Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Abramiuk   PostWysłany: 30-03-2022 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mystery124Offline
Temat postu: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 30-03-2022 - 22:46


Dołączył: 06-01-2022
Posty: 8

Status: Offline
Nazwisko pojawia się w miejscowości Chmielów, pow. Parczewski prawdopodobnie w czasie "uwłaszczenia chłopów" jednak pochodzi prawdopodobnie z rejonów przedwojennej Ukrainy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 31-03-2022 - 10:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
nie chciałbym wyjść na czepialskiego ale jednak.... Smile, dla sportu i dla tych, co może kiedyś będą Abramiuków szukać i przeczytają Twój wpis
1. To prawda, że nazwisko pojawia się w miejscowości Chmielów.
2. Czemu w czasie uwłaszczenia ? Tzn. źródła podaj, linki do metryk? ja widzę, że się pojawiają tamże (parafia Parczew rz-k) po 1905 oraz wśród prawosławnych ale wystarczy przeczytać kilka aktów małżeństw by uznać, że to unici byli. W tych ślubach można przeczytać, że rodzili się tamże. Na jakiej podstawie sytuujesz tych wcześniejszych na terenie dzisiejszej Ukrainy ?
3. ksiąg gr-kat nie znajduję ale parafia była (tak przynajmniej na lubgens twierdzą)
3. I co to za zwrot "rejony przedwojennej Ukrainy" ? Przed którą wojną, były jakieś rejony należące do Ukrainy, z których pochodzili Abramiukowie ? Smile

edit
w nie tak odległych parafiach Drelów i Dołha występują od początku XIX w. np. Ci zamieszkali w Żerocinie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 31-03-2022 - 13:31
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Można dodać, że występuje to nazwisko także w parafiach w Chotyczach, Chłopkowie, Pratulinie, Białej Podlaskiej, Sworach, Moniatyczach, Górkach, a dodatkowo w bardzo zbliżonej formie Abramuk również na całym tym terenie.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mystery124Offline
Temat postu: Re: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 16-05-2022 - 13:21


Dołączył: 06-01-2022
Posty: 8

Status: Offline
Już spieszę z odpowiedzią. Ponieważ to ja poszukuję informacji o tym nazwisku w moim wpisie dokonałem uszczegółowienia na podstawie tego co wiem i co zostało mi przekazane przez rodzinę jako prawdopodobne. Także oparte jest to na moim przypadku i mojej wiedzy na jego temat. Ale zgadam się, że wpis jest nieprecyzyjny.

Ad 1. Jest to jedyne potwierdzone dotąd miejsce w moim drzewie
Ad 2. Wg przekazów rodziny Abramiukowie pojawiają się w Chmielowie k/ Parczewa otrzymując tam ziemie (podobno dość dużo) "od cara". Jest to zbieżne z okresem uwłaszczenia, dlatego też taka sugestia od rodziny. Niestety nie dotarłem do tej pory do dokumentów, które mogą to potwierdzić. Jednym z powodów jest to, że trudno mi dotrzeć do metryk, gdyż nie wiem kogo i gdzie szukać. Nie znając rodziców nie mam punktu zaczepienia. Co do tematu Ukrainy to znowu sugeruję się przekazem z rodziny. Prawdopodobnie chodzi o tereny kresów wschodnich, ale znowu brak szczegółów. Nie wiem nawet o którym pokoleniu była mowa.
Ad 3. Jeżeli chodzi o parafię Parczew to była tam parafia prawosławna i do tej należał mój pradziadek. Ale to prawda, że w okolicy są to unici. Znowu brak połączenia między moim pradziadkiem i innymi miejscowościami. Temat sprawdzam już ponad rok.
Ad 4. Nieprecyzyjnie napisałem. Chodzi prawdopodobnie o tereny kresów wschodnich.

Badałem też nazwiska Abramuk, Abramek, Abramik. Jednak mam szczątkowe informacje i nie znalazłem do tej pory faktu potwierdzającego połączenie.

Arek_Bereza napisał:
nie chciałbym wyjść na czepialskiego ale jednak.... Smile, dla sportu i dla tych, co może kiedyś będą Abramiuków szukać i przeczytają Twój wpis
1. To prawda, że nazwisko pojawia się w miejscowości Chmielów.
2. Czemu w czasie uwłaszczenia ? Tzn. źródła podaj, linki do metryk? ja widzę, że się pojawiają tamże (parafia Parczew rz-k) po 1905 oraz wśród prawosławnych ale wystarczy przeczytać kilka aktów małżeństw by uznać, że to unici byli. W tych ślubach można przeczytać, że rodzili się tamże. Na jakiej podstawie sytuujesz tych wcześniejszych na terenie dzisiejszej Ukrainy ?
3. ksiąg gr-kat nie znajduję ale parafia była (tak przynajmniej na lubgens twierdzą)
3. I co to za zwrot "rejony przedwojennej Ukrainy" ? Przed którą wojną, były jakieś rejony należące do Ukrainy, z których pochodzili Abramiukowie ? Smile

edit
w nie tak odległych parafiach Drelów i Dołha występują od początku XIX w. np. Ci zamieszkali w Żerocinie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 16-05-2022 - 13:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
mystery124 napisał:
Już spieszę z odpowiedzią. Ponieważ to ja poszukuję informacji o tym nazwisku w moim wpisie dokonałem uszczegółowienia na podstawie tego co wiem i co zostało mi przekazane przez rodzinę jako prawdopodobne. Także oparte jest to na moim przypadku i mojej wiedzy na jego temat. Ale zgadam się, że wpis jest nieprecyzyjny.

Ad 1. Jest to jedyne potwierdzone dotąd miejsce w moim drzewie
Ad 2. Wg przekazów rodziny Abramiukowie pojawiają się w Chmielowie k/ Parczewa otrzymując tam ziemie (podobno dość dużo) "od cara". Jest to zbieżne z okresem uwłaszczenia, dlatego też taka sugestia od rodziny. Niestety nie dotarłem do tej pory do dokumentów, które mogą to potwierdzić. Jednym z powodów jest to, że trudno mi dotrzeć do metryk, gdyż nie wiem kogo i gdzie szukać. Nie znając rodziców nie mam punktu zaczepienia. Co do tematu Ukrainy to znowu sugeruję się przekazem z rodziny. Prawdopodobnie chodzi o tereny kresów wschodnich, ale znowu brak szczegółów. Nie wiem nawet o którym pokoleniu była mowa.
Ad 3. Jeżeli chodzi o parafię Parczew to była tam parafia prawosławna i do tej należał mój pradziadek. Ale to prawda, że w okolicy są to unici. Znowu brak połączenia między moim pradziadkiem i innymi miejscowościami. Temat sprawdzam już ponad rok.
Ad 4. Nieprecyzyjnie napisałem. Chodzi prawdopodobnie o tereny kresów wschodnich.

Badałem też nazwiska Abramuk, Abramek, Abramik. Jednak mam szczątkowe informacje i nie znalazłem do tej pory faktu potwierdzającego połączenie.

Arek_Bereza napisał:
nie chciałbym wyjść na czepialskiego ale jednak.... Smile, dla sportu i dla tych, co może kiedyś będą Abramiuków szukać i przeczytają Twój wpis
1. To prawda, że nazwisko pojawia się w miejscowości Chmielów.
2. Czemu w czasie uwłaszczenia ? Tzn. źródła podaj, linki do metryk? ja widzę, że się pojawiają tamże (parafia Parczew rz-k) po 1905 oraz wśród prawosławnych ale wystarczy przeczytać kilka aktów małżeństw by uznać, że to unici byli. W tych ślubach można przeczytać, że rodzili się tamże. Na jakiej podstawie sytuujesz tych wcześniejszych na terenie dzisiejszej Ukrainy ?
3. ksiąg gr-kat nie znajduję ale parafia była (tak przynajmniej na lubgens twierdzą)
3. I co to za zwrot "rejony przedwojennej Ukrainy" ? Przed którą wojną, były jakieś rejony należące do Ukrainy, z których pochodzili Abramiukowie ? Smile

edit
w nie tak odległych parafiach Drelów i Dołha występują od początku XIX w. np. Ci zamieszkali w Żerocinie



Możesz pozostać przy tego typu ogólnikach - sam piszesz, że poszukujesz nie tak znowu skutecznie więc jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł podaj dane osób, których szukasz i linki do znalezionych aktów.
Możemy też poprzestać na tym co jest czyli de facto na niczym - nie bardzo widzę przydatność tego wątku.

Odpowiedzi po takim czasie nie skomentuję, choć cisną mi się pewne komentarze. A zwrot "już śpieszę...." no cóż.... powodzenia życzę
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mystery124Offline
Temat postu: Re: Nazwisko: Abramiuk  PostWysłany: 17-05-2022 - 09:55


Dołączył: 06-01-2022
Posty: 8

Status: Offline
Bardzo dziękuję za podpowiedzi i na pewno skorzystam. Jak sam zauważyłeś napotkałem na blokady wynikające z braku dostępnych ksiąg lub braku danych w metrykach dlatego staram się szukać alternatywnych rozwiązań, czyli zapytać.

Ostatnie komentarze są jednak niemiłe. Nie rozumiem tylko ich celu. Nie powinienem się tłumaczyć, ale mam też przecież "życie" poza komputerem, więc nie śledzę codziennie wątków na tym forum. Nie otrzymałem/zauważyłem powiadomienia więc tylko trafem sprawdziłem.

Niemniej jednak cenię sobie nawet każde komentarze (poza obraźliwymi), gdyż pomagają mi się rozwijać i jeszcze raz za nie dziękuję.

Pozdrawiam, Stefan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.406327 sekund(y)