Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Kowno, Biruliszki.  PostWysłany: 16-07-2022 - 12:47
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Dzień dobry, długo sie nie odzywałam, ale latem nie odpalam laptopa (wiadomo ... wnuki!), posługuję sie jedynie telefonem, a na nim pisać, to dla ślepawej starszej pani, troche trudno.

Z problemem polskości?litewskości wśród potomków tego samego rodu może byc różnie. Spotkałam sie ze skrajnym pojmowaniem sprawy. Na przykładzie mojego dziadka i jego brata, którzy całe życie byli skłóceni, bo jeden uważał sie za wykorzystywanego (?) Polaka, a drugi za skrzywdzonego Litwina (chociaż obaj mieszkali w Warszawie) widać, że i wśród rodzeństwa byli nacjonalizujący Litwini, a z drugiej strony zajadli polscy narodościowcy. Zapewne, drążąc temat, należy uzbroić sie w ogromne pokłady cierpliwości, taktu i spokoju.

Jeśli chodzi o dziedzictwo duchowe, to zapewne wielu materiałów sie nie znajdzie, bo przeciez nie wszyscy z odpowiednim pietyzmem odnosili sie do pozostałych po przodkach materiałów typu listy, zapiski, osobiste notatki czy nawet zdjęcia. No, a oprócz tego wojny zrobiły swoje.

Ja miałam dość duzo szczęścia, bo w archiwach zachowało sie kilka testamentów, zapisów podatkowych, trochę dokumentów hipotecznych, no i Archiwum Korzonów i Pruszyńskich z prywatnymi listami. I to jest kopalnia wiedzy o przodkach jako o ludziach, nie tylko suche fakty typu - urodził sie, został ochrzczony, ślubował, zmarł. Z listów mozna poznać codzienne życie, charaktery, podejście do świata i innych ludzi.
Takich materiałów trzeba szukać, ale czy się znajdzie ...?

Życzę szczęścia w poszukiwaniach!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Józef Kulwieć.  PostWysłany: 16-07-2022 - 16:53
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Małgorzato, dzień dobry.

Józef Kulwieć - Stowarzyszenie Emerytalne Pracowników Prywatnych w Królestwie Polskim.

W roku 1908 w Warszawie powstało Stowarzyszenie Emerytalne Pracowników Prywatnych w Królestwie Polskim.
W roku 1917 siedziba i biura zarządu mieściły się w Warszawie przy ul. Traugutta 3.
[ za: Kurier Polski Nr 56, Niedziela d. 25 lutego 1917 r. Strona 1 [ tytułowa ] – patrz reklama, lewy górny róg ]
Link do gazety:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/1 ... splay/JPEG
Stowarzyszenie Emerytalne Pracowników Prywatnych w Królestwie Polskim założył Antoni Hempel.

W dniach 28 i 29 maja 1911 roku w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji 50 rocznicy powstania Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie. Depeszę gratulacyjną wystosował Zarząd Stowarzyszenia Emerytalnego Pracowników Prywatnych w Królestwie Polskim w Warszawie. Treść depeszy:
„Najmłodsza polska Instytucja Wzajemnych Zabezpieczeń – Najstarszej Siostrzycy święcącej dzisiaj złote gody 50-lecia pracy na pożytek i chlubę kraju – śle serdeczne powinszowania i życzenia dalszego rozwoju.
Zarząd Stowarzyszenia Emerytalnego pracowników prywatnych w Król. Polskim: Juliusz hr. Tarnowski, Józef Kączkowski, Bolesław Chomicz, Wacław Dunin, Ludomir Grendyszyński, Józef Kulwieć, Karol Wojciechowski.”.
[ za: Kurier Kolejowy i Asekuracyjny. Dwutygodnik poświęcony sprawom kolejowym, asekuracyjnym i ekonomicznym. Nr 11, Warszawa, 1 czerwca 1911 r., strona 16. ]
Link do dwutygodnika:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/3 ... ay/Default

Z powyższego cytatu wynika, że przynajmniej w maju 1911 roku członkiem zarządu Stowarzyszenia Emerytalnego Pracowników Prywatnych w Królestwie Polskim z siedzib w Warszawie był Józef Kulwieć.

Może wspomniany Józef Kulwieć to Twój krewny?

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Józef Kulwieć.  PostWysłany: 16-07-2022 - 22:57
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Romanie dziękuję! Tak, ten Józef, to brat mego Dziadka!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
w3wOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć.  PostWysłany: 17-07-2022 - 00:19
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2010
Posty: 228

Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Romanie dziękuję! Tak, ten Józef, to brat mego Dziadka!


Może się Pani przyda, o ile już tego Pani nie ma

KULWICZ IGNACY
Dorobek urzędniczy: Zatrudniony jako nadleśniczy Leśnictwa Rządowego
w Szlanowie w Wydziale Skarbowym Województwa Augustowskiego, Komisja
Rządowa Przychodów i Skarbu 1834–1835.
Bibliografia: Kalendarzyk polityczny na 1834, s. 244, 1835, s. 252
Autor rekordu: Anna Ostrowska

KULWIEC ANTONI
Dorobek urzędniczy: Zatrudniony jako archiwista Wydziału II w Suwałkach
(pow. Dąbrowski, Sejneński, Kalwaryjski, Mariampolski) Trybunału Cywilnego
Pierwszej Instancji dla Województwa Augustowskiego.
Bibliografia: Kalendarzyk polityczny na 1834, s. 175, 1835, s. 184
Autor rekordu: Anna Ostrowska

KULWIEC DOMINIK
Dorobek urzędniczy: Zatrudniony jako podsędek Powiatu Sejneńskiego w Sejnach, Woj. Augustowskiego w Sądach Pokoju Komisji Rządowej Sprawiedliwości, 1834.
Bibliografia: Kalendarzyk polityczny na 1834, s. 201, 1835, s. 211
Autor rekordu: Anna Ostrowska


"Urzędnicy Królestwa Polskiego (1815-1915). Materiały do biogramów. Wpisy z bazy danych (PDF)"
Redakcja naukowa Alicja Kulecka
Data wydania:2019-01-08
Wydawca:Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego


Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 17-07-2022 - 12:24
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Małgorzato, dzień dobry.

Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec – Zduńska Wola.

W roku 1909 w Warszawie Skład Główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa i Wydawnictwo Jubileuszowe im. Orzeszkowej w ramach serii Kobieta w życiu społecznym opublikowało opracowanie pt. Ruch kobiecy w Polsce, Cześć II, którego autorką była Cecylja Walewska [ imię Cecylja zgodnie z pisownią z roku 1909 ].

W przedmiotowym opracowaniu autorka na stronie 39 między innymi napisała:
„Rozgałęzienia na prowincji, kresach i w cesarstwie posiada też „Związek równouprawnienia kobiet polskich,“ utworzony przez grupę członków, która po rozłamie w łonie zarządu opuściła P. Stow. r. kobiet. Przyłączyły się do niego: Związek równ. w Sieradzu, założony przez p. K, Podciechowską i p. Ratajcwiczową; w Zduńskiej Woli przez p. Anielą Kulwieć; w Radomiu – przez p. Szczepaniakową; w Petersburgu – przez Zofję Sadowską i Kijowie przez pp. Kozłowską i Peszyńską.”.
Link do wspomnianej przeze mnie publikacji:
http://bc.gbpizs.gov.pl/Content/1968/10 ... z.%202.pdf
Z przywołanego cytatu wynika, że pani Aniela Kulwieć założyła oddział Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli.

Na stronie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola znajduje się artykuł Gabrieli Górskiej pt. Kobieta a niepodległość. Działalność stowarzyszeń kobiecych z terenu Zduńskiej Woli i okolic na początku XX w.
Autorka w swojej publikacji między innymi opisuje historię powstania Oddziału Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli. Wymienia też Anielę Kulawiec jako członkinię stałego zarządu związku.
Link do artykułu:
http://muzeumzdunskawola.pl/2021/03/08/ ... atku-xx-w/

Po przeczytaniu obu publikacji, o których wspomniałem w moim poście, pewne zdumienie wywołała informacja o nazwisku organizatorki Oddziału Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli. Cecylia Walewska w swojej książce pisze, że założycielką tego oddziału była Aniela Kulwieć. Innego zdania jest Gabriela Grabowska, która w swoim artykule twierdzi, że założycielką oddziału związku była Aniela Kulawiec. Tu powstaje pytanie, która z autorek tekstów ma rację? Z punktu widzenia prawdy historycznej ważnym jest jak naprawdę nazywała się organizatorka Oddziału Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli. Czy nosiła ona nazwisko Kulwieć, czy Kulawiec? Jeśli nosiła nazwisko Kulwieć to należałaby sprostować dane jakie znajdują się w Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli.
Rozwikłanie tej zagadki pozostawiam już Tobie, Małgorzato. Oczywiście jak jesteś zainteresowana tym faktem. Może nazwisko Kulawiec jest inną formą [ zniekształconą ] nazwiska Kulwieć? Może w książce Cecylii Walewskiej nazwisko Kulwieć to wynik błędu drukarskiego? Może faktycznie organizatorka związku w Zduńskiej Woli nazywała się Kulawiec Aniela? Rozwiązanie tej zagadki wymaga wielu badań i pracy.

Pozdrawiam – Roman.

Ps.

W latach 1905 – 1907 istniał Związek Polski Równouprawnienia Kobiet. Na skutek waśni w zarządzie tego związku uległ on rozpadowi i likwidacji. W jego miejsce powstały dwie organizacje kobiece:
1. Polskie Stowarzyszenie Równouprawnienia Kobiet [ 1907–1914 ];
2. Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich [ 1907–1914 ].
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 17-07-2022 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Romanie, w Zduńskiej Woli mieszkała i działała Maria Aniela z Bajkowskich KULWIEĆ. Używała imienia Aniela. A zmiana nazwiska moze być błędem drukarskim, często się zdarzającym.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 17-07-2022 - 15:08
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Małgorzato, z Twojej informacji wynika, że to Cecylia Walewska w swojej książce podała prawidłowe nazwisko organizatorki Oddziału Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli, to jest Anieli Kulwieć.
Zatem, Gabriela Górska w swoim artykule podała błędne nazwisko – Aniela Kulawiec.
Może warto sprostować informacje na stronie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, gdzie znajduje się artykuł Gabrieli Górskiej, że jedną z organizatorek Oddziału Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Zduńskiej Woli była Maria Aniela z Bajkowskich Kulwieć a nie Aniela Kulawińska. To już pozostawiam do Twojego uznania.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chacinski_JarOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 26-07-2022 - 07:42


Dołączył: 03-07-2022
Posty: 3

Status: Offline
Pani Małgorzato, pewnie widziała Pani to drzewo rodziny Kulwiec (Kulvietis) stworzone przez pewną Litwinkę na MyHeritage. Jednak gdyby nie, to podsyłam.

https://www.myheritage.lt/site-family-t ... tain%C4%97

Odkryłem ciekawą dla mnie rzecz. Moja prababka z domu Ciechanowicz wyszła za mąż za Józefa Kulwiecia. Otóż na Uniwersytecie w Rzeszowie do niedawna żył i pracował historyk dr Jan Ciechanowicz pochodzący z Wileńszczyzny, który napisał ogromną liczbę publikacji o rodach polskich na Litwie i nie tylko. Jaka szkoda, że w styczniu tego roku umarł na Covid. Na pewno bym do niego napisał, ot po prostu z ciekawości. W wolnej chwili na pewno poczytam, jestem przekonany, że coś znajdę interesującego dla mnie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 27-07-2022 - 07:05
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Panie Jarku, tak, z Laimą mamy nieustanny kontakt. Teraz, z powodu wyjazdu, niestety nie mam dostępu do swojego laptopa, ale jak wrócę do domu to przejrzę swoje zapiski i wyślę Panu wszystko, co tylko znalazłam na temat Pana gałęzi. Może będzie tam coś więcej niż to, co już Pan posiada. 😃

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Chacinski_JarOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 27-07-2022 - 21:00


Dołączył: 03-07-2022
Posty: 3

Status: Offline
Dziękuję Pani Małgorzato! Pozdrawiam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_MonikaOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 05-08-2022 - 11:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2008
Posty: 62
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Pani Małgorzato,
Mój znajomy otrzymał na Myheritage wiadomość od p. Ala Robinsona z USA o jego powiązaniach z Kulwiecami.
Jego pradziadek Ignacy Kulwiec (1877-1923) wyemigrował z Litwy do USA w 1896 r. Był synem Juliana i mieszkał prawdopodobnie w okolicach Kowna. Może to rozszerzy wiedzę o gałęzi litewskiej.

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 05-08-2022 - 12:00
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1559

Status: Offline
Dziękuję bardzo. Przodków Allana szukamy juz ze 20 lat. Najgorsze jest to, że nie wiadomo nic więcej. Jak na razie domniemamy tylko, że Julian mógł być synem mojego 2xpradziadka Macieja. Ale, póki co, nie udało sie nic potwierdzić, oprócz poszlak, i to też ciut naciaganych.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kulwiec_NYOffline
Temat postu: Re: Aniela Kulwieć albo Aniela Kulawiec - Zduńska Wola.  PostWysłany: 05-08-2022 - 17:48
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2014
Posty: 24
Skąd: USA
Status: Offline
Irena_Monika napisał:
Pani Małgorzato,
Mój znajomy otrzymał na Myheritage wiadomość od p. Ala Robinsona z USA o jego powiązaniach z Kulwiecami.
Jego pradziadek Ignacy Kulwiec (1877-1923) wyemigrował z Litwy do USA w 1896 r. Był synem Juliana i mieszkał prawdopodobnie w okolicach Kowna. Może to rozszerzy wiedzę o gałęzi litewskiej.

Pozdrawiam
Irena


Irena,

Na MyHeritage mam dużą liczbę dopasowań litewskiego DNA, więc mam nadzieję, że niektóre z nich w końcu ujawnią powiązanie z rodziną Kulwiec. Muszę jeszcze znaleźć solidne połączenie, ale mam kilka tropów.

Mam kilka spekulatywnych nazwisk związanych z nazwiskiem Kulwiec na Litwie, ale nie mam jeszcze potwierdzenia rodziców Ignacego. Pracowałem nad odnalezieniem aktu małżeństwa Ignacego, ale nie miałem jeszcze szczęścia. Miejmy nadzieję, że wkrótce coś się wydarzy!

-Alan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ADrazykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2022 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2022
Posty: 138

Status: Offline
Witam,

Zupełnie przypadkowo natrafiłem na akt ślubu Karola Kulwiecia z Aleksandra Rajecką z 1835 roku w parafii Mirosław, obecnie teren Litwy. Nie wiem, czy dokument jest już znany zainteresowanym osobom, ale na wszelki wypadek zamieszczam link tutaj:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... a/14207169

Akt ślubu numer 8
Skany 41 i 48.

A to link do metryk parafii Mirosław, który wcześniej na forum z innym wątkiem podał Jerzy.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... rii=530594


Pozdrawiam,
Antoni.


Ostatnio zmieniony przez ADrazyk dnia 08-09-2022 - 01:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2022 - 13:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
ADrazyk napisał:
Witam,

Zupełnie przypadkowo natrafiłem na akt ślubu Karola Kulwiecia z Aleksandra Rajecką z 1935 roku w parafii Mirosław, obecnie teren Litwy. Nie wiem, czy dokument jest już znany zainteresowanym osobom, ale na wszelki wypadek zamieszczam link tutaj:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... a/14207169

Akt ślubu numer 8
Skany 41 i 48.

A to link do metryk parafii Mirosław, który wcześniej na forum z innym wątkiem podał Jerzy.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... rii=530594


Pozdrawiam,
Antoni.

Tak, podobnie jak Antoni też widziałem ten AM.
Link bezpośredni
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 9072e8_max
Antoni,
Taka krótka instrukcja a propos linków ze szwa - może się przyda.
Klikasz slajd, po prawej stronie na pasku klikasz słowo link (nie link do jednostki) następnie jeszcze bardziej po prawej copy link (kopiuj link), następnie otwierasz ten link w innym oknie, klikasz na niego prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję otwórz obraz w nowej karcie. I dopiero link z tej nowej karty pozwala na wygodne powiększenie i odczytanie aktu Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.171617 sekund(y)