Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
QueenmagicOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2010 - 17:20
Sympatyk


Dołączył: 09-11-2008
Posty: 58

Status: Offline
Witam!

Tomku dziękuję za sprawdzenie Izydora i za pozostałe akty. Póki co nie wiem gdzie "przykleić" tych odnalezionych Kempskich, ale jest to ta sama parafia więc całkiem możliwe, że to jakieś boczne gałązki. Ta Wiktoria którą wymieniłeś byłą córką Franciszka tzn. urodziła się w tym samym roku w którym brał ślub, czy też córką Jana, a siostrą Franciszka?

A jeszcze wracając do akt gminnych. Rodzina mieszkała przez większość czasu w Przerębie (tak jak rodziły się najstarsze dzieci, choć pierwszy syn urodził się w Wymysłowie). Później na pewno się przenieśli w inne miejsce co widać po miejscach zgonów dalszych dzieci. Najbardziej interesują mnie ewentualne wiadomości o Jadwidze, Helenie i Genowefie. Nie mam tu właściwie dat, więc nie za bardzo z czym mogę występować do usc.

Genowefa Kępska ur. 1925 (1924?) najprawdopodobniej w Przerębie, ale według jej siostry a mojej babci zmarła w Cieszanowicach w wieku 7 lat
Jadwiga Kępska ur. ? zmarła mając rok w Ozdze (pochowana w Kamieńsku)
Helena Kępska ur.? zmarła we Wronikowie mając 4 lata (pochowana w Rozprzy)

Miejscowości które podała mi babcia a do których przenosili się jej rodzice to: Przerąb (tam chyba przebywali najdłużej), Biestrzyków, Cieszanowice, Ozga, Wroników.

Tyle wiem Smile

Pozdrawiam
Daria

_________________
Daria Wilczyńska - Zięba

Wilczyński- Cielętniki, Sosnowiec, Lututów
Chimowski, Himowski - Kromołów, Łazy, Ciągowice
Kępski, Kempski - Przerąb, Stanowiska
Jawor, Olesiak, Hasior, Ciuła - Krasne Potockie, Chomranice
Bielewska (Bielawska) - Klonowa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2010 - 17:57
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Wiktoria była córką Franciszka, urodziła się w tym samym roku, w którym on wziął ślub.
Co do reszty, to się zorientuję i dam znać

pozdrawiam serdecznie - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_WojciechOffline
7 Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2010 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2010
Posty: 176

Status: Offline
Panie Tomku - chapeau bas!
Ja z kolei jestem zainteresowany Przedborzem. Pozwalam sobie poprosić Pana o pomoc w ustaleniu daty urodzin Feliksa Liszewskiego. Wg Słownika Artystów Polskich - urodził się w Przedborzu w l. 80-tych XIX w. Matka (brak imienia) była miejscową nauczycielką. Mieszkał w Wwie, pracował w notariacie, a serce zostawił nad Pilicą - malował i fotografował. Był m.in. kustoszem zbiorów fotogr. PTK.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2010 - 18:51
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

@Wojciech
Ciekawa sprawa z tym Feliksem Liszewskim.
Nazywał się naprawdę Lambert Feliks Liszewski, urodził się 16 IV 1876 w... i tu jest mała zagwozdka.
Ja odczytałem jego miejsce urodzenia jako "m. Tomaszów". Sprawdziłem Tomaszów Mazowiecki - ale aktu urodzenia nie było. Pomyślałem, że może chodzić o nieistniejącą wieś Tomaszów koło Radomska. Pasowało mi to, ponieważ św. Lambert jest patronem tamtejszej parafii. Ale to też fałszywy trop.
Krótko mówiąc - nie wiem gdzie się urodził, ale na pewno nie w Przedborzu.
Był synem Kazimierza?? i Zofii z domu Wiśniewskiej.
Jego żoną była Stanisława Antonina Pasińska ur. 14 IX 1880 roku. Niestety - miejsca jej urodzenia też nie mogłem odczytać.
Dwoje ich dzieci urodziło się już w Warszawie:
Kazimiera w 1899, a Jadwiga Helena w 1901.
Lambert Feliks był w Przedborzu fotografem.
Czy te informacje panu wystarczą?
@Sewcio
Józef Kaczmarek urodził się nie w 1893, a 1894 roku /o ile chodzi o tę samą osobę/
akt urodzenia 155 z 1894 roku.
22 II ur. Józef Kaczmarek s. Wojciecha i Antoniny Zajdler.
Akta z Wygiezłowa są poza terenem archiwum i są w tej chwili niedostępne. Proszę się przypomnieć za dwa tygodnie, to wtedy sprawdzę.
@Daria
Brak ksiąg ludności dla wsi Przerąb.
Biestrzykowy były dwa - Mały i Wielki. Oba w gminie Dmenin, ale jeden w parafii Rzejowice, drugi w parafii Chełmo.
W gminie Dmenin nie występowało nazwisko Kempski/Kępski. Było bardzo dużo osób o nazwisku Kempa i kilka o nazwisku Kempiński.
Cieszanowice - gmina Gorzkowice, parafia Mierzyn.
Ozga - gmina i patrafia Kamieńśk
Wroników - gmina i parafia Rozprza.
To na razie tyle...

pozdrawiam - tomek


Ostatnio zmieniony przez Tomek1973 dnia 30-09-2010 - 21:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2010 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2010
Posty: 176

Status: Offline
Uprzejmie dziękuję. Jestem zaskoczony Shocked zarówno otrzymaną odpowiedzią ale i pełnią Pańskiej profesjonalnej wiedzy.
Muszę poszukać czegoś trudniejszego Very Happy

A jako offtop Embarassed
- z wojskowego, przedwojennego baloniarstwa zachowało się bardzo niewiele przedmiotów materialnych, co jest i jasne i znane. Jednak obawiam się, że niezbyt popularną inf. jest fakt, iż w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy są płyty litograficzne (ówczesne xero) z 1. Batalionu Balonowego w Toruniu z pięknym dyplomem i tabelami bojowymi, a to pewnie Pana zainteresuje Embarassed
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2010 - 20:16
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

@Wojciech
Informacje, które przekazałem, pochodzą z KLS miasta Przedborza. Może pan zamówić skan lub xero - ale polecam skan.
zespół 687, tom V ksiąg ludności, karta numer 8.
Oczywiście można szukać dalej - na przykład aktu zgonu matki, która - jak pan twierdzi - uczyła w Przedborzu. To tylko początek i z pewnością całą rodzinę da się odszukać.
A co do baloniarstwa, to chyba mnie pan pomylił z wybitnym znawcą tego tematu, który też ma na imię Tomasz, a jest dyrektorem naszego AP
Mr. Green

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mielczarek_SewerynOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2010 - 23:29
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2009
Posty: 145
Skąd: Bełchatów
Status: Offline
Panie Wojtku znalazlem odpis skrocony aktu zgonu i Józef Kaczmarek urodzil sie 15 grudnia 1893 w Piotrkowie Trybunalskim rodzice Franciszek i Marianna Czy mozna dowiedziec sie czegos wiecej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 08:09
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

@Sewcio
W grudniu 1893 w par. rzymsko-katolickiej nie znalazłem aktu chrztu żadnego Józefa Kaczmarka.
Można zlecić kwerendę pracownikom archiwum, sprawdzić księgi osobiście, sprawdzić unikaty ksiąg znajdujące się w piotrkowskiej parafii farnej.
Sprawdzę jeszcze w księgach ludności, czy rodzina o tych nazwiskach mieszkała w Piotrkowie.
Zapisy z aktu zgonu tyczące się miejsca urodzenia, wcale nie muszą odpowiadać prawdzie.

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dede43Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 08:22
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2010
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Sewciu. Akt chrztu może się znajdować w księgach nawet kilka lat po urodzeniu. Spisywałam księgi chrztu w jednej z warszawskich parafii na potrzeby geneteki i często okazywało się, że ojciec zgaszał za jednym zamachem urodziny kilkorga dzieci. Szczególnie tak było, jeśli rodzina zamieszkiwała w okolicznych miejscowościach, a rejestrowała dzieci w pobliskim mieście. Jeśli więc Józef miał rodzeństwo - sprawdź w latach następnych. A ponadto - urodziny grudniowe często były zgłaszane dopiero po nowym roku.(może ksiądz po kolędzie poganiał wówczas delikwenta?)

_________________
Pozdrowienia
Danuta
Pilnie poszukuję aktu ślubu Józefa Kwiatkowskiego (1829/32-1884)z Anielą Wrońską(1823-1905) oraz ich aktów urodzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 08:35
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2010
Posty: 176

Status: Offline
Bardzo dziękuję za inf. Co do skanu - zastanowię się, bowiem nie jest mi on niezbędny. Ufam Pańskim kompetencjom. A rzecz idzie do opracowania choćby najprostszego biogramu Feliksa (tak akcentował swoją osobę) Liszewskiego dla potrzeb Przedborskiego Słownika Biograficznego.
Co ciekawe, podstawową wiedzę o FL zawartą w rzeczonym Słowniku Artystów Polskich dostarczył ceniony regionalista Zdzisław Władysław Lipiński, zob.
http://www.psbprzedborz.pl/index.php?op ... &Itemid=65
Zdumiewa mnie inf., iż Lipiński nie wiedział o profesji fotografa uprawianej w Przedborzu przez FL. W swoich licznych artykułach, relacjach, wspomnieniach itp. podawał niekiedy zdumiewające szczegóły zapamiętane w dzieciństwie. W moich zbiorach mam skan fotografii autorstwa FL wykonanej w Przedborzu lecz z l. 20-tych, kiedy to był on mieszkańcem Warszawy. Być może unikatowość (?) jego prac z okresu przedborskiego zawarta jest w losach zbiorów fotograficznych PTK, które zgorzały w powstaniu warszawskim? Tego jednak prawdopodobnie nie uda się udowodnić.

Sorry za pomyłkę z Tomaszami. W Pańskim AP bywałem przed laty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 09:42
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Panie Wojciechu,
nie ma się co dziwić, że p. Lipiński nie odnalazł tego, co ja. Po prostu nie miał dostępu do tych materiałów. Zasługa leży nie po mojej stronie, a po stronie osób, które zrobiły alfabetyczny spis mieszkańców Przedborza. spis jest dostępny dla wszystkich odwiedzających AP.
O skanach wspomniałem dlatego, że dzięki nim może uda się rozszyfrować miejsce urodzenia jego i jego żony.
Rodzina Liszewskich mieszkała w domu numer 162. Przy odrobinie szczęścia będzie można nawet ustalić, gdzie ta posesja się mieściła.
Co do profesji fotografa - zawód "fotograf" jest wpisany w rubrykę dotyczącą źródła utrzymania. Nie ma tam jednak informacji o posiadaniu przez Feliksa własnego zakładu czy atelier.
Zorientuje się jeszcze, jak to mogło być z ewentualnym zgonem matki Feliksa.
Gdybym mógł być w czymś jeszcze pomocny, proszę śmiało pisać.

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 10:43
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2010
Posty: 176

Status: Offline
Z pewnością ma Pan rację. Ja miałem na myśli jego osobiste doświadczenie z pamięcią na czele.

Zachęcony - ekhym - pozwalam sobie poprosić Pana uprzejmie o pomoc w uściśleniu daty i miejsca urodzenia Tadeusza Bartosiaka.
Wg "moich" inf. miało to nastąpić 23 X 1919 r. - ale brak pewności. Miejsce - nieznane, gdzieś koło Inowłodza? Tomaszowa Maz.? albo Wwa?
Rodzice: Józef i Franciszka z d. Cholewińska.
Starałem się kiedyś zajrzeć do AP w Tomaszowie Maz., ale miałem pecha - pocałowałem klamkę.
To jedno.
A drugie jest "jeszcze gorsze". Zginął jako ppor. "Wilk" w walce z żołnierzami 5. Pułku Piechoty z Piotrkowa Tryb. wspomaganymi przez funkcjonariuszy UBP z Piotrkowa Tryb. i MO (czy tylko z Przedborza?) 10 I 1947 r. w Przedborzu. Data ta może być zapisywana także jako 9 I. Miejsce śmierci (walki) może być podawane także jako: Korytno, Barak, Tarki albo Majowa Góra.
Zwłoki zabrali swoim samochodem UB-owcy. Gdzie został pochowany? - nie zdołałem ustalić. Aktu zgonu brak (USC Przedbórz, Piotrków, Masłowice, Wwa Śródmieście).
Pytanie: czy są szanse na uzyskanie jakieś wiedzy w tej sprawie w Pana archiwum?
Jak będzie czynne AP w okolicy dnia Wszystkich Św.?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robbi89Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 13:38
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2010
Posty: 139

Status: Offline
Witam!
Panie Tomku czy mogę Pana poprosić o sprawdzenie nazwiska Bobowski w księgach urodzeń i zgonów parafii Biała Rawska w latach 1855-1864? Spodziewam się tam znaleźć potomków Andrzeja i Józefy z Brzuszkiewiczów. Wiem na pewno ze ich syn Stanisław urodził się pomiędzy 1861-63, który miał jeszcze co najmniej 2 siostry Bronisławę i Pelagię. Być może one też się tam urodziły. Jeżeli znajdzie Pan chwilę, żeby to sprawdzić będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 14:50
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

@Wojciech
Akta metrykalne z roku 1919 są w urzędach stanu cywilnego /i parafiach/, nie ma ich w archiwach państwowych. Poszukiwania należy chyba rozpocząć od kompleksowego przypytywania wszystkich USC w okolicy Tomaszowa i Inowłodza, czy mają taki akt urodzenia.
W sprawie okoliczności zgonu radzę skontaktować się z łódzkim IPN, z pewnością będą w stanie pomóc. Ja regularnie przeglądam wszystkie biuletyny IPN-u, ale ta sprawa chyba nie była jeszcze opisywana.
Zastanawia mnie, czy da się w tym przypadku odnaleźć akt zgonu, bo nie sądzę, żeby UB przejmowało się takimi formalnościami.
Żyje jeszcze generał Stanisław Karliński "Burza" i być może on też będzie coś wiedział.
Archiwum czynne w dni powszednie od godziny ósmej. Nieczynne będzie 29.10 i 05.11.
@Piotrek

Akta są w Tomaszowie, nie w Piotrkowie.

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robbi89Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2010 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2010
Posty: 139

Status: Offline
Racja, moja nieuwaga.
W każdym razie dziękuję.
Piotrek

_________________
Pozdrawiam
Piotr Kruze
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.421365 sekund(y)