Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mkiwiorOffline
Temat postu: Armia Andersa - Kiwior Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 08-01-2022 - 22:09
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-07-2020
Posty: 70
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry,

poszukuję informacji na temat dalszych losach brata mojego dziadka, lub na temat jego miejsca śmierci czy pochówku.

KIWIOR Józef Piotr urodził się 3 grudnia 1905 roku w Machowej koło Pilzna jako syn Jana i Anny. Gdy w trakcie II Wojny Światowej Wojsko Polskie przechodziło przez wieś, on dołączył do nich jako cywil na tzw. "forszpana' i wyruszył wraz z nimi w kierunku wschodnim.

Informacje te posiadam z przekazu rodzinnego, a potwierdzone zostały dokumentami z Sądu Powiatowego w Dębicy: sygn. 33/602/502 AN w Krakowie, Oddział w Tarnowie.

Dotarł z wojskiem aż pod Tarnopol, a tam już 18 września został schwytany i trafił do łagru. Od 4 czerwca 1940 roku przebywał w obozie w Siewżełdorłagu, a potem przeniesiono go do Juży. 12 sierpnia 1941 po amnestii został zwolniony i wstąpił 3 września 1941 roku do Armii Andersa w miejscowości Tatiszczewo, gdzie znajdował się punkt formacji wojska.

Informacje potwierdzone przez: IPN Indeks represjonowanych i Centralne Archiwum Wojskowe - teczka personalna z rosyjskich archiwów. W aktach jest określany jako Józef Janowicz Kiwier/Kiwer.

W tym miejscu urywa się ślad.

Skontaktowałem się z Ministry of Defence w Ruislip w Wielkiej Brytanii, nie posiadają żadnych danych. Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego również potwierdził, że nie figuruje na liście PSZ w ZSRR 1941/1942 i najprawdopodobniej nie przekroczył granicy z Iranem: "Z odpowiedzi, którą Pan otrzymał od brytyjskiego MON wynika, że nie przekroczył granicy do Iranu w 1942 jako wojskowy, inaczej by u nich figurował. Żołnierze PSZ w ZSRR, którzy byli ewakuowani do Iranu przechodzili spod sowieckiego dowództwa operacyjnego pod brytyjskie dowództwo operacyjne. Możliwe, że zgłosiwszy się do wojska w Tatiszczewie, zmarł przed formalnym zapisaniem się w szeregi, względnie może uznano jako niezdolnego do wojskowej służby co oznaczałoby, że zmarł jako cywil. W wykazie osób cywilnych ewakuowanych z ZSRR na Środkowy Wschód również nie figuruje."

Wobec powyższego wydaje mi się, że zmarł na terenie ZSRR.

Polecono skontaktować mi się z Polską Misją Katolicką w Anglii i Walii, co też zrobiłem rok temu w kwietniu i dalej czekam na odpowiedź.

Skontaktowałem się również z PCK - nic nie posiadają. Udało mi się poprosić IPN o pomoc, ale narazie czekam.

Czy jest coś jeszcze co mógłbym zrobić? Próbowałem odnaleźć czegoś w rodzaju spisów polskich cmentarzy - ludzi powiązanych z Andersem, ale, nie znając rosyjskiego, wydaje się to poza moimi możliwościami.

Pozdrawiam,
Marcin Kiwior


Ostatnio zmieniony przez mkiwior dnia 07-04-2022 - 23:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Armia Andersa - KIWIOR Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 08-01-2022 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 331

Status: Offline
Cześć,

To, że tam gdzie szukałeś, nie ma danych, nic nie oznacza.
Brat mojego dziadka ma podobną historię, z Komi wprawdzie jechał innymi transportami ale do Tatiszczewa trafił w tym samym dniu co Twój krewny, przeszedł cały szlak bojowy i finalnie trafił do Kanady. W żadnych archiwach dot Armii Andersa dotychczas go nie znalazłem ale... w domu są zdjęcia np. z wycieczki do Betlejem i z klasztoru MC. Więc założenie, że zmarł w ZSRR to IMO bardzo daleko posunięte. W każdym razie Józefa Kiwiora nie znajduję w rejestrze polskich żołnierzy, którzy zmarli lub zginęli na obczyźnie w latach 39-45.

Pozdrawiam
Paweł

A BTW - nie w Siewżeldorłagu. Siewżeldorłag to północny obóz budowy kolei NKWD. (Севжелдорлаг (Севжелдорстрой) — Северный железнодорожный исправительно-трудовой лагерь НКВД)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
linka25Offline
Temat postu: Armia Andersa - KIWIOR Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 08-01-2022 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 07-10-2021
Posty: 71
Skąd: Łódź
Status: Offline
może na tyc stronach znajdzie Pan potrzebne informacje https://indeksrepresjonowanych.pl/int/ oraz https://straty.pl

_________________
Ewelina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MajaWojdalskiOffline
Temat postu: Armia Andersa - KIWIOR Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 09-01-2022 - 02:14
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2011
Posty: 337
Skąd: USA
Status: Offline
Przy tak dobrze zorganizowanych poszukiwań może Pan już znać to żródłó, ale jeżeli nie, to polecam:
https://www.polishexilesofww2.org/
zarówno "Archival Lists" jak i "Other Info" może być pomocne.

Pozdrawiam,

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mkiwiorOffline
Temat postu: Re: Armia Andersa - KIWIOR Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 14-01-2022 - 19:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-07-2020
Posty: 70
Skąd: Kraków
Status: Offline
PawelKoss napisał:
To, że tam gdzie szukałeś, nie ma danych, nic nie oznacza.
Brat mojego dziadka ma podobną historię, z Komi wprawdzie jechał innymi transportami ale do Tatiszczewa trafił w tym samym dniu co Twój krewny, przeszedł cały szlak bojowy i finalnie trafił do Kanady. W żadnych archiwach dot Armii Andersa dotychczas go nie znalazłem ale... w domu są zdjęcia np. z wycieczki do Betlejem i z klasztoru MC. Więc założenie, że zmarł w ZSRR to IMO bardzo daleko posunięte.

Też prawda. Nie posiadam ani dokumentu potwierdzającego jego przeżycie, jak i śmierć. Tak więc obie możliwości powinny być dalej rozważane.

Bardzo zainteresowało mnie to, że i brat Pana dziadka, jak i brat mojego, byli tego samego dnia zapisani w Tatiszczewie. Czy wie Pan w jakiej dokładnie jednostce służył Pana krewny? Zastanawiam się czy można założyć, że w danym miejscu i w danym czasie zapisywano ich do tej samej jednostki, np. piechoty o konkretnym numerze i pod konkretnym dowództwem. Może udałoby się dzięki temu zawęzić nieco obszar poszukiwań, który w przypadku Armii Andersa jest ogromny?

MajaWojdalski napisał:
Przy tak dobrze zorganizowanych poszukiwań może Pan już znać to żródłó, ale jeżeli nie, to polecam:
https://www.polishexilesofww2.org/
zarówno "Archival Lists" jak i "Other Info" może być pomocne.

Przepięknie Pani dziękuję. Długo szukałem podobnej strony. Niestety, nie udało mi się odnaleźć żadnego śladu. Przeglądnąłem nawet te bardziej kreatywne pomyłki w nazwisku...

Pozdrawiam,
Marcin Kiwior
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Re: Armia Andersa - KIWIOR Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 14-01-2022 - 20:31
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 331

Status: Offline
mkiwior napisał:


Czy wie Pan w jakiej dokładnie jednostce służył Pana krewny? Zastanawiam się czy można założyć, że w danym miejscu i w danym czasie zapisywano ich do tej samej jednostki, np. piechoty o konkretnym numerze i pod konkretnym dowództwem. Może udałoby się dzięki temu zawęzić nieco obszar poszukiwań, który w przypadku Armii Andersa jest ogromny?



Niestety nie. Stryj po wojnie popłynął do Kanady a Kanada zaczęła przyjmować uchodźców bardzo późno. Później musiał odpracować zgodę na imigrację, pracował na farmie w Albercie i dopiero później trafił do Toronto, gdzie zamieszkał. Z czasów wojny jego synowie mają trzy zdjęcia. Być może gdzieś są jeszcze dokumenty ale raczej w tej chwili niedostępne. Jeśli ktoś by chciał "powalczyć" z identyfikacją po mundurze, to mogę wrzucić zdjęcie z wyjazdu polskich żołnierzy do Betlejem. Z tym, że istnieje ryzyko, że jednak ludzi przydzielano zgodnie z ich zawodem lub specjalizacją w wojsku przedwojennym.

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kocurekOffline
Temat postu: Re: Armia Andersa - Kiwior Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 07-04-2022 - 02:08
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2015
Posty: 193

Status: Offline
"(..) Z odpowiedzi, którą Pan otrzymał od brytyjskiego MON wynika, że nie przekroczył granicy do Iranu w 1942 jako wojskowy, inaczej by u nich figurował. Żołnierze PSZ w ZSRR, którzy byli ewakuowani do Iranu przechodzili spod sowieckiego dowództwa operacyjnego pod brytyjskie dowództwo operacyjne. Możliwe, że zgłosiwszy się do wojska w Tatiszczewie, zmarł przed formalnym zapisaniem się w szeregi, względnie może uznano jako niezdolnego do wojskowej służby co oznaczałoby, że zmarł jako cywil. W wykazie osób cywilnych ewakuowanych z ZSRR na Środkowy Wschód również nie figuruje."

Wobec powyższego wydaje mi się, że zmarł na terenie ZSRR".


Szanowny Panie,
Chorych i niezdolnych do służby przewożono z Tatiszczewa od razu do Uzbekistanu wg uchwały RKL z 01.10.1941 r. Akcje zakończono 19.11.1941 i umieszczono na terenie tej republiki ponad 16 tys. żołnierzy. Głównie w Ferganie, Samarkandzie i Bucharze. Tam trzeba więc szukać zgonu, jakkolwiek najpewniej wśród cywili (ostatecznie tak byli klasyfikowani). Przeglądnąłem Panu swoje listy tych zmarłych (ponad 6 tys.), ale nazwiska Kiwior nie ma. Może archiwa państwowe Uzbekistanu pomogą w tej sprawie, kroki prosze skierować przede wszystkim do Buchary i Samarkandy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mkiwiorOffline
Temat postu: Re: Armia Andersa - Kiwior Józef - ur. 3 grudnia 1905 roku  PostWysłany: 07-04-2022 - 23:48
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-07-2020
Posty: 70
Skąd: Kraków
Status: Offline
Bardzo uprzejmie Panu dziękuję za zainteresowanie się tematem i za wskazówkę. Skontaktuję się z Uzbekistanem i zobaczymy czy uda mi się czegoś dowiedzieć.

Pozdrawiam,
Marcin Kiwior
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.569207 sekund(y)