Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
anowi1958Offline
Temat postu: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 31-10-2010 - 19:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2009
Posty: 313

Status: Offline
Potrzebuję informacji jak szukać rodziny na Węgrzech. Mój pradziadek z pierwszego małżeństwa miał córkę, która wyszła za mąż za obywatela Węgier i podobno wyjechała z nim do Budapesztu. Nazywała się Stefania Helena Buczkowska ur. 26.07.1891r. we Włocławku. Była córką Kazimierza Buczkowskiego i Józefy Osińskiej. Wyszła za mąż za Węgra, który nazywał się Delhanyi Belane. To wszystko co o niej wiem. Nie wiem jak szukać i nie znam języka. Może ktoś już ma doświadczenie z Węgrami? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję

Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 01-11-2010 - 01:22
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
anowi1958 napisał:
Potrzebuję informacji jak szukać rodziny na Węgrzech. Mój pradziadek z pierwszego małżeństwa miał córkę, która wyszła za mąż za obywatela Węgier i podobno wyjechała z nim do Budapesztu. Nazywała się Stefania Helena Buczkowska ur. 26.07.1891r. we Włocławku. Była córką Kazimierza Buczkowskiego i Józefy Osińskiej. Wyszła za mąż za Węgra, który nazywał się Delhanyi Belane. To wszystko co o niej wiem. Nie wiem jak szukać i nie znam języka. Może ktoś już ma doświadczenie z Węgrami? Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję

Iwona


Probowalem wg. nazwiska Belane lub Delhanyi i angielskiej wersji wegierskiej ksiazki telefonicznej;
http://www.infobel.com/en/world/Teldir. ... av.hu/main
Wg ksiazki nie ma takich nazwisk lub numer na te nazwiska nie jest zarejestrowany.

Moze wegierska ambasada cos w tej sprawie moze pomoc ?

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 01-11-2010 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam!
Odnoszę wrażenie, że nastąpiło przekłamanie w podanym zapisie nazwiska i imienia poszukiwanego Węgra.
Mógł być zastosowany węgierski sposób identyfikacji małżonki za pomocą nazwiska i imienia męża przez dodawanie suffixu "ne". Tak więc żona Delhanyi Bela wymieniana jest jako Delhanyi Belane. W dokumentach powinien więc znaleźć się pełny zapis identyfikujący żonę:
Buczkowski Stefania Helena - Delhanyi Belane (analogicznie stosowano podobny zapis w języku polskim )
Tak więc w tym przypadku przypuszczam, że nazwisko tego Węgra to Delhanyi, a imię to Bela (czyli Adalbert), a nie Belane.
Proszę sprawdzić zapis źródłowy nazwiska i imienia wg posiadanych dokumentów, ew. załączyć na forum skan tego fragmentu).
Poza tym nadmieniam, że istnieje też nazwisko węgierskie i żeńskie imię Belane, jako pochodna od imienia męskiego Bela.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 02-11-2010 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Witam jeszcze raz!
Proponuje przeszukać treść poszczególnych 19-tu stron zawierających jakieś informacje o nazwisku Delhanyi. Są to strony węgierskie, do których linki (links) umieszczone są na arkuszu wyników poszukiwań ludzi, który zastosowałem (poniżej link do wyników).
http://www.123people.pl/s/delhanyi/world
Szczególnie polecam pierwszy link zatytułowany:
RadixIndex : Hungarian genealogy and local history databases
Po wyborze i wyświetleniu tej strony, w okienku trzeba wpisać nazwisko DELHANYI, i dalej przeszukiwać bazę wg wskazań (po angielsku).
Życzę powodzenia.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anowi1958Offline
Temat postu: Re: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 02-11-2010 - 20:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2009
Posty: 313

Status: Offline
Witam!
Bardzo dziękuję Panu Jerzemu za pomoc. Nie posiadam na razie oryginalnego dokumentu z tego ślubu, wiadomość mam z zapisków rodzinnych. Na pewno ma Pan rację, ktoś źle zapisał to nazwisko. Spróbuje szukać wg. Pana wskazówek.
Pozdrawiam
Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Jak szukać rodziny na Węgrzech?  PostWysłany: 02-11-2010 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Pani Iwono!
Postępując wg wskazanego sposobu wyświetli się zawartość tabeli z zakresem informacji posiadanych w recordach, które w szczegółach można otrzymać po opłaceniu subskrypcji (35 euro ). Narazie widać tylko dla kogo znaleziono (2 osoby - Delhányi Ernő i Delhányi Zsigmond i 4 recordy ). Podano miejsca pobytu : Budapest - 2 wojna światowa, Miscolc - okres międzywojenny, Szarvas - 2 poł 19go wieku. Treść danych zawiera miejsce zatrudnienia i pozycja. Brak danych telefonicznych ani poczty mailowej (prawdopodobnie nie mieszkają już na Węgrzech (mogli wyjechać do innych krajów po powstaniu w 1956 roku). Tam trzeba chyba szukać .
Mogą także nie być ujęci w bazach i mieszkać gdzieś na Węgrzech pod zmienionym nazwiskiem, lub rodzina wymarła w męskiej linii. Jak widać wszystko jest nadal pod znakiem zapytania.
Jak dostanie Pani jakieś dokumenty, to można będzie wdrożyć oficjalne poszukiwania. Proszę się wtedy zgłosić- coś poradzimy.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 12:36
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Czy ktoś z Was ma doświadczenia w poszukiwaniach na Węgrzech?
Jak tam funkcjonuje system archiwów?
Czy są jakieś fora dyskusyjne, strony towarzystw itp. ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mirek.KozakOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 12:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2009
Posty: 633
Skąd: Debrecen
Status: Offline
Mieszkam na Wegrzech i chetnie pomoge...

Generalnie dane od 1895 roku do 1961 sa dostepne w internecie na stronie mormonskiej. Wszystko bezplatnie i ogolnodostepne.
Liczacych sie stron genealogicznych i forum jest TRZY - aby uzyskac dane wymagane jest czlonkostwo lub oplata...

_________________
Pozdrawiam: MireQ
Parafie: Chodel, Karczmiska, Końskowola, Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Wąwolnica, Wilków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 13:51
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dziękuję za szybką odpowiedź. Na priv podałem swój adres i proszę o kontakt, natomiast tutaj zadam jeszcze jedno pytanie, bo odpowiedź może być przydatna dla innych.
Często się przytrafia, że w dokumentach naszych przodków spotyka się nazwy miejscowości z dodatkową informacją, że znajdują się one na Węgrzech. Gdy usiłujemy je zidentyfikować, to napotykamy na kłopot, bo albo nazwy te uległy zmianie, albo ich pisownia była niezbyt poprawna. Może być też sytuacja, że znajdują się one dzisiaj w obrębie innego państwa i ich nazwa została zmieniona.

W związku z tym rodzi się pytanie:
Czy są dostępne w sieci spisy urzędowe miejscowości węgierskich z okresu CK? Chodzi o spisy archiwalne, takie jak np. dla Galicji, które są dostępne w bibliotekach cyfrowych.

_________________
Serdeczności
Waldemar Fronczak
www.biurowaldi.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mirek.KozakOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 14:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2009
Posty: 633
Skąd: Debrecen
Status: Offline
Maila juz wyslalem...

Nie ma takich spisow...
Wegrzy sa uczuleni na punkcie swej historii i zawsze podaja nazwy geograficzne po wegiersku...

Krakkó - a nie Kraków
Kassa - a nie Koszyce
Varsó - a nie Warszawa...

w internecie mozna zawsze znalezc odpowiedniki w innych jezykach, chociazby w wikipedii

_________________
Pozdrawiam: MireQ
Parafie: Chodel, Karczmiska, Końskowola, Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Wąwolnica, Wilków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
"
Witam
Jeśli ktoś chce szukać korzeni w węgierskich archiwach niech zajrzy tu:
http://mol.arcanum.hu
Szczególnie cenne wydają się dwie wyszukiwarki:
“DIGITAL LIBRARY OF THE NATIONAL ARCHIVES OF HUNGARY”
i
“LIBRI REGII beta version”
(wielkie litery to nie krzyk, ale efekt kopiowania)
W pierwszej bodajże udostępnione są pdf-y opracowań zasobów archiwalnych.
Druga to baza danych o zachowanych księgach koronnych, dokumentach cechowych i dokumentach kancelarii królewskiej zebranych przez Jánosa Illésy.
Pozdrawiam
Hubert
PS. Wyszukiwarki nie są intuicyjne i nie zawsze po angielsku. Trzeba, więc trochę cierpliwości i klikania na ślepo, aby zorientować się jak działają.
"

"
CD
Ciekawe są też „URBARIA ET CONSCRIPTIONES”
Biblioteka skanów tyle, że w dziwnym formacie.
Potrzebne jest zainstalowanie przeglądarki.
Na szybko nie znalazłem możliwości ściągania kopii i pewnie w tym sęk
Ale znalazłem tam np szukaną od dawna pieczęć herbową odbitą w laku na jednym z dokumentów
Okazało się też że w takim samym formacie dostępna jest część dokumentów w „LIBRI REGII beta version”
Pozdrawiam
Hubert
"
Kiedyś to znalazłem i kilka dni próbowałem zrozumieć jak się do tej kopalni dobrać - z sukcesem
Niestety było to dawno i niewiele z tej umiejętności zostało więc tylko wklejam com w innym wątku wtedy napisał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mirek.KozakOffline
Temat postu: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 17:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2009
Posty: 633
Skąd: Debrecen
Status: Offline
tutaj nie znajdziesz zadnego aktu metrykalnego ani informacji o miejscu, gdzie go mozna znalezc...
Za to kolejny raz polecam:

https://familysearch.org/search/image/i ... /waypoints

miliony skanow wegierskich ogolnodostepnych - rowniez z aktami zgonow polskich zolnierzy w armii austriackiej, jak i rosyjskiej w I w.sw.

_________________
Pozdrawiam: MireQ
Parafie: Chodel, Karczmiska, Końskowola, Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Wąwolnica, Wilków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Re: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 24-11-2012 - 19:55
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Mirek.Kozak napisał:
tutaj nie znajdziesz zadnego aktu metrykalnego ani informacji o miejscu, gdzie go mozna znalezc...


Witam
Tu nie widzę, aby była mowa tylko o metrykach.
Co jest we wskazanym wyżej archiwum trudno jest mi pisać, gdyż tylko uchyliłem tam drzwi i to nieudolnie.
Co znalazłem (interesował mnie XVIIw)?
Np:
- Informacje o miejscach przechowywania teczek nadań wszelakich (szlachectwa, herbu, majątku itp) z wyszczególnieniem dat i osób, których dotyczyły. Coś w stylu król .... w roku .... nadał .... Janowi Kowalskiemu oraz jego żonie .... z ..... i ich dzieciom ....., ....., ..... . Sygnatura ..... . Archiwum ..... .
- Kopie różniastych dokumentów. Szukałem rodu, którego przedstawiciele byli często urzędnikami czy zarządcami. Dzięki kopiom pieczęci pozostawionych na dokumentach rozstrzygnąłem na potrzeby własne pewne rozbieżności treści dostępnych herbarzy.

Genealogia oparta tylko na metrykach to jak lizanie tortu przez szybę.
Pozdrawiam
Hubert

PS. Archiwa węgierskie posiadają ogrom dokumentów z terenu obecnej Słowacji
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu: Re: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 25-11-2012 - 07:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Znalazłem w jednym z postów na forum

Podaję mój pomocy na całym Békéscsaba i wykrywania rodzin osiadłych w Galicji.
Mam przetworzonego materiału (33000), wiele osób i rodzin w Galicji.

Dzięki za pomoc:
Best regards,

Laci.

szlaci99@gmail.com


Mieczysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu: Re: Jak szukać na Węgrzech?  PostWysłany: 25-11-2012 - 12:44
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Skoro mamy już wątek 'węgierski", to może ktoś ma pomysł, jak dzisiaj nazywa się i gdzie leży miejscowość, którą w XIX wieku określano nazwą Bernes lub Bertes ?
Mam z tym spory kłopot, bo wszelkie spisy,stare mapy tudzież współczesny dr Google zawodzą Smile

_________________
Serdeczności
Waldemar Fronczak
www.biurowaldi.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.767770 sekund(y)