Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Czarnecki_KamilOffline
Temat postu: Zmiana imienia dziecka we wcześniejszych czasach  PostWysłany: 26-03-2023 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2022
Posty: 56

Status: Offline
Witam wszystkich.
Piszę z zapytaniem, czy w dawnych czasach (tj. przełom XVIII / XIX wieku) była możliwość zamiany imienia dziecka, już po ochrzczeniu. Powyższe pytanie powstało przy okazji poszukiwania pewnej osoby, mianowicie:

W roku 1796, w Kobylej Wsi rodzi się Wawrzyniec Pytel, nazwany w księgach łacińską odmianą tego imienia- Laurenty (tu link https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,364917,54). Na tym zasadniczo ślad po owym chłopcu się urywa. Nie ma żadnych ślubów, zgonu. Jednak w roku 1801, w tej samej miejscowości umiera Grzegorz Pytel(https://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,59562,16), w wieku 6 lat, którego aktu urodzenia brak, lub nie potrafię go znaleźć. Dodam że w owym czasie w tej wsi, mieszkała jedna rodzina Pytlów.

Moje pytanie (drugie już w sumie) brzmi, czy uważają Państwo iż chodzi o te same osoby? Osobiście uważam że tak, ale chciałem poznać zdanie osób bardziej doświadczonych. Nigdzie więcej nie ma o tych osobach wzmianek, tylko w tych dwóch aktach. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, oraz rozwianie moich wątpliwości.

_________________
Pozdrawiam, Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2023 - 22:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
chrzest 1796? to jest rejestr, indeks więc może "przechrzcili" przy odczycie lub zapisie odczytanego
ale ograniczanie się do zapisów z jednej parafii to trochę za mocno zawęża

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czarnecki_KamilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2023 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2022
Posty: 56

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź Panie Włodzimierzu. Ograniczyłem poszukiwania do tej parafii, gdyż rodzina przed, oraz po narodzinach Wawrzyńca do niej należała. Niemniej szukałem także w innych parafiach, ale nikogo podobnego nie odnalazłem.

_________________
Pozdrawiam, Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: Zmiana imienia dziecka we wcześniejszych czasach  PostWysłany: 26-03-2023 - 22:40
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 805

Status: Offline
Zamiany oficjalnej raczej nie było. Mogła być pomyłka (albo w księdze chrztów , albo w księdze zgonów). Albo było tak, że ochrzcili Wawrzyn, a wołali Grzesio.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czarnecki_KamilOffline
Temat postu: Zmiana imienia dziecka we wcześniejszych czasach  PostWysłany: 26-03-2023 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2022
Posty: 56

Status: Offline
Panie Januszu, dziękuję za odpowiedź. Ja podejrzewam właśnie pomyłkę podczas uzupełniania ksiąg. W kwestii oficjalnej zmiany imienia, chciałem się właśnie dopytać, gdyż cięzko uzyskać takie informacje w Internecie.

_________________
Pozdrawiam, Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Zmiana imienia dziecka we wcześniejszych czasach  PostWysłany: 26-03-2023 - 22:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Taki popularny case opisany w internecie (zgon 3 lata wcześniej) Antoni->August Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czarnecki_KamilOffline
Temat postu: Zmiana imienia dziecka we wcześniejszych czasach  PostWysłany: 26-03-2023 - 22:55
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2022
Posty: 56

Status: Offline
A widzi Pan, nie słyszałem o tym. W szkołach o tym nie wspominają Smile człowiek cały czas się dowiaduje nowych rzeczy Smile

_________________
Pozdrawiam, Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łukaszek_Mlonek
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2023 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2023
Posty: 1121
Skąd: Galicja
Skoro można zmienić płeć to czemu nie imię... co usłyszeli to pisali lub się im zdawało, że wiedzą. [i komu to przeszkadzało?]
Ja mam przykład w połowie XIX w.
Urodził się w marcu Józef za kilka miesięcy zmarła Józefa
dokładnie za rok w marcu rodzi się znowu Józef i sobie żyje, ale po latach okazuje się że w aktach ślubu, powinnosci wojskowej, przy rodzeniu własnych dzieci jest zawsze starszy o 1 rok, jakby mu wydali odpis metryki z urodzenia pierwszego Józefa, który przecież umarł jako Józia trzymiesięczna.

_________________
Pozdrawiam - Lanka

Żądasz przekładu z obcego języka - napisz wszystko co już wiesz i co jest w indeksach
Jak skutecznie napisać prośbę o tłumaczenie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2023 - 00:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ale to jest przykład na błąd (i łatwiej zapisując z Józia Józię niż Staszka zrobić), nie na losowość zapisu jako zasadę.
Prawdziwe niezgodności, znaczące to jednak jest niewielki ułamek, margines. Liczyć się z tym trzeba, ale nie podważa to systemowo, tzn. domyślnie tych znaczących fragmentów dokumentów - zapis jest podstawą do dalszych porównań, nie słabą przesłanką. Sam w sobie, jeden, bez kontekstu nie rozstrzygnie w 100% ale z faktu błędu "anegdotycznego dowodu" nie należy wyciągać daleko idącego wniosku o dowolności zestawiania "znalezisk".
Może to oczywiste i banalne ale taka * się należy.
Chyba.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sławek_BinczakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2023 - 09:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-10-2014
Posty: 70
Skąd: Czarna Łąka
Status: Offline
Mam podobny przypadek w latach 30. XIX w.
Mam akt urodzenia (napoleoński) i akt chrztu (łaciński) Marcina Zenderowskiego. Dokładnie 20 lat później w tej samej parafii wychodzi za mąż Katarzyna, córka tych samych rdziców i wg aktu ślubu urodzona tego samego dnia. Po Marcinie ślad ginie.

Sławek

_________________
Szukam aku zgonu Anny z Kozłowskich Bahrynowskiej. Lata 1904-1908. Podejrzewane miejscowości: Stryj, Skole, Lwów, Stary Sambor i okolice.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2023 - 10:13
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
Wawrzyniec urodził się 09 marca. W marcu jest Grzegorza.
Wawrzyńca jest w sierpniu. Może rzeczywiście ksiądz źle wpisał imię dziecka?
Spotkałam się z takim zapisem w księgach metrykalnych np. Barbara vel Katarzyna.

Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2023 - 10:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Wawrzyńca jest w sierpniu"
w lutym też (św. Laurencjusza z Canterbury), a Laurentius w "zapisach z parafii" występuje - mógł być chrzestnym:) Daty urodzenia chyba nie znamy?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.262632 sekund(y)