Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Stanisław_SzwarcOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2021 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2012
Posty: 339
Skąd: Poznań
Status: Offline
Dzięki za zainteresowanie, ale tak się składa, że problemy z nazwiskami nie są dla mnie nowością.
Mam wśród przodków Sufronowiczów, Supronowiczów, Sufrynowiczów i Suprynowiczów. Także Spytkowskich, Szpytkowskich i Szpetkowskich. A Marianna urodzona jako Funk, była po drodze Fonk, Fąk, żeby w końcu umrzeć jako Fonkowska.
Przypadek Brudnickich jest szczególny, bo łatwo byłoby wytłumaczyć, gdyby używane na co dzień nazwisko było przezwiskiem. Powiedzmy - w papierach Kowalski a na co dzień Zyzol.
Jednak Kurankiewicz jest typowym i to dość rzadkim nazwiskiem, które nie występuje w tej okolicy.
Poza tym zamieściłem wpis raczej jako ciekawostkę niż w nadziei rozwiązania zagadki.
Jeszcze raz dziękuję
Stanisław - mąż Jolanty Szpetkowskiej/Spytkowskiej po kądzieli i Brudnickiej/Kurankiewiczówny po mieczu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkreOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2021 - 19:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2008
Posty: 217
Skąd: Sosnowiec
Status: Offline
Stanisław_Szwarc napisał:
Dzięki za zainteresowanie, ale tak się składa, że problemy z nazwiskami nie są dla mnie nowością.
Mam wśród przodków Sufronowiczów, Supronowiczów, Sufrynowiczów i Suprynowiczów. Także Spytkowskich, Szpytkowskich i Szpetkowskich. A Marianna urodzona jako Funk, była po drodze Fonk, Fąk, żeby w końcu umrzeć jako Fonkowska.
Przypadek Brudnickich jest szczególny, bo łatwo byłoby wytłumaczyć, gdyby używane na co dzień nazwisko było przezwiskiem. Powiedzmy - w papierach Kowalski a na co dzień Zyzol.
Jednak Kurankiewicz jest typowym i to dość rzadkim nazwiskiem, które nie występuje w tej okolicy.
Poza tym zamieściłem wpis raczej jako ciekawostkę niż w nadziei rozwiązania zagadki.
Jeszcze raz dziękuję
Stanisław - mąż Jolanty Szpetkowskiej/Spytkowskiej po kądzieli i Brudnickiej/Kurankiewiczówny po mieczu.


Poniekąd rozumiem Stanisława.
Problemy z zapisem nazwiska w aktach metrykalnych najczęściej wynikają z dowolności zapisu przez sporządzającego akta.
Dopóki tego nie zrozumiałem popełniałem błędy w poszukiwaniach.
Przy kweredzie podawałem wszelkie odmiany nazwiska w danej parafii.
n.p
Bąkowski, Bonkowski
Kręcisz, Krencisz, Kręciasz itp.
Buczkiewicz, Buckiewicz, Bucki?.
Klamczyński, Klamka, Klamczyna, Klamczonka itp.
Sztabik, Sztabow?
Skuta, Skuza?
i tak bym mógł wymieniać dalej.

_________________
pozdrawiam serdecznie, Jurek
W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Bąkowski, Buczkiewicz, Kręcisz, Pawlicki, Sajkiewicz, Skuta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Re: Przodek zmienił nazwisko?  PostWysłany: 09-09-2021 - 09:04
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 779

Status: Offline
kubarrr2002 napisał:
Witam, chciałbym uzyskać odpowiedź na jedno pytanie. Moimi przodkami są Zaborowscy spod Błaszek. W alegacie do aktu małżeństwa moich przodków wspomniano o Stanisławie Olejniku obecnie zwanym Zaboroski. Co to może znaczyć? Sprawdziłem i w miejscowościach obok mieszkały rodziny Olejników.

Zamieszczam link do skanu dokumentu oraz jego tłumaczenie
https://zapodaj.net/432d1092a8a4c.jpg.html

Odpis aktu z Księgi Zmarłych Kościoła Parafialnego Błaszkowskiego wydany dn. 19 listopada 1817 r. o treści :
Janowice Roku 1795 dnia 29 stycznia zmarł na zgorzel / gangrenę Pracowity ( Laboriosus ) Stanisław Olejnik , obecnie zwany Zaboroski , opatrzony św. sakramentami w wieku lat 43, pochowany na cmentarzu ,na południu ( południowa strona cmentarza ) .

Pozdrawiam, Jakub


Podam taki przykład z jakim się zetknęłam, przeglądając księgi metrykalne. Na ślubnym kobiercu stają Józef Raczyński syn małżonków Nowosadów, po śmierci rodziców (takie wyjaśnienie zapisano w akcie ślubu) wychowywany przez Raczyńskich i za ich zgodą od lat używający nazwiska Raczyński i panna Marianna Dąbrowska. Ów Nowosad przez resztę życia występuje we wszystkich dokumentach jako Raczyński. To nazwisko noszą też jego dzieci. Przypuszczam, że zapis w metryce ślubnej mógłby równie dobrze brzmieć Józef Nowosad zwany Raczyńskim.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Majewski na Mai, 1940 rok.  PostWysłany: 08-11-2021 - 19:02
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Dobry wieczór,
W 1876 roku w miejscowości Szwarcenowo w Prusach,przyszedł na świat Józef Majewski, syn Adama Majewskiego i Katarzyny z Ochockich- mój krewny.
W 1940 roku zmienił nazwisko na Mai. Gdzie szukać informacji o Józefie i jego zmianie nazwiska? Nie mogę go namierzyć, nie wiem nawet czy przeżył wojnę. Jak go odszukać?

W linku akt urodzenia Józefa z dopiskiem o zmianie nazwiska.

https://zapodaj.net/648fd9c780328.jpg.html

Co mnie dziwi, Józef był już wtedy po 60, co mogło być przyczyną zmiany nazwiska?

I czym jest ten ciąg znaków w linku poniżej?
Czy to może być numer sprawy?

https://prnt.sc/1yshod1

Pozdrawiam,
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Majewski na Mai, 1940 rok.  PostWysłany: 08-11-2021 - 20:02
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1100
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Jak dla mnie było to doszukiwanie się niemieckich korzeni w czasie wojny.
Nie interesowały mnie Prusy i nie wiem czy mogła tu wchodzić w grę Volkslista.
W poszukiwaniach mojej rodziny natknąłem się na podobną zmianę. Było to terenie Łodzi i bez wątpienia chodziło o Volkslistę.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska z Majewski na Mai, 1940 rok.  PostWysłany: 08-11-2021 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6390

Status: Offline
Fittowo, 5.03.1941,
Zarządzeniem Prezydenta regencji w Kwidzynie, Prusy Zachodnie/
/der Regierungspräsident in Marienwerder, Westpreußen/ z datą
8.11.1940 nazwisko rodowe Majewski zostało zmienione na Mai.
/Geschäft/sprawa nr .I.2.F. 2811/1940/
Der Standesbeamte /Urzędnik SC/ Volkmann

Akta regencji w Kwidzynie znajdują się w WAP Gdańsk, sygnatura 10

Akta regencji w Gdańsku do 1920 sygn. 9

Zmianami nazwisk zajmowało się Prezydium Policji w Gdańsku w latach 1939-1945 /Polizeipräsidium zu Danzig/, sygnatura akt 14.
Być może dokumentacja pana Majewskiego tam się znajduje.

W tym zespole jest wykaz alfabetyczny osób , które zmieniły nazwisko.
Każda osoba ma teczkę z sygnaturą z prośbą o taką zmianę , ankietą, świadectwami urodzeń/ślubów i innych załączników oraz decyzją władz
niemieckich. Zmianę nazwiska wpisywano do dokumentu urodzenia, dokumentu małżeństwa, dokumentów kościelnych i rozciągnięte było na żonę i niepełnoletnie dzieci , także z odpowiednimi zapisami w aktach urodzenia.

Przyczyny zmiany nazwiska były różne. Naciski urzędów niemieckich, naciski sąsiadów, szkołę, trudności w wymawianiu nazwiska, a także z własnej inicjatywy.
Przy zmianie nazwiska zostawiano przeważnie dwie pierwsze litery nazwiska.

Pozdrawiam
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2021 - 00:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Rejencja w Kwidzynie to AP w Gdańsku zespół nr 10, ale z tego okresu nie widzę by coś pasowało (ale nie wszystko w szwa musi być;)

tak jak w zespole numer 14 Prezydium Policji w Gdańsku
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... rii=678434
nie ma jednostek (5865:) z serii 2.1 Zmiana Nazwisk
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... rii=678434


ale pytanie trochę zaskakujące
co się mogło zdarzyć na Pomorzu w 1940 że "ski" zniknęło z nazwiska
Pan na stanowisku nr 3

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek_KielpinskiOffline
Temat postu: Re: Przodek zmienił nazwisko?  PostWysłany: 01-02-2022 - 17:18
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2020
Posty: 29

Status: Offline
Mam nadzieję, że dobrze trafiłem Smile

Zastanawiam się skąd zmiana nazwiska ze Strzępek na Kostrzewski/Kostrzębski? Mój przodek, Stanisław Strzępek, urodził się ok. 1799 roku w Czernichowie koło Krakowa. W niewyjaśnionych na razie okolicznościach przeniósł się do Osin a potem Iłowca (okolice Mińska Mazowieckiego), gdzie dwukrotnie się ożenił:

W 1836 z Magdaleną Pilich (dzieci: Stanisław, Franciszek i Józef Strzępek)

W 1846 z Józefą Orłowską (zindeksowane jako Strupik). Z tego małżeństwa rodzi się w 1847 Szczepan Strzępek a w 1849 Paweł Kostrzewski.

Paweł Kostrzewski, już jako Strzompek vel Kostrzembski w 1869 roku żeni się w Warszawie z Barbarą Wojtasiak. Ich córka jest zindeksowana jako Franciszka Kostrzembski a syn Wojciech Strzępek (inne nazwisko: Kostrzę)

Macie jakiś pomysł gdzie szukać informacji o zmianie i skąd mogła się wziąć?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2022 - 19:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
Może coś o nagłosie/wygłosie?
Strzępek / Ko-strzępek podobnie brzmi

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek_KielpinskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2022 - 10:10
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2020
Posty: 29

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Może coś o nagłosie/wygłosie?
Strzępek / Ko-strzępek podobnie brzmi


Taka też była sugestia kuzyna. Ale nic na potwierdzenie/zaprzeczenie tej tezy nie ma.

Po lekturze artykułu zalinkowanego w jednym z poprzednich postów, chyba jednak należy to przyjąć do wiadomości i cieszyć się, że udało się na tę zmianę trafić Smile

Dziękuję i pozdrawiam,
TK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2022 - 10:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a sprawdzałeś co jest w
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/12479604
w AM https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =121&y=674
mocna sugestia, że już jego ojciec Stanisław "vel" - znany pod dwoma nazwiskami

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_wojnarowskiOffline
Temat postu: Zamiana nazwiska Krąg->Wojnarowski  PostWysłany: 04-02-2022 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2022
Posty: 30

Status: Offline
Szanowni Państwo,

Od jakiegoś czasu prowadzę badania genealogiczne mojej rodziny samodzielnie i przy pomocy innych osób.

Swoje badania w linii po mieczu opierałem na bazie geneteki. W pewnym momencie dotarłem do przodka (Marcina Wojnarowskiego) i w tym miejscu natrafiłem na mur. Nie mogłem odnaleźć jego rodziców. Nie będę opisywał w jakim akcie i na jakiej podstawie i kto mnie na to nakierował, ale udało mi się ustalić, że Marcin Wojnarowski urodził się jako Krąg. Jego ojcem był zaś Adam Krążek.

Rozumiał bym gdyby w pewnym momencie Adam z jakichś powodów zmienił nazwisko. W takim wypadku rodzina zaczęła by się posługiwać nowym nazwiskiem. W przypadku mojej rodziny mamy doczynienia z zamianą Krąg na Wojnarowski i odwrotnie przez dwa pokolenia.

Dodam, że nie spotkałem nigdzie aktu w którym oba nazwiska (przezwiska) użyte by były równocześnie.

Tutaj pojawia się moje pytanie. Dla czego?

Poniżej znajduje się link do osi czasu jak przeplatało się nazwisko Krąg, Krążek i Wojnarowski.
Krótkie wyjaśnienie:
Lewa oś - oś rodziny Adama i Zofii;
Środkowa oś - oś kiedy pojawia się nazwisko Wojnarowski (W) i Krąg (K).
Prawa oś - oś rodziny Marcina (syna Adama i Zofii).

https://ibb.co/hKZmYwg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu: Re: Zamiana nazwiska Krąg->Wojnarowski  PostWysłany: 04-02-2022 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Piotr_wojnarowski napisał:
Szanowni Państwo,

Od jakiegoś czasu prowadzę badania genealogiczne mojej rodziny samodzielnie i przy pomocy innych osób.

Swoje badania w linii po mieczu opierałem na bazie geneteki. W pewnym momencie dotarłem do przodka (Marcina Wojnarowskiego) i w tym miejscu natrafiłem na mur. Nie mogłem odnaleźć jego rodziców. Nie będę opisywał w jakim akcie i na jakiej podstawie i kto mnie na to nakierował, ale udało mi się ustalić, że Marcin Wojnarowski urodził się jako Krąg. Jego ojcem był zaś Adam Krążek.

Rozumiał bym gdyby w pewnym momencie Adam z jakichś powodów zmienił nazwisko. W takim wypadku rodzina zaczęła by się posługiwać nowym nazwiskiem. W przypadku mojej rodziny mamy doczynienia z zamianą Krąg na Wojnarowski i odwrotnie przez dwa pokolenia.

Dodam, że nie spotkałem nigdzie aktu w którym oba nazwiska (przezwiska) użyte by były równocześnie.

Tutaj pojawia się moje pytanie. Dla czego?

Poniżej znajduje się link do osi czasu jak przeplatało się nazwisko Krąg, Krążek i Wojnarowski.
Krótkie wyjaśnienie:
Lewa oś - oś rodziny Adama i Zofii;
Środkowa oś - oś kiedy pojawia się nazwisko Wojnarowski (W) i Krąg (K).
Prawa oś - oś rodziny Marcina (syna Adama i Zofii).

https://ibb.co/hKZmYwg


Też nie będę się rozpisywać, bo nie ma możliwości wglądu do prawidłowości Twoich ustaleń.\
Nie mając dostępu do aktów jakie posiadasz, nie sposób Ci pomóc.

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrasinskiOffline
Temat postu: Re: Zamiana nazwiska Krąg->Wojnarowski  PostWysłany: 05-02-2022 - 00:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2019
Posty: 51
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z jakich okolic pochodzili ci ludzie?

_________________
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_wojnarowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2022 - 07:02
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2022
Posty: 30

Status: Offline
Ala_mia napisał:
Też nie będę się rozpisywać, bo nie ma możliwości wglądu do prawidłowości Twoich ustaleń.\
Nie mając dostępu do aktów jakie posiadasz, nie sposób Ci pomóc.

pozdrawiam

Ala

Ustaleń jestem praktycznie pewien.

We wszystkich aktach (do których mam dostęp) pokrywają się daty urodzeń. Np. AZ potwierdza wiek itd. Dodatkowo wszyscy zamieszkiwali w tym samym domu.

Przykłady:

AZ Zofia Wojnarowska, Akt nr 13, rok 1827. Wymienieni dwaj bracia Marcin, Grzegorz. Ich wiek pokrywa się z AU Marcina i Grzegorza Krąg.

AU Piotr Wojnarowski, syn Marcina Wojnarowskiego, zam. Rytwiany pod nr 26 i Franciszki rod. Kołtoń, nr akt z 14 z 1811 r.

Piotr Wojnarowski umiera jako Piotr Krąg, lat 1wRytwianach pod nr 26, jako syn Marcina Krąga, nr aktu z 1812 r.

Akt urodzenia Agnieszki Krąg, córki Marcina Krąga, zam. Rytwiany pod nr 26 i Franciszki rod. Kołtoń, nr aktu 8 z 1813 r.

Agnieszka Krąg jako Agnieszka Wojnarowska w wieku 21 lat zawiera związek małżeński w 1834 rok, nr aktu 4

Akt małżeństwa Grzegorza Krąga syna Adama Krąga i Zofii rod. Jonaszewska, brata Marcina, nr aktu 112 z roku 1811.

Grzegorz Krąg umiera jako Grzegorz Wojnarowski w 1870 r., nr akt 138

Jest jeszcze kilka przykładów. Podaję je tylko jako dowód poprawności danych pokazanych w pierwszej wiadomości.

Nie są to moje ustalenia, ale ja je sprawdziłem. Zostałem naprowadzony na ten trop i uważam, że są poprawne.

kkrasinski napisał:
Z jakich okolic pochodzili ci ludzie?

Co do pochodzenia: m. Rytwiany, m. Dobra parafia Staszów. Dzisiejsze woj. świętokrzyskie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.176587 sekund(y)