Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Dzianott_DominikOffline
Temat postu: Stanisław hr. Potocki z Rymanowa  PostWysłany: 29-11-2021 - 23:42
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
Dzień dobry,
szukam życiorysu dla: Stanisław hr. Potocki-Czarnecki z Złotego Potoka herbu Pilawa (Złota) gałąź monasterzyska linii małopolskiej
Urodzony dnia 7 I 1894 – Pakosław [u Czarneckich], zmarł dnia 23 IX 1977 - Kraków-Olsza; najstarszy wnuk Anny, gospodarował w Rymanowie, aż do dramatycznego 1944 roku.
Syn Józefa Mariana Joachima hr. Potockiego z Złotego Potoka herbu Pilawa (Złota) 1868–1918 i Heleny Marii Florentyny z domu Czarnecka herbu Prus (III),
żona (ślub: dnia 10 X 1922, Kraków Kościół Św. Piotra): Józefa Elżbieta Pelagia Brzozowska z Brzozowa herbu Belina

z życiorysu Tytusa Trzecieskiego wynika, że przekazał szefowanie "Tarczą" Stanisławowi hr. Potockiemu z Rymanowa.
proszę o pomoc w dotarciu do życiorysu Stanisława hr. Potockiego z Rymanowa. Szukałem w dostępnych w pdf wydaniach Ziemianie Polscy XXwieku, ale nie znalazłem

z poważaniem
Dominik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Stanisław hr. Potocki z Rymanowa  PostWysłany: 30-11-2021 - 06:47
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z tym Hrabią to na wyrost jeśli chodzi o Galicję i Królestwo Polskie. Kopertowy. Wziął Pan dane ze strony Minakowskiego, a u Niego pokręcone z tytułami Potockich. Ale ad rem. Żyje liczne potomstwo, ale nikt z nich nie udzielał Minakowskiemu informacji i źródłem jest to co zebrał ś.p. Jerzy Czartoryski, choć to pewnie nie do końca. No i brak życiorysu w Ziemianach tez o czymś świadczy, jeśli przejrzał Pan wszystkie tomy. Umarł w Olszy, w dworze, który do dziś egzystuje i mieszkają tam Potoccy, dziś dzielnica Krakowa. Mają zresztą spory zasób archiwalny, jeśli gdzieś nie przekazali. Stanisław ma na pewno swoją teczkę w IPN Kraków, bo co rusz przy teczkach innego ziemiaństwa natrafiałem na meldunki o Nim. Być może mam jakieś jego karty rejestracyjne z ankiet SBeckich o ziemiaństwie, ale to powojenne ogólniki. A swoją drogą tego Pańskiego Stanisława należałoby rutynowo sprawdzić w aktach IPN Kraków i Rzeszów. To sa materiały do życiorysu, jeśli chodzi o kierunek poszukiwań. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 09:38
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
a to młodsza siostra Smile

1921 131 Adam Maria Jan Branicki Ksawery, Anna Potocka Maria Beata Antonina Potocka Józef, Helena Czarnecka Kraków WNMP (Mariacki) [Uwagi: Skan 561. On: hrabia herbu Korczak, właściciel Pałacu w Wilanowie. Ona: hrabianka herbu Pilawa Złota. Miejscowość: Kraków Data ślubu: 20.09.1921 r. ] [Miejsce przechowywania ksiąg: Archiwum Narodowe w Krakowie 30-960 Kraków, ul. Sienna 16] [Indeks dodał: agnieszka5995]

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dzianott_DominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedzi,
Bogiem a prawdą hrabiostwo Stanisława Potockiego nie jest dla mnie istotne. Szukam jego życiorysu. W historii Potockich z Rymanowa w części dotyczących dzieci i wnuków Stanisława i Anny jest mowa o wnuku "najstarszy wnuk Anny, gospodarował w Rymanowie, aż do dramatycznego 1944 roku.". Jak na 83 lata Jego życia niewiele. Spróbuję poszukac Go poprzez IPN Rzeszów, od 1945 był w Krakowie. Pamiętam czas kiedy były książki telefoniczne ( przed wojną adresowe), było prościej. Teraz, aby kogoś znaleźć, trzeba albo instytucji albo pomocy kogoś z tego forum.
zzpoważaniem
Dominik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 13:06
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Życiorys to trzeba napisać albo najlepiej przeczytać to, co sam o sobie mówił np. na przesłuchaniach, jeśli takie są. I to byłoby najlepsze te wczesne akta, bo wtedy pytali o różne okupacyjne sprawy. On występuje w wielu indeksach różnych osób, w tym TW donoszących na niego. Proponuję ustalić czy są jego akta, a przy okazji drugiego w Krakowie czy Rzeszowie. Najgorzej jest, jak będzie teczka bez danych osobowych, co się zdarza. Mam gdzieś jego krótki życiorys, który opracowywał Antoni hr. Rey w okresie kiedy intensywnie zajmowaliśmy się Potockimi. Dotarcie do jego dzieci niewiele może dać, co wiem z doświadczenia i znajomości wielu Potockich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dzianott_DominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2021 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
dziękuję za odpowiedź,
trochę mnie dziwi, że o Nim niewiele wiadomo. Jestem ciekaw tego krótkiego życiorysu. Jego dzieci nie żyją, a jest wnuk Maciej ur. 1953 we Wrocławiu. Nie wiem jak do niego dotrzeć.
On ma, jak w wielu miejscach widzę, jedno imię, a inni Potoccy minimum dwa/trzy imiona.
Piszę pismo do IPN Rzeszów,na początek, zobaczę co to da

z poważaniem
Dominik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 07:23
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ten „życiorys” to wiele powiedziane. Dla potrzeb genealogii to dwie - trzy linijki, choć mogę się mylić. Akurat nie mam tego wpisanego do komputera, więc leży w jakieś teczce poza moim obecnym miejscem zamieszkania. Najważniejsze teraz sprawdzić ślady w IPN. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dzianott_DominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 11:29
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedź. Pisma do IPN w Rzeszowie i Krakowie o kwerendy poszły. Wiem o Stanisłąwie Potockim z Rymanowa tyle:
1. Stanisław hr. Potocki-Czarnecki z Złotego Potoka herbu Pilawa (Złota) gałąź monasterzyska linii małopolskiej
Urodzony dnia 7 I 1894 – Pakosław [u Czarneckich], zmarł dnia 23 IX 1977 - Kraków-Olsza;
najstarszy wnuk Anny z Działyńskich Potockiej,
Syn Józefa Mariana Joachima hr. Potockiego z Złotego Potoka herbu Pilawa (Złota) (23 08 1868 Oleszyce,Lubatów–25 01 1918 Rymanów) i Heleny Marii Florentyny z domu Czarnecka, herbu Prus (III) (26 11 1867 Pakosław, Rawicz -16 09 1922 Kraków ), ślub: dnia 2 VIII 1892, Pakosław,
rodzeństwo: Maria Beata Antonina([mąż Adam Maria Jan hr. Branicka ] i Maria Józefa [zamężna Szaszkiewicz] oraz dwie siostry. . .
żona (ślub: dnia 10 X 1922, Kraków Kościół Św. Piotra): Józefa Elżbieta Pelagia Brzozowska z Brzozowa herbu Belina, (15 12 1892w Warszawie- )
Dzieci:
Przemysław Andrzej Maria i Anna Maria Gabriela zamężna Moes oraz Helena Maria zamężna Grenda, Maria Helena zamężna von Hoffman Newell Kalke [ https://www.myheritage.pl/names/stanis%C5%82aw_potocki ]

wnuk Maciej hr. Potocki-Czarnecki z Złotego Potoka herbu Pilawa (Złota) Urodzony dnia 8 VI 1953 - Wrocław.

Drugi szef „Uprawy”/ „Tarczy” w Inspektoracie AK Krosno, po Tytusie Trzecieskim. gospodarował w Rymanowie, aż do dramatycznego 1944 roku.
Nie jasne czy i czym był odznaczony
Nieznane miejsce pochówku

może się komuś przyda

z poważaniem
Dominik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 11:48
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
https://allegro.pl/oferta/rod-potockich ... 1405116098
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dzianott_DominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 12:07
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
dziekuję za adres.
Pytanie, może ktoś ma tę książkę i odpisze mi dane Stanisława Potockiego (1894-1977)?
bardzo proszę

z poważaniem
Dominik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 12:59
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie sądzę aby dane były większe niż te, które podaje Minakowski za bazą Czartoryskiego, będącą w zasadzie przepisaniem uzupełnionym Edwarda Borowskiego. Tam są tylko suche tablice, a sama książka to zbiór artykułów poświęconych różnym gałęziom Potockim. Rymanowa nie dostrzegam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 13:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
W księdze zapowiedzi z Krosna rok 1901 akt 64 Cecylia 5 imion wdowa po św.p. hr.Stanisławie Reju,córka
Stanisława hr.Potockiego i Anny Działyńskiej ur.1876 z Rymanowa.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 14:28
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
a To znasz ? Cool

http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails ... l=[|typ=0]

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 16:59
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Muszę to wypoźyczyć kiedyś, ale to jest moim zdaniem fałszywy trop dotyczący osoby niezwiązanej z rodziną. Podobnie, jak tutaj http://www.ppn.ipin.edu.pl/archiwum/199 ... padku.html Genealogie hrabiów warunkowych Czarneckich i Potockich z Rymanowa są dobrze znane od lat. Wspomniany inwentarz nie zawiera oczywiście wszystkich akt.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dzianott_DominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-12-2021 - 18:47
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 26

Status: Offline
Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedzi/podpowiedzi.

Zdaję sobie sprawę, że nic więcej się nie dowiem o Stanisławie Potockim z Rymanowa, prócz tego, co wiem do dziś. Czekam co napisze IPN.

z poważaniem
Domnik Dzianott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.734333 sekund(y)