Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwiska...ładne, ciekawe ...  PostWysłany: 17-08-2010 - 19:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z innej beczki: nie o mających długą tradycję etc.
Mam wrażenie, że przy ewolucji nazwisk występuje proces erozji czy też wygładzania i coraz mniej można spotkać żyjących posługujących się "nietypowymi".
Zmiany ze źle kojarzących się (czasem nadanych złośliwe przez urzędnika), kilkadziesiąt lat prawie homogenicznej papki narodowościowej zubożają dzisiejsze "książki telefoniczne". No może wczorajsze, bo od niedawna trochę nowych ciekawych jest:)

Zapadły Wam w pamięć jakieś ciekawe, charakterystyczne albo właśnie ...ładne?Smile

Gdy byłem kilkuletnim brzdącem pamiętam wizyty na cmentarzy z moją babcią - okazja do rodzinnych opowieści ale nie tylko. Zatrzymywała się przy niektórych nagrobkach stwierdzając że to "ładne nazwisko. Niewiele z nich pamiętam (chyba tylko jedno: Nerlo), ale taki mi się skojarzyło przy indeksacji
np Stryszczyńska - brak w wynikach google:) (Stryszczyński w poznan project jest) - toż gdzie indziej niż przy indeksacji można spotkać StryszczyńskąSmile Temat imion pomijam -nie miałem np zbyt wiele okazji aby poznać imiona zydowskie, które w katach się pojawiają...
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Nazwiska...ładne:)  PostWysłany: 17-08-2010 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Najbardziej podobają mi się nazwiska z książek Rodziewiczówny, Mniszkówny, Kraszewskiego, Korzeniowskiego /Józefa/, Łozińskiego, Prusa i innych. Są w większości świetnie dobrane i wpadają w ucho. I nie ma znaczenia czy są prawdziwe, czy wymyślone.

W pamięć zapadły mi natomiast cztery "przwdziwe" nazwiska z mojego regionu.
- Hakuszewski. Nazwisko już dziś nie notowane, podejrzewam że powstałe sztucznie.
- Kardynia. Nosi je dziś w naszym kraju zaledwie kilkadziesiąt osób. Nie dociekałem skąd się wzięło. W tej formie notowane w jednej z podpiotrkowskich parafii już w XVIII wieku.
- Opinc. Również nie wiem, skąd się wzięło. Na początku XIX wieku rodzina mieszkała w okolicach Przedborza i Radomska. Dziś bardzo rzadkie.
- Ulcyfer. Jako dziecko, słysząc je, byłem autentycznie przerażony. Wystarczyło przestawić dwie pierwsze litery... Ostatnio okazało się, że to rodzina mojego kuzyna - osiemnastowieczni emigranci z Badenii-Wirtembergii, a nazwisko brzmiało pierwotnie Ulzhöffer.

Sporo nazwisk w moim drzewie czy wywodzie przodków jest unikalnych i charakterystycznych dla okolic Piotrkowa i jestem bardzo z tego dumny. W przeważającej części nietypowe nazwiska na tym terenie pojawiły się wraz z emigrantami z Austrii, Holandii, Francji i Niemiec już w XVIII wieku.

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Nazwiska...ładne:)  PostWysłany: 18-08-2010 - 08:40
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Franciszka z domu Piękoś - od piękny ‘ładny, śliczny’ - to moja macierzysta praprababcia, która wyszła za mojego prapradziadka Antoniego Półchłopka Very Happy.
Według Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych, pod red. Kazimierza Rymuta, nazwisko poświadczone jest ogółem 1532 razy.

Zastanawiające, nazwisko Ładny i Piękny nosi więcej przedstawicieli, zapewne, płci brzydkiej: Ładna poświadczone 202 razy; Ładny poświadczone 213 razy; Piękna poświadczone 236 razy; Piękny (notowane już w 1602 roku), poświadczone 254 razy (zob. Rymut K., Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych, PAN IJP, Kraków 1994).

Nazwisko Anioł (rozsławione przez film „Alternatywy”), a motywowane apelatywem anioł, czyli ‘duch niebiański, istota doskonała, ideał, dobroć uosobiona, ideał łagodności’.
Więcej też odnotowano Aniołów (4165 osób) niż Aniołków (519 osób).

Łączę pozdrowienia –
Lidia Maria, córka Marii (metrykalnej Marianny Michaëlii), córki Cecylii, córki Marii (metrykalnej Marianny), córki owej Franciszki z domu Piękoś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Nazwiska...ładne:)  PostWysłany: 18-08-2010 - 11:27
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
Witam!
A cóż powiecie o nazwisku PEKIN !? Tak nazywały się z domu moje, nieżyjące od kilku lat - matka i ciotka. Były one ostatnimi nosicielkami takiego rodowego nazwiska w Polsce. Dane do tej kwestii, przekazane w pierwszym dziele K. Rymuta były już nie w pełni aktualne w momencie jego wydania. Sprawdziłem to osobiście w owym Centrum. Na marginesie - to wskazówka dla osób korzystających z tego cennego opracowania! O pochodzenie nazwiska nie pytam, bo wiem już coś niecoś na ten temat. Może jednak ktoś natknął się na osoby tak się nazywające w swoich poszukiwaniach rodzinnych, krajowych i zagranicznych!?

Pozdrawiam!
Wojciech Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 15:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Może niekoniecznie ładne, ale na pewno oryginalne (z ostatnich indeksacji):

Kifrok
Makomeła
Skoropada


Lubię takie dziwolągi Wink

Pozdrawiam,

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grabis_MirosławaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 16:04
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 28
Skąd: Pomorze i Śląsk
Status: Offline
Chcecie ładne: Pączek (jak dla mnie przecudne)
któraś w rodzinie obocznej była Pączkówna (znaczy się córka Pączka).
Lidio Twój podpis mnie zainspirował.

Mirusia
wnuczka Klary z Chmarzyńskich, córki Leokadii z Ziółkowskich, córki Marianny, córki Marianny, wnuczki Marianny z Kazubowskich, córki Magdaleny, córki Anny, wnuczki Marianny

Na pohybel tym co szukają tylko po mieczu Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
joanna23Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 16:11
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2008
Posty: 1013
Skąd: Białystok
Status: Offline
Szkoda, że nikt nie założył tematu z nazwiskami niekoniecznie ładnymi a może dziwnymi;
piszcie co chcecie ale naprawdę intryguje mnie nazwisko: Debil... Wink

_________________
Joanna z d. Sawicka

Poszukuję : Abramowicz, Grygorczuk, Jaroccy, Sawiccy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Śmiech_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 16:41
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2010
Posty: 259
Skąd: Pułtusk
Status: Offline
Sprawdzałem w mapie nazwisk- nie ma takiego nazwiska jak Debil, a przynajmniej obecnie. Mi osobiście bardzo podoba się nazwisko Kutasiewicz. Jest to nazwisko herbowe, już nie pamiętam jakim herbem się tytułujące. Owa familia to byli chyba nawet magnacie czy baronowie... Obecnie w Polsce jest ich około 85. Niestety według niektórych osób ma ono wulgarny wydźwięk, a tymczasem kutas to nic innego jak frędzel przy zasłonie i takie cóś przy czapce:D

_________________
Kłaniam się- Michał
http://michalstanislawsmiech.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
joanna23Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 16:48
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2008
Posty: 1013
Skąd: Białystok
Status: Offline
michalsmiech napisał:
Sprawdzałem w mapie nazwisk- nie ma takiego nazwiska jak Debil, a przynajmniej obecnie. Mi osobiście bardzo podoba się nazwisko Kutasiewicz. Jest to nazwisko herbowe, już nie pamiętam jakim herbem się tytułujące. Owa familia to byli chyba nawet magnacie czy baronowie... Obecnie w Polsce jest ich około 85. Niestety według niektórych osób ma ono wulgarny wydźwięk, a tymczasem kutas to nic innego jak frędzel przy zasłonie i takie cóś przy czapce:D


Zgadzam się z Tobą...może niekoniecznie frędzel akurat do zasłony ale powiedzmy ' coś ' co wisi....ale zabrzmiało Mr. Green
zastanawiam się dlaczego i od kiedy zaczęło być słowem wulgarnym;
wracając do Debila - nazwisko to bardzo często widuję w rosyjskich księgach dotyczących carskiego wojska .

_________________
Joanna z d. Sawicka

Poszukuję : Abramowicz, Grygorczuk, Jaroccy, Sawiccy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MierzejewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2008
Posty: 179

Status: Offline
Podobno najpiękniejsze kwiatki albo właśnie odwrotnie, spotkać można było gdy wg przepisów wszyscy żydzi w Prusiech musieli mieć nazwiska. Wówczas w zależności od podejścia urzędnika i zasobności portfela starowierca nadawano mu nazwisko ładne lub nie. W wolnym tłumaczeniu z niemieckiego aż strach cytować te najgorsze

_________________
Pozdrawiam
Zbyszek
http://mierzejewskirodzinaikrze.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 17:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
chyba nie tylko w Prusiech... ponoć był i Warszawie za Prusaków taki bardzo dowcipny urzędnik co i nazwiska nadawał i parę innych rzeczy robił..ot taki małpi humor plus bezkarność...ale jak plotka niesie podpadł żartami przełożonym i skończył misjęSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JureczkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-08-2010 - 17:46
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2007
Posty: 154

Status: Offline
Z wątku o ładnych nazwiskach zrobił się o nazwiskach oryginalnych. Dorzucę wobec tego nazwisko które występuję wśród przodków mojej Żony - Pierdziwoł - dziś w Polsce nazwisko to noszą obecnie 3 osoby, w Niemczech trochę więcej bo 12.

Więcej tego typu nazwisk w poniższym linku:

http://archiwum.archidiecezja.katowice. ... ontent/17/

Damian Jureczko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2010 - 10:57
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
joannayvona2302 napisał:
michalsmiech napisał:
Sprawdzałem w mapie nazwisk- nie ma takiego nazwiska jak Debil, a przynajmniej obecnie. Mi osobiście bardzo podoba się nazwisko Kutasiewicz. Jest to nazwisko herbowe, już nie pamiętam jakim herbem się tytułujące. Owa familia to byli chyba nawet magnacie czy baronowie... Obecnie w Polsce jest ich około 85. Niestety według niektórych osób ma ono wulgarny wydźwięk, a tymczasem kutas to nic innego jak frędzel przy zasłonie i takie cóś przy czapce:D


Zgadzam się z Tobą...może niekoniecznie frędzel akurat do zasłony ale powiedzmy ' coś ' co wisi....ale zabrzmiało :mrgreen:
zastanawiam się dlaczego i od kiedy zaczęło być słowem wulgarnym;
wracając do Debila - nazwisko to bardzo często widuję w rosyjskich księgach dotyczących carskiego wojska .


Nazwiska typu: Debil (de Bille), D'antes, de Ribas (admirał rosyjski założyciel Odessy), De Niro (aktor), Degas, Dygat (pisarz) itp zawierają partykułę francuską i hiszpańską de co oznacza polskie z , niedmieckie von lub zu, nieraz 'zrosnietą' a czasem oddzieloną od głównego członu i pisaną z d. litery. Nie wszystkie takie nazwiska mają rodowód arystokratyczny

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B.GignalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2011 - 22:37


Dołączył: 06-10-2011
Posty: 4
Skąd: Bydgoszcz, Piła, Duszno, Kraków, Wrząsowice
Status: Offline
Jeżeli mogę to również podam nazwiska.
Czy piękne? Oceńcie sami, ale napewno nietypowe...
Gignal-nazwisko które noszę i o którym poszukuje wszelkich informacji. W Polsce aktualnie jest 12 osób o tym nazwisku.
Jendernal/Jedrnal-nazwisko mojej prababci Marty/Marthy zmarłej w Lubiczu/k.Torunia, urodzonej prawdopodobnie w Koscierzynie. Czy ktoś jeszcze nosi to nazwisko? Niewiem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Skrzypczak_BogumiłaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2011 - 23:15
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 29-05-2010
Posty: 463
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Status: Offline
I ja dorzucę z ostatniej indeksacji - właśnie żydowskie;
Powolna Reyzel
Miejscowy Herszel
Szyszczycka Beyla
Kapuściany Rubin
Polna Światowa Szejndla
Ognista Rachel
Kołnierzyk Moszek
oraz Smaczna,Kauwa,Szaleniec,Dupak
przyznajcie,że piękne to nie są ale za to jakie niecodzienne

_________________
Pozdrawiam.
Bogumiła.
---------------------------------------------------------
moje korzenie-parafie mazowieckie; Zambski,Obryte,Szelków,Długosiodło,Niegów,Kamieńczyk,Wyszków,Dzierżenin,Goworowo,Brańszczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.543641 sekund(y)