Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 00:11
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witam wszystkich,

Jestem w posiadaniu wykazu nazwisk rodowych włościan z najbliższych okolic Krakowa. Nazwiska zostały zebrane przez Oskara Kolberga i obejmują wiek XVII, XVIII i XIX. Sam autor podaje, że wykaz jest niepełny i pisze:
"Podajemy zebrane z kilkudziesięciu miejsc jako próbę języka. Nomenklatura ta, aby była zupełną, zbyt wiele wymaga czasu i zachodów, a nadto wykazów urzędowych, obejmujących spisy ludności. Pomnożyć ją, o ile można, w przyszłości, usilnem naszym staraniem będzie".
Czasami przy nazwiskach są daty.
Wykaz jest ułożony w ten sposób, że jest podana nazwa miejscowości a obok występujące w niej nazwiska. Jest wiele nazwisk, które mają formy oboczne np. Ślachta vel Szlachta. Oskarowi Kolbergowi udało się też uchwycić zjawisko kształtowania się nazwisk włościańskich, np. osoba o nazwisku Mrozoń została tak nazwana z powodu siwych włosów.
Jeśli jest ktoś zainteresowany, to proszę podać nazwę miejscowości i nazwisko.

pozdrawiam wszystkich, którzy lubią szukać

Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 09:37
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Tu podpowiem że chyba piszesz o książce która jest dostępna również w bibliotece cyfrowej na stronie
MTG/ Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego /
Zobacz może to to?
Jan
Fturas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_kawaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 20:17


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 8

Status: Offline
Jeśli to możliwe to proszę o informacje o rodzinie Kawa, chodzi o okolice Krakowa.
Za wszelkie informacje z góry dziękuję i pozdrawiam!
Piotr Kawa z Koszalina
piotrkawa@poczta.fm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witam Piotrze,

Kawa-miejscowość Bronowice wielkie i małe, bez daty

pozdrawiam wszystkich, którzy lubią szukać
Arek Mączka

PS. Janku, tak, książka Oskara Kolberga jest w bibliotece cyfrowej. Jest opracowanie, które dotyczy zwyczajów ludu polskiego. Podałem informację o tym wykazie, gdyż nie każdy wie, że również w takich opracowaniach są wykazy nazwisk, mogące zainteresować genealogów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 22:00
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witam!
Czy w książce tej występuje nazwisko Surmacki. Wiem, że w Krakowie na początku 18 wieku żyło dwuch
braci Jan i Michał Surmacki- krakowskich rytowników.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wojciechjuzakOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2008
Posty: 18

Status: Offline
Lista strat Wojska Polskiego 1918-20 Surmacki Jan szer. 24. p. p. zm. - 23.V.1920. Mołodeczno

powodzenia w dalszych poszukiwaniach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witam,

Surmacki-nie odnalazłem.

pozdrawiam wszystkich, którzy lubią szukać
Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 23:20
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Dzięki Arku za sprawdzenie i Wojtku za zainteresowanie tematem.
Informację o Janie Surmackim odszukałam dość dawno na stronach Stankiewicza. Tego Jana na razie nie
mogę połączyć z posiadanym już drzewem. Natomiast w okolicach Krakowa a dokładniej w Proszowicach
urodził się mój dziadek oraz troje jego rodzeństwa (lata 1882-1900). Pradziadek był tam nauczycielem ale
tę historię już dość dobrze poznałam. Natomiast około roku 1700 są wzmianki o krakowskich rytownikach
Janie i Michale Surmackim i spodziewałam się, że w tej książce są jakieś informacje o tym nazwisku.
Pozdrawiam serdecznie Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 05-05-2008 - 23:42
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witaj Alicjo,

Miejscowości Proszowice nie było w wykazie.
Poniżej podaję Ci link do strony o Władysławie Tadeuszu Surmackim z Proszowic:
http://www.ushmm.org/wlc/idcard.php?lan ... d=10006240

pozdrawiam wszystkich, którzy lubią szukać
Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AlicjaSurmackaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 06-05-2008 - 18:52
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2007
Posty: 1011
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witam Arku!
Ja się niezbyt precyzyjnie wyraziłam. Usiłuję dojść w swoich poszukiwaniach jakie związki łączyły rodzinę Surmackich pochodzącą z Radomska z Krakowem i Warszawą. Już wcześniej Hieronim Surmacki około
1840 roku poślubił Wiktorię z Bruszczyńskich urodzoną w Krakowie.
Natomiast Władysław Tadeusz Surmacki był rodzonym bratem dziadka i jego życiorys znam bardzo dobrze, tym
bardziej, że jedyna córka Władysława mieszkająca od lat powojennych poza granicami kraju utrzymuje z nami
prawdziwie rodzinne kontakty.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 06-05-2008 - 19:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Alicjo,
Poprosiłabym o sprawdzenie nazwiska Kwinta, Pyzik, Piszczek i Pietryka. Miejscowości, które mnie interesują to Chorowice, Mogilany, Gaj i Giebułtów.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 06-05-2008 - 23:45
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witaj Magdo,

Chorowice-nie ma tej miejscowości w wykazie
Mogilany-nie ma tej miejscowości w wykazie
Gaj-nie ma tej miejscowości w wykazie
Giebułtów-nie ma w tej miejscowości nazwisk, które podałaś...

...ale jest nazwisko
Pietrycha vel Pietryka w miejscowości Pleszów, bez daty
Kwinta w wykazie osób z miasta, przedmieść Krakowa i jego okolicy, wyjęte z czasopism "Czas" i "Kraj" 1872-1874 r.

pozdrawiam wszystkich, którzy lubią szukać
Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 07-05-2008 - 00:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witaj Arku

Proszę o sprawdzenie nazwiska S i k o r s k i

Pozdrawiam
Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łaptaszynska_IwonaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 07-05-2008 - 08:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-01-2007
Posty: 199
Skąd: Łódż
Status: Offline
Witam. To i ja poproszę o sprawdzenie.Nazwisko Łaptaszyński, ewentualnie Laptaszynski, Łaptaś.....Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję Iwona Łaptaszyńska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_kawaOffline
Temat postu: Wykaz nazwisk z najbliższych okolic Krakowa-XVII do XIX w.  PostWysłany: 07-05-2008 - 10:31


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 8

Status: Offline
Jeśli to możliwe to proszę o dokładniejsze informacje o rodzinie Kawa, chodzi o okolice Krakowa. Tarnowa, Brzeska, Biadolin, Jasła i Rzeszowa
Za wszelkie informacje z góry dziękuję i pozdrawiam!
Piotr Kawa z Koszalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.596376 sekund(y)