Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KrzyśOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2021 - 19:40
Sympatyk


Dołączył: 08-08-2009
Posty: 263
Skąd: Siedlce, mazowieckie
Status: Offline
Witam.
Może ktoś posiada spis pochowanych na cmentarzu w Stoczku Łukowskim.

Pozdrawiam - Krzysztof Pasik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paweł_z_KrakowaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2021 - 07:11
Sympatyk


Dołączył: 21-08-2009
Posty: 84

Status: Offline
Czy ktoś mógłby polecić wyszukiwarkę taką jak grobonet dotyczącą Lwowa, ale PO 1945 roku? Próbuję odnaleźć rodzinę która tam została po wojnie. Wszystkie wyszukiwarki jakie znalazłem dotyczą wyłącznie okresu sprzed 1945.

Pozdrawiam i z góry dziękuję - Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radziszewska_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2023 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2021
Posty: 77

Status: Offline
Szukałam w internecie informacji, ale nie udało mi się odszukać, czy groby z XIX wieku są pod ochroną jako zabytek, czy można je zlikwidować i w to miejsce dokonać nowego pochówku? Zastanawiam się, ponieważ w 2005 udało mi się odnalezć grób brata pradziadka (zmarł po 4 miesiącach życia) ze starym żeliwnym krzyżem z 1883 roku w par. Gnojno- Świętokrzyskie i dowiedziałam się, że miejsce to było właśnie przeznaczone pod nowe groby, więc w ostatniej chwili udało się opłacić je na kolejne 20 lat i odnowić grób, jednak nie wiem czy obecnie powinnam przedłużyć opłatę, która za 2 lata straciłaby ważność? Czy można ubiegać się o uznanie tak starego grobu za zabytek, gdy chodzi o mały cmentarz parafialny? W internetowym spisie z cmentarza Osiek - Świętokrzyskie z kolei odnalazłam duże kamienne nagrobki mojego praprapradziadka i prapraprababki (1867, 1878, a więc nawet półtora wieku temu powstałe), z adnotacją - opłata nieuiszczona, prośba o kontakt. Czy cmentarz ma prawo do zniszczenia ich aktualnie? Mam też pochowanych przodków na Powązkach i wiem, że tamte groby objęte są ochroną konserwatorską.
Będę wdzięczna za poradę w tym temacie,
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2023 - 22:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To chyba nie jest właściwy wątek, może nawet forum nie to, ale...(najwyżej oba wpisy znikną)
..chyba wiążesz dwie sprawy, które związane bezpośrednio ze sobą nie są - wnoszenie opłat z ochroną konserwatorską. Stare Powązki to w dużej części własność grobu (wręcz z gruntem opisanym a la hipoteczne) , nie "dzierżawa czasowa" czy "prawo do pochówku"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radziszewska_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2023 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2021
Posty: 77

Status: Offline
Tzn. ja zastanawiam się czy jest obecnie jakieś prawo, które chroni groby np. ponad 100-letnie (Powązki dałam tylko jako przykład, że tam nie muszę martwić się o istnienie grobów przodków), a nie wiem czy na innych cmentarzach parafialnych bez znaczenia jest wiek grobowca, zawsze należy uiszczać opłatę? Czy można wnioskować o objęcie ochroną jakiegoś starego grobu? Przeczytałam, że grób z 1905 roku na cmentarzu w Gozlicach mojego prapradziadka jest pod ochroną konserwatorską, być może jakieś lokalne stowarzyszenie może działać w takiej sprawie? Nie była to inicjatywa rodziny w tym wypadku. Prezpraszam, jeżeli nie jest to właściwy wątek, ale temat cmentarzy i myślę, że nie tylko mnie interesujące zagadnienie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2023 - 22:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Na pewno nie tylko Ciebie, ale to pytania natury "kto powinien finansować groby przodków żyjących osób" "wykorzystanie zasób" etc, a nie czysto genealogiczne.
"Ochrona konserwatorska" to raczej przeszkoda w zmianach i podwyższenie kosztów dla tych, którzy chcą utrzymać stan historyczny nie przerzucenie kosztów, problemu z rodziny na ogół społeczeństwa.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Radziszewska_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2023 - 22:37
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2021
Posty: 77

Status: Offline
Tak jak pisałam, zagadnienie to - czy groby naszych przodków, takie których nie odszukaliśmy dotąd, mogą w świetle prawa być zniszczone, skoro nikt z żyjących się nie zgłasza, nawet jeżeli stanowią wartość historyczną w sensie artystycznego dzieła - pomnika, o walorach estetycznych i pamiątki z dawnych wieków, bo tak starych XIX-wiecznych grobów na cmentarzach, które wymieniałam (Gnojno, Osiek) pozostało naprawdę niewiele i myślę, że stanowią wartość nie tylko dla rodziny, ale są świadkami innej epoki. Ja akurat miałam szczęście i znalazłam w ostatniej chwili 18 lat temu tamten grób dziecięcy z 1883 r., który odnowiłam i opłaciłam, ale gdybym pojawiła się o tydzień pózniej, już by go nie było. Rozumiem jednak, że prawo nie chroni z zasady każdego starego nagrobka. Odszukałam też taką informację z 2016 roku:
"zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, będące świadectwem minionej epoki lub zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na ich wartość historyczną, artystyczną lub naukową. "Zabytek powinien pełnić istotną rolę w wyjaśnianiu znaczenia przeszłych zdarzeń, być wysoko oceniany ze względu na indywidualnie odczuwane piękno i walory artystyczne, bądź służyć do weryfikacji hipotez czy badań naukowych. Posiadanie powyższych przymiotów przez dany obiekt jest kwestią dowodową, dlatego w wielu postępowaniach inwestorzy, jak i organy administracji, uzyskują opinie mające udowodnić, lub zaprzeczyć, iż dany obiekt posiada cechy zabytku."" Pytanie jest związane z genealogią, bo właśnie na cmentarzach też poszukujemy informacji o naszych przodkach...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-06-2023 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 792

Status: Offline
Witam.
Parę lat temu znalazłem stronę internetową wyszukiwarki cmentarza parafialnego Piaseczna k/Warszawy.
Obecnie nie mogę odnaleźć tej strony. Może ktoś wie czy jest. Zamieszczam link jak poprzednio było. Po naciśnięciu na grób i przybliżeniu Można było odczytać namiary i nazwiska osób pochowanych.

Cm. parafialny Piaseczno.JPG

Sektor VII 4-41.jpg
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łukaszek_Mlonek
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2023 - 09:12
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2023
Posty: 1121
Skąd: Galicja
Sprawdź czy to ten cmentarz
https://piaseczno.grobonet.com/grobonet/start.php
Ja nie wiem jakie tam są cmentarze
Może parafiny został komunalnym tak jak w moim mieście.

_________________
Pozdrawiam - Lanka

Żądasz przekładu z obcego języka - napisz wszystko co już wiesz i co jest w indeksach
Jak skutecznie napisać prośbę o tłumaczenie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2023 - 10:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
pen60 napisał:
Witam.
Parę lat temu znalazłem stronę internetową wyszukiwarki cmentarza parafialnego Piaseczna k/Warszawy.
Obecnie nie mogę odnaleźć tej strony. Może ktoś wie czy jest. Zamieszczam link jak poprzednio było. Po naciśnięciu na grób i przybliżeniu Można było odczytać namiary i nazwiska osób pochowanych.

Cm. parafialny Piaseczno.JPG

Sektor VII 4-41.jpg
Marek


Dzień dobry,

szczerze powiem, nie wiedziałam, że funkcjonowała taka strona. Oficjalnie nie ma w sieci wyszukiwarki dla cmentarza parafialnego, natomiast jest sporo z niego zdjęć, np. tu:
https://genealogia.okiem.pl/album/134/piaseczno

Swojego czasu Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna podjęło się inwentaryzacji najstarszych nagrobków:
https://towarzystwopp.pl/inwentaryzacja ... akonczona/

Jest również ciekawa publikacja na temat cmentarza, autorstwa pp. Bagieńskich, do pobrania za darmo:
https://piaseczno.eu/cmentarz-parafialny-w-piasecznie/

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2023 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 792

Status: Offline
Witam,
Przykro, że tej strony już nie ma. Anetko dziękuję za podpowiedź. Na tej stronie ze zdjęciami. Odnalazłem swoich i inne osoby, które mnie interesują.
Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2023 - 17:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Marku,

jeśli kogoś konkretnie poszukujesz, podaje dane tu lub w prywatnej wiadomości. Posiadam trochę swoich zdjęć i materiałów o samych mieszkańcach Piaseczna.
Mogę sprawdzić i ewentualnie podesłać.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.MichałowskiOffline
Temat postu: Re: Wyszukiwarka miejsc pochówku - linki  PostWysłany: 11-06-2023 - 18:19
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 836
Skąd: województwo śląskie
Status: Offline
Ogólnopolska wyszukiwarka Grobonet nie działa...?
Interesuje mnie Chorzów.

Aleks.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JerzykyczmadOffline
Temat postu: Re: Wyszukiwarka miejsc pochówku - linki  PostWysłany: 11-06-2023 - 19:14


Dołączył: 07-02-2023
Posty: 1

Status: Offline
A.Michałowski napisał:
Ogólnopolska wyszukiwarka Grobonet nie działa...?
Interesuje mnie Chorzów.

Aleks.

mi też nie działa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zn_LeonOffline
Temat postu: Re: Wyszukiwarka miejsc pochówku - linki  PostWysłany: 26-03-2024 - 18:59
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2024
Posty: 19
Skąd: Belgia
Status: Offline
Poszukuję wyszukiwarek do cmentarza w Łobudzicach gminy Zelów ,do cmentarza w Brodnii gminy Pęczniew i do cmentarza w Koźlu gminy Stryków

Bardzo dziękuję,
Leon Zn
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.970802 sekund(y)