Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
janusz59Offline
Temat postu: Re: Rozważania o etymologii miana Wilczek i Wilk.  PostWysłany: 10-01-2022 - 18:14
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 784

Status: Offline
Spotkałem się z tym zjawiskiem (tzn. istnienia jednoczesnego formy dorosłej i młodzieńczej nazwiska) kilkukrotnie. Mężczyzna do wieku ok. 25-30 lat był Krawczykiem lub Koźlikem, a później już Krawcem lub Kozłem(Koziołem). W akcie ślubu (lata dwudzieste XIX w.)było tak :...pomiędzy Marcinem Krawczykiem , kawalerem , lat 23 , synem Macieja Krawca..... A za dwadzieścia kilka lat syn Marcina się żeni i znowu jest ......pomiędzy Janem Krawczykiem , ... synem Marcina Krawca . Obecnie po kilku pokoleniach Krawców już nie ma i są tylko Krawczykowie w tej rodzinie.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu: Re: Rozważania o etymologii miana Wilczek i Wilk.  PostWysłany: 10-01-2022 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Ja spotkałem w I poł. XIX zjawisko odwrotne. W akcie ślubu był Kazimierz Oryszycz, potem w innych aktach Oryszyc, a dzieci były chrzczone pod nazwiskiem Orysz i taka forma się utrwaliła. W ten sposób nastąpił powrót do nazwiska przodków, bo w XVIII w tej samej wsi był Oryż.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: Re: Rozważania o etymologii miana Wilczek i Wilk.  PostWysłany: 10-01-2022 - 23:52
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 784

Status: Offline
Do czasów obecnych we wsiach podkaliskich jest żywy zwyczaj zdrabniania nazwisk chłopców i młodych mężczyzn (oczywiście w sytuacjach nieformalnych i werbalnych). Młody Piotrowski jest Piotroszczakiem, Mrugała Mrugalakiem, Pająk Pajączkiem, Mróz Mroziakiem itd.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gubernat_Klaudia
Temat postu: szukam informacji na temat Gubernatów  PostWysłany: 11-01-2022 - 23:31


Dołączył: 11-01-2022
Posty: 7

Dzień dobry,
szukam przodków i chciałabym prosić o pomoc w sprawie nazwiska Gubernat, skąd pochodzi i jakie osoby go nosiły, gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: szukam informacji na temat Gubernatów  PostWysłany: 12-01-2022 - 12:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A obecnie występowanie tego nazwiska przedstawia się mniej więcej tak
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... o=Gubernat

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: szukam informacji na temat Gubernatów  PostWysłany: 12-01-2022 - 15:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Gubernat - od gubernat, dawniej ‘guwerner, nauczyciel domowy’.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gubernat_Klaudia
Temat postu: szukam informacji na temat Gubernatów  PostWysłany: 12-01-2022 - 19:26


Dołączył: 11-01-2022
Posty: 7

Dziękuje, wykorzystam te informacje Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mkiwiorOffline
Temat postu: Re: Rozważania o etymologii miana Wilczek i Wilk.  PostWysłany: 14-01-2022 - 21:12
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-07-2020
Posty: 70
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry,
jakie może być znaczenie nazwiska Kamracki ze Śląska?
Pozdrawiam,
Marcin Kiwior

_________________
Obszar zainteresowań: Ziemia Pilzneńska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Kamrat i Kamracki.  PostWysłany: 15-01-2022 - 04:21
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
mkiwior napisał:
Dzień dobry,
jakie może być znaczenie nazwiska Kamracki ze Śląska?
Pozdrawiam,
Marcin Kiwior

Witam,

nazwiska Kamrat i Kamracki pochodza od starozytnego prapolskiego nazwania/nazwiska "Kamrat",
ktorego wystepowanie w swiecie przedstawia strona geologiczna Forebears=Przodkowie;
https://forebears.io/surnames/kamrat
W Anglii nazwisko Kamrat jest bardzo rzadkie, ale istnieje potoczne slowo w zapisie "comrade", wymawiane jako ... "kamrad".
Sa to bardzo podobne, to samo znaczace slowa;
- kamrat = kolega = comrade(= kamrad),
- kamrat = kompan = comrade,
- kamrat = współtowarzysz = comrade,
- kamrat = współkolega = comrade,
a w j. yiddish to takze 'towarzysz'.
Nazwisko Kamracki to bardzo rzadkie, bo mlode, prawie wspolczesne nazwisko, chyba wywodzace sie od jednego protoplasty, zatem wszyscy o nazwisku Kamracki sa krewnymi;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... o=Kamracki

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolinaPOffline
Temat postu: Nazwisko Podośka  PostWysłany: 18-01-2022 - 18:32


Dołączył: 18-01-2022
Posty: 6

Status: Offline
Witam czy ktoś mi może pomóc z pochodzeniem nazwiska Podośka, nic nie mogę znaleźć, jest jakaś wieś Stary i nowy Podoś, ale tam znalazłam tylko osoby z nazwiskiem Podoski a moje jest właśnie z ś i mężczyźni mieli nieodmieniane końcówki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Nazwisko Podośka  PostWysłany: 19-01-2022 - 02:09
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Witaj Karolino,
chyba pomoge ustalic pochodzenie bardzo rzadkiego w Polsce i na swiecie nazwiska Podośka. W Polsce , w 2002 r. nosilo to nazwisko 7 osob a tylko w Jeleniej Gorze 5 kobiet i 1 mezczyzna;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... do%C5%9Bka
zatem wszyscy sa bardzo bliskimi krewnymi.
Prawdopodobnie rodzina pochodzi ze wschodu - zdarzalo sie tak, ze w dokumentach specjalnie wstawiano bledy, ktore trudno bylo w Polsce poprawiac.
Czy mozesz powiedziec skad Twoi bliscy przyjechali ?, co jeszcze sama mozesz dodac uznajac, ze to moze pomoc w rozwiklaniu zagadki.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw

PS.
Jest specjalny watek na Forum - "Pochodzenie nazwisk", sadze ze moderatorzy przeniosa Twoj i moj post do tego watku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolinaPOffline
Temat postu: Nazwisko Podośka  PostWysłany: 19-01-2022 - 09:01


Dołączył: 18-01-2022
Posty: 6

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź Panie Władysławie ,


Tak, sprawdzałam również ile w Polsce osób jest o tym nazwisku. Obecnie jest już tylko moja rodzina ( moja mama + 3 córki, tak więc niestety moje nazwisko nie zostanie już dalej przekazane) mój tato zmarł w 2013 i moja babcia w 2018 roku. Znalazłam też jakieś groby rodziny Podośkich w Skarżysku Kamiennej i tam jest osobą zmarła w 2015 roku. Nic nie wiem, żebyśmy mieli tam rodzinę, ale podejrzewam że pewnie tak, skoro to nazwisko jest tak rzadkie. Co ustaliłam ja, to że takie, że słowo Podośka znalazłam w polszczyźnie gwarowej na Braslawszczyznie. Pytałam na grupie na Facebooku poświęconej Braslawszczyznie, ale nie kojarzą nazwiska. Jedna Pani napisała mi, że to nazwisko występowalo na Ukrainie. Niestety nie mam już za bardzo kogo zapytać, została tylko ciotka od strony dziadka, ale nie mam z nią w tej chwili kontaktu. Nigdy w moim domu nic nie wspomniano o pochodzeniu że wschodu a może jako dziecko nie zwracałam uwagi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu: Nazwisko Podośka  PostWysłany: 19-01-2022 - 15:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Karolino, akurat w Skarżysku nazwisko Podośka to ... klasyczny przykład błędu pisarza.
Zwróciłam na to uwagę indeksując tę parafię.
Otóż w sąsiedniej miejscowości występuje, dość lokalnie, nazwisko Todośko.
Rosyjskie P i T różnią się jedną kreską. Osoba przepisująca akta "zgubiła" kreskę i zamiast Todośko zapisała Podośka. A może mu lepiej brzmiało? Wink
W ten sposób część dzieci Walentego Todośki zostało Podośkami. I właśnie ich znalazłaś na cmentarzu.
Ślub Walentego jest zindeksowany tu:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
Z tym, że tu z kolei indeksujący zapisał błędnie Smile Akt jest dostępny na FS i wynika z niego, że Walenty pochodził z Majkowa, gdzie:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Tak, że to na pewno nie Twoja rodzina.

W temacie pochodzenia nazwiska pomóc nie umiem. Tak samo zresztą jak nie wiem, skąd się wzięło Todośko, które występuje wśród moich przodków.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolinaPOffline
Temat postu: Nazwisko Podośka  PostWysłany: 19-01-2022 - 15:12


Dołączył: 18-01-2022
Posty: 6

Status: Offline
Bardzo dziękuję Pani za cenną informację. Spodziewam się, że moje nazwisko również może być jakimś błędem, tylko w którym momencie ktoś mógł popełnić błąd. Moja rodzina mieszka/ła w Jeleniej Górze, czyli przed wojna były to ziemie niemieckie, więc muszę szukać gdzieś indziej, tylko gdzie? :/ Wszędzie gdzie szukam , znajduje nazwiska z końcówką ska i ski. Jedynie parę razy gdzieś mi mignelo moje nazwisko, ale to jakieś szczątkowe informacje. Nawet jak szukam na myheritage mimo, że wpisuje Podośka i wyszukiwanie dokładne, znajduje wszystko ska, ski i to bardzo dużo jest tych osób.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Nazwisko Podoska  PostWysłany: 19-01-2022 - 15:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Sąd ziemski, Krzemieniec na Wołyniu
https://docs.yandex.ru/docs/view?tm=164 ... 26nosw%3D1
ze strony
cdiak.archives.gov.ua
inwentarze
rok 1569
str 23 p.4
Jan Podośko albo Podośki?

Straty, II WŚ
https://1418museum.ru/heroes/9681017/
nazwisko Podośko

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.670632 sekund(y)