Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Lewy_ElenaOffline
Temat postu: Włodzimierz Lewy, Warszawa  PostWysłany: 28-11-2021 - 18:25


Dołączył: 28-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Witam wszystkich,
nazywam się Helena Lewy, jestem tu nowa i z góry przepraszam za ewentualne błędy.
Jestem z Rosji, mieszkam w mieście Woroneż.
Razem z wujkiem ze strony ojca robimy rodowód i szukamy wszystkich informacje o rodzinie i korzeniach.
Utknęliśmy w pradziadka.
Bardzo proszę państwo o pomocy i sugestię.
Co znamy (co mamy) i co znaleźliśmy.

Pradziadek Włodzimierz syn Włodzimierza Lewy, w sierpniu roku 1918 złozył wniosek na wyjazd z Sankt-Petersburga do Warszawy.
Przyczyną wyjazdu zaznaczył ciężki stan zdrowia matki w podeszłym wieku. Mieszkał w Pawłowsku w okolicach Petersburga.
Urodzony w Warszawie dnia 23 czerwca (z kwestionariusza, według paszportu - 23 lipca) roku 1860.
Z zawodu jest krawcem.
Narodowość Polak. Wdowiec. W roku 1881 był powołany do wojska.
W kolumnie z zapytaniem czy ma krewnych za granicą zaznaczył 2 osoby:
Józefa Lewy, Solec, 46, Warszawa
Maurycy Lewy, Solec, 46, Warszawa

Syn Włodzimierza zmarł w młodych latach w roku 1912, w roku 1918 w Rosji został wnuk Włodzimierza, Leonidas, który zamieszkał z matką.

Więcej o losu Włodzimierza Lewy nic nie wiadomo. Jedynie w roku 1937 na przesłuchaniu jego wnuk powiedział że dziadek ok. roku 1917 wyjechał za granicę i żadnych kontaktów z nim nie ma. W czasie przeszukiwania mieszkania władze radzieckie znaleźli austriackie banknoty - ale to szczegół i może nic nie znaczyć.

Bardzo chcieliśmy dowiedzieć o losu Włodzimierza i na ile to możliwe o swoich korzeniach.
Co udało się znaleźć:
w roku 1915 w Warszawie ulica Solec pod numerem 46 istniał skład materiałów aptecznych właściciela Maurycego Lewy'ego.
W aktach starozakonnych odnaleziono akt urodzenia Maurycego
Lewy Maurycy, 1867, akt 206, cyrkuł 4
matka Maurycego to Józefa
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 103&y=2083
i jeszcze jeden akt dotyczący ślubu Maurycego
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =392&y=225

Z tego wynika że Maurycy Lewy może być młodszym bratem Włodzimierza, a Józefa - ich mamą.
Niestety aktu urodzenia Włodzimierza nie odnaleziono.
Przeciw tej wersji mówi to że imię ojca Włodzimierza Lewy - Włodzimierz (imię syna też Włodzimierz).
Imię ojca Maurycego - Fabian.
Rozumiem, że rodzina ma pochodzenie żydowskie i imiona mogą być zupełnie inne, i tu trzy wersje - albo Fabian w Rosji przewrócił się we Włodzimierza (to dziwnie bo Fabian nie jest skomplikowane dla Rosjan imię), albo mój pradziadek miał innego ojca, Włodzimierza, który mógł przy urodzeniu mieć inne imię, np Wolf.
Albo jest to trop fałszywy((

Nazwisko "Lewy" w Warszawie (i w świecie) dość popularne, pisownia niestety różna, przeszukaliśmy internet i skonstruowaliśmy taką wersję :
rodzina Lewy przybyła na tereny Warszawy albo na końcu wieku XVIII albo na początku wieku XIX, z Prus albo innych Niemiec. Mieli przedsiębiorstwo, i w roku 1827 do nich dołączyła się rodzina Epstein i mieli już wspólną firmę - Epstein A et Llevy. W tym kantor, później Dom handlowy, fabrykę świec.
W połowie wieku XIX Maurycy (senior) i synowie budują dom pod adresem Orla, 5-7.
Właśnie pod takim adresem (pod numerem 7) występuję później Fabian Lewy. Innego Fabiana nie znalazłam(
Ewentualnie Maurycy Lewy senior (zm. 06.08. 1875) miał synów Maurycy'ego i Fabiana,
Fabian z kolei miał synów Maurycego i mojego pradziadka Włodzimierza.
Na początku wieku XX rodzina nawet była spokrewniona z Epsteinami.
Dodam jeszcze że do tej samej rodziny należy (do rodziny Maurycego syna Maurycego) należy dość znana osoba - Ludwik Lewy, inżynier kolejowy, konstruktor parowozów. w kwestionariuszu wykazał: rodzice- Maurycy Natan Lewy, rok urodzenia 1821, matka - Debora z d. Rosen, r. ur. 1829, mieli dom pod adresem Orla, 5 i 7.
Oraz mam wzmiankę o Aleksandrze Antonim synie Maurycego Lewy.
Ten sam adres na Orlej , 7 ma Fabian Lewy w książkach teleadresowych.

Po wyjeździe Włodzimierza do Warszawy jego los nie jest znany.
W księgach teleadresowych juz II Rzeczy Pospolitej znalazłam, że w roku 1919 Włodzimierz Lewy założył firmę - Dom handlowy pod adresem Mokotowska, 61, w dokumentach rejestracyjnych zaznaczone oraz mieszkanie pod numerem 34.
Firma ta istniała co najmniej po rok 1939 (według ksiąg teleadresowych) i zajmowała się sprzedażą materiałow i towarów papierowych.
Pod tym samym adresem w latach międzywojennych czasami występuje Dom Handlowy Włodzimierz Lewy i Kottek.
Wygląda wszystko przepięknie ale znalazłam na www.geni.com stronę gdzie są wymienieni Kottek i Lewy i wychodzi że jest to zupełnie inna rodzina(

W AP Warszawa, Księgi rejestrowe RHA
sygnatura 13/85 Istnieje teczka pt Dom Handlowy Włodzimierz Lewy
ul. Mokotowska 61 m.34
1922-1954
ten ostatni rocznik to zagadka.
Oraz
L/48 Lewi Lewin Epstein ul. Gęsia, 5
1917 -
Jest jeszcze ostatni adres Włodzimierza Lewy'ego na Wspólnej.
W archiwum Sieradza jest teczka w której wymieniony Włodzimierz Lewi, ale niestety nie chodzi tam o moim pradziadku.

Bardzo proszę o sugestię i pomocy - bardzo chcemy dowiedzieć o los pradziadka. Przed II Wojną Światową był już w podeszłym wieku.
Nie wykluczam że z tym wszystkim się mylę i rzeczywistość zupełnie inna.
I że kluczem do prawdy będzie akt urodzenia pradziadka.
Ale niestety nie mam.

bardzo cieszyłaby z odnalezienia krewnych, nawet dalszych.
Pozdrawiam,
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Włodzimierz Lewy, Warszawa  PostWysłany: 28-11-2021 - 19:35
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Witaj Eleno,
Ten akt zgonu by pasowal gdyby nie ta zona bez imienia.
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 1881&y=216

Jak nazywala sie jego zona? byl wdowcem ale imie moze gdzies wyplynelo ?

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewy_ElenaOffline
Temat postu: Włodzimierz Lewy, Warszawa  PostWysłany: 29-11-2021 - 07:49


Dołączył: 28-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Grażyno, dziękuje bardzo!
Na 99,99% to on, mój Włodzimierz Lewy, którego szukam.
Miał żonę Aleksandrę córkę Wasylego, która była prawosławną.
Raczej przeszedł na prawosławie przed ślubem i otrzymał imię Włodzimierz, prawdziwego imienia nie znam(
Myślę że slub odbył się na terenu Rosji, może odbywał tam służbę wojskową i został.
Wtedy mogło być zmieniono i imię ojca, bo imienia bo prawosławnego imienia Fabian nie ma.
Mam anketę Włodzimierza na wyjazd, sierpień roku 1918, napisał że jest wdowcem.
To jedynie co nie zgadza się z tym aktem, ale może było tak napisane żeby mógł wyjechać w tych skomplikowanych czasach i w tym haosie po rewolucji październikowej.

wciąż wygląda na to że Włodzimierz i Maurycy byli braćmi.
Pozdrawiam,
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Włodzimierz Lewy, Warszawa  PostWysłany: 29-11-2021 - 19:14
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Heleno,

Ja tez uwazam, ze to Twoj Wlodzimierz. Zgon zglaszaly osoby ktore nie mialy wiedzy o zmarlym.
Akt malzenstwa z prawoslawna moze zawierac jakies istotne informacje a wiec warto go zdobyc.
Jesli mieszkal w Pawłowsku to moze tam zmarla jego pierwsza zona. Slub w latach 1880 - 1890
mogl byc.
Jak mial na imie syn Wlodzimierza ?, gdzie zmarl ?
Kazda informacja z dokumentow moze byc bardzo pomocna.

Akt urodzenia Maurycego o ktorym wspominasz wyzej. Ojciec inne imie ale matka ta sama - Jozefa Rozengart
(Rosengardt) ewentualnie Rosengarten.
Slady tego nazwiska w Warszawie:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Czy przegladalas te metryki ? brak indeksow.
Akta stanu cywilnego wyznania mojżeszowego w Warszawie
https://metryki.genealodzy.pl/metryki.p ... 1&zs=0200d

W ksiegach adresowych dla Warszawy pojawia sie nazwisko Rosengart z imionami Maurycy i Wlodzimierz,
wyglada na to, ze byly imiona te ulubionymi w tych rodzinach.
https://genealogyindexer.org/
Problem w tym, ze dla wielu ksiag metrykalnych brak indeksow i trzeba je przegladac karta po karcie.

Powodzenia
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2021 - 19:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
większy problem w tym, że nie ma czego przeglądać - z mojżeszowych ASC skrawki zostały
Jeśli rodzina miała dom o znanym adresie, to dalsze losy rodziny najprościej mogą być do odnalezienia przez historię (hip, załączniki) nieruchomości.
Inne rozwiązania znacznie bardziej czasochłonne, kosztochłonne (np notariat).

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewy_ElenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 19:18


Dołączył: 28-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Grażyno i Włodzimierzu,
dziękuję bardzo za odpowiedzi i rady.

Może trochę się pomyliła i prowadziłam w błąd, teraz napisze dokładniej.
Włodzimierz syn Włodzimierza Lewy (1860-1920) - to mój praprapradziadek.
Ewenatualnie urodził się mając inne imię i jego ojciec - mój 4 x pra - ma na imię Fabian.

W roku 1880 urodził się jego syn, też Włodzimierz syn Włodzimierza ( 1880-1912). Zmarł w młodych latach.Zostawił syna Leonidasa (1909-1972)
W paszporcie WW -seniora napisane że był do wojska był powołany w roku 1881.

To znaczy kiedy już był żonaty i miał syna.
Założyłam taką wersję że w młodych latach przybył do Sankt-Petersburgu, gdzie juz studiowali jego kuzynowie (synowie wujka Maurycego Natana Lewy z ulicy Orlej, np Ludwik, który po uniwersytetu Warszawskim studiował na uniwersytecie transportu kolejowego w Spb, absolwent roku 1877), spotkał Aleksandrę, ożenił się z nią (przed tym zmienił wyznanie i z ludności warszwskiej był wpisany do ludności gubernii Sankt-Petersburgskiej), rodził się syn, w roku 1881 poszedł do wojska już nie z Warszawy a z miejsca zamieszkania w Rosji.

W ankiecie na wyjazd Włodzimierz Lewy pisał że jest Polakiem i wyznania prawosławnego.
Kiedy tragicznie zginął jego syn pomagał wdowie i wnuku. Z zawodu był krawcem, później miał w Spb Dom Handłowy (tak w książkach teleadresowych), sprzedawał ubrania.

Niestety aktu ślubnego Włodzimierza i Aleksandry nie mam, będę szukałam w archiwach Sankt-Petersburgskich. Mogło to być w Pawłowsku i w Spb też, ale może i gdzies indziej((

Będę po woli ogłądałam księgi starozakonnych.

Wygląda na to że Maurycy Marian Lewy jest bratem mojego Włodzimierza. Na dzień dzisiejszy chyba jego potomkowie mogą być moimi dalszymi krewnymi. W razie że miał dzieci.

Rozumiem że Holocaust oraz inne tragiszne wydarzenia i śladów warszawskiej linii Lewy znaleść ciężko.

dzieci Ludwika Lewy, syna Maurycego (r.ur. 1853) co najmniej w roku 1918 zamieszkały w Rosji (Wacław i Ryszard).

Bardzo chciałabym odznaleźć kogoś z rodziny i wymienić się informacją. Uzupełnić mozaikę swojego rodu.
Proszę uprzejmie jesli ktoś spotka dane napiszcie do mnie proszę.

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i pomóc,
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Proponuje dokladnie sprawdzic Sankt-Petersburg.
W ksiazce adresowej 1901 jest wymieniony Wlodzimierz syn Wlodzimieza LEWI
Moze to ta sama osoba sa tez inni.
https://arc.familyspace.ru/archive/Sank ... ett=%D0%9B

Na tej stronie tez mozna cos znalezc ale trzeba sie zarejestrowac.
https://www.jewishgen.org/databases/jgform.php

Ale ten Włodzimierz ( 1880-1912) urodzil sie w 1880 r., co jest w jego
akcie urodzenia, slubu i zgonu, jak nazywa sie jego matka.

Powodzenia
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 20:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ja nadal uważam, ze jeśli informacja o kamienicy przy Orlej jest potwierdzona - to zbadanie historii nieruchomości jest najbardziej efektywną ścieżką.
z samych taryf widać, że sukcesorzy zbyli nieruchomość, czyli można liczyć, że uregulowali sprawy spadkowe. Zapisy o tym kto dziedziczył (i co ważniejsze - także ew. kto został wykluczony) dadzą obraz rodziny
księga hipoteczna wraz ze zbiorem dokumentów jest w Archiwum Państwowym w Warszawie. Nie wiem czy całość, czy np tylko początkowe tomy - może nie obejmować początku XX wieku gdy to dziedziczenie i sprzedaż miała miejsce. Ale to najszybsze, najprostsze, najpełniejsze badanie.
Przy założeniu że Orla 5-7 faktycznie rodzinna..ryzyko - budżet na kwerendę ew. kopie pójdzie na obalenie miut, lub na wykazanie że to baaardzo daleka rodzina:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewy_ElenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 20:55


Dołączył: 28-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:

Na tej stronie tez mozna cos znalezc ale trzeba sie zarejestrowac.
https://www.jewishgen.org/databases/jgform.php


Dziękuje bardzo, Grażyno,
Będę próbowała.
Pozdrawiam, Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewy_ElenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 15:56


Dołączył: 28-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Włodzimierzu, dziękuje bardzo za rady.
Pozdrawiam,
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2021 - 10:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Orla 5, Orla 7, hip. 798a APW sygnatury (chyba) 15650 i 15561 (zbiór dokumentów) z zespołu 662 Hipoteka Warszawska mogą potwierdzić, wykluczyć, wyjaśnić
- kim był właściciel pod koniec XIX wieku ( Markus Lewi Lovy Levy Lövy + ew. inni)
- kto dziedziczył po ww (zmarłym gdzieś w okolicach 1896-1898)
- kto zbywał (1904-1906)
wraz z kopiami dokumentów, w dobrym układzie np z testamentem także obejmującym więcej informacji - np o zapisach dla dalszej rodziny, niezwiązanych z nieruchomością. Czyli nie tylko o tych, którzy odziedziczyli udział w nieruchomości, ale odziedziczyli po Markusie co innego. Odpisy ASC , postanowienia, odpisy aktów notarialnych ew. wpisy notarialnie. Pożyczki (w tym od rodziny) lub zapisy zabezpieczone na nieruchomości.
To wielokrotnie prostsze do zbadania niż np akty notarialne z długiego okresu z nieustalonej kancelarii, ale ograniczone - nie wykryje ewentualnej hipotetycznej umowy np pomiędzy Włodzimierzem L. a Włodzimierzem L. czy umowy przedślubnej. Hip ze zbiorem dokumentów może wystarczyć co nie znaczy, że wyczerpie temat.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.982128 sekund(y)