nazwisko /przezwisko mogło powstać od choroby zwanej -
Pylica płuc

choroba układu oddechowego spowodowana wdychaniem pyłu,
w przypadku znacznego zapylenia miejsca pracy może rozwinąć się już po 5 latach pracy. Charakterystyczną cechą choroby jest występowanie przewlekłego zapalenia oskrzeli i postępującej rozedmy płuc.
W dawnych latach była to choroba młynarzy

Lub alergia na pył zbożowy

Panie Krzysztofie ja podałem Panu genezę nazwiska Dławichowski

W/g dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

http://www.genezanazwisk.pl/content/d%C5%82awichowski

opracowanie etymologii nazwisk - Ewa Szczodruch
Dławichowski - od dławić, dławić ‘dusić, gnieść’

Nigdzie nie napisałem że Pana przodkowie byli garncarzami - jak Pan to określił ,,nie byliśmy garncarzami, by dłabić glinę,,.

Konkluzja - w mojej odpowiedzi jak i odpowiedzi Pana Romana

Dławichowski
pochodzi prawdopodobnie od dławić

_________________
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.168770 sekund(y)