Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Węgierskie nazwiska? prosze o pomoc  PostWysłany: 24-10-2010 - 18:58
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
A mnie się coś obiło o uszy, że nazwisko ŚMIESZEK też ma coś wspólnego z Węgrami.
Mógłby to ktoś dla mnie sprawdzić?
Pozdrawiam,
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Węgierskie nazwiska? prosze o pomoc  PostWysłany: 24-10-2010 - 21:03
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Wielebnowski napisał:
Witaj M
Masz jakieś imię?
Cofnę występowanie Twojego nazwiska do 1701 r ,kiedy to po raz pierwszy występuje w jabłonkowskich(na Zaolziu) księgach metrykalnych. Co do etymologii nazwiska Kotas , Jaroslav Lipowski autor książki Ewolucja nazwisk w południowej części Śląska Cieszyńskiego w czasach austriackich podaje KOTAS(;gw.kotas"pasterz"-Pop234;gw.kotas "kot","prymitywne łożko"-Mil 186; kot-Bub I 180; gw.śl.kotas "łodyga z kwiatem babki lancetowatej-Rosp II 382.
Trudno zgodzić sie z Jerzym ze doszukiwanie się węgierskiego pochodzenia tych nazwisk jest nieuzasadnione.
Na terenach południowej Polski taki wariant tez trzeba rozpatrzyć.
Polecam książkę Krnąbrne chłopy a włościanie autorswa J.Putka.
Autor tej ksiązki podaje jak kształtowało się np. nazwisko Suwaj.
Szaway-Szuwaj-Suwaj.
Konia z rzędem dla tego kto mógł sie domyślic że nazwisko Suwaj może pochodzic od wołoskiego czy węgierskiego Szaway.
Pozdrowienia


Witam!
Zgadzam się z Tobą, że może być kilka etymologii wariantowych do tak samo brzmiącego nazwiska, ale w razie wątpliwości trzeba przeprowadzić przynajmniej jakiś dowód samemu w oparciu o poważną literaturę onomastyczną lub zasięgnąć opinii poradni językowych (linki podałem Jankowi wyżej). Mamy też pracowitą koleżankę Ewę Szczodruch - specjalistkę w zakresie etymologii nazwisk, która nigdy nie odmówiła porady. Ja nie jestem etymologiem, ale w takich sprawach oczywistych wypowiadam swój sąd w oparciu o autorytety i zasób własnej wiedzy z zakresu językoznawstwa. Tak się też składa, że znam z autopsji zapożyczenia wołoskie i węgierskie w nazewnictwie osobowym w południowej Polsce. Mam w rodzinie spokrewnione osoby noszące nazwiska lub przydomki wołoskie (Dziurdź, Dżul, Basarab), co na Podkarpaciu nie było wyjątkiem, jeszcze z czasów migracji wołoskiej. Mało natomiast spotyka się tam nazwisk pochodzenia węgierskiego - słabsze kontakty i niechęć do Węgrów od czasów najazdów Rakoczego i późniejszych okrucieństw hajduków w służbie austro-węgierskiej.
Już o tym niedawno dyskutowaliśmy przy temacie o nazwisku Rakoczy.
I jeszcze jedno:
Język osadników wołoskich to rumuński, a nie węgierski. To całkiem różne grupy językowe: język rumuński należy do grupy romańskiej (Rumuni, Wołosi, Mołdawianie, Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy, Reto-Romanie,itd), a język węgierski do grupy ugro-fińskiej (Węgrzy i Siedmiogrodzianie, Finowie, Karelowie, Samoojedzi itd). Często mylimy ten fakt, co prowadzi do nieporozumień (nawet błędów w "wypracowaniach internetowych" z zakresu tzw etymologii amatorskiej).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WielebnowskiOffline
Temat postu: Re: Węgierskie nazwiska? prosze o pomoc  PostWysłany: 25-10-2010 - 20:51
Członek PTG


Dołączył: 04-04-2007
Posty: 120
Skąd: Bielsko-Białą
Status: Offline
Panie Jerzy
Dziękuję za wywołanie do tablicy i wykład.
Chciałbym zwrócic uwagę na 2 rzeczy.
1. Wołosi też nosili nazwiska wegierskie.
2.Język wołoski nalezy do grupy jęyków wschodnioromańskich.
Traktowanie wszystkich języków wschodnioromańskich jako dialektów języka rumuńskiego jest nieporozumieniem. Z faktu, że jedynie język rumuński wykształcił się do formy języka literackiego, nie należy wyciągać wniosków że niezależnie ,pokrewne mu języki są jego dialektami.

Co do osadnictwa to się zgadzam.
Na południu Polski jest stosunkowo mało nazwisk czysto wegierskich ,zdecydowanie przeważją nazwiska pochodzenia wołoskiego,czeskiego,słowackiego .
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Węgierskie nazwiska? prosze o pomoc  PostWysłany: 25-10-2010 - 22:19
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam!
Dziękuję za sprostowania. Sam to chciałem uściślić w tym samym duchu, bo zauważyłem już po wysłaniu postu, że trzeba by dodać, że języka wołoskiego z okresu migracji już niema (można określić go jaka język 'wymarły'). Najbliższy jemu jest język mołdawski, bo nie uległ prowadzonej w XIX wieku usilnej re-romanizacji popieranej przez rumuńskie koła intelektualne i państwowe. Jednak brak jednolitego stanowiska językoznawców w tych sprawach, co utrudnia kategoryczne stwierdzenia ( np. niektórzy określają go jako język kreolski).
Polecam bardzo ciekawy dla wszystkich genealogów artykuł p.t. "Językowo - kulturowy obraz Wołochów i Wołoszczyzny w języku polskim" autorstwa
dr Joanna Porawska – prezesa Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie i pracownika Instytutu Filologii Romańskiej UJ w Krakowie. Artykuł ten jest zamieszczony w internecie na stronie Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich . Link:
http://www.genealogia.okiem.pl/wolosi_slowa.htm

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BartosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2010 - 01:04
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2009
Posty: 372

Status: Offline
Panie Wielebnowski,
Mógłby Pan sprawdzić dla mnie nazwisko Slatinsky we wspomnianej pozycji Jaroslava Lipowskiego (str.53 oraz 287)
Wdzięczny-
Bartosz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-11-2010 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam!
Nie wiem co napisał o tym nazwisku prof. Lipowski w cytowanym przez Wielebnowskiego dziele. Myślę, że on sam Ci odpowie.
Nazwisko Slatinsky wpisałeś w wątku tematycznym "Węgierskie nazwiska", a to z całą pewnością nie jest węgierskie nazwisko i nie ma etymologii węgierskiej. Źródłowa nazwa miejscowa Slatin występuje co prawda na terenie byłego cesarstwa Austro-Węgier, ale jest nazwą ogólnosłowiańską i oznacza "słoną wodę"(mineralną, termalną, leczniczą). Tak nazywają się liczne wsie, rzeki i miejsca na terenie Czech, Słowacji, Chorwacji, Serbii, Bułgarii, Macedonii (np. Slatinsky vrsek, Slatinska reka, Slatinsky Lazy, a na Słowacji reklamuja się zdrowotny "Slatynski chleb - zbujnicky"). Tam też najliczniej występuje i stamtąd się wywodzi nazwisko Slatinsky.
W Polsce stara nazwa kopalni soli to "salina", też wywodzi sie z tego samego pnia.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WielebnowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2010 - 10:21
Członek PTG


Dołączył: 04-04-2007
Posty: 120
Skąd: Bielsko-Białą
Status: Offline
Bartoszu
Na stronie 53 ksiązki "Ewolucja nazwisk w południowej części Śląska Cieszyńskiego w czasach austriackich", autor Jaroslav Lipowski
zalicza nazwisko Slatinsky do grupy nazwisk obcych -czeskich i słowackich.
Na stronie 287
Slatinsky( nazw.czeskie Mol -Dobrawa Moldanova, Nase prijmeni ,Praha,Agentura Pankrac s r.o.2004 ,233s
Autor pisze że nazwisko to występuje w 1903 r.ale nie pisze w jakiej miejscowości.
Pozdrowienia
Jas W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2010 - 02:29
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witaj Bartoszu!
Pochodzeniem nazw miejscowych i osobowych zajmuję się tylko amatorsko, bo to nie jest mój zawód, ale staram się podawać informacje sprawdzone. Na forum można oczekiwać korekty ze strony lepiej zorientowanych amatorów, a czasem i specjaliści zabierają głos. Przejrzałem kilka dostępnych mi poważnych opracowań aby ustalić pochodzenia podstawy Twojego nazwiska, ale poglądy autorów są sprzeczne. Nie ulega jednak watpliwości, ze nazwisko pochodzi od nazwy miejscowej Slatina, która występuje w krajach słowiańskich w pasie od Macedonii do Słowenii i chyba ma pochodzenie prasłowiańskie. Niestety nie mam jednoznacznego dowodu na ten pogląd. Myślę, że w "Słowniku Prasłowiańskim" można by coś znaleźć, ale mam tylko tomy od 1 do 5, a to nie sięga litery S.
Znam polskie tłumaczenie tego słowa podane w słowniku czesko-polskim, ale oparłem się na Wikipedii, która mimo nieraz fatalnych błędów, podaje szersze i dokładniejsze informacje. Rozszerzyłem trochę tam podane znaczenie słowa i narazie nie zmieniam zdania.
http://en.wikipedia.org/wiki/Slatina
2) W internecie w poniższym linku podano genealogie kilku rodzin Slatynskich (najwcześniejsza data urodzenia 1680 na Morawach). Występują także osoby na listach pasażerów emigrujących do USA (np Jan Mihal Slatynski).
http://www.familysearch.org/Eng/Search/ ... =Slatinsky
To nazwisko występuje nielicznie też w Rosji (tam jest parę miejscowości o nazwie Slatina).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BartosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2010 - 16:28
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2009
Posty: 372

Status: Offline
Kochani,
Serdeczne dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi.
Szperam gdzie mogę, chciałbym opisać historię rodu.Z moich poszukiwań wyniknął fakt, że rodzina wywodzi się ze Śląska tudzież z Moraw, jest nawet herb u Siebmachera. Z tego co się orientuję jest sporo Slatinskych w Czechach jak również rodziny emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Szukam "wspólnego ogniwa". Tak czy inaczej naszych polskich Słatyńskich (bo tak się w Polsce pisze to nazwisko) jest niewielu. Będzie fajnie jeśli doszukam się czegoś "bardziej wstecz". Z tą współczesną pisownią dotarłem do 1802 r. za sprawą szematyzmów galicyjskich. Będę szukał dalej.
Jurku, podaj proszę na jakiej stronie list pasażerskich odnalazłeś Jana Mihala,
Pozdrawiam
Bartosz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WielebnowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2010 - 16:56
Członek PTG


Dołączył: 04-04-2007
Posty: 120
Skąd: Bielsko-Białą
Status: Offline
Bartoszu
Ksiegi z Czech i Moraw są w sieci.
W razie potrzeby pisz
pzdr
Jas W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2010 - 18:08
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Jest na Ancestry
http://search.ancestry.co.uk/cgi-bin/ss ... gss=angs-g
Rozkrycie pól listy zrobi Pani Czerniga (ma dostep i służy forumowiczom w swoim wątku).
Jest też na Yahoo i w innych podrozdziałach (wejscie z http://www.geneaservice.nl/navigator/ po wpisaniu nazwiska Slatynski.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MZelenayOffline
1 Temat postu: Pochodzenie rodziny Zelenay  PostWysłany: 22-02-2011 - 12:18
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 15

Status: Offline
Szanowni Państwo,

Czy posiadają Państwo może jakieś pomysły odnośnie pochodzenia nazwiska Zelenay? Z rodzinnych przekazów i zakończenia nazwiska na -ay wnioskuję że jest to nazwisko węgierskie. Główna 'gałąź' rodziny zamieszkuje i zamieszkiwała okolica Tręczyna (obecnie na terenie Słowacji).

Najdawniejsi Zelenayowie używający 'obecnej formy nazwiska' pojawiają się - Elyas Zelenyai (de Zelenya) 1406 w " Sabolčskej stolici" jako wicehrabia, Stephanus Zeleznay "wysłany w 1366 do Klobušíc przez króla"

Hunyadjakkora magyarorszagon,Trenč.župa,IV,Budapest 1941,str.411/XXD1026)

Elso Rész:Zsigmondkori oklevéltár II/1 1400-1410,str.615,č.4926)

Czy mają Państwo pomysł gdzie poszukiwać informacji o nich oraz ich przodkach? Na Węgrzech? Na Słowacji? W jakiś konkretnych archiwach?


Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję:)

Michał Zelenay- Grabny


Ostatnio zmieniony przez MZelenay dnia 23-02-2011 - 14:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Pochodzenie rodziny Zelenay  PostWysłany: 22-02-2011 - 15:45
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam!
Nazwisko genetycznie węgierski(do Polski via Słowacja?). Proponuję użyć wyszukiwarki Surname Nawigator (link z lewej belki naszej strony głównej) oraz Google-książki http://books.google.pl/books?id=OKNmAAA ... elenay&lr= (tam ciekawa pozycja genealogiczna).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczerbiński
Temat postu: Pochodzenie rodziny Zelenay  PostWysłany: 22-02-2011 - 16:41
Sympatyk


Dołączył: 19-10-2007
Posty: 778
Skąd: Zielona Góra
Witam!
Ani w "Materiałach genealogicznych nobilitacje indygenaty w zbiorach AGAD w Warszawie" Warszawa 2001 - oprac. Anna Wajs,
ani w herbarzach jak do tej pory nie spotkałem.
Proponuję jeszcze bazę danych szlachty węgierskiej:
http://www.radixindex.com/
Pozdrawiam. Jerzy Adam Szczerbiński
PS. Tam owszem istnieją Zelenay -owie Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawko223Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2011 - 17:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-08-2008
Posty: 507
Skąd: Szczecin/Tychowo
Status: Offline
t. 15 s. 3: KOZŁOWSKI Czesław Jastrzębiec (1894-1956) literat, tłumacz (rodzice: Michał Kozłowski i Zofia Zelenay)

http://www.sejm-wielki.pl/n/Koz%B3owski

Lista Starszeństwa Oficerów Marynarki Wojennej

oficerów rezerwy marynarki wojennej powołanych do służby czynnej, oraz oficerów zawodowych innych korpusów osobowych armji, przydzielonych do marynarki wojennej; sporządzona na dzień 15 sierpnia 1930 roku

(zapraszam do nadsyłania not biograficznych żołnierzy)



Nazwisko i imię - Stopień wojskowy - Funkcja - Data urodzenia - Korpus


Zelenay Adolf - por. - - 23 . 7 . 1895 - Korpus techniczny

Na podstawie książki „Kępa Oksywska 1939” Wacława Tyma i Andrzeja Rzepniewskiego, Wydawnictwo Morskie 1985 r., opisującej działania Lądowej Obrony Wybrzeża w 1939 r., która wzięła na siebie główny ciężar walk, ponosząc największe straty wynoszącą 95 % stanu osobowego (stanowiąc 75% sił całości obrony), opracowałem listę osób występujących w ww. publikacji.
W książce znajdują się relacje zarówno z walk w obronie wybrzeża, jak też i wspomnienia, w tym również po zakończeniu walk, uczestników obrony.


Zelenay Adolf , 23.7.1895, kpt. mar., inż.

http://www.stankiewicze.com/



http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php?l=&mode=search&word=Zelenay&operator=and&word2=


http://www.catalog.szukajmp3.info/title/Zelenayowie


Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.691996 sekund(y)