Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Wywody o nazwiskach (komentarz)  PostWysłany: 07-05-2009 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4363

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HakoOffline
Temat postu: Wywody o nazwiskach (komentarz)  PostWysłany: 29-06-2009 - 23:26


Dołączył: 28-06-2009
Posty: 1

Status: Offline
Zgadzam sie całkowice z Michałem....
podobnie jak on chciałbym podkreslić problemy ze zmianą nazwisk w szczególności na Pomorzu. Zajmowałem się rodowodem swojej żony zd. Elers. Nazwisko niezwykle rzadkie ale okazało się, że jej dwaj wujkowie posiadają nazwisko o zupełnie osobnym brzmieniu. W jednym pokoleniu trzej bracia noszą nazwisko Elers, Elas, Ehlas. W innym przypadku na początkach XIX wieku dwaj rodzeni bracia, którzy zaciągnęli się do armi pruskiej a następnie szwedzkiej nosili nazwisko ELERS i EHLERS.
Należy zatem niezwykle dokładnie badać nazwiska, których fonetycznie brzmienie może wskazywać na ich wspólny rodowód.
HaKo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grabis_MirosławaOffline
Temat postu: Wywody o nazwiskach (komentarz)  PostWysłany: 22-08-2010 - 22:39
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 28
Skąd: Pomorze i Śląsk
Status: Offline
No to teraz wszystko rozumiem!!!
Spisałam 5 dzieci Andrzeja Kazub, potem jeszcze 2 ale jako nazwisko Kazubowski. Myślałam sobie, że ksiądz się zmienił i wszystko pokręcił, ale P. Michał mi wszystko wyjaśnił. Jednocześnie wiem, że muszę policzyć jeszcze kolejne dzieci (bo występowanie dwóch Janów braci wydawało mi się niemożliwe). Bez przeczytania tego artykułu wpisywanie przodka w wyszukiwarkę pomorską może zakończyć się fiaskiem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grabis_MirosławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2010 - 21:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 28
Skąd: Pomorze i Śląsk
Status: Offline
Ja bym dodała jeszcze to:
"Zmiany pisowni z powodu różnego zapisu brzmienia nazwiska.

Część społeczności od wieków średnich, kiedy to rozpoczęło się wykształcanie nazwisk, aż do Drugiej Wojny Światowej była niepiśmienna. Przy okazji różnych spraw urzędowych podawane było brzmienie nazwiska - osoba zapisująca nazwisko miała pełną dowolność co do stosowanej formy zapisu, gdyż osoba niepiśmienna nie mogła ani podać poprawnej formy ani zweryfikować zapisaną.

Drugi powód wynikał ze zwyczaju podczas chrztów. Dane zarówno rodziców jak i dzieci (wraz z datami narodzin dzieci) podawali księdzu rodzice chrzestni. Często zdarzało się że nie należeli do rodziny i nie znali nawet poprawnego brzmienia nazwiska. Był to podstawowy czynnik "powstawania" nowych nazwisk i podstawowa przyczyna podawania złych dat urodzin."

No i wszystko jasne a raczej ciemne Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gwalczakOffline
Temat postu: Re: Wywody o nazwiskach (komentarz)  PostWysłany: 20-05-2023 - 13:07


Dołączył: 02-01-2022
Posty: 1

Status: Offline
Komentarze napisał:
Skomentuj ten artykuł w tym wątku

witam szukam akt marcin walczyk 1766 plaskowice (434)mozesz to dla mnie zdobyc ,przepraszam za moj poslki
gerard walczak france
z gory dziekuje za twoja pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Pląskowice parafia Fałków  PostWysłany: 20-05-2023 - 19:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4203

Status: Offline
gwalczak napisał:
szukam akt marcin walczyk 1766 plaskowice

Pląskowice parish Fałków
This baptism certificate is only available at the parish
https://parafiafalkow.pl/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrasinskiOffline
Temat postu: Pląskowice parafia Fałków  PostWysłany: 21-05-2023 - 23:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2019
Posty: 51
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Trochę nie rozumiem tego fragmentu:
Cytat:
Jak w takim razie nadać imię siódmemu chłopcu, jeśli w XVIII wieku ma się do wyboru takie imiona jak: Jan, Maciej, Wawrzyniec, Wojciech i Jakub.
Ojcowie poradzili sobie z tym problemem dodając końcówkę „–ski”, „-cki” do własnego nazwiska.


Tzn. po pierwsze imion do wyboru było jednak zdecydowanie więcej (na Pomorzu), np. Antoni, Józef, Piotr, Michał itd. A po drugie w jaki sposób dodanie sobie do nazwiska -ski miało pomóc dziecku? J to w ogóle widzę, że akurat rodzice, to wcale nie dbali o to, by ich dziecko było rozpoznawalne. Spotkałem się w trakcie indeksacji z sytuacją, że bracia mieli dzieci w tym samym roku i nazywali je tak samo, np. Jan Wiśniewski, 2 lata później rodzi się znowu obu braciom syn i znowu nazywają tak samo: Józef Wiśniewski.

_________________
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
arturgarczOffline
Temat postu: Wywody o nazwiskach (komentarz)  PostWysłany: 23-06-2023 - 05:03


Dołączył: 01-07-2023
Posty: 0

Status: Offline
Witam, poszukuje informacji o nazwisku (von) Wysocki z okolic Kościerzyny.
Proszę o kontakt arturgarcz@wp.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.791735 sekund(y)