Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 12-12-2010 - 12:07
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Coraz częściej genealogia trafia do prasy i programów telewizyjnych. Dzisiaj po raz kolejny w magazynie Dzień Dobry TVN obejrzeć mogliśmy reportaż o mieszkającej w Paryżu potomkini króla Poniatowskiego a potem rozmowę na temat genealogii w której uczestniczył Prezes Związku Szlachty Polskiej Henryk Grocholski z narzeczoną oraz nasz Tomek Nitsch, którego przedstawiać nie muszę. Zazwyczaj w takich programach dochodzi jedynie do krótkiej wymiany zdań w których nie można zbyt wiele przekazać ale często powtarzanym pytaniem do ekspertów jest jak się zabrać do badań genealogicznych. Odpowiedzi rozmówcy wspominają o wywiadzie rodzinnym, archiwach państwowych i kościelnych, parafiach, czasem o oprogramowaniu. Już po programie zastanawiałem się jakie wskazówki w kilku zdaniach najlepiej byłoby przekazać widzom aby zarazić ich pasją, wspierać i pomagać pokonywać kolejne bariery. Jak rozwinąć i skonkretyzować hasłowo rzucone rady oraz jak pomóc usystematyzować podstawową wiedzę genealogiczną. Pomyślałem że najprostszym sposobem byłoby zaprosić czytelników i telewidzów na nasze forum lub forum forgenu, gdzie znaleźć można megabajty informacji i porad na każdy temat.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 12-12-2010 - 14:36
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1025
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Jedną z najprostrzych czynności bliskiej kazdemu człowiekowi jest ... "zbieractwo", które z czasem przeradza się w hobby lub wręcz kolekcjonerstwo. myślę. że należałoby nakłaniać do do zbierania pamiątek rodzinnych. Nie wyrzucanie listów, drobiazgów rodzinnych. Fotografie raczej wszyscy szanują. To pierwszy krok ku genealogii. A dalsze... ?
Pyta innych pasjonatów:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aisaOffline
Temat postu: Re: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 12-12-2010 - 16:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-03-2008
Posty: 15

Status: Offline
Młochowski_Jacek napisał:
Coraz częściej genealogia trafia do prasy i programów telewizyjnych. Dzisiaj po raz kolejny w magazynie Dzień Dobry TVN obejrzeć mogliśmy reportaż o mieszkającej w Paryżu potomkini króla Poniatowskiego a potem rozmowę na temat genealogii w której uczestniczył Prezes Związku Szlachty Polskiej Henryk Grocholski z narzeczoną oraz nasz Tomek Nitsch, którego przedstawiać nie muszę.


Witajcie Smile
A tutaj można to zobaczyć
http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,4142 ... l#autoplay

Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 14-12-2010 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Młochowski_Jacek napisał:
Już po programie zastanawiałem się jakie wskazówki w kilku zdaniach najlepiej byłoby przekazać widzom aby zarazić ich pasją, wspierać i pomagać pokonywać kolejne bariery. Jak rozwinąć i skonkretyzować hasłowo rzucone rady oraz jak pomóc usystematyzować podstawową wiedzę genealogiczną. Pomyślałem że najprostszym sposobem byłoby zaprosić czytelników i telewidzów na nasze forum lub forum forgenu, gdzie znaleźć można megabajty informacji i porad na każdy temat.
O nowicjuszy się nie boję - prędzej czy później i tak tu trafią. Znaczniej bardziej frapuje mnie następujące zagadnienie: co zrobić, by przyciągnąć na forum specjalistów i fachowców od genealogii o ponadprzeciętnym poziomie wiedzy i jednocześnie chcących się tą wiedzą podzielić?

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 18-12-2010 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Tomek1973 napisał:
Młochowski_Jacek napisał:
Już po programie zastanawiałem się jakie wskazówki w kilku zdaniach najlepiej byłoby przekazać widzom aby zarazić ich pasją, wspierać i pomagać pokonywać kolejne bariery. Jak rozwinąć i skonkretyzować hasłowo rzucone rady oraz jak pomóc usystematyzować podstawową wiedzę genealogiczną. Pomyślałem że najprostszym sposobem byłoby zaprosić czytelników i telewidzów na nasze forum lub forum forgenu, gdzie znaleźć można megabajty informacji i porad na każdy temat.
O nowicjuszy się nie boję - prędzej czy później i tak tu trafią. Znaczniej bardziej frapuje mnie następujące zagadnienie: co zrobić, by przyciągnąć na forum specjalistów i fachowców od genealogii o ponadprzeciętnym poziomie wiedzy i jednocześnie chcących się tą wiedzą podzielić?

tomek


Mnie od pewnego czasu nurtują te same pytania i wiem, że nie jestem w tym osamotniony. Z pomocą internetu przeglądam i zapoznaję się z życiem i sukcesami zagranicznych środowisk genealogicznych, z ich sposobami organizacji, wsparciem administracji i kręgów naukowych. Popatrzmy chociażby na "Association of Hispanic Genealogy" http://www.hispagen.es/ obejmujące swoim zasięgiem wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne i nie tylko, albo "All Russia Family Tree" http://www.vgd.ru/ - oba otoczone wieloma tzw. Genealogy Rings (stowarzyszonymi samodzielnymi stronami lub portalami genealogicznymi).
Porównanie nie jest dla nas korzystne. Potrzebna jest diagnoza i wnioski opracowane wspólnie przez całe środowisko, a nie tylko PTG i Forgen, skonsultowane z kręgami naukowymi, władzami, kościołami i pokrewnymi organizacjami społecznymi (np PTTK, towarzystwa regionalne). Inicjatywa powinna wyjść z naszej strony, ale nie jest to najważniejsze kto zainicjuje, tylko kto będzie uczestniczył w pracach i z jakim rezultatem. Przyszły rok powinien być pracowity i decydujący o sukcesie.

Motto:"Genealogia to nie hobby - to zdrowe i zorganizowane podejście do historii".

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JerzyGrzegorzOffline
Temat postu: Re: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 18-12-2010 - 17:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2008
Posty: 95

Status: Offline
Więcej nadziei. Jeśli nie widzisz drogi - stwórz ją. Idę o zakład, że w niedalekiej przyszłości powstanie TV lub czasopismo dla genealogów. Wierzę, że któryś z rodzimych magnatów telewizyjnych (lub prasowych) dojdzie do wniosku, że wpływy z reklam pokryją środki utrzymania takiej stacji (lub czasopisma) i z czasem zacznie przynosić to zysk. Być może ktoś z koleżanek i kolegów zrobi internetową GenoTV a regionalne towarzystwa będą się prześcigać w realizacji programów dla niej. Jest kilka osób które kamera darzy sympatią, znajdą się też w naszym gronie mający parcie na szkło. Sam bym ją stworzył gdyby nie to, że w dobie przekształceń własnościowych spóźniłem się z ukradzeniem pierwszego miliona złotych oraz fakt, że z zawodu jestem drogowcem. Wybudowałem wiele kilometrów nowych dróg a starych wyremontowałem pół województwa. Jaki jest ich stan każdy widzi. Życzę spełnienia marzeń w Nowym 2011 roku.
Jerzy Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Dzień dobry TVN 12.12.2010  PostWysłany: 18-12-2010 - 18:56
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Dziękuje za słowa otuchy. Od razu mi się nastrój poprawił.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.566814 sekund(y)