Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KamilDominikOffline
Temat postu: Wyrok Sądu Powiatowego w Chrzanowie z 1891  PostWysłany: 13-08-2022 - 23:14
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Dzień dobry, Czy mógłbym poprosić o pomoc w znalezieniu następującego dokumentu dotyczącego moich przodków: Zezwolenie (Zgoda) CK Sądu opiekuńczego Powiatu Chrzanowskiego (Sąd Powiatowy w Chrzanowie) z 1 maja 1891 r. nr 5907 dotyczącego zgody na zawarcie małżeństwa przez Elżbietę Palion (Palijon) ur. 19.6.1868 r., c. Feliksa i Anny zd. Janczarczyk? Myślałem, że dokumentacja ta może się znajdować w następujących zbiorach: 1. Sąd Powiatowy w Chrzanowie, sygn.. 12/1642/0 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... pol/141908 2. C. K. Sąd Powiatowy w Chrzanowie, sygn.. 12/1178/0 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... pol/141444 3. Sąd Powiatowy w Chrzanowie oraz Komornik Sądu Powiatowego w Chrzanowie 29/712/0/-/1584 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/16763096 . Niestety AP w Krakowie i Katowicach odpisały, że tam szukanego przeze mnie dokumentu nie ma. Może ktoś podpowie, gdzie szukać?

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2022 - 23:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Najbardziej sensownie wygląda 12/1178
ale tam z opisu
Ogółem jednostek archiwalnych: 1910
Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych: 0
więc różnie może być z "nie ma"
jest spis roboczy, ale ze spisami roboczymi (czyli dokumentacją w zasadzie stworzoną dla przekazywania, nie dla korzystania) z dużym marginesem trzeba pracować. I bywa czasochłonne.
Jak (w godzinach) AP pracę wycenił?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ADrazykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2022
Posty: 138

Status: Offline
Witaj Kamil,

Taka zgoda C. K. Sądu na zawarcie związku małżeńskiego była wymagana, gdy nowożeńcy nie mieli skończonych 24 lat. Miałem taki przypadek w rodzinie, że moja praprababka ze swoim zięciem wystąpili do C. K. Sądu Powiatowego w Jordanowie o zgodę na ślub mojego pradziadka z moją prababką. Co ciekawe, dokumenty te były w teczce dotyczącej sprawy spadkowej mojego prapradziadka. Wystąpiłem do AP w Katowicach, oddział w Bielsku-Białej o akta spadkowe, a dodatkowo uzyskałem inne dokumenty, między innymi prośbę do Sądu na ślub i zgodę tegoż Sądu. W moim przypadku wszelkie dokumenty dotyczące moich przodków z tego okresu zostały zebrane razem w jednej teczce z opisem, że to akta sprawy spadkowej.

Myślę, że u Ciebie może być podobnie i to zezwolenie/zgoda też znajduje się w teczce z innym opisem, nie ma jej jako osobnej teczki, co nie znaczy, że nie istnieje Smile

Powodzenia w poszukiwaniach.

Antoni.

_________________
Antoni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 13:26
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Archiwum odpisało, że aktu nie ma i nie skasowało mnie za sprawdzenie (mam nadzieję, że faktycznie sprawdzili...). Antoni, zaintrygowałeś mnie tym badaniem spraw spadkowych. Jak w ogóle do tego podejść? Wszyscy moi przodkowie to rolnicy lub robotnicy. Większość mieszkała w zaborze rosyjskim, incydentalnie zdarzał się zabór austriacki i pruski. Nie wiem czy w ogóle wówczas były obligatoryjne sprawy spadkowe. Mamy tu trzy różne systemy prawne i nie wiem jak one funkcjonowały w praktyce. Poradzisz coś? Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze Wam dziękuję.

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 13:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To tym bardziej bym nie ufał, że kwerenda była. Zresztą nie za bardzo jest co reklamować - jeśli usługi nie zamówiłeś, nie opłaciłeś:)
Napisali "nie ma" czy coś o tym co konkretnie sprawdzili i jak?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 13:55
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Cytuję: "informuje, w zasobie tutejszego Archiwum nie odnaleziono Zezwolenia CK Sądu opiekuńczego Powiatu Chrzanowskiego (Sąd Powiatowy w Chrzanowie) z 1 maja 1891 r. nr 5907 dotyczącego zgody na zawarcie małżeństwaprzez ElżbietęPalion (Palijon). W trakcie kwerendy przeszukano zespoły akt nr: 12/1178 C. K. SądPowiatowy w Chrzanowie oraz 12/1642 i SądPowiatowy w Chrzanowie."

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 14:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli serio dwa zespoły (w tym co najmniej jeden bez pomocy, inwentarza , nieopracowany) i to nie cienkie sprawdzili w ramach bezpłatnej kwerendy - to szacun i zdziwienie. Parę do parudziesięciu godzin pracy.
Może info w szwa nieaktualne i coś poza spisem roboczym jednak jest.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ADrazykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 15:47
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2022
Posty: 138

Status: Offline
Witaj Kamil,

Ja po prostu wpisałem do wyszukiwarki na szukajwarchiwach.pl swoje nazwisko i zawęziłem poszukiwania do obszaru mojej miejscowości i okolic mając nadzieję na znalezienie czegokolwiek. W ten sposób trafiłem na akta spadkowe prapradziadka.
Moi przodkowie to też rolnicy i nie wydaje mi się by sprawy spadkowe były przeprowadzane obligatoryjnie przez C. K. Sądy w Galicji. Najczęściej do nich dochodziło, gdy gospodarze umierali nagle bez wyrażenia ostatniej woli przy świadkach oraz bez testamentu. Ale niech inni bardziej doświadczeni wypowiedzą się w tej sprawie.

Spróbuj poszukać jakichkolwiek dokumentów na szwa odnośnie Elżbiety Palion, jej rodziców lub jej męża wraz z jego rodziną na obszarze ich zamieszkiwania i w przyległych okolicach. A może jednak coś się znajdzie i będzie zawierać też poszukiwane przez Ciebie zezwolenie. Warto próbować.

Pozdawiam,
Antoni.

_________________
Antoni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2022 - 23:56
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Niestety moich pradziadków w szukaj w archiwach nie znalazłem. Już kiedyś sprawdzałem.

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2022 - 14:35
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Zezwolenie sądu stanowiło zapewne załącznik do aktu małżeństwa ( allegata). Ponadto mogły być akta tej sprawy, ale się najpewniej nie zachowały. AP Katowice ma inwentarz do obu wymienionych zespołów i po tym sprawdzili, czy taki dokument stanowi jednostkę w danym zespole. Nie. Wszystko zależy od tego, jak szczegółowo był dzielony dany zespół archiwalny, im bardziej szczegółowo, tym więcej jest jednostek.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2022 - 15:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zapis w szwa wyraźnie wskazuje, że zespół nie jest opracowany, inwentarza nie ma, a pomocą jest spis zdawczo-odbiorczy.
W zespole można oczekiwać oryginalnego spisu spraw /repertorium ew. indeksów. Kwerenda (mam na myśli usługę) powinna zawierać sprawdzenie czy takie "spisy spraw" jest, co zawiera (niekoniecznie muszą być, niekoniecznie ze wszystkich wydziałów, niekoniecznie z wszystkich lat) i ew. dalsze postępowanie wg tegoż archiwalnego, sądowego i spisu zdawczo-odbiorczego.
A informacja z kwerendy (cały czas piszę o usłudze) powinna zawierać informację o głębokości sprawdzenie zespołu, czy oparcie się na spisie zd-odb , co ze skorowidzami, repertoriami a nawet czy AP wyrażał zgodę na brakowanie (co nie jest niespotykane) akt sądowych. Skorowidze, repertoria raczej brakowane nie były.
Może ww się przyda do czegoś:)
podobnie jak informacje, że w szwa są wprowadzane inwentarze, jak nie ma spisu jednostek (mogą zawierać nazwiska), jak nie ma inwentarza to nie oczekiwałbym wprowadzania info ze spisów (zdarza się, ale...)
A sprawy spadkowe bywają w aktach gmin dość często - "galicyjskich i pogalicyjskich" gmin także . Niekoniecznie akta spraw sensu stricto, ale i to się zdarza.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 15-08-2022 - 23:34, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2022 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Dziękuję. Podrążę jeszcze temat

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.054513 sekund(y)