Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 10 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
T0masz_0Offline
Temat postu: Zagwozdka 1: Czy to ta Marcjanna?  PostWysłany: 10-01-2022 - 12:51
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2011
Posty: 197

Status: Offline
Dzień Dobry!
Czas świąteczo-noworoczny sprzyjał powrotowi do bardziej szczegółowych poszukiwań genealogicznych.
Owocem wertowania indeksów, przeglądania skanów i wizyt w USC są dwie genealogiczne zagwozdki.
Jedna poniżej, a druga w kolejnym wątku
Moim zdaniem sytuacje są raczej oczywiste, ale spędziłem nad nimi już sporo czasu i dobrze, żeby ktoś spojrzał na to z boku.



W akcie ślubu mojej praprababki Marcjanny Snopek z domu Szczechowicz zapisano że miała lat 15 i 3/4.
Ksiądz pewnie chciał w ten sposób zaznaczyć że miała już prawie 16 lat, ale oznacza to też że znał dzienną datę urodzin.

I teraz próbuję znaleźć jej akt urodzenia.
W akcie ślubu napisane jest że mieszkała w Łącku, a na akcie zgonu, że urodziła się w Roemershof - czyli też dzisiejsze Łącko.

Ślub odbył się 30 października 1872, jeżeli odejmiemy 15 lat i 3/4 czyli 9 miesięcy to wyjdzie przełom stycznia i lutego 1857.
Łącko należało do parafii Tuczno. I rzeczywiście 20 stycznia 1857 rodzi się Marcjanna, tylko że Szczukowska, córka Franciszka i Katarzyny Stęposkiej ze Złotnik.
Nazwisko podobnie się zaczyna, ale jednak jest zupełnie inne. Prześledziłem historię Franciszka i Katarzyny, wzięli ślub w roku 1851 w Tucznie i przez około 20 lat rodziły im się kolejne dzieci. Niektóre zmarły w dzieciństwie, ale o Marcjannie nie znalazłem żadnej wzmianki, również nie znalazłem żeby któreś z małżonków owdowiało przed 1872 i poślubiło jakiegoś Szczechowicza, co mogło by tłumaczyć inne nazwisko panieńskie Marcianny.

W Tucznie w roku 1856 ślub brali Joannes Szczechowicz (24 lat) i Josepha Kaczmarek (17 lat), pasowaliby na rodziców Marcianny, ale nie znalazłem żadnych ich dzieci.


Postanowiłem więc sprawdzić okoliczne parafie.
W Pakości w roku 1858 rodzi się Martianna Szczechowicz, ale to raczej nie ona, bo była by już zupełnie za młoda na ślub w 1872, poza tym jej ślub znalazłem w 1879 w Pakości:

Urząd Stanu Cywilnego Pakość, wpis L-10 / 1879 [4.5km]
Franz Kwiatkowski (ur. 1855)
ojciec: Michael Kwiatkowski , matka: Marie Czachowska
Marzianna Szczechowicz alias Szczechowska (ur. 1858) 100%
ojciec: Thomas Szczechowski + , matka: Marzianna Bulinska obecnie zamężna Tomczak


Za to w Kościelcu znalazłem akt chrztu Marcjanny Szczechowicz urodzonej 5 lutego w 1857 roku w Pławinie. Pławin i Łącko są oddalone w linii prostej o 3 kilometry. Myślę że to właśnie ona.
Co myślicie? Dopisać do drzewa czy szukać dalej?


Wszystkie wzmiankowane wyżej akty są pod linkiem:
http://t0mek0.ugu.pl/skany/Marcianna_Szczechowicz.html

pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Zagwozdka 1: Czy to ta Marcjanna?  PostWysłany: 10-01-2022 - 14:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2227
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
rok 1872 - powinny być akta stanu cywilnego i nie byłoby kłopotu z rodzicami, a może są alegaty do ślubu?

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Zagwozdka 1: Czy to ta Marcjanna?  PostWysłany: 10-01-2022 - 15:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Na GWA są księgi meldunkowe,
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query
https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

przejrzyj, może pomoże
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
T0masz_0Offline
Temat postu: Zagwozdka 1: Czy to ta Marcjanna?  PostWysłany: 10-01-2022 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2011
Posty: 197

Status: Offline
Dziękuję za wskazówki,
Wydarzenia z Tuczna były rejestrowane w USC Jaksice - Łążyn, akta są dostępne od 1874.
Jeżeli chodzi o alegata, to na podstawie katalogu z AA Gniezno, takie dokumenty dostępne są za lata 1917-1983, jest też spis ludności parafii z roku 1888. To wszystko trochę za późno.

Księgi meldunkowe znam, dziękuję za te podlinkowane - znalazłem tam dwa moje nazwiska, ale tych ksiąg jest ich więcej na GWA. Z samego Tuczna jeszcze nie ma ale z okolic jak najbardziej.
Problem z nimi jest taki, że są źle opisane na GWA, przy każdej sygnaturze jest pełna lista miejscowości, nawet jeżeli dana księga meldunkowa nie zawiera wpisów z tej miejscowości.
Ja robię to tak, że szukam najpierw ksiąg meldunkowych dla danej miejscowości na SZWA i potem wklejam sygnaturę do GWA.

Ale to dobry pomysł, żeby przejrzeć jeszcze inne księgi meldunkowe.

pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SerotoninkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2022 - 18:11
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2021
Posty: 396

Status: Offline
Moim zdaniem takie oboczności nazwisk się zdarzały, niekiedy chyba nie przywiazywano do ich form szczegolnej wagi. U mnie wsrod przodkow Cygan nazywany bywał czasem Cygankiem, innym razem Cyganiakiem, bez watpliwosci zadnych ze to te same osoby - ta sama niewielka wies, ten sam zestaw rodzicow a kolejne dzieci maja inne nazwiska. W innej lini rodzinnej Wanie
k i Wańczak. Lub Muszyńscy, ktorzy przeksztalcili się w Musińskich. Ja bym zakladala że te dwie Marianny to ta sama osoba.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrasinskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2022 - 21:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2019
Posty: 51
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A widział Pan te akty na własne oczy? Jednak Szczukowski i Szczechowski to dość łatwe do niewłaściwego odczytania.

W akcie zgonu nie ma imion rodziców?

Takie drobne uwagi:
1. Ksiądz prawie zawsze znał datę urodzenia, bo małżonkowie musieli przynieść swoje akty urodzenia przed ślubem,
2. Wymienność "si" na "szy" albo "ci" na "czy" to typowe przypadki przy mazurzeniu. Stąd Ciechowscy stawali się Czechowskimi, Kraszyńscy Krasińskimi itd.
3. Proszę poszukać urodzeń dzieci Marcjanny Szczechowicz i zobaczyć, kto "je podawał do chrztu". Należy oczywiście przede wszystkim skupić się na rodzicach o nazwisku Szczechowicz, ale warto też sprawdzić inne nazwiska - może jakaś Marianna Kowalska jest z domu Szczechowicz albo jaki Jan Kowalski jest mężem Marianny Szczechowicz.

_________________
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
T0masz_0Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2022 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2011
Posty: 197

Status: Offline
Skany aktów o których pisałem, są dostępne pod linkiem:
http://t0mek0.ugu.pl/skany/Marcianna_Szczechowicz.html można klikać na obrazki, żeby powiększyć.

Przejrzałem akty chrztu dzieci Marcjanny, na tych które znalazłem nie ma rodzica chrzestnego o nazwisku Szczechowicz ani Sczukowski(a)

Pewną przesłanką są miejscowości w których mieszkali.
Franciszek i Katarzyna Szczukowska wszystkie dzieci mieli w Złotnikach, tam też urodziła się Marcjanna.
Jan Szczechowicz i Józefa Kaczmarek mieszkali w Wojdalu, ale żadnych dzieci nie znalazłem.
Natomiast Marcjanna córka Stefana i Katarzyny urodziła się w Pławinie zaraz obok Łącka



pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.862755 sekund(y)