Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
samhalikOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 05-12-2021 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 10

Status: Offline
Dzień dobry,

na tym forum znalazłem prośbę Pana Jakuba o tłumaczenie aktu dotyczącego osób, których szukam czyli Stanisława Bornejko https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 40a512c02b

Oczywiście do Pana Jakuba już napisałem, ale zwracam się z prośbą również do Państwa.

Chciałbym odnaleźć akt urodzenia Stanisława, ale przede wszystkim akt małżeństwa jego rodziców czyli Juliana i Franciszki Kuźnickiej. Niestety przeszukując akta z parafii Sejny i Berżniki nie odnalazłem tych akt.

W parafii Sejny są dwa akty urodzenia rodzeństwa Stanisława tj. Juliana w 1857 i Kazimiery w 1864. Teoretycznie Stanisław powinien urodzić się pomiędzy tymi datami ponieważ wg. aktu ślubu w 1888 roku miał 27 lat. Niestety aktu brak.

Podobnie ma się sprawa z małżeństwem i zgonem Juliana. Aktu małżeństwa nie znalazłem, a przeszukałem wszystkie akta z obu parafii do 1808 roku. Akt zgonu też jakby przepadł, a według aktu małżeństwa jego córki Kazimiery, nie żył już w 1885 roku.

Geneteka i projektpodlasie niestety nie zawierają informacji o Julianie. Jedyna wzmianka to informacja z herbarza, że Julian był synem Jakuba, ale nie mam żadnego punktu zaczepienia, że to ten sam Julian.

Nie mam pomysłu jak dalej ruszyć z poszukiwaniami żeby znaleźć akty dotyczące Juliana. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc chociażby we wskazaniu kierunku.

z góry dziękuję
Piotr Nowak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1547

Status: Offline
Zgon Juliana musiał nastąpić między 1876r. a 1885r.
14.I.1876r. zgłasza ur córki Bronisławy (akt 19)
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 272558_max

Była jeszcze Natalia (ur 1870r.) i Tekla (ur 1872r.)

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
samhalikOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 10

Status: Offline
Dziękuję ślicznie za pochylenie się nad moją prośbą. Nawet mimo zawężonego okresu nie jestem w stanie namierzyć aktu zgonu Juliana :/ Liczę jednak, że ktoś przy okazji trafi na jego akt zgonu lub ślubu Smile

Gdy rodzi się pierwszy syn Juliana, Julian, ma on według aktu 30 lat. Podobnie jednak jak w przypadku aktów zgonu i małżeństwa, nie ma jego aktu urodzenia w 1827 ani do roku 1808. Jakaś dziwna sprawa...
W tym pierwszym akcie jest wzmianka, że Julian jest ekonomem na Folwarku Klejwy, a świadkiem jest dziedzic tego folwarku. Poza tym Julian podpisuje się pod aktem swoim imieniem i nazwiskiem więc to nie był pierwszy lepszy chłop.

Na pewno podzielę się informacjami jeśli rozwiążę zagadkę.

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 18:21
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1547

Status: Offline
W poczekalni są akta ślubów z 1888r. a także aneksy do tych ślubów. Do ślubu 43 - Stanisław Bornejko i Agata Bućkun nie ma żadnych załączników, czyli urodzeni w tutejszej parafii. O ile akt ur Agaty jest w tej parafii to Stanisława brak.
A jakie informacje masz o Julianie (ur 1857r.) synu Juliana? Czy się ożenił, czy zmarł?
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... APSuwalki/

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
samhalikOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 18:53
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 10

Status: Offline
Nie mam żadnych informacji na jego temat. Nie ma jego zgonu ani ślubu. Przez chwilę nawet pomyślałem, że może zmienili mu potem imię na Stanisław, ale to chyba zbyt abstrakcyjny pomysł Wink

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 19:02
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1547

Status: Offline
Miałam taki przypadek wśród swoich przodków. Ksiądz pomylił imiona ojca i syna.
Mogło się zdarzyć, iż zapisujący wpisał przez pomyłkę imię ojca jako imię dziecka.

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
samhalikOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 19:17
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 10

Status: Offline
Zobaczymy, czekam na akt zgonu Stanisława, tam pewnie będzie informacja o dacie urodzenia to może uda się rozwiązać jedną zagadkę.

Tymczasem chyba przeszukam wszystkie parafie z powiatu Sejny i może na coś trafię
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 19:35
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nazwisko w latach wczesniejszych pojawia sie w miejscowosci Nowosady parafia Lubowo, a to chyba okolica.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
Ojciec dziecka jest z m. Nowosady chociaz chrzest byl w Sejnach.
Nazwisko ciut inne ale moze ma cos wspolnego z rodzina Bornejko z Sejn. Problem w tym, ze metryki
z parafii Lubowo nigdzie nie pojawiaja sie.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
samhalikOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 06-12-2021 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 10

Status: Offline
W parafii Kundzin też występuje to nazwisko (akt nie ma online) i w ogóle na Litwie jest sporo osób, ale nijak nie da się ich dopasować do tego Juliana

Ten Stanisław w 1814 bierze ślub, a w 1824 chowa ojca Wincentego. Potem ma sporo dzieci i wnuków w parafii Sejny. Jeden z synów, również Stanisław, w 1863 był w wojsku więc prawdopodobnie walczył w powstaniu.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KasiaBOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 02-01-2022 - 17:45


Dołączył: 02-01-2022
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry,
Z tej strony Katarzyna Bornejko Smile. Tak się składa, że od jakiegoś czasu interesuję się genealogią swojej rodziny. Mój prapradziadek, Stanisław Burnejko jest pochowany na cmentarzu w Sejnach, i jak można przeczytać na nagrobku, urodził się w 1839 r. Niedawno dowiedziałam się, że nazwisko panieńskie praprababci Agaty to właśnie Bućkun. W mojej rodzinie wielokrotnie nazwisko było przekręcane i nie wiadomo jaka jest jego pierwotna wersja, a na ten temat krążą legendy. Osobiście, myślę, że forma Burnejko jest bardziej prawdopodobną, pierwotną wersją z powodu jej konotacji z litewskim nazwiskiem - bodajże Burneikas. W ramach jednej rodziny są osoby noszące nazwisko Burnejko i Bornejko. Przykładowo, jeden z synów Stanisława – Józef, miał na nazwisko Bornejko, natomiast jego drugi, starszy syn (mój pradziadek) – Izydor, miał na nazwisko Burnejko. Syn Izydora, Edward (mój dziadek) miał na nazwisko Bornejko (stąd też moje nazwisko), natomiast wszyscy jego bracia mieli na nazwisko Burnejko… Czy możliwe, że mówimy o tym samym Stanisławie i Agacie, czy to „jeden na milion” zbieg okoliczności?
Link do grobu moich prapradziadków: http://nieobecni.com.pl/index.php?s=grob&id=199381
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PrzemekWOffline
Temat postu: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 25-04-2022 - 14:23


Dołączył: 25-04-2022
Posty: 5

Status: Offline
Witam wszystkich tu obecnych, czy ktoś z Państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na osobę o imieniu Aleksander ? Moja babcia miała panieńskie nazwisko Bornejko i jej ojcem był właśnie Aleksander.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 25-04-2022 - 15:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
PrzemekW napisał:
Witam wszystkich tu obecnych, czy ktoś z Państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na osobę o imieniu Aleksander ? Moja babcia miała panieńskie nazwisko Bornejko i jej ojcem był właśnie Aleksander.


Jakieś szczegóły - daty, miejsce ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PrzemekWOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 26-04-2022 - 12:13


Dołączył: 25-04-2022
Posty: 5

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
PrzemekW napisał:
Witam wszystkich tu obecnych, czy ktoś z Państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na osobę o imieniu Aleksander ? Moja babcia miała panieńskie nazwisko Bornejko i jej ojcem był właśnie Aleksander.


Jakieś szczegóły - daty, miejsce ?


żył w latach 1886-1941 przyjechał z dzisiejszej Litwy do Białej Podlaskiej około 1918 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 26-04-2022 - 13:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
PrzemekW napisał:
Arek_Bereza napisał:
PrzemekW napisał:
Witam wszystkich tu obecnych, czy ktoś z Państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na osobę o imieniu Aleksander ? Moja babcia miała panieńskie nazwisko Bornejko i jej ojcem był właśnie Aleksander.


Jakieś szczegóły - daty, miejsce ?


żył w latach 1886-1941 przyjechał z dzisiejszej Litwy do Białej Podlaskiej około 1918 roku.


Skorzystaj z lubgens
https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=1057
Aleksander to zapewne mąż Stanisławy Niczyporuk i ojciec Mieczysława i Marianny Stanisławy. Umarł w 1941 r. w Białej Podlaskiej
zgonów za 1941 nie widzę w archiwum
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wys ... sult_cur=2
więc zadzwoń do lokalnego urzędu stanu cywilnego i zamów odpis aktu zgonu. dowiesz się więcej wtedy wróć i poszukamy dalej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PrzemekWOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia Stanisława i akt ślubu Juliana Bornejko  PostWysłany: 26-04-2022 - 13:32


Dołączył: 25-04-2022
Posty: 5

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
PrzemekW napisał:
Arek_Bereza napisał:
PrzemekW napisał:
Witam wszystkich tu obecnych, czy ktoś z Państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na osobę o imieniu Aleksander ? Moja babcia miała panieńskie nazwisko Bornejko i jej ojcem był właśnie Aleksander.


Jakieś szczegóły - daty, miejsce ?


żył w latach 1886-1941 przyjechał z dzisiejszej Litwy do Białej Podlaskiej około 1918 roku.


Skorzystaj z lubgens
https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=1057
Aleksander to zapewne mąż Stanisławy Niczyporuk i ojciec Mieczysława i Marianny Stanisławy. Umarł w 1941 r. w Białej Podlaskiej


Bardzo dziękuję, za zainteresowanie, te dane posiadam, natomiast nie mam żadnych informacji o rodzeństwie, rodzicach, miejscu urodzenia, itd
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.782119 sekund(y)