Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
HermanosOffline
Temat postu: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 11:41
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 05-08-2015
Posty: 332

Status: Offline
Cześć,

potrzebuję pomocy w odnalezieniu informacji na temat działalności politycznej mojego pradziadka.
Pradziadek w 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie też niedługo później zakończył żywot. Był tam najprawdopodobniej więźniem politycznym w związku z jego działalnością w endecji.

Czy macie pomysł gdzie można by szukać jakichkolwiek informacji na ten temat? Robiłem kilka podejść, ale nie trafiłem na absolutnie nic.

Może istnieją jakieś wykazy działaczy lub represjonowanych w Berezie Kartuskiej?

Skoro polityczne sympatie zapewniły pradziadkowi transport do Dachau, to musiało to być coś więcej niż politykowanie ze znajomymi przy kuflu piwa.

_________________
Pozdrawiam,
Paweł
--------------------------------
Buczyńscy - Skalnik, Nowy Żmigród, Ożomla, USA ; Trojanowscy, Borczonowie, Kempscy - Różan, Gąsewo ; Sabatowie i Partykowie - Jeżowe, Kamień
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 228

Status: Offline
Hermanos napisał:
Cześć,

potrzebuję pomocy w odnalezieniu informacji na temat działalności politycznej mojego pradziadka.
Pradziadek w 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie też niedługo później zakończył żywot. Był tam najprawdopodobniej więźniem politycznym w związku z jego działalnością w endecji.

Czy macie pomysł gdzie można by szukać jakichkolwiek informacji na ten temat? Robiłem kilka podejść, ale nie trafiłem na absolutnie nic.

Może istnieją jakieś wykazy działaczy lub represjonowanych w Berezie Kartuskiej?

Skoro polityczne sympatie zapewniły pradziadkowi transport do Dachau, to musiało to być coś więcej niż politykowanie ze znajomymi przy kuflu piwa.


Myślę że nie da się pomóc w tym przypadku, skoro nie wiadomo nawet jak się ów pradziadek nazywał ani gdzie mieszkał.



Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HermanosOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 15:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 05-08-2015
Posty: 332

Status: Offline
w3w napisał:
Hermanos napisał:
Cześć,

potrzebuję pomocy w odnalezieniu informacji na temat działalności politycznej mojego pradziadka.
Pradziadek w 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie też niedługo później zakończył żywot. Był tam najprawdopodobniej więźniem politycznym w związku z jego działalnością w endecji.

Czy macie pomysł gdzie można by szukać jakichkolwiek informacji na ten temat? Robiłem kilka podejść, ale nie trafiłem na absolutnie nic.

Może istnieją jakieś wykazy działaczy lub represjonowanych w Berezie Kartuskiej?

Skoro polityczne sympatie zapewniły pradziadkowi transport do Dachau, to musiało to być coś więcej niż politykowanie ze znajomymi przy kuflu piwa.


Myślę że nie da się pomóc w tym przypadku, skoro nie wiadomo nawet jak się ów pradziadek nazywał ani gdzie mieszkał.



Wojciech



Nie oczekuję, że zostanę przez kogoś wyręczony w poszukiwaniach. Proszę jedynie o wskazanie, gdzie mogę je rozpocząć.

_________________
Pozdrawiam,
Paweł
--------------------------------
Buczyńscy - Skalnik, Nowy Żmigród, Ożomla, USA ; Trojanowscy, Borczonowie, Kempscy - Różan, Gąsewo ; Sabatowie i Partykowie - Jeżowe, Kamień
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2022 - 15:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zbieranie danych, po tym hipotezy.
Te postawione wyżej są bardzo daleko idące, ryzykowne, przerysowane. A pewnie niemało czytelników mogłoby użyć daleko mocniejszych określeń, a to dlatego, że nie ma informacji na czym opierasz te ryzykowane twierdzenia. Może coś za nimi stoi, może nie.
Jak rozumieć jednocześnie "działalność w endecji" i "nie trafiłem na absolutnie nic"? Ta działalność to jakiś fakt, informacja, wniosek z czegoś czy założenie przyjęte ?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 16:04
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 228

Status: Offline
Hermanos napisał:
w3w napisał:
Hermanos napisał:
Cześć,

potrzebuję pomocy w odnalezieniu informacji na temat działalności politycznej mojego pradziadka. [...]

Czy macie pomysł gdzie można by szukać jakichkolwiek informacji na ten temat? Robiłem kilka podejść, ale nie trafiłem na absolutnie nic.


Myślę że nie da się pomóc w tym przypadku, skoro nie wiadomo nawet jak się ów pradziadek nazywał ani gdzie mieszkał.

Wojciech


Nie oczekuję, że zostanę przez kogoś wyręczony w poszukiwaniach. Proszę jedynie o wskazanie, gdzie mogę je rozpocząć.


Odpowiedź właściwa do zadanego pytania:

w bibliotekach, archiwach i w internecie.

Wojciech

PS.
A tak z ciekawości, przyjmując że prawdziwa pierwsza wypowiedź, może warto podać gdzie Pan już szukał?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1823
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Oraz u znawców tematu „endecja”, cokolwiek to znaczy - SN, OWP, ONR, ONR ABC czy ONR Falanga. Liczba tych represjonowanych pomijając akcję zatrzymania po zabójstwie Pierackiego nie była aż tak pokaźna porównując z innymi więźniami Berezy tj. nacjonalistami ukraińskimi, komunistami róźnej nacji czy … paskarzami
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2022 - 16:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie tylko w porównaniu, ale i w liczbach bezwzględnych
Pytanie czy dane przywoływane w opracowaniach są poprawne, czy nie było np maskowania prawdziwych przyczyn osadzenia formalnymi innymi.
Mnie bardziej "razi" (no nie razi mnie tak bardzo, bo nie kontrastuje bardzo:) sugestia, że zamordowanie w Dachau jest wiązane z Berezą. Niby nie wprost ale powiązane:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 13-08-2022 - 16:21
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 228

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Oraz u znawców tematu „endecja”, cokolwiek to znaczy - SN, OWP, ONR, ONR ABC czy ONR Falanga.


Z doświadczenia wiem że niekiedy owa „endecja”, a nawet jakaś "działalność" „w endecji” może oznaczać jedynie kanapowe sympatyzowanie i czytanie ich prasy.

Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2022 - 19:19
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1823
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Nie tylko w porównaniu, ale i w liczbach bezwzględnych
Pytanie czy dane przywoływane w opracowaniach są poprawne, czy nie było np maskowania prawdziwych przyczyn osadzenia formalnymi innymi.
Mnie bardziej "razi" (no nie razi mnie tak bardzo, bo nie kontrastuje bardzo:) sugestia, że zamordowanie w Dachau jest wiązane z Berezą. Niby nie wprost ale powiązane:(


To jest daleko idąca sugestia. Dla mnie to suche elementy życiorysu wymagające udokumentowania, a pytającemu nie bardzo wiadomo o co chodzi. Albo udaję przysłowiowego Leszka lub żeruje na naiwnych. Nie tak łatwo było trafić do Berezy szaraczkowi z „endecji”
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 14-08-2022 - 14:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Hermanos napisał:
Może istnieją jakieś wykazy działaczy lub represjonowanych w Berezie Kartuskiej

Prawie 3 tys. teczek personalnych więźniów - więc chyba także spis nazwisk - jest w archiwum państwowym w Brześciu wg. tej publikacji
https://pbc.biaman.pl/dlibra/publicatio ... 25/content

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 14-08-2022 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1823
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ksiąźki o Berezie są powszechnie znane https://bazhum.muzhp.pl/media//files/Dz ... 88-191.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Endecja - jak poszukiwać przodka  PostWysłany: 14-08-2022 - 17:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ale chyba żadna z nich nie zawiera wyników badań całości, z informacjami o osadzonych choćby z archiwum z Brześcia.

https://dziedzictwo.archiwa.gov.pl/wp-c ... wodnik.pdf
Kod/Sygnatura: BY ГАБр ф. 98
Tytuł: Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej
Берёза-Картузский концентрационный лагерь
Daty: 1934–1939
Rozmiary: 3 inw., 2919 j.a.
Dzieje zespołu: zespół opracowano w 1951 r.; ponownie w 1974 r.
Przedstawienie zakresu i zawartości (treści): inw. nr 1 – akta ewidencyjne uwięzionych, informacje organów śledczych i korespondencja z nimi nt. poglądów
politycznych i sytuacji uwięzionych; inw. nr 2 – akta ewidencyjne więźniów, korespondencja z UW Poleskim, Starostwem Powiatowym w Brześciu w sprawach personalnych; inw. nr 3 – akta ewidencyjne aresztowanych, zgłoszenia wojewodów i korespondencja z nimi w sprawie uwięzienia
w obozie, informacyjne powiadomienia agentów policji, doniesienia policjantów o aresztowaniach komunistów i in.
Archiwalne pomoce informacyjne: inw. książkowe z notatką historyczno-archiwalną.
Inw. nr 1 za l. 1934–1939, 2782 j.a.; inw. nr 2 za l. 1934–1939, 110 j.a.; inw.
nr 3 za l. 1934–1939, 27 j.a. Schemat układu akt w zespole.
Uwagi o publikacji: Они не стали на колени: Сборник воспоминаний
и документов о концлагере Берёза-Картузская, сост. В. Поссе,
Л. Аржаева, Минск 1966; W. Śleszyński, Obóz odosobnienia w Berezie
Kartuskiej 1934–1939, Białystok 2003.
Uwagi: zachowały się wykazy osób aresztowanych, więźniów i zwolnionych;
wykazy policjantów i pracowników więzienia.

https://dziedzictwo.archiwa.gov.pl/pl/b ... cznego%5D=

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.889660 sekund(y)