Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2021 - 10:04
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1547

Status: Offline
Kiedy rodzi się Zofia 1892r., ojca nie ma, urodzenie zgłasza dziadek Zofii - Michał Góral
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 500&y=1145

Tam napisano coś o ojcu (dlaczego to nie on zgłasza) ale mój rosyjski nie jest na tyle dobry aby odczytać. Może daj ten akt do działu tłumaczeń i poproś o przetłumaczenie tego fragmentu.

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2021 - 18:34
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Dałem, ale niczego nowego się nie dowiedziałem niż daty, rodzice i obecność dziadka - Michałą Górala.

Mam jeszcze jedno pytanie, w związku z nowym wątkiem w sprawie tej rodziny.
Znalazłem bliźniaczo do siebie rekordy dot. Tekli Góral, szwagierki Konrada Żurkowskiego.
Ma córkę nazwaną tym samym imieniem i okazuje się, że:

1/ pierwszy raz płynie do niego statkiem FRANKFURT, wyruszając dnia 20 kwietnia 1907 z portu w Bremen, docierając do portu w Baltimore dnia 4 maja 1907 r.:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3A2CS2-FYV

2/ drugi raz płynie do niego statkiem BRSLAU, wyruszając dnia 4 maja z portu w Bremen, docierając do portu w Baltimore dnia 18 maja 1907:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3A2CS2-LBS

Co więcej, nie zgadza się też jej wiek, bowiem mając 55 lat w 1907 musiałaby się urodzić ok. 1852. Jej rodzice (Michał i Tekla z Sokołowskich) wzięli natomiast ślub w 1866 roku, w Staszowie.
Akt urodzenia Tekli jest, ale z 1886 roku - wiekiem więc pasuje do córki Tekli z manifestu, ale rodzice wskazują na Teklę-szwagierkę Konrada:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

Proszę o podpowiedź, jak to wytłumaczyć, czy być może ja coś przeoczyłem.... Bo niemożliwym jest by w 1 dzień (czyli 4 maja) zawróciła z Baltimore do Bremen, by znów wrócić do Baltimore.
Awykonalne no i nielogiczne przede wszystkim...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2021 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 332

Status: Offline
kamil_360 napisał:

Proszę o podpowiedź, jak to wytłumaczyć, czy być może ja coś przeoczyłem.... Bo niemożliwym jest by w 1 dzień (czyli 4 maja) zawróciła z Baltimore do Bremen, by znów wrócić do Baltimore.
Awykonalne no i nielogiczne przede wszystkim...


Te skreślone rekordy z SS Frankfurt z komentarzem "not on bd" oznaczają, że tych pasażerów nie było na statku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2021 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Najciemniej pod latarnią...kompletnie nie zastanawiałem się nad znaczeniem skreśleń. Dziękuję.
Zostaje zatem zagadka wieku Tekli.
Odnalazłem kolejny rekord, dot. jej córki, w którym wymieniona jest jej siostra, Justyny:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AJXJ3-W3K

i jeszcze jeden:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2018318

Nadal zastanawia mnie wiek... Być może chodzi o Teklę Sokołowską voto Góral i jej córkę...Ale wówczas nie zgadzałaby się relacja z Konradem jako brother in low, bo powinno być son in low...
No i wiek, także - wg aktu ślubu, Tekla urodziła się w 1844, nie 1852.

Idąc dalej... określenie brother in low być może omyłkowo wpisano przy niedopowiedniej osobie. Pomyłka aż o 8 lat zdaje się znacząca, zwłaszcza wziawszy pod uwagę niewielką różnicę w przyapdku młodszej Tekli.
Wydaje mi się, mimo wszystko, że to właściwy punkt patrzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mellonann8205Offline
Temat postu: Poszukuję krewnego w Usa  PostWysłany: 02-11-2021 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 50

Status: Offline
Witam. Poszukuję krewnego Józefa Chmieleckiego ur. 1872 w par.Grabów woj.Łódzkie który około 1907-1914 wyjechał do Usa gdzie najprawdopodobnie z przekazów rodzinnych zmarł około 1920-24r. Ostatnie miejsce zamieszkania przed wyjazdem do Usa z metryk Duninów k.Płocka. Poproszę o ew. mozliwość odszukania manifestu wyjazdu do USA.
Dziekuję. Leszek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_WojciechOffline
Temat postu: Józef Konwent - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 00:26


Dołączył: 11-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Witam Państwa!

Od pewnego czasu poszukuję informacji na temat mojego pradziadka Józefa KONWENT urodzonego 18 stycznia 1880 roku (6 stycznia 1880 wg kalendarza juliańskiego) we wsi Wólka - parafia Służewo (okolice Aleksandrowa Kujawskiego) - obecnie województwo Kujawsko Pomorskie, syn Pawła KONWENT i Magdaleny z domu KRÓTKOWSKA. Pradziadek wyjechał do USA w okresie od czerwca 1908 do maja 1909 prawdopodobnie z Gdańska (wg przekazu ustnego). Podczas pobytu w USA przebywał prawdopodobnie w Baltimore lub okolicach, ewentualnie Chicago, ale inne lokalizacje też są możliwe.
Uprzejmie proszę osoby posiadające możliwość sprawdzenia danych o ustalenie następujących informacji:
1. Jego podróż do USA - porty, nazwa statku
2. Informacja nt. jego pobytu w USA, data śmierci oraz miejsce pochówku.
Możliwe jest, że pradziadek zaczął"nowe życie" i założył rodzinę zatajając fakt posiadania żony i dzieci w Polsce.
Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczny.
Wojtek Kaczmarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
beatpatt35Offline
Temat postu: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 00:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2011
Posty: 791

Status: Offline
Józef Konwent był na statku Main, który wypłynął z Bremy 31 grudnia 1908 r. i przybył do Baltimore 15 stycznia 1909 r.
Wiek 28, żona Maria zamieszkała w Aleksandrowie. Józef jechał do szwagra zamieszkałego w Baltimore, który miał na imię Walenty.

_________________
Michał Chrzanowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 332

Status: Offline
Dodam do tego co napisał Michał
Szwagier Walenty Niewiadomski, zam. 428 S. Bond Street, Baltimore, Maryland.

Możesz próbować szukać w spisie powszechnym z 1910, kto tam mieszkał aczkolwiek to żmudna robota.

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_WojciechOffline
Temat postu: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 12:11


Dołączył: 11-11-2021
Posty: 5

Status: Offline
Super! Dziękuję bardzo, będę drążył temat, w razie by ktoś miał jakieś informacje jeszcze to proszę pisać Smile A czy ktoś może ustalić jakieś dane nt Walentego Niewiadomskiego? Wg wyemigrował z żoną Genowefą, emigracja nastąpiła kilka lat wcześniej . Pozdrawiam Wojtek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 332

Status: Offline
To i ja się dopiszę.
Poszukuję jakiejkolwiek informacji na temat mojego pradziadka. Teofil Faszcza ur. 1869, wyjechał do Stanów po 1915 roku i jeszcze przed II WŚ zmarł. Wyjechał (z Zaręby Krztęki, Zambrów) do brata Adolfa (Amsterdam, NY). Wszystkie dane dotyczące brata pradziadka i jego rodziny mam, jego prawnuczka niestety niewiele wie na temat swojego pradziadka i nic na temat jego brata. Gdyby przy okazji, gdzieś, komuś coś wpadło w ręce, będę wdzięczny.

Pozdrawiam
Paweł


Ostatnio zmieniony przez PawelKoss dnia 05-12-2021 - 13:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MartaRogowskaOffline
Temat postu: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 04-12-2021 - 17:39
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2021
Posty: 100

Status: Offline
Mój pradziadek Piotr Renberg wsiadł na statek w Antwerpii 30 listopada 1907 roku. Dotarł do Nowego Jorku i... nie mam nawet pewniści, że go wpuścili. Może ktoś potwierdzić moje przypuszczenia?
Ps. Czy mogę tu umieścić zdjęcie karty z Ellis?
Pozdrawiam, Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czerwik_RyszardOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Storek emigrantka do USA  PostWysłany: 06-12-2021 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 26-11-2020
Posty: 31

Status: Offline
Witam serdecznie po długim czasie.
Mam do Szanownych forumowiczów następującą prośbę.Na stronie MyHeritage odnalazłem wiadomość o Pauline Susanne Storek , napisano tam że zmarła w dniu 1 października 1882 roku w miejscowości White w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych (urodziła się 15 czerwca 1861 r. w Wędzinie).Jeśli ktoś z Państwa ma dostęp do rozszerzonej wersji strony MyHeritage i Ancestry uprzejmie proszę o sprawdzenie czy są tam także inne informacje o tej osobie.
Z góry dziękuję bardzo za pomoc w poszukiwaniach i życzę Wesołych Świąt.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 07-12-2021 - 10:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
MartaRogowska napisał:
Mój pradziadek Piotr Renberg wsiadł na statek w Antwerpii 30 listopada 1907 roku. Dotarł do Nowego Jorku i... nie mam nawet pewniści, że go wpuścili. Może ktoś potwierdzić moje przypuszczenia?
Ps. Czy mogę tu umieścić zdjęcie karty z Ellis?
Pozdrawiam, Marta


Tę kartę masz na myśli ?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AJX6P-X61
wygląda na to, że pojechali z żoną ale bez dzieci
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MartaRogowskaOffline
Temat postu: Re: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 07-12-2021 - 11:02
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2021
Posty: 100

Status: Offline
Arku dokładnie tą kartę mam na myśli. Przy numerach pozycji są x lub słowo admitted. u dziadka Piotra jest x. jestem ciekawa co oznacza. Jeśli zaś chodzi o babcię Marię, to wydaje mi się, że w tej kolumnie wskazane sa najbliższe osoby, które zostały w miejscu skąd człowiek przypłynął. Ale oczywiście mogę się mylić.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Re: Józef KONWENT - ustalenie danych emigracji do USA  PostWysłany: 07-12-2021 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 332

Status: Offline
MartaRogowska napisał:
Jeśli zaś chodzi o babcię Marię, to wydaje mi się, że w tej kolumnie wskazane sa najbliższe osoby, które zostały w miejscu skąd człowiek przypłynął.


Tak. Ta kolumna to najbliższa rodzina w ostatnim miejscu zamieszkania.

"Odbiorca" czyli osoba, do której się płynęło jest na następnej stronie i tam jest Karol Wlasewitz, przyjaciel.

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.766378 sekund(y)