Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
tomaszi
Temat postu: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu  PostWysłany: 27-07-2010 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
Witam serdecznie

Proszę osoby biegłe w interpretacji skrótów w Tekach prof. Dworzaczka o pomoc w ustaleniu relacji rodzinnych w poniższym zapisie:

Grodzkie i ziemskie > Kalisz > Inskrypcje > XVII/XVIII wiek
7133 (Nr. 214/ 216) 1774

Teodor Komornicki, ol. Antoniego z Katarzyny z Komor. syn, w im. Ignacego brata i Domicelli ż. Wodzyńskiego siostry
swych rodzonych, spadek w dd. Rzeki i Rzeczki w p. radomskow. po bp. +-ci ol. Elżbiety z Komornickich, ol. Wojciecha
Komor. i Marianny z Karśnickich córki, żonie Józefa Starczewskiego pis. gr. piotrk. spadły na zezn. i rodzeństwo
jego, ced. Annie, z Komorn., c. o. Mac. z ol. Zofii Zalewskiej, ol. zaś Władysława Komorn. i Katarzyny Skorzewskiej
nepotce, żonie 1-o v. ol. Władysława Łempickiego, 2-o v. ż. ol. Jana Tokarskiego, zezn. siostrze stryj., cz-i dd.
Rzeki i Rzeczki dziedzicze (f. 148v)

z ukłonami,

Tomasz M.Dąbrowski
www.dabrowski.esimple.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 27-07-2010 - 22:37
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Witaj Tomaszu.

Odczytując Regesty Tek Dworzaczka korzystałam z informacji dotyczących skrótów-

link: http://teki.bkpan.poznan.pl/index_informacje.html

Teraz sam odczytasz bez problemów zapis z Tek.

Pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 28-07-2010 - 09:32
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
Jeśli dobrze odczytałem zapis to są tu cztery grupy rodzinne Komornickich:

Władysław Komornicki + Katarzyna Skorzewska

1.Antoni Komornicki + Katarzyna Komornicka
1.1.Teodor Komornicki
1.2.Ignacy Komornicki
1.3.Domicela Komornicka + Wodzyński

1.Maciej Komornicki + Zofia Zalewska
1.1.Anna Komornicka + (1)Władysław Łempicki + (2)Jan Tokarski

1.Wojciech Komornicki + Marianna Karśnicka
1.1.Elżbieta Komornicka + Józef Starczewski
bezpotomni

Reasumując:
1.Władysław Komornicki + Katarzyna Skorzewska
1.1.Antoni Komornicki + Katarzyna Komornicka
1.1.1.Teodor Komornicki
1.1.2.Ignacy Komornicki
1.1.3.Domicela Komornicka + Wodzyński
1.2.Maciej Komornicki + Zofia Zalewska
1.2.1.Anna Komornicka + (1)Władysław Łempicki + (2)Jan Tokarski
1.3.Wojciech Komornicki + Marianna Karśnicka
1.3.1.Elżbieta Komornicka + Józef Starczewski - bezpotomni

Danuto miła, jeśli się mylę proszę o korektę. Wink

Potomkowie Władysława i Skorzewskiej zeznając przed Heroldią wspomnieli tylko o jednym synu - Franciszku (którego istnienia ten zapis nie uwzględnia) - żonatym z Jadwigą Radgowską... Wink

Tomasz M.Dąbrowski

_________________
z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski
https://indeksy.projektpodlasie.pl
https://kapica.org.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 28-07-2010 - 11:31
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Tomku, wieczorem podam informację.
Pozdrowienia
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DaneckaOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 28-07-2010 - 17:05
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 19-11-2009
Posty: 748

Status: Offline
Tomaszu, nie jestem ekspertem lecz amatorem, ale w ten sam sposób uporządkowałabym Komornickich z zapisu Dworzaczka.

Przeglądałam Herbarz Bonieckiego, potomkowie Władysława zeznali przed Heroldią, że w 1778 roku sprzedali dobra Rzeki Wielkie i Małe swemu bratu. Wniosek taki, ze wcześniej dobra te należały do Franciszka s. Władysława i dalej do Antoniego s. Franciszka.
„Tłumacząc” zapis Dworzaczka zauważ, że przedmiotem cesji na rzecz stryjecznej siostry była tylko część dóbr Rzeki i Rzeczki, i to ta, którą otrzymali wyłącznieTeodor, Ignacy i Domicella w spadku po bezpotomnej Elżbiecie c. Wojciecha.
Tutaj jest odpowiedź na pytanie, dlaczego nie uwzględniono Franciszka.

Pozdrawiam
Danuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu: Re: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 28-07-2010 - 23:52
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
tomaszi napisał:
Reasumując:
1.Władysław Komornicki + Katarzyna Skorzewska
1.1.Antoni Komornicki + Katarzyna Komornicka
1.1.1.Teodor Komornicki
1.1.2.Ignacy Komornicki
1.1.3.Domicela Komornicka + Wodzyński
1.2.Maciej Komornicki + Zofia Zalewska
1.2.1.Anna Komornicka + (1)Władysław Łempicki + (2)Jan Tokarski
1.3.Wojciech Komornicki + Marianna Karśnicka
1.3.1.Elżbieta Komornicka + Józef Starczewski - bezpotomni


Zapis Dworzaczka jest niejasny, warto zajrzec do oryginalu.

Dworzaczek napisał:
Teodor Komornicki, ol. Antoniego z Katarzyny z Komor. syn, w im. Ignacego brata i Domicelli ż. Wodzyńskiego siostry
swych rodzonych, spadek w dd. Rzeki i Rzeczki w p. radomskow. po bp. +-ci ol. Elżbiety z Komornickich, ol. Wojciecha
Komor. i Marianny z Karśnickich córki, żonie Józefa Starczewskiego pis. gr. piotrk. spadły na zezn. i rodzeństwo


Wytluszczone mogloby sugerowac, ze jest to czesc po siostrze matki, a nie ich siostrze stryjecznej.

Dworzaczek napisał:
Annie, z Komorn., c. o. Mac. z ol. Zofii Zalewskiej, ol. zaś Władysława Komorn. i Katarzyny Skorzewskiej
nepotce, żonie 1-o v. ol. Władysława Łempickiego, 2-o v. ż. ol. Jana Tokarskiego, zezn. siostrze stryj.


Tym bardziej, ze w dalszej czesci regestu pokrewienstwo jest zaznaczone wyraznie.

Nepotke w tym wypadku mozna praktycznie bezpiecznie uznac za wnuczke, bo wykazuja w ten sposob swoje pokrewienstwo, a rola rodzenstwa rodzicow nie ma znaczenia.


Ale jak pisalem wyzej - trzeba skonfrontowac z oryginalem.
Dworzaczek tez popelnial bledy.

Pozdrawiam


Edit: Heroldia nie ma sie co przejmowac. A nawet lepiej omijac.
Oczywiscie mam na mysli KP, a nie gubernie wlaczone.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bibliotekaOffline
Temat postu: Re: Teki Dworzaczka - interpretacja zapisu ;)  PostWysłany: 31-07-2010 - 01:42
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2009
Posty: 78

Status: Offline
Dworzaczek napisał:
Grodzkie i ziemskie > Konin
15252 (Nr. 81) 1777
G. Teodor Komornicki, s. o. Anton. K. z Kat. Komornickiej obecnie wdowy, ol. zaś Marjanny Bogusławskiej i Karola małż. K-ch córki, w im. sw. i matki, oraz Ignacego K-go brata swego rodz. sprzedaż części Bogusławic p. kon. dokon. między Walentym K., ol. Wojc. i Marjanny z Makowieckich małż. K-ch, syna, zaś tejże Marjanny z Bog. K-ej nepota, w im. sw. i Jana K. brata swego rodz. z I i Ignacym Radzimskim z II w Sier. 17. VII. dokon. oraz rezygn. całych cz. Bogusławic przez ol. Antoniego i Szymona de Ryszewy (!) Lisieckich, ol. Andrzeja de R. (!) L-go i Marjanny z Bogusł. synów na rzecz Marjanny z Bogusł. ż. Karola Kom., zezn. babki, 1722 za 900 (?) zł., a po + tej babki na 2 głowy - Katarzyny, matki zezn. i Wojciecha, ojca Walentego, siostrę i brata między sobą rodz. K-ich spadł. aprob. (f. 159)


Czyli ciotka nie byla.

Bez kwerendy sie nie obejdzie.

Lacina to przepiekny jezyk i
szukanie w ksiegach grodzkich
jest najwieksza przyjemnoscia,
ktora genealog moze spotkac
na swej drodze.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tiktakOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 25-08-2011 - 20:43


Dołączył: 25-08-2011
Posty: 4

Status: Offline
Mam problem ze zrozumieniem wpisów:

12056 (Skalmierzyce)
1677.3/3. (Gniazdow) Marjanna, c. G. Jakuba Mańkowskiego i Elżb. -- G. Jan Krucki i GV. Dorota M.

rozumiem, że to Marjanna, córka G. (urodzony??) Jakuba mańkowskiego i Elżbiety; dalszej części kompletnie nie rozumiem (myślniki oraz GV którego nie ma w skrótach na stronie)

Z góry dziękuję za pomoc Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 25-08-2011 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam , według mnie to pisze tak ; parafia Skalmierzyce , w 1677 r. 3 marca zmarła w Gniazdowie Marjanna córka ( Generos ) Urodzonego Jakuba Mańkowskiego i Elżbiety - świadkowie ; urodzony Jan Krucki i Urodzona ( Virga) Panienka Dorota Mańkowska ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tiktakOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 26-08-2011 - 09:06


Dołączył: 25-08-2011
Posty: 4

Status: Offline
Dziękuję za szybką odpowiedź, tak też podejrzewałem, że są to świadkowie i cieszę się, że się w tym utwierdziłem.
Jeszcze raz dzięki,
Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 26-08-2011 - 09:35
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Nie może to być akt zgonu, ponieważ:
1) Najstarsza zachowana księga zgonu z parafii skalmierzyckiej obejmuje rocznik 1806.
2) Świadków zgonu notowano w księgach kościelnych dopiero od XIX wieku, pod wpływem praktyki USC.
3) Wypis nr 12056 nie rozbija chronologicznego porządku bloku 12028-12105 odpowiadającego księdze chrztów za lata 1660-1693.

Zatem to akt chrztu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 26-08-2011 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Identyczny zapis dokładnie wczoraj rozcyfrowywałam i aż nadziwić się nie mogłam, że dojrzałam go dopiero teraz. To tak na marginesie, ile dobrego Dworzaczek nam zrobił robiąc te wypisy. Będę chciała zajrzeć do oryginału, ale pewnie to trochę potrwa.
http://lakewierzycki21.bloog.pl/
Dla zaglądających do Tek Dworzaczka ważna zatem podpowiedź byłaby taka, żeby wstukiwać różne możliwe odmiany nazwiska, bo ta wyszukiwarka niestety tylko dokładne odczytuje (tak mi się wydaje).

http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 26-08-2011 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam ; Piotrek wiadomości uzupełnione przez nieomylnego fachowca z łaciny jakim jest Bartek M. oparte na dowodach są nie podważalne , ale jak coś się napisze ze swojej małej praktyki to tez się człowiek uczy przy okazji ,mnie tak się wydawało że to zgon ponieważ nic nie pisze o C L - prawnych małżonków , ale tez nie pisze Olimp lub powinien być + , czyli nie żyjąca osoba i to była zagadka dotąd ,a na przyszłość będzie wiadomo , Dworzaczek jeszcze nie jeden skrót ma nieodgadnięty ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
darecki_77Offline
Temat postu: Teki Dworzaczka - rozczytywanie  PostWysłany: 26-08-2011 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2008
Posty: 12

Status: Offline
Witam,

jakiś czas temu znalazłem interesujący mnie wpis w Tekach i chyba ze dwa wieczory poświęciłem na tłumaczeniu na nasze:)
możecie zerknąć i wprowadzić korektę

---------oryginał-------

10486 (Nr. 329) 1762
Franciszek Zybo Chybowski, ol. Jana Z. Ch. syn, i ol. Franciszka Z. de Chybowo i Mężynin Mężyńskiego łowczego podla. i pis. gr. wałec. bratanek i Andrzej Terlikowski, w im. sw. i żony Teresy z Chybowskich ol. N. Zybko Ch. córki, żony swej, i Józefa Kierdey Chyb., ol. Jana K. Chyb. syna, jako plent umocowany w gr. drohiczyn. i Piotr Zybko Chybkowski, ol. Stanisława syn, w im. sw. i Doroty ż. Nowosielskiego siostry swej rodz. jako z testam. ol. Franciszka Z. M. jego współspadkob., (f. 73)

-----tłumaczenie na nasze

Franciszek Zybo Chybowski, nieżyjącego Jana Zybo Chybowskiego syn,
i nieżyjąca Franciszka Zybo de Chybowo
i Mężynin Mężyńskiego łowczego podlaskiego i pisarza grodzkiego wałec. bratanek

i Andrzej Terlikowski,
w imieniu swoim i żony Teresy z Chybowskich nieżyjącego szlachetnego Zybko Chybowskiego córki, żony swej,
i Józefa Kierdey Chybowskiego, nieżyjącego Jana Kierdey Chybowskiego syna,
jako plenipotent (pełnomocnik) umocowany w gr. drohiczyn.

i Piotr Zybko Chybkowski, nieżyjącego Stanisława syn,
w imieniu swoim i Doroty żony Nowosielskiego siostry swej rodzonej jako z testament nieżyjącego Franciszka Z. M. jego współspadkobiercami, (f. 73)

z góry dzięki

_________________
pozdrawiam

--------------------------
Darecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bormarekOffline
Temat postu: Dane z z Teki  PostWysłany: 17-05-2012 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2011
Posty: 211

Status: Offline
Witam Serdecznie.
Szukając swoich przodków w Tekach Dworzaczka, znalazłem interesujący wpis odnośnie mojej najstarszej obecnie znanej mi pra babki.

12310 (Nr. 96) 1734
Anna Siekierzecka, c. o. Macieja S. z ol. Jadwigi Jezewskiej, wdowa po ol. Tomaszu Choroblewskim, na swej sumie na Pakosławiu obec. dziedz. Andrzeja Zakrzewskiego, tj. na sumie 1. 750 złp. zap. sumę 1. 000 złp. Sebast. Boińskiemu (f. 560)

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć sens fragmentu "na swej sumie na Pakosławiu"

Pozdrawiam
Marek Borkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.753149 sekund(y)