Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
nawrotekannaOffline
Temat postu: Jak stworzyć drzewo  PostWysłany: 26-03-2007 - 12:29


Dołączył: 25-03-2007
Posty: 2

Status: Offline
Bardzo proszę o pomoc w stawianiu pierwszych kroków w tworzeniu drzew genealogicznych nazwisk: Grzymek(Zambrów) i Nawrotek(Policzna). Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki! Może też tą drogą odezwie się jakiś członek tych rodów lub ich znajomy. Dziękuję pani Ewie Szczodruch za rozszyfrowanie etymologii tych nazwisk. Może poproszę jeszcze parę słów na temat pochodzenia ludzi o tym nazwisku(np. narodowość)- oczywiście jeśli to możliwe. Pozdrawiam!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Jak stworzyć drzewo  PostWysłany: 26-03-2007 - 18:03
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Na wielu stronach genealogicznych publikowane są poradniki jak stawiać pierwsze kroki. Proszę przeczytać Jak zacząć następnie poszukać w GenPolu czy u Yakiego. Jest raczej mało prawdopodobne, że drzewko już ktoś zrobił i że czeka u kogoś. Trzeba raczej zakasać rękawy i zrobić to samemu. Bez wysiłku i wyrzeczeń nie ma efektu i satysfakcji. Proszę jednak uważać. To wciąga.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarczyk_Arleta_Offline
7 Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:13
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2011
Posty: 33

Status: Offline
T: JAK SZUKAĆ PRZODKÓW, TWORZĄC DRZEWKO
OD CZEGO ZACZĄĆ TWORZĄĆ DRZEWO GENEALOGICZNE. CHODZI O TO, ŻE MAM PODSTAWOWE DANE DZIADKÓW ICH RODZEŃSTWA, PRADZIADKÓW TAKŻE KILKA DAT PRAPRADZIADKÓW ALE CO DALEJ...cZY SZUKAC PO KOLEII NP. FAMILLYSEARCH DAT ŚMIERCI GDY ZNAM DATY URODZEŃ???

POZDRAWIAM
Arleta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Machnowski_RobertOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2009
Posty: 119

Status: Offline
T: JAK SZUKAĆ PRZODKÓW, TWORZĄC DRZEWKO
Księgi parafialne w archiwach diecezjalnych, państwowych, urzędy stanu cywilnego...
To tak na początek:D

Potem (na swoim przykładzie) coś opowiadasz w rodzinie, co odszukałaś, czasem u dziadków pojawiają się nowe wspomnienia.

Zasoby na forum (genetyka, metryki) oraz oczywiście pomoc forumowiczówSmile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarczyk_Arleta_Offline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2011
Posty: 33

Status: Offline
T: JAK SZUKAĆ PRZODKÓW, TWORZĄC DRZEWKO
Dziękuję
Ale jeszcze jedno. Udając się do Urzedu Stanu Cywilnego, chyba trzeba będzie zapłacić za informację,mam rację?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Machnowski_RobertOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2009
Posty: 119

Status: Offline
Za każdy odpis się płaci.
Niech ktoś mnie poprawi, jeżeli się mylę (bo sam póki co nie korzystałem).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Machnowski_RobertOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2009
Posty: 119

Status: Offline
A potem to już pozostaje tylko Twoja wnikliwość i cierpliwość w szukaniu;)

Pozdrawiam,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.KubaOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 98

Status: Offline
A po co ci odpis?? za który się płaci icon_smile iść z aparatem, notesem ładnie się uśmiechnąć i poprosić Smile można zrobić zdjęcie - tak jest w moim przypadku, bardzo miłe panie z USC w Rawie, Głuchowie jak mają trochę wolnego czasu to bardzo chętnie pomogą - wyjmą odpowiednią księgę, my gotowi z aparatem w ręku robimy fotkę interesującego nas aktu, wracamy do domciu i uzupełniamy nasze drzewko rodzinne icon_smile
No, podstawa to znać datę - ja znamy urodzenia, osoba już nie żyje to na marginesach jest wiele innych cennych dopisków - np nr aktu zgony, małżeństwo itp icon_smile

_________________
Pozdrawiam
Arkadiusz Kuba
----------------------
syn Jerzego, wnuk Stanisława, prawnuk Wincentego syna Mikołaja syna Franciszka syna Karola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marekzaborskiOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:48
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2010
Posty: 384

Status: Offline
Za odpis tak, ale zamiast odpisu można złożyć wniosek o kopię interesującego aktu. W takiej sytuacji nie płaciłem nic. Wymagana była wtedy zgoda Wójta gminy.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Machnowski_RobertOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 14:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2009
Posty: 119

Status: Offline
No tak wszystko się zgadza, pod warunkiem że Arleta będzie szukać swoich krewnych w USC w Rawie, Głuchowie:D

No to jak, będzie tam szukać? Laughing

Bo może sie okazać, że w drugim urzędzie nie będzie już miłych Pań...

Ale teraz to się już wyzłośliwiam, pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marekzaborskiOffline
Temat postu: Jak szukać przodków, tworząc drzewko  PostWysłany: 25-03-2011 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2010
Posty: 384

Status: Offline
Dokładnie, jak miłych pań nie będzie to i zdjęć nie będzie. Ja odpukać na razie mialem szczęście, gorzej w niektórych parafiach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2011 - 15:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Arleto,

na początek warto zapoznać się z dostępnymi samouczkami dla początkujących genealogów, np.

https://genealodzy.pl/poszukiwanie-przodkow/
http://stary.genpol.com/Poradnik-GenPol-main.html

W przypadku USC warto zawsze prosić o kopię (nie odpis) określonego aktu zaznaczając, że kopia ta nie będzie miała mocy dokumentu urzędowego.
Za taką kopię aktu zapłacisz 5zł, albo nic (co się zdarza).

I praktyczna uwaga - pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj na forum podając jak najbardziej szczegółowe informacje, które już znasz - nie ma to jak doświadczenia innych Wink

Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach!

Aneta

ps. chętnym mogę podesłać sprawdzony wzór wniosku o kopię asc z podaniem podstawy prawnej (z przyczyn technicznych będzie to możliwe w przyszłym tygodniu) - mój e-mail: mojekorzenie@wp.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2011 - 09:43
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1025
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Ja taże jak Aneta, Arleto uważam, że człowiek zanim cokolwiek zrobi winienien poczytać coś na temat tego, co chce robic. Uniknie błędów i nerwowych zachowań typu - "jasny gwint" o tym zapomniałam, o to mogłam spytać, tego się jeszcze wywiedzieć.
A poniżej kazda sroczka swój ogonek chwali, w poniższym linku znajdziesz w PDF (możesz go sobie wydrukować) mojego pióra "Elementarz poszukiwacza korzeni rodzinnych". Co prawda pisałem go ponad 10 lat temu, ale wart jest poczytania. Zapewnia:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarczyk_Arleta_Offline
7 Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2011 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2011
Posty: 33

Status: Offline
Dziękuję wszystkim za zainteresowaniem tym tematem. Nie pozostało mi nic innego jak czytać, czytać i zacząć tworzyć Smile

Mam Jeszcze jedno zapytanie, czy jest sens mieć w drzewku np. rodzeństwo prapradziadków czy pozostawić tylko osoby z tzw. pierwszej linii?

Arleta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2011 - 12:26
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
To zależy od Ciebie, jaki zakres poszukiwań sobie wyznaczysz, ale według mnie wtedy praca jest pełna, i nie stanowi tylko wywodu przodków. Dzięki rodzeństwu czasami też można się sporo dowiedzieć (np. akta ich mogą się różnić od akt twoich przodków-u mnie było 6 rodzeństwa w pewnym stopniu, i w każdym akcie był inny zawód ojca-różnice wieku były spore, a dla mnie to cenne informacje).
Po za tym, wg. mnie wywód przodków zalatuje egoizmem.

Pozdrawiam,
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.541974 sekund(y)